#121 2007-02-17 14:17:12

Obiwanshinobi
Użytkownik
Dołączył: 2005-11-05

Odp: BERSERK(jesli nie ogladałeś nie wchodz)

Wszystkim amatorom heroic fantasy niniejszym polecam komiksowy monument, jakim jest Cerebus the Aardvark Sima i Gerharda. Komiks po prostu gigantyczny objętościowo (biorąc pod uwagę, że stworzył go jeden zespół autorów) i bijący na głowę choćby Usagiego Yojimbo pod niemal każdym względem (czytywało się prozę Roberta E. Howarda za młodu).
Artykuł o Cerebusie.

Offline

#122 2007-02-17 14:28:49

Nevar
Użytkownik
Skąd: Świętochłowice
Dołączył: 2006-06-02

Odp: BERSERK(jesli nie ogladałeś nie wchodz)

Isao napisał:

To tak jak z Evą... tylko czy jest ciąg dalszy w mandze tego nie wiem... :]
IMO anime naprawdę kapitalne ba śmiem twierdzić iż wręcz genialne no i ten OST mmm jeśli ktoś nie oglądał ma czego żałować...
(To tak jakby ktoś był polakiem i nigdy nie jadł bigosu xD)

Jestem polakiem i nigdy nie jadłem bigosu xD jezor Ale Berserka widziałem i moim zdaniem jest genialny pod każdym względem (fabuła, postacie, soundtrack - chociażby "forces", op "tell me why", ending "waiting so long" i "brutalna/surowa" kreska typowa dla heroic fantasy). Z mangi mam tylko pierwszych 85 stron, chaotyczne dosyć i w ogóle nie przypomina tego z anime (nie licząc tego "snejk-mena").

Offline

#123 2007-02-17 15:03:55

Szerszeniek
Użytkownik
Skąd: Radom
Dołączył: 2006-05-03

Odp: BERSERK(jesli nie ogladałeś nie wchodz)

Ech...

Tak spie*****ć, tak doskonałą, serie tak beznadziejną końcówką to trzeba być utalentowanym :/ obejżałem całe 25 epków jeden za drógim, anime bardzo wciągające tylko czuje niedosyt po jego obejżeniu, nic nie wiadomo co się stało z Guttsem. Trzeba przeczytać mange mam nadzieje że będzie lepsza i tj wielu licze że powstaną jakieś OVA z Berserka

Nooo chopie. Przeginasz. Seria anime rządzi, jest świetna. A kończy się jak kończy ponieważ była robiona na podstawie 11 tomów mangi (do tej pory ukazały się 31 - i jeszcze końca nie widać). Musieli to jakoś rozwiązać, dlatego najpierw oglądasz anime a potem czytasz mangę. A manga jeste jeszcze lepsza!

Mi nie chodziło o to że anime było tylko o to że końcówka potrafi zepsuć opinie o serii. po obejrzeniu całego berserka wiem że drugi raz nie obejrze chyba że powstaną jakieś nowe odc lub jakieś sceny walki smile

Offline

#124 2007-02-17 15:34:29

Danuel
Użytkownik
Dołączył: 2006-07-17

Odp: BERSERK(jesli nie ogladałeś nie wchodz)

sceny walki??

Offline

#125 2007-02-17 15:47:07

Szerszeniek
Użytkownik
Skąd: Radom
Dołączył: 2006-05-03

Odp: BERSERK(jesli nie ogladałeś nie wchodz)

no znaczy się jak lał sie z tymi 100 wojakami albo z tym potworem nieśmiertelnym zoodem będzie mi się nudziło to sobie włącze takie coś i jakoś czas zleci smile

Offline

#126 2007-02-17 15:52:21

Zeus
Użytkownik
Skąd: Augustów..Obecnie Warszawa WAT
Dołączył: 2005-07-29

Odp: BERSERK(jesli nie ogladałeś nie wchodz)

Kto tam obrarzał Berserka:) Koncówka jest taka poniewaz nie umieszczono wiele motywów z mangi i fabuła by sie nie kleiła po 25 odcinku:p

Offline

#127 2007-02-17 17:02:38

BeAsTMaStEr
Użytkownik
Skąd: ZABRZE
Dołączył: 2005-11-25

Odp: BERSERK(jesli nie ogladałeś nie wchodz)

ja chce dalszy ciag anime moze zalozymy jednka petycje jakas i z głosimy ja do jakiegos duzej firmy co produkuje anime

