#21 2007-05-17 11:13:26

Winged
Użytkownik
Skąd: Szczytno/Toruń
Dołączył: 2004-10-01

Odp: napisy.org - zamknięte?

No tak, ostatnio sam miałem przeboje z naszą kochaną władzą przy mandacie za picie w miejscu publicznym. Rozmowa:
Usunąłem ze strachu przed zatrzymaniem za takie oświadczenie na forum. O takich sprawach też już było głośno. smile_big
Sprawa druga - obecnie trwa nowelizacja prawa autorskiego. Po początkowych bublach, z których można było wyciągnąć taki wniosek, że nie wolno mieć komputera, bo jest to urządzenie, które może posłużyć do łamania prawa, pomyślałem, że nic mnie nie jest w stanie zaskoczyć. Prace ciągle trwają, zapisy są usuwane i dodawane, jednak niczego ciekawego bym się nie spodziewał. Wystarczy spojrzeć na projekt nowelizacji k.k., gdzie nasi kochani posłowie ciągle uważają, że im ostrzej tym lepiej, zapominając, że to przeświadczenie o nieuchronności kary tak naprawdę odstrasza sprawców czynów zabronionych.
Aha, i policja musi mieć jakieś podstawy do przeszukania. Sprawa Windowsa jest prosta i do załatwienia od ręki - podłączają się do kompa i specjalnym programem sprawdzają oryginalność systemu. Inne wymagają podobno ekspertyzy, więc komputer może zostać zatrzymany w celach dowodowych i przeprowadzona nań ekspertyza. smile_big
Co do robienia napisów - ja powiem, że jak wrzucałem na serwer, to powiem, że byłem niepoczytalny. smile_big
Polecam przyglądanie się postępującej nowelizacji. smile
[EDIT] Legalność ANSI była podobno konsultowana z prawnikiem, więc myślę, że nam nic nie grozi. Zresztą chodzi o tłumaczenie ze ścieżki dźwiękowej, a my to robimy najczęściej z innych napisów. smile
[EDIT 2] Z Gazeta.pl:

"Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna (fragment: pytanie i teza orzeczenia)
z dnia 23 stycznia 2003 r. II CKN 1399/2000
OSP 2004/3 poz. 36
Biuletyn Sądu Najwyższego 2003/7 str. 11
OSNC 2004/4 poz. 62

"Czy rozpowszechnianie samej listy dialogowej jest również przestępstwem?
Kaczmarek i Urbański uważają, że stanowisko w tej sprawie powinien zająć sąd."

Ktoś powinien panom z Gutek Film powiedzieć, że sąd już w tej sprawie
stanowisko zajął. I to nie byle jaki, bo Najwyższy:

Wątpliwości co do tego, czy dokonanie tłumaczenia warstwy słownej utworu
audiowizualnego jest jego opracowaniem i czy wobec tego wymagana jest zgoda
twórcy scenariusza na wykonywanie autorskich praw zależnych do takiego utworu,
pojawiały się na gruncie nie obowiązującej już ustawy z 10 lipca 1952 r. o
prawie autorskim (Dz. U. 1952 r. Nr 34 poz. 234 ze zm.), która kwestii tej nie
regulowała wyraźnie, a w szczególności nie zawierała odpowiednika art. 71
ustawy obowiązującej obecnie. Jednak i wówczas już przyjmowano, że łączne
zezwolenie producenta i twórców filmu na opracowanie utworu potrzebne było
tylko wtedy, gdy chodziło o przekształcenie filmu prowadzące do powstania
nowego dzieła. Producent zachowywał natomiast wyłączne prawo udzielania
zezwoleń na dokonywanie w filmie takich zmian, które są konieczne do normalnej
eksploatacji filmu, a które nie zmieniają w sposób zasadniczy jego istoty.
Wskazywano, że producent mógł np. zezwolić na dubbing, na pewną przeróbkę filmu
dla celów telewizji, na nieistotne zmiany (np. pewne skróty) podyktowane
gustami publiczności itp. Takie uprawnienia producenta wynikały bowiem z
przysługującego mu prawa autorskiego do zwykłej eksploatacji filmu (por.
uzasadnienie uchwały siedmiu sędziów SN z 19 lutego 1968 r. o mocy zasady
prawnej, III CZP 40/67 OSNCP 1969/4 poz. 59). Dubbing ma na celu umożliwienie
przyswojenia utworu publiczności nie znającej języka oryginału, a więc zakłada
przetłumaczenie wersji słownej. Obecnie obowiązująca ustawa w art. 71 nie
pozostawia już wątpliwości odnośnie do tego, że dokonanie tłumaczenia warstwy
słownej utworu audiowizualnego nie stanowi jego opracowania jako całości. Taki
pogląd przyjmowany też jest powszechnie w doktrynie."

