#161 2008-11-21 10:46:51

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Jak poprawnie ogladac napisy z ssa, ass, mdvd

Sony, dzięki za ten wykład, ale naprawdę nie musiałeś mi tego pisać oczkod Pytanie było, przyznaję, deczko ironiczne smile

A przy okazji - nie wiem, jak Aegi, ale w SW jest opcja hurtowej zmiany formatu.

Offline

#162 2008-11-21 11:16:11

turunks
Użytkownik
Skąd: Silesia
Dołączył: 2004-11-26

Odp: Jak poprawnie ogladac napisy z ssa, ass, mdvd

w Aegi nie ma opcji zmieny hurtowej niestety, ale za to nie trzeba zmieniac kodowania na ANSI, bo są normalnie polskie litery...

Offline

#163 2008-11-21 13:20:13

Isao
Użytkownik
Skąd: Poznań
Dołączył: 2005-12-27

Odp: Jak poprawnie ogladac napisy z ssa, ass, mdvd

Ale nadal muszę w notatniku zmieniać kodowanie na ANSI

hmm to może nie ustawiaj w aegi kodowania ANSI tylko daj na Local...

z aegi czasem wychodzą dziwne rzeczy...
przykładowo otwarty skrypt ass w aegi wygląda normalnie są pl znaki kodowanie jest ok...
po zapisaniu i otwarciu w takim mpc nagle zamiast pl znaków są jakieś dziwactwa...
i vice versa w drugą stronę również tak czasami się dzieje... przynajmniej u mnie się zdarzyło
kilka razy

Offline

#164 2009-01-19 01:29:32

DeadSoul
Użytkownik
Dołączył: 2008-09-26

Odp: Jak poprawnie ogladac napisy z ssa, ass, mdvd

Mam pytanie do wszystkich którzy uważają że napisy ass to nowoczesne rozwiązanie.
Co widzicie ludzie w takim formacie, po pierwsze żeby odtworzyć takie napisy poprawienie trzeba ściągać jakieś czcionki, i po co, żeby napisy ładnie wyglądały?
Napisy mają po prostu tłumaczyć dialogi i być dobrze widoczne, a nie być ozodobą, gdy chcę coś obejrzeć to po prostu chcę mieć napisy gotowe od razu, nie mam ochoty na dodatkowe ściąganie czcionek a nawet jakiś innych programów do odtwarzania.
Gdzie zatem te nowoczesne napisy, ta wielka technologia, ja widzę tylko uwstecznianie się.


DeadSoul.png
30272.png

Offline

#165 2009-01-19 01:46:15

groozin
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2006-07-15

Odp: Jak poprawnie ogladac napisy z ssa, ass, mdvd

Przecież nikt ci nie każe ściągać przewidzianych przez autora czcionek, tyle że wtedy efekt będzie niepełny. Ja cenię sobie ass przede wszystkim za pozycjonowanie tekstu, bardzo przydatne w niektórych wypadkach. Reszta to głownie bajery wizualne, ale czy napisy nie mają prawa ładnie wyglądać? Jeśli chodzi o "programy do odtwarzania", to i tak uważam VobSuba za podstawę do każdych napisów, więc problem dla mnie nie istnieje.
A tak przy okazji: w napisach mDVD także jest możliwość ustawienia czcionki innej niż domyślna, czy to oznacza, że ten format także jest zły?
Dla porządku dodam, że nie uważam za fajne przeginania z efekciarstwem, napisy mogą dobrze wyglądać, ale nie powinny odwracać uwagi od filmu.


5205.png

Offline

#166 2009-01-19 04:37:35

Isao
Użytkownik
Skąd: Poznań
Dołączył: 2005-12-27

Odp: Jak poprawnie ogladac napisy z ssa, ass, mdvd

Co widzicie ludzie w takim formacie, po pierwsze żeby odtworzyć takie napisy poprawienie trzeba ściągać jakieś czcionki, i po co, żeby napisy ładnie wyglądały?

Za przeproszeniem głupoty gadasz nie trzeba żadnych czcionek ściągać o ile
autor napisów nie wykorzystywał inny aniżeli te systemowe więc nie wiem o co się plujesz.
Równie dobrze przy napisach w *srt jak i mDVD można wykorzystać niestandardowe czcionki, które również trzeba będzie pobrać Oo (marny argument)
Przecież nikt nie każe ci nic ściągać a jak wspomniał ~groozin vobsub to podstawa
przy odtwarzaniu jakichkolwiek napisów zresztą teraz jest praktycznie w każdej paczce z kodekami.

Gdzie zatem te nowoczesne napisy, ta wielka technologia, ja widzę tylko uwstecznianie się.

Z tego co pamiętam ssa/ass powstało chyba nawet wcześniej aniżeli mDVD...

A sam format jest naprawdę przyjazny dla użytkownika i łatwy o obsłudze
dając tym samym samemu autorowi dość spore pole do popisu vide wspomniane
pozycjonowanie napisów, różnej maści efekty do softsubów czy też hardsubów.
(chociaż mDVD chyba również ma opcję pozycjonowania na osiach x,y)
Głównie używany przez osoby zajmujące się wydawaniem właśnie pl fansubów.

