#21 2005-11-09 15:38:34

Nanao Ise
Użytkownik
Skąd: Chrzanów
Dołączył: 2005-11-02

Odp: Skąd to "Z kąd"?

LOL, a ja gdzie bym nie patrzyła to pisze "ktury" ;DD

Offline

#22 2005-11-09 15:44:01

makrunia
Użytkownik
Skąd: Chełm
Dołączył: 2004-10-18

Odp: Skąd to "Z kąd"?

Częstym błędem jest też "dzieńdobry", a powinno być "dzień dobry".
Raz widziałam takie napisy, w których trzynaście było napisane "tszynaście", albo szczęście napisano "szczenście" - takie tam literówki XD

Offline

#23 2005-11-09 15:45:14

Elvis1985
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2005-06-12

Odp: Skąd to "Z kąd"?

A mi kiedyś na lekcji jezyka polskiego obiło sie o uszy, że powiedzenie "stwierdzać fakty" też jest jak masło maślane. smile
Ale nie rozwine Wam tej myśli bo aż tak bardzo na lekcjach to ja nie uważam :]

Offline

#24 2005-11-09 16:23:34

dzimbo
Użytkownik
Skąd: Szczecin | S-H
Dołączył: 2005-01-01

Odp: Skąd to "Z kąd"?

Się nie uważa na lekcjach to później się nie wie:P
To ja coś dodam z interpunkcji,
Przecinki nie stawia się po wyrazach
I; oraz; albo; lub; ani; czy
A stawia się po(:(cholera troche zgłupiałem albo po albo przed niech ktoś mnie poprawi:))
Ponieważ; gdyż; iż; bo; ale; gdy; lecz; żeby;
Przed ; że jezor(to pewniaczek)
http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/a … 086/idc/2/ . Podobno tutaj są całkiem dobrze wyjaśnine zasady interpunkcji.
Czasami słysze jak ktoś mówi "Fakty autentyczne" albo "Cofnij się do tyłu" to tez jest przesada.

Offline

#25 2005-11-09 17:42:18

brok
Użytkownik
Dołączył: 2005-07-15

Odp: Skąd to "Z kąd"?

Co do faktów autentycznych to ja mam na kasetkach fakty autentyczne na końcu filmu i to ash 2 razy a co do esemesa to widzieliście reklame popu ? 1 gr za sms-a luuudzie to jest poprostu potoczne słowo taksamo SE i inne takie których używamy na codzień a w napisach do "sailor moon" jest zamiast NARESZCIE to NAREŚCIE (jak ścierka) a w ogule to błędy nie so zrobione specialnie więc niewiem czego takie wonty macie takie jazdy ojej:o
poprawiajcie moje błędy które są specialnie i nie zastosowana interpunkcja ! i jeszcze błąd z ?!

Offline

#26 2005-11-09 17:46:53

Elvis1985
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2005-06-12

Odp: Skąd to "Z kąd"?

"A stawia się po:
...; że; ..."
Z tego co mi wiadomo to przecinek stawia się przed ŻE oczkod

Offline

#27 2005-11-09 18:29:27

almisael
Użytkownik
Dołączył: 2005-06-04

Odp: Skąd to "Z kąd"?

z tym pewniaczkiem nie był bym taki pewny. NIe ma w języku polskim takiej zasady jak "przed 'że' stawiamy przecinek".
przykład:
"Jezyk polski jest bezsensu, mimo że nikt tego jeszcze nie stwierdził"

Zasada, że przed "i" nie stawiamy przecinka też jest bzdurą.
przykład:
Idziemy, chociaż jesteśmy bardzo zmęczeni, i na pewno dojdziemy.

przed "oraz" można postawić przecinek, co mało kto wie.
przykład:
Firma zatrudni ludzi do sprzątnięcia biura, oraz księgowego.

inna ciekawostka na przykładzie ;]
"W grupie znalazło się 5 chłopców"
ale
"W 1. klasie byli sami chłopcy."
"Dziadek należał do 2. pułku piechoty."
nie użycie kropek przy 1 i 2 w tych zdaniach jest błędem.

innymi słowy w naszym pieknym języku nie ma zasady od której nie było by ustępstw smile_big
a jeszcze innymi słowy nie wierzcie w to co słyszycie na lekcjach polskiego.

Offline

#28 2005-11-09 22:46:22

Wanderer
Użytkownik
Skąd: Kędzierzyn
Dołączył: 2004-12-06

Odp: Skąd to "Z kąd"?

Przed 'że' czy 'gdy' stawiamy zawsze przecinek, chyba że są one częścią tzw. wskaźnika zespolenia czyli np: chyba że; dlatego że; dopiero gdy; mimo że; podczas gdy; tylko że; tym bardziej że; itp. wtedy to stawiamy przecinek przed owym wskaźnikiem.

Niektórzy też sądzą, że przed 'czy' zawsze stawiamy przecinek np. Zobacz, czy to jest dobrze.
Ale zaś: 'Wuj może był tego dnia zmęczony czy może trapiły go jakieś zmartwienia' jest już bez przecinka gdyż 'czy' w tym przypadku zostało użyte jako spójnik.

