#101 2007-07-01 23:03:42

Zjadacz
Użytkownik
Skąd: Głogów
Dołączył: 2006-04-10

Odp: Zamykanie tematów i usuwanie komentarzy.

Starfox napisał:

Nie chodzi mi o te napisy -.- W ogóle mnie nie interesuje co tam powystawiałeś i czym się sugerowałeś;) Chcę wiedzieć, czy jak uzasadnię, czemu słaba itd. To czy zostanie mój komentarz usunięty, bo mod i inni nie uważają tego za słabe;]

Skoro nie obchodzi cię to, co napisałem, to po co odpisywałeś na mój post? Takie pytania to do moda.


"Skazany na zajebistość"

Offline

#102 2007-07-01 23:13:41

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Zamykanie tematów i usuwanie komentarzy.

Obiwanshinobi napisał:

Czyli idea jest taka, że jedna słaba ocena pośród mnóstwa dobrych nie podlega "przyjrzeniu się" z urzędu przez moderatora, ale nieliczne dobre oceny subtytli generalnie ocenianych słabo już miałyby podlegać, bo niby to jest jakaś istotna różnica. Jeśli dobrze zrozumiałem.

W rzeczy samej. Przy czym nie pisałem, że różnica jest istotna, ale łatwo dostrzegalna. I nie miał być to z założenia najważniejszy obowiązek moderatora, tylko, jak pisałem, jedna ze składowych jego zadań, dzięki czemu ocena napisów jeszcze lepiej oddawałaby rzeczywistość. Moim zdaniem dużo bardziej podejrzana o mataczenie jest ocena bdb wśród ocen słabych, niż ocena słaba wśród bdb (przy czym w tym drugim przypadku jest to głównie wynik dewaluacji oceny bdb - gdyby była przyznawana naprawdę tylko najlepszym napisom, to mielibyśmy sytuację "ocena słaba wśród ocen przeciętnych/dobrych", a wtedy "ocena słaba wśród ocen <rzeczywiście> bardzo dobrych" byłaby tak samo podejrzana, jak sytuacja nr 1). Nieco zawile opisana konstrukcja, ale chyba z sensem.

Starfox napisał:

Usunięte ze względu na niską ocenę? Niską dla kogo?:) Jeśli mod uważa napisy za bdb, większość oceniających tak samo uważa i nagle, załóżmy, ktoś da słabą i wypisze błędy dlaczego tak, a nie inaczej, to ocena zostanie usunięta? Nie jest to ingerowanie we własne zdanie wystawiającego?

Starfox co ty masz ostatnio jakiś problemator załączony, czy jak? Ocenę niską napisów, czyli średnią ze wszystkich ocen. Jak masz 20 komentów i 90% ocen słabych, to znaczy, że mają ocenę niską. Chodzi przecież o usunięcie napisów ze względu na słabą ocenę, a nie komentarzy.
Odnośnie komentarzy to wyraziłem się jasno, że chodzi (mnie) o rażące przypadki, znowu będziesz teraz dzielił to na czworo? Masz przewagę ocen bdb z uzasadnieniem, a nagle ktoś pisze, że bardziej beznadziejnych napisów nie widział w życiu, same błędy, skopany timing, tłumaczenie z Księżyca. Skoro 15 innych osób uważało wprost przeciwnie, to moderator powinien sprawdzić, czy ten negatywny koment ma podstawy, czy też został wystawiony przez tłumacza-konkurenta. Może się okaże, że ten jeden koleś z negatywnym komentem miał rację, a te pozostałe 15 osób to podnóżki autora napisów - wtedy powinny polecieć ich komenty. Ten system z założenia byłby zbyt pracochłonny, dlatego musiałby się upierać na zgłoszeniach od użytkowników. Już teraz zresztą pojawiają się takie informacje, także w zasadzie on już działa.

Ostatnio edytowany przez Freeman (2007-07-01 23:27:12)

Offline

#103 2007-07-01 23:21:15

Starfox
Użytkownik
Skąd: Dobczyce
Dołączył: 2005-09-12

Odp: Zamykanie tematów i usuwanie komentarzy.