Skoro tak bardzo ci się nie podoba ten format to przecież 'dwoma kliknięciami'
bez problemu możesz zmienić go, na któryś z innych dostępnych... Oo
proszę poczytaj sobie tutaj i wybierz ten który będzie ci najbardziej odpowiadał...

A nie marudzić i narzekać na wszystko, dostaje gotowca i jeszcze problemy ma Oo
Zastanów się wpierw ile musiała się osoba robiąca napisy napocić żebyś mógł
cokolwiek obejrzeć w zrozumiałym języku jeżeli nie znasz np. angielskiego.
Większość tłumaczy poświęca swój wolny czas i nic z tego nie ma prócz satysfakcji,
że zrobił coś dla szerszego grona, w którym trafiają się tacy ludzie jak ty,
którzy mają im jeszcze za złe, że zrobili napisy w formacie, którego nie umieją odtworzyć Oo
(brak mi po prostu słów... i znowu wywiąże się z tego jakaś kłótnia coś czuję...)

Offline

#167 2009-01-19 16:38:33

DeadSoul
Użytkownik
Dołączył: 2008-09-26

Odp: Jak poprawnie ogladac napisy z ssa, ass, mdvd

Nie mam żadnych pretensji do suberów którzy wybierają ass, po prostu nie rozumiem ich decyzji, czemu zamiast ass nie mogliby wybrać mDVD, ten format oferuję prawie to samo co ass, co więcej z łatwiejszą obsługą. Prawie bo nie ma tyle zbędnego efekciarstwa w mDVD, poza tym ass nie działa poprawienie na niektórych odtwarzaczach dvd co się może objawić np. brakiem polskich znaków.
Można założyć że ktoś ma monitor na którym nie ma możliwości obejrzenia, bo za mały jest albo coś innego, i chce obejrzeć na telewizorze z dvd, i okazuje się że napisy są tylko dostępne w formacie ass, dvd ma z tym kłopot.


DeadSoul.png
30272.png

Offline

#168 2009-01-19 16:46:57

Nighthanter
Użytkownik
Dołączył: 2007-03-04

Odp: Jak poprawnie ogladac napisy z ssa, ass, mdvd

DeadSoul napisał:

wybrać mDVD, ten format oferuję prawie to samo co ass

Prawie, robi wielką różnicę oczkod

Offline

#169 2009-01-19 16:57:04

bodzio
Użytkownik
Skąd: Szczecin
Dołączył: 2006-05-18

Odp: Jak poprawnie ogladac napisy z ssa, ass, mdvd

DeadSoul napisał:

Pokaż spoiler
Nie mam żadnych pretensji do suberów którzy wybierają ass, po prostu nie rozumiem ich decyzji, czemu zamiast ass nie mogliby wybrać mDVD, ten format oferuję prawie to samo co ass, co więcej z łatwiejszą obsługą. Prawie bo nie ma tyle zbędnego efekciarstwa w mDVD, poza tym ass nie działa poprawienie na niektórych odtwarzaczach dvd co się może objawić np. brakiem polskich znaków.
Można założyć że ktoś ma monitor na którym nie ma możliwości obejrzenia, bo za mały jest albo coś innego, i chce obejrzeć na telewizorze z dvd, i okazuje się że napisy są tylko dostępne w formacie ass, dvd ma z tym kłopot.

To sobie przerabia na mdvd i po kłopocie. W mdvd męczy jedno: fps. Niech broń Boże ma ktoś wersję .mkv czy .ogg czy jeszcze jakąś, odpali w subedicie i już się zaczynają narzekania, że synchro nie pasuje. Ostatnio w jakichś subach tu dodanych była taka właśnie sytuacja. Jak już mamy odejść od bajerów itp. to proponuję srt, format lepszy i dokładniejszy.


wladza1.png

Offline

#170 2009-01-19 20:15:45

Thebassa
Użytkownik
Skąd: Damian
Dołączył: 2007-12-19

Odp: Jak poprawnie ogladac napisy z ssa, ass, mdvd

Ja za to właśnie nie mogę zrozumieć popularności formatu mDVD.
Jako że to jest czas klatkowy trzeba się często bawić w zmianę fps, a nie daj boże jak masz w formacie innym niż avi i nie wiesz ile on ma fps, w dodatku większość filmów chodzi masakryczne po załadowaniu takich napisów.
Przez to używam go tylko do filmów które nagrywam do oglądania na DVD oraz na telefonie (tu akurat nie mam wyboru jezor)
Jeśli o mnie chodzi to moimi faworytami są MPL2 (właściwie jedyna wada to to że na moim DVD nie mogę go odtworzyć) oraz srt (tu wadą jest to że czasem są problemy przy używaniu SE)

A co do konwertowaniu napisów z ass na mDVD.
Oczywiście, zmienienie kodowania i potem prze konwertowania jednego czy dwóch napisów, ale przy 50 można wyjść z siebie ;p


<KieR> robotic notes bylo niezle

Offline

#171 2009-01-19 21:47:06

camel
Użytkownik
Skąd: Milanówek
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Jak poprawnie ogladac napisy z ssa, ass, mdvd