Ostatnio edytowany przez BeAsTMaStEr (2007-02-17 17:27:10)

Offline

#128 2007-02-17 17:20:42

Zeus
Użytkownik
Skąd: Augustów..Obecnie Warszawa WAT
Dołączył: 2005-07-29

Odp: BERSERK(jesli nie ogladałeś nie wchodz)

ja wolałbym anime, ale zeby zalazły sie tam wsie watki z mangi:)

Offline

#129 2007-02-17 17:26:52

BeAsTMaStEr
Użytkownik
Skąd: ZABRZE
Dołączył: 2005-11-25

Odp: BERSERK(jesli nie ogladałeś nie wchodz)

pomylak mialo byc anime smile_big

Offline

#130 2007-02-17 18:02:06

Kilgur
Użytkownik
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: BERSERK(jesli nie ogladałeś nie wchodz)

ja chcialbym zeby mange wydali w polsce jezor bo skany to jednak nie to samo


ara ara...

Offline

#131 2007-02-18 13:43:41

de99ial
Użytkownik
Skąd: Lublin/RadzyńPodl
Dołączył: 2006-11-12

Odp: BERSERK(jesli nie ogladałeś nie wchodz)

Wszystkim amatorom heroic fantasy niniejszym

Berserk to zdecydowanie nie heroic...

Mi nie chodziło o to że anime było tylko o to że końcówka potrafi zepsuć opinie o serii. po obejrzeniu całego berserka wiem że drugi raz nie obejrze chyba że powstaną jakieś nowe odc lub jakieś sceny walki

No niestety nic nowego nie zrobią. A anime ma takie nie inne zakończenie ponieważ... (pisałem o tym).

ja chcialbym zeby mange wydali w polsce  bo skany to jednak nie to samo

Też bym chciał, ale to niemożliwe jest. Ja bym jeszcze chciał anime na DVD - to bardziej prawdopodobne.


Nienawidzę politycznej poprawności.
I feminizmu.
2080373594486b3aebea620st2.jpg
16419124964943955504551.jpg

Offline

#132 2007-02-18 17:41:20

Obiwanshinobi
Użytkownik
Dołączył: 2005-11-05

Odp: BERSERK(jesli nie ogladałeś nie wchodz)

de99ial napisał:

Wszystkim amatorom heroic fantasy niniejszym

Berserk to zdecydowanie nie heroic...

Berserk (podobnie jak Kane Wagnera) to właściwie (anti-)heroic fantasy. Przecież właśnie heros (i jego styl radzenia sobie z wszelkimi przeciwnościami) czyni fantasy "heroiczną", a Gatts ma odpowiedni styl. Wspomniany Cerebus ostatecznie dość daleko odbiega od tematyki "magii i miecza", ale ów proces zachodzi na przestrzeni wielu tysięcy stron komiksu, dlatego wspomniałem o nim w tym wątku.

Offline

#133 2007-02-18 22:10:18

de99ial
Użytkownik
Skąd: Lublin/RadzyńPodl
Dołączył: 2006-11-12

Odp: BERSERK(jesli nie ogladałeś nie wchodz)

Heroic fantasy, to podtyp literatury fantasy oraz gier fabularnych. Dominująca rola i znaczne siły czy możliwości przypadają bohaterom przygody (zazwyczaj opierającym się o motyw wędrówki) oraz kluczowym postaciom niezależnym.

Heroic fantasy cieszy się złą sławą, gdyż - w czystej teorii - bardzo prosto jest wymyślić kolejne epizody i pomysły, ponieważ wyobraźnia autora nie jest ograniczona logiką lub zdrowym rozsądkiem. Stereotypowe spojrzenie na heroic fantasy wygląda w ten sposób: "idzie człowiek, elf i krasnal, polują na smoki i w dominującej chwili piękna księżniczka okazuje się być boginią, a reszta drużyny dowiaduje się, iż posiada znaczne moce paranormalne".

W rzeczywistości heroic fantasy jest o wiele bardziej wszechobecny niż mogłoby się wydawać. Zarówno w literaturze (J.R.R. Tolkien, Margharet Weis), grach RPG (D&D, Kryształy Czasu) jak i grach komputerowych (Gothic, Baldur's Gate, Neverwinter Nights). Kluczowym wątkiem jest całkowita faworyzacja zamkniętego grona bohaterów pozytywnych i negatywnych, dzięki czemu czytelnik potrafi z przyjemnością odnaleźć podobieństwa pomiędzy sobą, a ulubioną postacią. Często droga postaci zaczyna się w momencie, kiedy są całkiem niepozorni (baśniowy świniopas), jednak nie brak "pięknych księżniczek/najwspanialszych łuczników królestwa".

