#1 2007-10-05 10:10:28

Ptaku
Użytkownik
Dołączył: 2007-10-05

Manga i Anime VS Komiks i Bajka jaka jest różnica?

Jo fani Japońskich wynalazków!

Chciałem zarzucić temat odnośnie Mangi i Anime. Jak jest różnica po między zwykłym komiksem a mangą? @oczywiście po za tym, że pochodzi z Japonii i czyta się od tyłu@ Również jaka jest różnica po między anime a bajką? @poza tym, że pochodzi z Japonii@ Jestem początkującym anime-maniakiem aktualnie moja przygoda zaczęła się od oglądania anime które polecił mi kolega a mianowicie Bleach (takie o samurajach walczących o dusze).
Za opinię wielkie ARIGATOU!!!:P

Offline

#2 2007-10-05 10:12:28

mkriso
Użytkownik
Skąd: Poręba
Dołączył: 2007-03-20

Odp: Manga i Anime VS Komiks i Bajka jaka jest różnica?

Tego nie da się wyrazić słowami, to się czuje smile_big
Jak raz obejrzysz, to już się nie uwolnisz.

Offline

#3 2007-10-05 10:13:04

Rekid
Użytkownik
Skąd: Ełk
Dołączył: 2005-10-04

Odp: Manga i Anime VS Komiks i Bajka jaka jest różnica?

Yo powiem ci tak "anime to sprite, bajka to pragnienie" smile


SZUKASZ INNYCH SPOSOBÓW ZARABIANIA PIENIĘDZY, ZGŁOŚ SIĘ DO MNIE !


rekid.gif >>> ANIME I KOMIKSY

Offline

#4 2007-10-05 10:23:22

zergadis0
Użytkownik
Skąd: Poznań
Dołączył: 2006-04-09

Odp: Manga i Anime VS Komiks i Bajka jaka jest różnica?

Zależy od anime, nie ma co ukrywać że są tytuły przy których anime = bajka, ale obejrzyj sobie np. Ghost in the Shell, Neon Genesis Evangelion lub Death Note to od razu poczujesz różnicę:D.

Offline

#5 2007-10-05 10:39:15

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Manga i Anime VS Komiks i Bajka jaka jest różnica?

Nie ma żadnej różnicy między mangą a komiksem, bo manga to też komiks. Jest natomiast różnica między bajką a anime, bo anime to film rysunkowy, a bajka to "utwór wierszowany lub pisany prozą, żartobliwy, zawierający morał". Między "bajką" w znaczeniu potocznym (czyli właśnie filmem animowanym) a anime też w gruncie rzeczy nie ma żadnej różnicy, bo anime to film animowany (konkretnie - rysunkowy).

Offline

#6 2007-10-05 10:42:36

zergadis0
Użytkownik
Skąd: Poznań
Dołączył: 2006-04-09

Odp: Manga i Anime VS Komiks i Bajka jaka jest różnica?

Freeman napisał:

Między "bajką" w znaczeniu potocznym (czyli właśnie filmem animowanym) a anime też w gruncie rzeczy nie ma żadnej różnicy, bo anime to film animowany (konkretnie - rysunkowy).

Niby tak, ale dla wielu w znaczeniu potocznym bajka to film animowany dla dzieci, a tutaj już różnica między anime a bajką jest.

Offline

#7 2007-10-05 11:11:14

Ptaku
Użytkownik
Dołączył: 2007-10-05

Odp: Manga i Anime VS Komiks i Bajka jaka jest różnica?

Oglądałem kiedyś Vampire Hunter D BloodLust i to raczej bajka nie była:)

Offline

#8 2007-10-05 11:12:42

Feniks_Ognia
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2005-08-17

Odp: Manga i Anime VS Komiks i Bajka jaka jest różnica?

Między mangą a komiksem jest taka sama różnica jak między anime i bajką. Po pierwsze sposób tworzenia który w przypadku anime i mangi jest unikatowy tak samo jak w przypadku manhwy koreańskiej. Po drugie ich celowość, bajak i komiks są z założenia tworami dla dzieci a manga i anime nie posiada tego ograniczenia jest tworzona i dla dzieci i dla dorosłych. M&A posiada wiele różnych dzieł które można przyrównać fabularnie do filmów o fabule dramatu czy sensacji.