Thebassa napisał:

ale przy 50 można wyjść z siebie ;p

Subtitle Workshop
Narzędzia-->Konwersja wielu plików

i to wszystko w tym temacie


MADLAX.jpg

Offline

#172 2009-02-20 05:11:51

Hatake
Użytkownik
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Dołączył: 2004-12-15

Odp: Jak poprawnie ogladac napisy z ssa, ass, mdvd

To odpalaj z VobSubem, proste. smile_big

A tak bardziej dokładnie, to to ma bodajże związek z renderingiem. Wejdź w opcje i tam masz zakładkę bodajże video - output, czy jakoś tak. Pobaw się tym. Szczerze powiedziawszy nie jestem pewien, czy to na pewno to, bo nie używam ASS przez MPC, być może coś w opcjach z napisami. Nie powiem ci dokładnie.

Offline

#173 2009-02-20 08:52:51

Nighthanter
Użytkownik
Dołączył: 2007-03-04

Odp: Jak poprawnie ogladac napisy z ssa, ass, mdvd

Bo w MPC, tak jak w VobSubie trzeba ustawić odpowiednio w opcjach. Włącz MPC, wejdź w opcje, następnie Subtitles i tam masz Nuber of subpictures to buffer ahead. Ustaw na zero, jeśli chcesz oglądać kara.

Offline

#174 2009-02-20 09:22:57

marc99
Użytkownik
Dołączył: 2005-07-19

Odp: Jak poprawnie ogladac napisy z ssa, ass, mdvd

Można jeszcze użyć MPC-HC z fixami między innymi pozwalającymi na animacje w SSA/ASS z włączonym buforowaniem napisów.

http://forum.doom9.org/showpost.php?p=1 … count=5934

Offline

#175 2009-02-20 10:58:34

Hatake
Użytkownik
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Dołączył: 2004-12-15

Odp: Jak poprawnie ogladac napisy z ssa, ass, mdvd

Aha, to i ja się dowiedziałem, bez zbędnego szukania, dzięki. smile_big

Offline

#176 2010-04-13 13:21:08

DaBiDo
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2007-03-10

Odp: Jak poprawnie ogladac napisy z ssa, ass, mdvd

Mam ostatnio dziwny problem z ass i plikami mp4 (chodzi o rawy) w MPC
Strasznie mi tnie obraz, czego wcześniej nie było (przed instalacją Windows 7, chociaż przez rok jechałem na RC i też takiego problemu nie było).
Wszystkie ustawienia, jeśli chodzi o napisy mam dobre, oglądam filmy w rozdzielczości 1080p z napisami i nie mam takich problemów (tylko napisy nie są w ass).

Ustawienia MPC mam prawidłowe
zaznaczone VMR9, DiractX9, Ilość obrazu w buforze 0...

Kompa mam Karta 512 (Radeon HD), pamięć 1.5GB, Procesor Athlon 3200+

Offline

#177 2010-04-13 13:57:57

bobek784
Użytkownik
Dołączył: 2007-02-13

Odp: Jak poprawnie ogladac napisy z ssa, ass, mdvd

Pytanko:
Jaką rozdzielczość ma twój monitor?

Spróbuj odtworzyć z napami ass i czcionkami ustawionymi na Ariala.

Po przejściu na 7 procesor został bardziej odciążony systemem, więc może sobie nie radzić tak jak dawniej.


Nick na ANSI: bobek784v2

Offline

#178 2010-04-13 17:42:45

DaBiDo
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2007-03-10

Odp: Jak poprawnie ogladac napisy z ssa, ass, mdvd

Przejście na Arial nic nie dało.
Dodam, ze to jest tak, że po openingu zacina potem nagle przyśpiesza (cały czas chodzi o obraz, napisy są wtedy opóźnione i przyśpieszają) aż dochodzi do stabilizacji i idzie już normalnie.

Monitor, to zależy, albo 4:3 CRT 17' albo 16:9 LCD 32' mam dwa podpięte, bo często na jednym oglądam a na drugim robię inne rzeczy, ale tak już mam od dawna.

Windows 7 mam od roku i dopiero po przejściu na pełną wersję tak mi się dzieje.

Offline

#179 2010-04-13 18:15:14

bobek784
Użytkownik
Dołączył: 2007-02-13

Odp: Jak poprawnie ogladac napisy z ssa, ass, mdvd

Pytałem o rozdziałke nie o przekrój.

Jeżeli oglądasz anime 1080p, a monitor masz ustawiony np, na 720 (mniej niż 1080) to problem może tkwić w tym.
2 sprawa to to że raw może być źle skodowany, mi np. przycinał się ostatnio pewien raw, ale jak ściągnąłem innego o takich samych parametrach, to wszystko wróciło do normy.


Nick na ANSI: bobek784v2

Offline

#180 2010-04-13 20:37:08

DaBiDo
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2007-03-10

Odp: Jak poprawnie ogladac napisy z ssa, ass, mdvd

Rozdzielczość mam 1080p a anime 720p
zwykły monitor to 1024x768

Raw bez napisów idzie ok.

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024