#21 2006-11-29 18:38:03

GhostofOrion
Użytkownik
Dołączył: 2005-10-30

Odp: Haibane Renmei - co sądzicie ?

Napisałem że to w dużym uproszczeniu, a jeśli chcesz poznać dłuższe rozwinięcie tej myśli no to prosze bardzo:
Osoby młode oraz ludzie dorośli zazwyczaj muwią troche inaczej (wiecie chyba o co chodzi), a komunikacja między nimi jest dodatkowo utrudniona przez burze hormonów i konflikt pokoleń(wiem że to niezawsze występuje ale zazwyczaj tak)tak więc aby pomiędzy nimi mogła nastąpić pozytywna komunikacja musi wystąpić coś takiego jak specjalny język ( system znaków). No to o to mi chodziło.

Offline

#22 2006-11-29 18:42:03

mbell
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Haibane Renmei - co sądzicie ?

To brawo to pod twoim adresem of course, Ghost. Twoja wypowiedz jest tylko przykładem jak bardzo wieloznaczne jest to anime. Nie mogę wprost uwierzyć, że takie przemyślenia ma osoba w twoim wieku. Mam nadzieje ze moja córka ( lat 15) też osiągnie kiedyś taki poziom, bo na razie najłagodniejszym określeniem jest że jej "odwala".

Ostatnio edytowany przez mbell (2006-11-29 18:44:32)


gg - już działa
Google+     m.bellon.atas@gmail.com
Aktualnie oglądane :
* Usagi Drop * Ao no Exorcist * Tiger & Bunny

Offline

#23 2006-11-29 18:54:27

GhostofOrion
Użytkownik
Dołączył: 2005-10-30

Odp: Haibane Renmei - co sądzicie ?

O kurna, pochwała ze strony Mbella to chyba coś czego sie niespodziewałem. Normalnie uczucie jak bym oscara dostał.

Offline

#24 2006-11-29 19:25:37

filippiarz
Użytkownik
Dołączył: 2006-09-07

Odp: Haibane Renmei - co sądzicie ?

tom_21 napisał:

Co sądzicie o tym anime ? Bo ja szczerze mówiąc mam mieszane uczucia.
Jak ktoś lubi nudne anime to na pewno mu się spodoba ale mimo wszystko mi się podobało.

Też nie lubię nudnych anime, dobrze, że "Haibane Renmei" do nich nie należy. To anime było jednym z najciekawszych jakie widziałem - przez cały czas był tkany cudowny nastrój i opowiadana wspaniała, mądra i wzruszająca opowieść.
Odczucia mam jednoznaczne: jest to jedno z najwspanialszych dzieł, nie tylko anime ale i ogólnie - kinematografii, po prostu genialna seria.

Offline

#25 2006-11-29 19:42:39

Jasmine
Użytkownik
Dołączył: 2006-02-01

Odp: Haibane Renmei - co sądzicie ?

Tę serię obejrzałam całkiem niedawno i przyznam szczerze, że nie zastanawiałam się nad interpretacją. Jeśli chodzi o anime, to przyjmuję je takimi, jakie są. Po prostu wczuwam się w historie. Ale wasze spostrzeżenia są ciekawe, szczególnie GhostofOrion.
Co do samego anime, to mi się podobało. Nie uważam, że było nudne. Zaintrygował mnie kruk. Od razu skojarzył mi się z filmem "The Crow".

Offline

#26 2006-11-30 09:42:37

tomxxx
Zbanowany
Dołączył: 2005-05-15

Odp: Haibane Renmei - co sądzicie ?

Akurat ja uważam że moje spostrzeżenie jest najbardziej sensowne i racjonalne.
Proponuje je poczytać.
A co do komiksu.
To ktoś niby trochę tego przetłumaczył ale nie można ściągnąć.
Wie ktoś może gdzie po polsku to można ściągnąć.
Oto link ale nic nie działa.
http://manga.wszechbiblia.net/wbs_proje … roject=232
http://manga.wszechbiblia.net/wbs_proje … roject=283

Offline

#27 2006-11-30 11:17:35

Dżibril
Użytkownik
Dołączył: 2005-11-11

Odp: Haibane Renmei - co sądzicie ?

tom_21 napisał:

Akurat ja uważam że moje spostrzeżenie jest najbardziej sensowne i racjonalne.
Proponuje je poczytać.
A co do komiksu.
To ktoś niby trochę tego przetłumaczył ale nie można ściągnąć.
Wie ktoś może gdzie po polsku to można ściągnąć.
Oto link ale nic nie działa.
http://manga.wszechbiblia.net/wbs_proje … roject=232
http://manga.wszechbiblia.net/wbs_proje … roject=283

Bez obrazy , ale twoje spostrzeżenia wg. mnie są najmniej sensowne iale rzeczywiście najbardziej racjonalne ( co niestety w wypadku tego anime może być uważane za wadę ).