Nie, po prostu ciekawiło mnie, czy suby zostaną usunięte, nawet jeśli trafi się osoba, która uzna je za BDB:) Nie brałem pod uwagę, że liczy się średnia w tym wypadku i bierze się pod uwagę głos większości:]

Edit:
I żaden problemator mi się nie załączył:P Chciałem tylko uzyskać odpowiedź na pytanie;] Ale skoro tak Cię denerwuje odpowiadanie na moje pytania, to już nie będę^^

Ostatnio edytowany przez Starfox (2007-07-01 23:35:49)

Offline

#104 2007-07-01 23:25:16

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Zamykanie tematów i usuwanie komentarzy.

Może tak być, że mimo oceny bdb napisy zostałyby usunięte. Myślę, że weterani nie dadzą takiej oceny napisom słabym (choćby napisy im się nie podobały, to jednak potrafią już odróżnić rzeczywistą kaszanę od czegoś zaledwie nie w ich guście), więc bardziej prawdopodobna wydaje się sytuacja, że ktoś daje ocenę bdb napisom słabym (bo się cieszy, że w ogóle jakieś znalazł, przykładowo).

Offline

#105 2007-07-01 23:37:27

songoku
Użytkownik
Skąd: Bydgoszcz
Dołączył: 2005-02-07

Odp: Zamykanie tematów i usuwanie komentarzy.

Przyznam szczerze, ze ja jestem za usunieciem w ogole ocen w napisach, poniewaz sa one nieobiektywne i nigdy nie beda. Poniewaz jest to hobby i nikt za to nikomu nie placi itd. jestem za pozostawianiem jedynie mozliwosci komentowania. Co z tego, ze ktos da bdb. lub co gorsza jeszcze slabe i nie umotywuje tego? Raz, ze nie pomaga to w podniesieniu jakosci subow, dwa nic mi nie mowi, ze napisy dostaly "slabe", jesli oprocz tego nie zostalo to poparte argumentami. Czytajac komentarze, sam sobie rysuje obraz suba, widze jakie autor popelnil bledy lub co zrobil dobrze i sam sobie jakas opinie, czy pobrac, czy tez nie, wystawiam.
Nie raz zdarzylo mi sie, ze sub mial same bdb, ja go sciagam i po paru minutach trzepie korekte do calej serii :/
Przyznam szczerze, ze mam gdzies taki obiektywizm w ocenach, a malo tego pozniej zdarzy sie cos takiego, jak np. mi, ze dostaje ocene "slaba", tylko dlatego, ze podobno dialogi sobie wymyslilem z kosmosu, pozniej okazuje sie, ze sens zdan, wedlug tego co wystawil mi ocene, jest zachowany, ale nie odzwierciedla dostatecznie ang. kwestii.
Sprawdzam ang. hardsub i okazuje sie, ze tlumaczenie praktycznie calkowicie jest odp. oddane.
Z calej akcji wychodzi jedno, gosc po prostu mial hardsub innej grupy i mi po prostu wystawil najnizsza ocene, nawet nie raczyl wskazac bledow. Co to w ogole za sposob oceniania?
Gdyby jednak musial wystawic komentarz lub tez mialby mozliwosc wystawienia jedynie go, to by musial na tyle sie wytezyc, aby wskazac to co mu sie nie podobalo w napisach, a ja wtedy moglbym ich bronic, a tak musze zwracac sie do modkow :/

Offline

#106 2007-07-01 23:44:11

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Zamykanie tematów i usuwanie komentarzy.

@songoku - to fakt, pomyłki były, są i będą, ale przewidywana reforma (edycja własnych komentów?) pozwoli je w części wyeliminować (jak w przypadku Twojego przypadku z innym hardsubem).
Co do tego, że mimo oceny bardzo dobrej musiałeś "wszystko" poprawiać, to nie przejmuj się - to schorzenie po jakimś czasie dotyka, jak mi się wydaje, wielu tłumaczy, którzy przekroczyli pewien (trudny do zdefiniowania) poziom.

Ostatnio edytowany przez Freeman (2007-07-01 23:46:35)

Offline

#107 2007-07-01 23:54:42

songoku
Użytkownik
Skąd: Bydgoszcz
Dołączył: 2005-02-07

Odp: Zamykanie tematów i usuwanie komentarzy.