W związku z powyższą wykładnią myślę, że softsubberzy są raczej nietykalni, sit venia verbo. Czekajmy na nowelizację. Podejrzewam, że po niej serwisy z napisami będzie trzeba zamknąć. :/

Ostatnio edytowany przez Winged (2007-05-17 11:39:13)


"Dla ludzkich zachowań nie mam nic poza życzliwością i nic poza śmiechem na pocieszenie bliżnich"
John Irving, "Świat według Garpa"

Offline

#22 2007-05-17 11:24:04

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: napisy.org - zamknięte?

Poważnie, to już jest tragedia.

Offline

#23 2007-05-17 11:26:09

Michaello
Użytkownik
Dołączył: 2006-11-19

Odp: napisy.org - zamknięte?

T R A G E D I A

Ostatnio edytowany przez Michaello (2007-05-17 11:26:51)

Offline

#24 2007-05-17 11:27:16

Zjadacz
Użytkownik
Skąd: Głogów
Dołączył: 2006-04-10

Odp: napisy.org - zamknięte?

Boże, to już przesada...

EDIT: No właśnie, Michaello, poprawki smile_lol

Ostatnio edytowany przez Zjadacz (2007-05-17 11:28:08)


"Skazany na zajebistość"

Offline

#25 2007-05-17 11:31:33

sa1d
Użytkownik
Skąd: krakow
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: napisy.org - zamknięte?

Powiem tak... czas spierd...ać z tego kraju... nie wiem jak Wy ale ja odnoszę wrażenie że nasz kraj od dłuższego czasu sie rozsypuję

Offline

#26 2007-05-17 11:35:38

Jasmine
Użytkownik
Dołączył: 2006-02-01

Odp: napisy.org - zamknięte?

Spoko, spotkamy się wszyscy w więzieniu smile_big Będziemy jak jedna, wielka rodzina smile_big

Offline

#27 2007-05-17 11:37:26

Winged
Użytkownik
Skąd: Szczytno/Toruń
Dołączył: 2004-10-01

Odp: napisy.org - zamknięte?

Jasmine napisał:

Spoko, spotkamy się wszyscy w więzieniu smile_big Będziemy jak jedna, wielka rodzina smile_big

Większość z nas pójdzie do męskiego. jezor Ale dasz se radę, ~Jasmine. smile_lol


"Dla ludzkich zachowań nie mam nic poza życzliwością i nic poza śmiechem na pocieszenie bliżnich"
John Irving, "Świat według Garpa"

Offline

#28 2007-05-17 11:40:43

Michaello
Użytkownik
Dołączył: 2006-11-19

Odp: napisy.org - zamknięte?

sa1d napisał:

Powiem tak... czas spierd...ać z tego kraju... nie wiem jak Wy ale ja odnoszę wrażenie że nasz kraj od dłuższego czasu sie rozsypuję

eee no co Ty?:P . Ja tez sie zastanawiam czy nie wycjechac, paru kumpli pojechalo i nie zanosi sie zeby wrocili; maja kase, opieke zdrowotna "na poziome" , jakies perspektywy na dalsze zycie, a u nas? Bieda, bieda i kupa!!!!!!

dziennik

Ostatnio edytowany przez Michaello (2007-05-17 12:39:28)

Offline

#29 2007-05-17 11:41:41

BeAsTMaStEr
Użytkownik
Skąd: ZABRZE
Dołączył: 2005-11-25

Odp: napisy.org - zamknięte?

ja tam moge isc do damskiego mi to przeszkadzac nie bedzie (chociaz zadnych napisow nie umieszczałem jeszcze :p)

Offline

#30 2007-05-17 11:43:56

Jasmine
Użytkownik
Dołączył: 2006-02-01

Odp: napisy.org - zamknięte?