Offline

#28 2006-11-30 12:00:56

tomxxx
Zbanowany
Dołączył: 2005-05-15

Odp: Haibane Renmei - co sądzicie ?

Akurat odwiedzałem również inne fora i wiele osób tak samo pisało albo podobnie jak ja.
Przecież to chyba najbardziej logiczne że oni musieli umrzeć chyba przez samobójstwo(na co wskazują ich imiona) żeby się tu narodzić.Tylko jak już mówiłem to mi wygląda na świat całkowicie odcięty od wszystkiego a w dodatku niewiadomo gdzie on tak naprawdę się znajduje aczkolwiek w jednym odcineku jest interpretacja tego świata i haibane.
A co do mangi to nikt tego nie ma po polsku ?

Offline

#29 2006-11-30 12:11:39

Jasmine
Użytkownik
Dołączył: 2006-02-01

Odp: Haibane Renmei - co sądzicie ?

tom_21 Twoja interpretacja jest najprostsza, co nie oznacza, że najlepsza. Właściwie do takich wniosków może dojść każdy. GhostofOrion bardziej się w to zagłębił i przedstawił swoją teorię odczytując symbole ukazane w tym anime. Przecież nie wszystko musi być tym, na co wygląda. A ilu widzów, tyle może być interpretacji. I nikt nie może być pewien, że właśnie jego jest słuszna. Każdy ma własne skojarzenia. Mi się podoba interpretacja GhostofOrion, bo nie jest powierzchowna. Nie opierał się na tym, że jak są anioły, to gdzieś musi być niebo, a jak się narodzili, to musieli wcześniej umrzeć. To, że wiele osób ma taki sam pogląd jak Ty nie musi oznaczać, że mają oni rację. Widocznie nie szukali głębiej ukrytych znaczeń, tylko skupili się na tych najbardziej oczywistych.

Offline

#30 2006-11-30 12:58:41

tomxxx
Zbanowany
Dołączył: 2005-05-15

Odp: Haibane Renmei - co sądzicie ?

Akurat mnie się wydaje że to anime jest bardzo proste w interpretacji.Wystarczy tylko dokładnie oglądać.Ja akurat mam wersję Basaki gdzie tłumaczenie było doskonałe.
Jeśli ktoś nie wie to powiem że Rakka sama powiedziała w 9 odc że "nie tutaj ale gdzie indziej chciała zniknąć bo czuła się całkiem sama"(więc najprawdopodobniej skoczyła z jakiegoś budynku).A później miała ten sen i narodziła się w tym miejscu.Więc to chyba wszystko wyjaśnia.

Offline

#31 2006-11-30 13:05:58

Jasmine
Użytkownik
Dołączył: 2006-02-01

Odp: Haibane Renmei - co sądzicie ?

Co nie oznacza, że ktoś inny nie może odnaleźć innego sensu, który wcale nie wyklucza pozostałych. W anime takim jak to interpretacji może być wiele. Jedni odczuwają to tak, a inni inaczej. Im bardziej się człowiek zagłębia i zastanawia, tym więcej dostrzega. Więc może skończmy już tę polemikę, bo do niczego nie prowadzi. Ty masz swoją interpretację, a inni swoją. I wcale się one nie kłócą. Ukazują tylko, że każde dzieło można odbierać na wiele sposobów. A każda kolejna interpretacja może być ciekawsza.

P.S. Zauważyłeś, że każdy post na tej stronie zaczynasz od słowa "akurat"?

Edit.
Teraz mnie tak naszło. Łącząc wasze teorie można by otrzymać coś takiego: Haibane mogą być ludźmi, którzy nie radząc sobie w społeczeństwie próbowali popełnić samobójstwo, ale im się nie udało i zapadli w śpiączkę. Budzą się w świecie Haibanów i tam poznają prawdziwą wartość życia w społeczeństwie: uczą się budować kontakty z innymi, pomagać sobie, dowiadują się, jak ważni mogą być dla swych towarzyszy, jakie znaczenie ma praca. Gdy udaje im się zrozumieć, że świat wcale nie musi być taki straszny, a ich stosunek do niego zależy wyłącznie od nich opuszczają miasto Haibanów i powracają do życia w normalnym świecie.

Interpretacja dobra jak każda inna. To tylko jedna z wielu alternatyw. I tu nie chodzi o to, że któraś jest ważniejsza od innych. Myślę, że nawet autorowi nie o to chodziło, by widzowie odgadli jego zamysł. Bo nie sztuką jest stworzyć coś jednoznacznego. Według mnie prawdziwą sztuką jest stworzyć takie dzieło, które każde może odczytać inaczej i odnaleźć w nim inny sens. Którego zgłębianie nie prowadzi tylko do jednego wniosku, a pozwala na wielokrotne odnajdywanie nowego znaczenia.