Uważam że mówienie że to to samo jest błędne bo można również powiedzieć że BMW i Polonez to to samo. W sumie tak ale różnica jednak jest smile_big BMW to BMW a Polotek to Poltek

Offline

#9 2007-10-05 11:30:31

zergadis0
Użytkownik
Skąd: Poznań
Dołączył: 2006-04-09

Odp: Manga i Anime VS Komiks i Bajka jaka jest różnica?

No, nie powiedziałbym że takie komiksy jak Spawn, Pielgrzym czy Darkness są skierowane do dzieci. Bajki zawsze są skierowane do dzieci, komiksy jedne tak, drugie nie.

Ostatnio edytowany przez zergadis0 (2007-10-05 11:31:27)

Offline

#10 2007-10-05 11:39:54

Quithe
Użytkownik
Skąd: Bytom / Warszawa (głównie)
Dołączył: 2005-03-28

Odp: Manga i Anime VS Komiks i Bajka jaka jest różnica?

Podobnie jest z kreskówkami. Są animce kierowane do dzieci jak i do dorosłych, tak samo z produkcjami np. amerykańskimi. Zakładający temat w sumie skopał swą myśl przez danie "bajek" a nie "kreskówek". A tak w ogóle, to już sam sobie odpowiedział określając pochodzenie M&A oczkod Komiks to komiks, obojętnie skąd by nie był, tak samo z filmami animowanymi. A że bajki to takie niefortunne określenie używane przez "dorosłych", za każdym razem trzeba od nowa to wałkować oczkod


myhandhelds.pl - tam robię recki gier na Vitę i Switcha, zamiast tłumaczyć animu :V
Zakupy na Play-Asia $3 taniej z kodem MYPSVITA smile

Offline

#11 2007-10-05 11:52:39

zergadis0
Użytkownik
Skąd: Poznań
Dołączył: 2006-04-09

Odp: Manga i Anime VS Komiks i Bajka jaka jest różnica?

Dobra, przesadziłem, ale zdecydowana większość kreskówek tworzonych w USA i Europie jest skierowana do dzieci, a w wypadku anime tej reguły nie ma.

Offline

#12 2007-10-05 12:18:38

Ptaku
Użytkownik
Dołączył: 2007-10-05

Odp: Manga i Anime VS Komiks i Bajka jaka jest różnica?

Dlatego poruszyłem ten temat gdyż jest dość intrygujący:P Np: taki komiks jak Lobo (może ktoś kiedyś czytał) na pewno dla dzieci nie jest. Właśnie coś takiego jest w mandze i anime, taki niepowtarzalny klimat którego nie potrafię opisać, takie coś co wzbudza moje zainteresowanie dalszymi losami bohaterów tak naprawde wymyślonych (znacie może jakieś fajne anime typu Bleach, Dragon Ball?)

Offline

#13 2007-10-05 12:20:24

Franko
Użytkownik
Skąd: Szczecin
Dołączył: 2006-03-09

Odp: Manga i Anime VS Komiks i Bajka jaka jest różnica?

Freeman napisał:

Nie ma żadnej różnicy między mangą a komiksem, bo manga to też komiks. Jest natomiast różnica między bajką a anime, bo anime to film rysunkowy, a bajka to "utwór wierszowany lub pisany prozą, żartobliwy, zawierający morał". Między "bajką" w znaczeniu potocznym (czyli właśnie filmem animowanym) a anime też w gruncie rzeczy nie ma żadnej różnicy, bo anime to film animowany (konkretnie - rysunkowy).