Nie wiem, czy sama edycja komentow cos da, jesli osoba wystawiajaca ocene negatywna\bdb jest swiecie przekonana o swojej slusznosci. A jesli juz oceny maja zostac, to wprowadzilbym obowiazek ich motywowania, podejrzewam, ze wtedy ilosc sie zmniejszy i w komentarzach bedzie miniejszy ruch. Modkowi bedzie latwiej nad tym wszystkim zapanowac jezor

Offline

#108 2007-07-01 23:55:50

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Zamykanie tematów i usuwanie komentarzy.

Obowiązek uzasadniania jest już, inaczej Suchy bez wahania robi total annihilation smile Oczywiście musi trochę potrwać, zanim wszystkim wejdzie w krew (i oczywiście wszystkim nie wejdzie smile_big

Starfox napisał:

Edit:
I żaden problemator mi się nie załączył:P Chciałem tylko uzyskać odpowiedź na pytanie;] Ale skoro tak Cię denerwuje odpowiadanie na moje pytania, to już nie będę^^

Nie denerwuje mnie smile Zdenerwować to by mnie mogło, jakby to powiedział Frank Drebin, gdybym wpadł pod kombajn, albo gdyby jakiś Lapończyk odgryzł mi jaja, a nie nasza rozmowa smile Po prostu odniosłem wrażenie (może mylne, ale jakby to powiedział Alex Murphy do Lewis odkręcając hełm, jesteśmy tylko ludźmi), że się nieco na siłę czepiasz. Love and peace, nie ciągnijmy tego tematu smile

Ostatnio edytowany przez Freeman (2007-07-02 00:06:05)

Offline

#109 2007-07-02 00:05:57

lb333
Użytkownik
Dołączył: 2006-01-30

Odp: Zamykanie tematów i usuwanie komentarzy.

Freeman napisał:

Obowiązek uzasadniania jest już, inaczej Suchy bez wahania robi total annihilation smile Oczywiście musi trochę potrwać, zanim wszystkim wejdzie w krew (i oczywiście wszystkim nie wejdzie smile_big

A jest to w regulaminie? Bo ja widzę tylko:
[cytuj]Przy ocenianiu napisów czy komentowaniu swojego wyboru w ankiecie (sondzie) dobrze jest swoją oceną/wybór uzasadnić.

Offline

#110 2007-07-02 00:06:50

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Zamykanie tematów i usuwanie komentarzy.

Nie ma w regulaminie (jeszcze), ale jest w praktyce.

Offline

#111 2007-07-02 00:10:04

lb333
Użytkownik
Dołączył: 2006-01-30

Odp: Zamykanie tematów i usuwanie komentarzy.

Freeman napisał:

Nie ma w regulaminie (jeszcze), ale jest w praktyce.

No właśnie, dziwne, że praktykuje się coś, czego nie ma w regulaminie. Bo póki tego nie ma, to chyba mogę sobie dać komentarz o treści "BDB" albo "Dno"? Wiem, że dobrze robicie, ale IMHO najpierw powinno się pojawić w regulaminie.

EDIT: Poza tym niedawno była aktualizacja, to można było dodać, bo później czytać regulamin od nowa, bo jeden punkt się zmienił. jezor

EDIT2: Jakby na zawołanie najnowszy komentarz do Kenichiego:
[cytuj]komentarz nie potrzebny

I ocena bardzo dobra. smile

Ostatnio edytowany przez lb333 (2007-07-02 00:12:49)

Offline

#112 2007-07-02 00:13:32

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Zamykanie tematów i usuwanie komentarzy.

Jak wynika z przytoczonego punktu w regulaminie, jest to swego rodzaju dobry obyczaj, o którym zresztą było już bardzo głośno na forum. A skoro "dobrze jest uzasadnić", to "niedobrze jest nie uzasadnić". A skoro niedobrze, to... smile Jak mówiłem, nowe zasady się krystalizują, jak się wykrystalizują, to na pewno w odpowiedniej formie zostaną do Regulaminu/FAQ włączone. Potraktuj to jako poligon doświadczalny smile

Ostatnio edytowany przez Freeman (2007-07-02 00:16:55)

Offline

#113 2007-07-02 00:32:55

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Zamykanie tematów i usuwanie komentarzy.