Winged napisał:
Jasmine napisał:

Spoko, spotkamy się wszyscy w więzieniu smile_big Będziemy jak jedna, wielka rodzina smile_big

Większość z nas pójdzie do męskiego. jezor Ale dasz se radę, ~Jasmine. smile_lol

Na szczęście jest parę dziewczyn-tłumaczek oczkod Zaczynam się czuć jak partyzantka podczas wojny jezor

Offline

#31 2007-05-17 11:47:58

_KiRA
Użytkownik
Skąd: Eorzea
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: napisy.org - zamknięte?

BIj patriote bij! smile_big Niech mi ktoś jeszcze powie ze ten kraj jest cudowny i bez dziur to go wysmieje prosto w ryj!! xD On nie powinien w ogóle istniec... prezydent nie powinien byc prezydentem... jak już ktos powiedzial... robi sie panstwo polityczne, a nie demokratyczne! Chcę zamykac fansuberow? To juz ich zdrowo w łeb pogrzało zly...

Offline

#32 2007-05-17 11:48:22

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: napisy.org - zamknięte?

Nie no, jest super, jest super, więc o co ci chodzi? Mamy ekstra rząd i super prezydenta, ci wszyscy ludzie to wspaniali fachowcy. Rzygać się chce.
Bardzo mnie ciekawi, co wyniknie z tej sprawy obecnej.

Offline

#33 2007-05-17 11:50:02

kamehameha
Użytkownik
Skąd: Gdynia
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: napisy.org - zamknięte?

www.napisy.info też już nie działa

Offline

#34 2007-05-17 11:51:14

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: napisy.org - zamknięte?

Faktycznie, a dosłownie przed chwilą jeszcze sprawdzałem i było OK. I have a bad feelings about this...

Ostatnio edytowany przez Freeman (2007-05-17 11:53:05)

Offline

#35 2007-05-17 11:53:47

Winged
Użytkownik
Skąd: Szczytno/Toruń
Dołączył: 2004-10-01

Odp: napisy.org - zamknięte?

Freeman napisał:

Nie no, jest super, jest super, więc o co ci chodzi? Mamy ekstra rząd i super prezydenta, ci wszyscy ludzie to wspaniali fachowcy. Rzygać się chce.
Bardzo mnie ciekawi, co wyniknie z tej sprawy obecnej.

Chłopakom nic się nie stanie. Zostaną wypuszczeni i zostanie powiedziane, że działali w ramach błędu co do znamion czynu zabronionego. Tego Im życzę.
Myślę, że prace nad nowelizacja ruszą pełną parą i naprawdę czuję, że za parę miesięcy przyjdzie serwisy z napisami pozamykać i dotknie to chyba większość. :/
Może nie tyle pozamykać serwisy, ile pousuwać z nich napisy. Będzie to czarny dzień w historii Internetu.

kamehameha napisał:

www.napisy.info też już nie działa

Gutek dopiął swego. smile_big

Ostatnio edytowany przez Winged (2007-05-17 11:54:50)


"Dla ludzkich zachowań nie mam nic poza życzliwością i nic poza śmiechem na pocieszenie bliżnich"
John Irving, "Świat według Garpa"

Offline

#36 2007-05-17 11:56:12

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: napisy.org - zamknięte?

No raczej nic się nikomu nie stanie, przy tak znikomej szkodliwości społecznej czynu, ale pisząc o "ciekawości" miałem właśnie na myśli przyszłość takich serwisów. Może być kiepsko.
Przyjdzie czas, że z fansubberów staniemy się freedom fighterami i niestety mówię to całkiem poważnie.