To jest prawda, cała prawda i tylko prawda.
Jeśli ktoś bawi się w rozróżnianie mangi od komiksu, albo anime od bajki(znaczenie potoczne)/kreskuwkę, to dlatego, że jest fanem M&A. Znam fanatyków którzy za samochód uważają tylko BMW, a cała reszta to jakieś takie niepoważne twory(później samochody zaczynają się od ferari/porsche). No i super tyle, że 99%ludzi uważa, że kaszlak tak jak i Porsche 911 to samochody i żaden nie jest bardziej "samochodowaty" i taka jest włąśnie prwada. Manga to specyficzny komiks, zaś anime to specyficzna kresakówka i tyle (grupa kreskówki, a w niej podgrupa anime, grupa komiks, a w niej podgrupa manga). Chociaż i tak wiem, że ten temat będzie jeszcze jakieś 785765643234 razy poruszany na forum jezor .

Ostatnio edytowany przez Franko (2007-10-05 12:28:29)

Offline

#14 2007-10-05 12:20:58

mkriso
Użytkownik
Skąd: Poręba
Dołączył: 2007-03-20

Odp: Manga i Anime VS Komiks i Bajka jaka jest różnica?

Offline

#15 2007-10-05 13:26:22

Quithe
Użytkownik
Skąd: Bytom / Warszawa (głównie)
Dołączył: 2005-03-28

Odp: Manga i Anime VS Komiks i Bajka jaka jest różnica?

Ptaku napisał:

Dlatego poruszyłem ten temat gdyż jest dość intrygujący:P Np: taki komiks jak Lobo (może ktoś kiedyś czytał) na pewno dla dzieci nie jest. Właśnie coś takiego jest w mandze i anime, taki niepowtarzalny klimat którego nie potrafię opisać, takie coś co wzbudza moje zainteresowanie dalszymi losami bohaterów tak naprawde wymyślonych (znacie może jakieś fajne anime typu Bleach, Dragon Ball?)

Tak, czytałem, mam nawet wszystkie wydane w Polsce. Tylko to zazwyczaj są one shoty. Amerykańcy mają inny tryb wydawniczy. Poza tym czytam wszelkiego rodzaju komiksy, niezależnie od kraju wydania. To, czy historia jest ciekawa i chce się czytać dalej, zależy tylko od twórcy komiksu. Z tego co wypisałeś, interesuje Cię sama nawalanka. Ale spróbuj poczytać Sandmana czy Hellboya, wciąga i chce się poznawać dalsze opowieści.


myhandhelds.pl - tam robię recki gier na Vitę i Switcha, zamiast tłumaczyć animu :V
Zakupy na Play-Asia $3 taniej z kodem MYPSVITA smile

Offline

#16 2007-10-05 13:54:05

NameLess One
Użytkownik
Skąd: Piotrkow Tryb.
Dołączył: 2006-04-03

Odp: Manga i Anime VS Komiks i Bajka jaka jest różnica?

Quithe napisał:

Ale spróbuj poczytać Sandmana czy Hellboya, wciąga i chce się poznawać dalsze opowieści.

Taak Sandman, Zabójca, Kot Rabina, Lucyfer Trzecia Opcja, The Punisher Born, niedawno wydana Śmierć, Kasty Metabaronów i Technokapłanów to komiksy przeznaczone dla trochę starszego grona czytelników.

Co do animacji nie będących anime i jednocześnie bajkami to z na razie spotkałem się tylko z kilkoma przykładami. Niestety scena jest na razie uboga, ale polecam Heavy Metal i Heavy Metal 2000, choć ten drugi raczej ze względu na muzykę cool

Jeśli dalej zastanawiasz się czy anime to "bajka" to obejrzyj sobie "Perfect Blue", a następnie odcinek "Smerfów"[ukryty]

Ostatnio edytowany przez NameLess One (2007-10-05 13:55:49)

Offline

#17 2007-10-05 15:02:52

demon511
Użytkownik
Dołączył: 2007-10-04

Odp: Manga i Anime VS Komiks i Bajka jaka jest różnica?

Dla mnie różnica jest taka bajka od 1 do 14 lat (tak ogólnie bo są też dorośli lubiący bajki z dzieciństwa) anime od 5 do nieskończoności:)

Offline

#18 2007-10-05 15:16:48

Obiwanshinobi
Użytkownik
Dołączył: 2005-11-05

Odp: Manga i Anime VS Komiks i Bajka jaka jest różnica?

zergadis0 napisał:
Freeman napisał:

Między "bajką" w znaczeniu potocznym (czyli właśnie filmem animowanym) a anime też w gruncie rzeczy nie ma żadnej różnicy, bo anime to film animowany (konkretnie - rysunkowy).