lb333:
1. Podoba twój pomysł z możliwością odebrania przez moda opcji komentowania niektórym userom.
2. Póki co regulamin jest w fazie eksperymentalnej więc trzeba jeszcze poczekać. Na razie jeszcze nie usuwam jeszcze wszystkich nieuargumentowanych ocen/komentarzy. Niektóre owszem, w cichej nadziei, że ludzie nauczą się komentować sensownie i z argumentem. Chyba sami jako autorzy napisów wolicie jak wam ktoś napisze:
BDB - konstrukcja zdań poprawna, tłumaczenie ok, type taki sobie, wystarczająco dokładny timing
niż po prostu:
BDB
i nie wiecie czy dostaliście ten dbd, bo wstawiającemu podobał sie odcinek (takie przypadki też widuję), czy też może dlatego, bo dzisiaj dziewczyna do neigo przychodzi i ma dobry humor, czy też ocenił wasze napisy należycie i stwierdził, że są dobre.
Wbrew pozorom, osoba wstawiająca samo bdb/średnie/słabe (bez argumentacji) robi więcej krzywdy niż pomaga, bo zamiast swoim komentarzem pomóc oglądającym w wyborze napisów oraz autorowi w poprawie swych umiejętności, to osłabia wiarygodność oceny, a tym samym jej całą funkcjonalność.
Moim zdaniem gdyby kasowąć WSZYSTKIE (poza uzasadnionymi wyjątkami) takie nieargumentowane komenty, to co prawda byłoby ich prawie o 1/3 mniej, ale oceny byłyby bardziej wiarygodne, a i ci którzy wystawiali wcześniej te krótkie oceny, zaczeli by je siłą rzeczy uzasadniać.

Co o tym myślicie?


Freeman:
Ocena wystawiona przez usera w napisach liczy się tylko raz. Czyli to czy wystawi on 1 słabą czy 50 to nie ma znaczenia.


P.S.
W regulamienie jest napisane, że redakcja zastrzega sobie możliwość jego zmiany bez powiadomienia itd. Oczywiście w praktyce, na stronie głównej jakieś info się pojawi gdy nastąpią zmiany. Nie mniej prawo do zmian mamy i jeśli komuś nie odpowiada regul po zmianach, to może poprosić o usunięcie konta.

Obiwanshinobi:
Niestety same warny o bany nie zawsze wystarczają.
Niektórzy pomimo ostrzeżeń dalej robią swoje.
Nie ma wtedy sensu czekać i klejać mu kolejnych ost. Lepiej będzie zapobiegać dalszemu pisaniu bzdurnych komentów przez taką osobę, blokując jej taką możliwość.

Ostatnio edytowany przez Suchy (2007-07-02 00:35:48)

Offline

#114 2007-07-02 00:37:47

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Zamykanie tematów i usuwanie komentarzy.

A to nawet nie wiedziałem. Ale już wiem smile

Blokowanie komentarzy dobra rzecz. Ja będę lobbował na rzecz uzależnienia możliwości komentowania napisów od spełnienia określonych warunków (zwłaszcza napisania określonej liczby postów na forum).

Ostatnio edytowany przez Freeman (2007-07-02 00:39:43)

Offline

#115 2007-07-02 09:10:10

Beavis
Zbanowany
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Zamykanie tematów i usuwanie komentarzy.

Freeman napisał:

Ja będę lobbował na rzecz uzależnienia możliwości komentowania napisów od spełnienia określonych warunków (zwłaszcza napisania określonej liczby postów na forum).

Aż się boję pomyśleć jak to kryterium zostanie wprowadzone smutny Wtenczas ludzie będą pisać na siłę, aby tylko zwiększyć swoją siłę głosu - to dopiero zaleje forum spamem. Już teraz widzi się "karierowiczów" trzaskających w ciągu pół roku 1k wiadomości, z czego ogromna większość jest nie na temat... chociażby można było sobie nabić punktów w czymś takim jak temat Skojarzenia. Poza tym jest tutaj spora grupka osób zajmująca się pisaniem wszystkiego co nie dotyczy anime. IMHO ten pomysł (przynajmniej w takiej formie) nigdy nie powinien ujrzeć światła dziennego smile. To samo tyczy się ilości komentarzy oczkod

Jeśli już się bawić w tego typu rzeczy to zaproponuję inny przelicznik wagowy: najbardziej wpływałaby na ranking(?) data rejestracji (i nie piszę tego tutaj dlatego, że sam zakładałem konto przed pamiętnym 24-07-2004 jezor2) oraz liczba komentarzy i wiadomości na forum przemnożone przez bardzo małe wskaźniki - najlepiej takie, które ewidentnie nie kusiłyby nikogo do awansu tą drogą. Extra punkty za szczególne zaangażowanie na ANSI (np. prowadzona akcja przez Mbell'a respekt czy dzielenie się trudno dostępnymi zasobami).