Ostatnio edytowany przez Freeman (2007-05-17 12:02:56)

Offline

#37 2007-05-17 12:00:56

luki349
Użytkownik
Skąd: Poznań
Dołączył: 2006-11-18

Odp: napisy.org - zamknięte?

banda poje.... i szmat, nie mają już co wymyślać. Ja proponuje szturmem wziąć Rząd wynieść tych debili (debil osoba o IQ poniżej 60) i wysadzić ! Ja moge zrobić odpowiednią ilość materiałów wybuchowych (kochma bilo-chem). Ale by były "fajerwerki" smile_big

Offline

#38 2007-05-17 12:11:39

Vilku
Użytkownik
Skąd: Pzń
Dołączył: 2007-04-06

Odp: napisy.org - zamknięte?

a słyszeliście ze w Opolu zabroniono kabaretom grac polityczne skecze...wiec chyba nikt nie wystąpi...:/
Kaczory chyba Kononowicza posłuchały "...i niczego nie bedzie"...tak wszystko pozamykac!!!!! oj cofamy sie w rozwoju smutny


565.png

Offline

#39 2007-05-17 12:16:52

songoku
Użytkownik
Skąd: Bydgoszcz
Dołączył: 2005-02-07

Odp: napisy.org - zamknięte?

Ok. no dobra, ale zastanawia mnie jedno. Jesli np. "normalne filmy" maja wykupione u nas licencje przez dystrybutorow polskich, natomiast anime jest zadko, ktore jest wydawane u nas, wiec kto tak naprawde ma dochodzic tych praw? Policja zawija takiego czlowieka, a kto stawia mu zarzut, jest strona pokrzywdzona?
Jest tutaj tez kwestia niedomowien, bo np. tlumaczenie "normalnych filmow" przebiega w ten sposob, ze ktos tlumaczy dialogi angielskie, a tutaj? Przeciez my zazwyczaj tlumaczymy z ang. fansubow ( z reszta tez nie oficjalnych). Cala sytuacja jest strasznie zawila i to gdy ~Kane przejal kadencjie, no, no niezle jak na start jezor

Szczerze mowiac, to cala sytuacja jest tak samo jak z lustracjami, aborcjami itd. Odwracanie kota ogonem od powaznych spraw, z ktorymi wladze nie moga sobie poradzic, czyli np. wzrost gosp. i poprawa standardu zycia, ale nie ta na papierku i w statystykach!!
Zabieraja sie za lapanie "przestepcow", to niech od siebie zaczna, bo tam dopiero kasa idzie. A musiala niezla isc skoro zabrali sie za serwisy z napisami :/

No nic, najgorsze jest tylko to, ze w taki sposob utrudnione bedzie ogladanie "normalnych filmow", ktore oczywiscie tez ogladalem, moze nawet wiecej niz animce (te raczej ost. przekladam na pl. jezor). I powiem jedno, ze 3\4 to taka sieczka, ze jak ktos to w oryg. kupi, to normalnie LOL. Wiekszosc to kupa, ktora po prostu laduje do kosza.
Co do sprawy wzrostu sprzedazy oryg. DVD, to uwazam, ze bedzie wprost przeciwnie. To tak troche jak z anime. Ogladasz, fajne, jest oryg. to kupujesz. Nie, to wywalasz do kosza i zalujesz, ze czas straciles. A teraz to normalne filmy, bez "wyprobowania" beda sie ludziska bali kupowac, ze sieczke nabeda. Kto chcial, to kupowal oryginaly, bo naprawde, niektore warto bylo, ale dochodzi tez aspekt kasy :/// No i wszystko w tym temacie.
W Niemczech moze byc piractwo male, bo i cena takiego filmu jest adekwatna do zarobkow odbiorcy, a u nas..... na odwrot.

BTW A gdyby takie serwisy z napisami zalozyc na innych serwerach (Rosja, USA, czy tez inne kraje), co wtedy, tez sie beda ciskac?
Z tego co wiem to wlasnie tak zrobily serwisy torrentowe, po dosw. zwiazanych z zamknieciem TDT.

Offline

#40 2007-05-17 12:19:11

abahaczi
Użytkownik
Dołączył: 2006-09-19

Odp: napisy.org - zamknięte?

Powiem tylko jedno: http://wiadomosci.onet.pl/1536967,11,item.html
Co to ma być?? Wolność słowa zagwarantowana w konstytucji?? Wszystko zmierza do tego, że w Polsce nie ma jak żyć. Już nie dziwię się ludziom wyjeżdzającym masowo za granicę. TU normalnie nie da się żyć!!!

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024