Ehh na temat przecinka możnaby się rozpisać a rozpisać. Ja zawsze miałem z nim problemy, ale powoli się uczę smile


"Choć uliczna burda jest ze wszech miar godna potępienia, to nie ma nic złego w energii, jaką wyzwala ona w ludziach" John Keats

Offline

#29 2005-11-09 22:51:54

Devil
Użytkownik
Skąd: Gdańsk
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Skąd to "Z kąd"?

U mnie wywołuje początkowe objawy wścieklizny 'cusz' albo 'cuż' i jeszcze wiele by się innych znalazło - jestem bardzo wrażliwa, jeśli chodzi o ortografię - no ale cóż, wpadki też się zdarzają. Nikt w końcu nie jest doskonały smile

almisael napisał(a):
> Zasada, że przed "i" nie stawiamy przecinka też jest bzdurą.
> przykład:
> Idziemy, chociaż jesteśmy bardzo zmęczeni, i na pewno dojdziemy.

Jest to racja, ponieważ zdanie poj. złożone jakim jest "(...)chociaż jesteśmy bardzo zmęczeni(...)" jest w tym wypadku wtąceniem (czy jakoś tak to się nazywało - nie pamiętam). jezor
Ale żeby po 'ale' lub 'gdy' pisać przecinek....? :/ Mnie uczyli, że zawsze przed.....
A moja nauczycielka od polskiego (która b. lubię - nie wiem czemu? Wszyscy inni w klasie jej nie nawidzą...) powiedziała, że błędem ort. jest również powiedzenie "Idę na zakupy w tą sobotę.", tylko że jest to już tak mało zauważalny błąd, że nikt się go nie czepia (poprawna wersja: Idę na zakupy w tę sobotę.).

Pozdrawiam i polecam stronę www.interklasa.pl - dużo ciekawych rzeczy i wiele można się dowiedzieć (nie tylko w dziedzinie ortografii i interpunkcji) smile

PS. Wybaczcie za błędy jezor

Offline

#30 2005-11-10 21:53:26

brok
Użytkownik
Dołączył: 2005-07-15

Odp: Skąd to "Z kąd"?

hmmm a ktUry rok był pSZeT 2002r proszEM mi napisać poprawnie ^^ (ps. RZe 2001 to ja wiem ale jak to napiŻecie?):P

Offline

#31 2005-11-10 22:57:30

goku_san
Użytkownik
Dołączył: 2005-10-10

Odp: Skąd to "Z kąd"?

ja tam nie znam żadnych regułek ortograficznych (powaga, nawet babka w podstawówce była tym zaskoczona, bo myślała, że skoro dostaje same piątki, to nieźle muszę wymiatać z tego i kazała mi jakąs tam regułkę powiedzieć smile_big), a mimo to, mógłbym spokojnie konkurować z niejednym "polonistą" jezor nie wiem czemu tak jest właściwie, ale jak byłem mały to często zaglądałem do podręcznego słownika ortograficznego - tak z nudów pewnie - i jakimś cudem nauczyłem się go całego na pamięć oczkod Nawet jeśli spotykam się z nowym wyrazem, to za każdym razem kiedy wypisuję sobie jego prawdopodobne pisownie, mam "przebłyski" (hhe dobre:D) i nie wiem jak to się dzieje, ale jestem w stanie przewidzieć (choć nie zawsze) jego poprawną pisownię:D

a co do częstych błędów: wyraz "wschód" widziałem wiele razy napisany jako "fzhut" smile_big:D:D:D

Offline

#32 2005-11-11 00:16:39

brok
Użytkownik
Dołączył: 2005-07-15

Odp: Skąd to "Z kąd"?

ciekawe czy jakiś noobek mi odpowie niepoprawnie
załoze się ^^ źle napiszecie ^^ ^^ ^^ ^^ ^^

Offline

#33 2005-11-11 00:22:06

goku_san
Użytkownik
Dołączył: 2005-10-10

Odp: Skąd to "Z kąd"?

to jest pytanie z gatunku podchwytliwych - tak przynajmniej wyczuwam smile_big ja bym to napisał liczbowo i tyle jezor czyli "2001 rok" jezor

Offline

#34 2005-11-11 00:25:02

Zabuzasan
Użytkownik
Skąd: Dzierżoniów
Dołączył: 2005-04-03

Odp: Skąd to "Z kąd"?

A ja jestem dysortografikiem i takie tam mam nawet na to zaświeadczenie (sporo kasy na to wydałem smile_big ) ale staram sie pisać poprawnie. Gdy byłem młodszy przepisałem prawie połowe Pana Tadeusza jezor by nauczyć sie poprawnej pisowni, ale jakoś specjalnych efektów to nie przyniosło mimo to próbuje dalej katować tą ortografie smile mam nadzieje że w końcu sie naucze wstyd


Zabuzasan.jpg

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024