Niby tak, ale dla wielu w znaczeniu potocznym bajka to film animowany dla dzieci, a tutaj już różnica między anime a bajką jest.

Niezupełnie. Wielu ludzi utożsamia film rysunkowy z filmem dla dzieci, bo nie wie o istnieniu filmów rysunkowych dla dorosłych (więc w ich rozumieniu zbiór filmów rysunkowych = zbiór tzw. potocznie bajek i zawiera się w zbiorze filmów dla dzieci).

Quithe napisał:

Ale spróbuj poczytać Sandmana czy Hellboya, wciąga i chce się poznawać dalsze opowieści.

Ani Sandman, ani Hellboy nie zdołali mnie wciągnąć.

Ostatnio edytowany przez Obiwanshinobi (2007-10-05 15:19:21)

Offline

#19 2007-10-05 15:28:19

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Manga i Anime VS Komiks i Bajka jaka jest różnica?

zergadis0 napisał:
Freeman napisał:

Między "bajką" w znaczeniu potocznym (czyli właśnie filmem animowanym) a anime też w gruncie rzeczy nie ma żadnej różnicy, bo anime to film animowany (konkretnie - rysunkowy).

Niby tak, ale dla wielu w znaczeniu potocznym bajka to film animowany dla dzieci, a tutaj już różnica między anime a bajką jest.

Nie wiem jaka, skoro multum produkcji anime to pozycje właśnie dla dzieci. To, że w anime jest więcej produkcji (nawet filmów pełnometrażowych) przeznaczonych dla "starszego" widza jest przecież imo to, że przemysł filmów live action w Japonii jest zwyczajnie cienki w porównaniu do kina z USA czy choćby Europy (a "efektem ubocznym" jest lepiej rozwinięty dział animacji). Są przecież filmy animowane nie-japońśkie, a skierowane do starszego widza (owszem, może jest ich mniej, ale przecież to nie świadczy o tym, że te gatunki są rozdzielne).
Komiksy tak samo moim zdaniem - manga po prostu ma swój styl, tak jak swój styl ma komiks europejski (reprezentowany, dajmy na to, przez Bilala) i swój ma komiks amerykański Jima Lee chociażby. Manga i anime moim zdaniem różnią się tym, że są z Japonii,

NameLess One napisał:

Jeśli dalej zastanawiasz się czy anime to "bajka" to obejrzyj sobie "Perfect Blue", a następnie odcinek "Smerfów"[ukryty]

To obejrzyj sobie "Renaissance", albo odcinek "Spawna" czy nawet animowanego "Batmana"( Mask of the Phantasm, "Return of the Joker"), a następnie odcinek "Pokemona".

Offline

#20 2007-10-05 15:31:03

rexo
Użytkownik
Skąd: Radomsko/Wrocław
Dołączył: 2005-07-19

Odp: Manga i Anime VS Komiks i Bajka jaka jest różnica?

Na całym świecie (oprócz Jp.), za anime uważa się japońskie filmy animowane, natomiast w Japonii mianem anime oznaczone są wszystkie 'kreskówki'.
Jeżeli ktoś pragnie dowiedzieć się, jakie różnice występują między nimi - niech sobie obejży kilka tytułów anime i kilka kreskówek.
Moim zdaniem większość anime, ma jakieś przesłanie, wizję autora, pewien pogląd na świat lub konkretny problem. Są one niskobudżetową realizacją, dużo tańszą niż film. Stały się dość popularne i to nie tylko w Jp., czego jesteśmy dowodem jezor. Uważam, że anime w pewien sposób, poszerzają nasze poglądy i pobudzają wyobraźnię, a także stanowią kontrast dla naszego 'szarego' świata smile.

Ostatnio edytowany przez rexo (2007-10-05 15:31:22)

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024