Heroic fantasy słynie z uschematyzowania, liniowości i banalności, jednak jego popularność wcale nie spada z czasem. W końcu każdy z nas poszukuje swojego wewnętrznego bohatera.

Wikipedia.

Jakoś Berserk mi pod ta definicje nie podpada.


Nienawidzę politycznej poprawności.
I feminizmu.
2080373594486b3aebea620st2.jpg
16419124964943955504551.jpg

Offline

#134 2007-02-18 23:26:44

Hoax
Użytkownik
Dołączył: 2005-11-28

Odp: BERSERK(jesli nie ogladałeś nie wchodz)

Powiem tak
Jeśli chodzi o anime to Berserk raczej nie należy do Heroic fantasy, z mangą jest inaczej styl heroic fantasy zaczyna się w niej klarować powyżej 12 tomu (na nim skończyło się anime).Na szczęście akcja mangi raczej nie jest uschematyzowana, liniowa(no może troszkę)i banalna.

Offline

#135 2007-02-19 00:38:07

Nevar
Użytkownik
Skąd: Świętochłowice
Dołączył: 2006-06-02

Odp: BERSERK(jesli nie ogladałeś nie wchodz)

Berserk (podobnie jak Kane Wagnera)

Jeden z niewielu, który czytał Kane'a, co? okej

Heroic fantasy, to podtyp literatury fantasy oraz gier fabularnych. Dominująca rola i znaczne siły czy możliwości przypadają bohaterom przygody (zazwyczaj opierającym się o motyw wędrówki) oraz kluczowym postaciom niezależnym.

Heroic fantasy cieszy się złą sławą, gdyż - w czystej teorii - bardzo prosto jest wymyślić kolejne epizody i pomysły, ponieważ wyobraźnia autora nie jest ograniczona logiką lub zdrowym rozsądkiem. Stereotypowe spojrzenie na heroic fantasy wygląda w ten sposób: "idzie człowiek, elf i krasnal, polują na smoki i w dominującej chwili piękna księżniczka okazuje się być boginią, a reszta drużyny dowiaduje się, iż posiada znaczne moce paranormalne".

W rzeczywistości heroic fantasy jest o wiele bardziej wszechobecny niż mogłoby się wydawać. Zarówno w literaturze (J.R.R. Tolkien, Margharet Weis), grach RPG (D&D, Kryształy Czasu) jak i grach komputerowych (Gothic, Baldur's Gate, Neverwinter Nights). Kluczowym wątkiem jest całkowita faworyzacja zamkniętego grona bohaterów pozytywnych i negatywnych, dzięki czemu czytelnik potrafi z przyjemnością odnaleźć podobieństwa pomiędzy sobą, a ulubioną postacią. Często droga postaci zaczyna się w momencie, kiedy są całkiem niepozorni (baśniowy świniopas), jednak nie brak "pięknych księżniczek/najwspanialszych łuczników królestwa".

Heroic fantasy słynie z uschematyzowania, liniowości i banalności, jednak jego popularność wcale nie spada z czasem. W końcu każdy z nas poszukuje swojego wewnętrznego bohatera.

Ja bym podzielił fantasy w Anime, podobnie jak Fantastykę książkową (twarda i miękka)

- Twarde Fantasy - czyli Heroic - krew leje się hektolitrami, bohater lub cała drużyna dąży do celu po trupach, przykład... Berserk?
- "Średnie" - bynajmniej nie chodzi o jakość, ale po prostu o ilość krwi itp. Tylko problem z przykładami, nie widziałem takiego Record of Lodoss War, ani Vision od Escaflowne, a coś mi się zdaje, że by pasowały do tej kategorii,
- Miękkie Fantasy (w sumie nazwałbym to "Kawaii fantasy" xDD) - taki np. Ragnarok the Animation, Tsubasa Chronicle, Final Fantasy Unlimited, .Hack//Sign, .Hack//Dusk i kilka innych.