Problem jest i trzeba bo jakoś rozwiązać smile

[EDIT]: Nie zrozumiałem się z Freemanem - jemu chodziło o ustalenie progu, od którego można by komentować napisy (z równą siłą?), a mnie o coś bardziej zautomatyzowanego. Sorka baka. Kasować, nie kasować?

papa

Ostatnio edytowany przez Beavis (2007-07-02 09:15:21)

Offline

#116 2007-07-02 09:19:06

Obiwanshinobi
Użytkownik
Dołączył: 2005-11-05

Odp: Zamykanie tematów i usuwanie komentarzy.

Suchy napisał:

Obiwanshinobi:
Niestety same warny o bany nie zawsze wystarczają.
Niektórzy pomimo ostrzeżeń dalej robią swoje.
Nie ma wtedy sensu czekać i klejać mu kolejnych ost. Lepiej będzie zapobiegać dalszemu pisaniu bzdurnych komentów przez taką osobę, blokując jej taką możliwość.

Ciekawe jak? Kto zechce, ten sobie założy nowe konto i dalej będzie komentował. Jeśli w tym celu będzie musiał napisać ileś tam postów na Tym Forum, to już Was widzę, jak tym sposobem opanowujecie sytuację. Permanentnym banem na siedem pieczęci z rozśrubowaniem in saecula saeculorum, to gracol może sobie pokolenie SP2 straszyć.

Offline

#117 2007-07-02 09:19:29

Nighthanter
Użytkownik
Dołączył: 2007-03-04

Odp: Zamykanie tematów i usuwanie komentarzy.

Freeman napisał:

Blokowanie komentarzy dobra rzecz. Ja będę lobbował na rzecz uzależnienia możliwości komentowania napisów od spełnienia określonych warunków (zwłaszcza napisania określonej liczby postów na forum).

Określonej to znaczy ile (tak na oko) przewidujesz, bo nie wiem czy mi starczy smile. Ja byłbym prędzej za tym żeby dostęp do komentowania mieli ci któży, udostepnili jakieś napisy, bo to raczej ci któży pracują przy napisach potrafią je lepiej (w sensie że oceny nie są wyciągnięte z kosmosu) ocenić. Nie wiem o co wtedy dokładnie chodziło, czy o samo udostępnienie napisów, czy o udostępnienie napisów, ale z własnym tłumaczeniem (czyli swojego autorstwa). Poza tym nad napisami nie pracują tylko tłumacze, często są też korektorzy, a w grupach to mamy jeszcze osoby od timingu, wszyscy oni pracują nad napisami i powinni mieć dostęp do komentowania. Niestety takie rozwiązanie było by trudne gdyż mamy tylko pole udostępniający i autor, więc reszta osób która nad tym pracowała nie miała by dostępu do komentowania. Ja byłbym trochę niezadowolony nie mogąc komentować więc może rozważycie taką możliwość, osoby nie spełniające wymagań mogą komentować napisy, ale nie mogą wystawiać ocen (ich komentarze były by wystawiane bez oceny) myślę że wielu by przestało wtedy pisać, bo skoro nie mogą wystawić oceny to po co mają się produkować, ja natomiast miałbym możliwość wypisania błędów, napisania co mi się podoba (że timing dobry, brak literówek) a co nie (np: zdanie dziwnie przetłumaczone).

Offline

#118 2007-07-02 09:44:24

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Zamykanie tematów i usuwanie komentarzy.

Ja tylko nadmienię, że o swoim pomyśle pisałem szczegółowo wcześniej w tym wątku, dlatego nie będę drugi raz powtarzał tego samego smile

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024