Ostatnio edytowany przez Jasmine (2006-11-30 13:16:32)

Offline

#32 2006-11-30 13:14:33

Tomusso
Użytkownik
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Haibane Renmei - co sądzicie ?

ABe kiedyś powiedział, że interpretacja z Haibane jako duszami dzieci-samobójców nie jest właściwa smile

Ĺťeby jakichś ciekawszych interpretacji poszukać, przydałaby się znajomość prozy Murakamiego smile Bo jego wpływ jest bardzo widoczny w Haibane.


gls2.png

Offline

#33 2006-11-30 13:15:36

tomxxx
Zbanowany
Dołączył: 2005-05-15

Odp: Haibane Renmei - co sądzicie ?

A niby dlaczego założyłem ten temat ?
Ĺťeby każdy kto to oglądał napisał swoje wyjaśnienie.Ale widzę że nikomu się nie chce.
Oczekiwałem że ktoś napisze w logiczny sposób jak to widzi ale niestety nie doczekałem się takiego postu.

Offline

#34 2006-11-30 13:22:20

Jasmine
Użytkownik
Dołączył: 2006-02-01

Odp: Haibane Renmei - co sądzicie ?

Lol. To czemu uważasz, że Twoja teoria jest najlepsza? Po co inni mają pisać swoje interpretacje, skoro Ty cały czas upierasz się przy własnej i negujesz inne? Gdzie tu jakikolwiek sens?
No ale nevermind.

Moja interpretacje znajduje się w poprzednim poście.

Offline

#35 2006-11-30 13:27:00

tomxxx
Zbanowany
Dołączył: 2005-05-15

Odp: Haibane Renmei - co sądzicie ?

Jasmine twoja interpretacja jest bardzo optymistyczna.ALe coś mi się nie wydaje że jak skoczysz z wszystkiego budynku to tylko zapadniesz w śpiączkę albo jak zginiesz w pożarze.
Aczkolwiek czym więcej osób napisze swoją wersję tym lepiej.

Ostatnio edytowany przez tom_21 (2006-11-30 13:29:02)

Offline

#36 2006-11-30 13:31:00

Jasmine
Użytkownik
Dołączył: 2006-02-01

Odp: Haibane Renmei - co sądzicie ?

Generalnie to nie wiemy, jak było z innymi. Na pewno skoczyła Rakka. A reszta? O tym nie wspominano w anime. Poza tym nie uważam swojej interpretacji za bezbłędną. To tylko jedna z możliwości.

Offline

#37 2006-11-30 13:45:21

tomxxx
Zbanowany
Dołączył: 2005-05-15

Odp: Haibane Renmei - co sądzicie ?

Jakby tak się głębiej zastanowić to jest to bardzo wzruszające anime głównie za sprawą muzyki która doskonale podkreśla nastrój.
Bo jeśli to już nie jest prawdziwe życie to to musi być bardzo smutne.
A jeśli chodzi o czarne skrzydła to Rakka takich nie miała aczkolwiek przez jakiś czas coś takiego się stało.
A jak sądzisz konkretnie dlaczego ?
A stało się to po zniknięciu Kuu.

Offline

#38 2006-11-30 16:41:12

Dżibril
Użytkownik
Dołączył: 2005-11-11

Odp: Haibane Renmei - co sądzicie ?

Hmmm... wydaje mi się , że czarne skrzydła były efektem , tego iż Rakka zaczęła oddalać się od ludzi ( i Haibane ) oraz popadać w depresję ( oglądałem to niby całkiem niedawno , ale niewiele pamiętam ) tuż po odejściu Kuu. Ale nijak to się ma do nie pamiętania jej snu oraz szukania przebaczenia u ptaków. Więc może ktoś mi odpowie na wcześniej zadane pytanie :  konsekwencją zapomnienia snu jest piętno , czy konsekwencją urodzenia się z piętnem jest zapomnienie snu ?

Offline

#39 2006-11-30 16:53:39

tomxxx
Zbanowany
Dołączył: 2005-05-15

Odp: Haibane Renmei - co sądzicie ?

Tylko kogo Rakka skrzywdziła wcześniej ?
Bo mówiła że wydaje sie jej ze kogoś skrzywdziła.
Trudne zadałeś pytanie.Rakka też na początku nie pamiętała całego snu ale nie to przecież było powodem że miała przez pewien czas czarne skrzydła jak sam to powiedziałeś.

Offline

#40 2006-11-30 16:58:51

filippiarz
Użytkownik
Dołączył: 2006-09-07

Odp: Haibane Renmei - co sądzicie ?

Haibany miały sny związane ze śmiercią - Reki nie pamiętała swojego snu, ponieważ popełniła samobójstwo - nie chciała go pamiętać (wyparła go z pamięci), lub został jej oszczędzony... Również rzeczą związaną z jej samobójstwem był fakt, że urodziła się z czarnymi plamami na skrzydłach...
Reszta Haibanów nie popełniła samobójstwa...

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024