Choć w moim postrzeganiu są pewnie jakieś luki i mogę się mylić, ale sądzę, że to wyżej, to moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgadzać kombinuje

Offline

#136 2007-02-19 10:14:17

Obiwanshinobi
Użytkownik
Dołączył: 2005-11-05

Odp: BERSERK(jesli nie ogladałeś nie wchodz)

Dla mnie heroic fantasy definiuje bohater (za jego archetyp należałoby uznać Conana). Drużyna, elfy, cwelfy i syfilidy nie są konieczne. Doszukiwanie się elementów heroic fantasy we Władcy Pierścieni Tolkiena, to jakaś próba nobilitacji gatunku (całkowicie niepotrzebna, skoro przykłady Kane'a, Berserka właśnie i poniekąd Cerebusa pokazują, że dzieło heroic fantasy może się istotnie różnić od prozy grafomana, jakim w gruncie rzeczy był Howard).
Jakoś se nie przypominam, żeby Ged Sparrowhawk (ten z cyklu "Ziemiomorze" pani Le Guin), czy inna Drużyna Pierścienia wyprawiali takie rzeczy, jakie Gatts robił bossom levelu.
Bohater heroic fantasy to ktoś, kto "urodził się z zębami", niezłomnego ducha mizantrop dosłownie walczący o przeżycie i tak dalej, i tak dalej.

Offline

#137 2007-02-25 21:57:39

Glaurung
Użytkownik
Skąd: Grudziądz
Dołączył: 2007-02-15

Odp: BERSERK(jesli nie ogladałeś nie wchodz)

Powiedzcie mi co ma wspólnego pierwszy odcinek z całą resztą... bo jestem w 23 odcinku i za Chu** nie mam pojęcia o co biega... przez 20 odcinków sie zastanwiałem kiedy dojdą do tego momentu z 1epa ale teraz dotarło do mnie ze chyba nie wrócą do jego wspaniałego miecza... rozumiem ze w mandz moze byc tego kontynuacja ale to manga, nie musieli dawac tego do anime, bo mi np. zepsuło to całe anime :/

Offline

#138 2007-02-25 22:03:04

radziocd
Użytkownik
Skąd: Bielsko-Biała
Dołączył: 2006-04-08

Odp: BERSERK(jesli nie ogladałeś nie wchodz)

Glaurung napisał:

Powiedzcie mi co ma wspólnego pierwszy odcinek z całą resztą... bo jestem w 23 odcinku i za Chu** nie mam pojęcia o co biega... przez 20 odcinków sie zastanwiałem kiedy dojdą do tego momentu z 1epa ale teraz dotarło do mnie ze chyba nie wrócą do jego wspaniałego miecza... rozumiem ze w mandz moze byc tego kontynuacja ale to manga, nie musieli dawac tego do anime, bo mi np. zepsuło to całe anime :/

1 epek to tj czas rzeczywisty, a kolejne epki to już retrospekcja, czyli akcja pierwszego epka dziejr się później niż cała akcja epków od drugiego do końca serii. A o co ci chodzi z tym mieczem, przeciez Guts ma od poczatku do końca wielki miecz
(chociaz chyba w połowie serii złamał się ale przekuł go na nowo)

Co do dyskusji czy Berserk jest heroic fantasy czy nie jest - o co ta kłótnia, Berserk jest klasą samą w sobie i tyle:d

Offline

#139 2007-02-25 22:33:14

Glaurung
Użytkownik
Skąd: Grudziądz
Dołączył: 2007-02-15

Odp: BERSERK(jesli nie ogladałeś nie wchodz)

miecz z pierwszego epa jest zupełnie inny niz tamte 3 które bedzie miał puźniej jezor... a o tym ze 1 ep był puźniej od tamtych to wiedziałem xD chodzi mi tylko jaki był tego sens... przecież to nie ma praktycznie zadnego związku z puzniejszą fabuła... zrobił mi tylko nadziei na zupełnie coś innego i sie niemile zawiodłem...
Własnie obejzałem 24 odcinek i zauwazyłem ze zrobili mu to znamie z 1 epa i mam nadzieje ze przynajmniej ostatni odcinek bedzie jakis sensowny....

Offline

#140 2007-02-25 22:37:10

Maniack
Użytkownik
Skąd: Poznań
Dołączył: 2006-01-09

Odp: BERSERK(jesli nie ogladałeś nie wchodz)

Niestety ostatni odcinek jest najmniej sensowny @Glaurung jezor

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024