#341 2011-02-19 23:42:08

skynet
Użytkownik
Dołączył: 2008-04-28

Odp: (Nowe) ANSI: koncert życzeń; chór narzekań

Quithe napisał:

"Od fanów dla fanów" nie jest równoznaczne z "róbcie z moimi napisami, co chcecie". Poza tym jeśli kilka osób zacznie poprawiać suby jakiejś osoby wg własnego widzimisię, wyjdzie z tego jeszcze większy gniot, który może mieć niewiele wspólnego z oryginałem.

Ale to jest równoznaczne z wrzuceniem nowych napisów na serwer, zawsze można pobrać oryginał.
np. Teraz żeby poprawić literówki czy nieprzetłumaczone kwestie musiałbym wysłać własne napisy na serwer, a jeżeli nie ma kontaktu z autorem to od kogo ma zależeć decyzja czy mi wolno[autorowi mogło by nie pasować]?
A tak autor decyduje w trakcie udostępniania, czy chce aby ktoś mu poprawił czy nie.

Quithe napisał:

Generalnie, tutaj to nie przejdzie. Weźmy dla przykładu Twój post, nie wiesz, co to przecinek. Zaczniesz wstawiać i usuwać interpunkcję i będzie jeszcze gorzej.

Złośliwe uwagi to możesz sobie pisać dla innych, zobacz mój poprzedni post i co są przecinki?
Pisałem akurat z innego komputera, gdzie część klawiszy miałem prze-mapowanych na komendy.

Offline

#342 2011-02-20 00:52:13

marcin2
Użytkownik
Skąd: z butelki
Dołączył: 2007-02-25

Odp: (Nowe) ANSI: koncert życzeń; chór narzekań

Jeśli nie masz kontaktu z autorem, to nie masz się nad czym rozczulać - nie wolno nikomu mieszać w jego tłumaczeniach. Jak coś się komuś nie podoba, to niech zrobi swoje napisy.
Niekompetencja jest wszędzie wokoło nas, i z jakiejkolwiek strony patrząc, zrobi się burdel, gdy obcy zaczną bawić się w poprawianie. A tak całość bierze na swe barki autor napisów.
Żadne złośliwe uwagi nie padły. To są fakty. Poza tym - idąc cios za ciosem -  jeśli inni też będą tak pisać (czyt. poprawiać) czyjeś napisy z innego komputera to cenzura bąbki strzeli. Więc daj sobie spokój z wymówkami smile
Dobrze, że zapodałeś pomysłem. Ten jednak po prostu tutaj się nie sprawdzi. smile

Ostatnio edytowany przez marcin2 (2011-02-20 00:53:15)

Offline

#343 2011-02-20 04:48:13

skynet
Użytkownik
Dołączył: 2008-04-28

Odp: (Nowe) ANSI: koncert życzeń; chór narzekań

marcin2 napisał:

Jeśli nie masz kontaktu z autorem, to nie masz się nad czym rozczulać - nie wolno nikomu mieszać w jego tłumaczeniach. Jak coś się komuś nie podoba, to niech zrobi swoje napisy.

Tylko takie rozwiązanie nie jest hmm optymalne, żeby poprawić 2 linijki?
Komu będzie się chciało tłumaczyć cały ep'ek dla kilku błędów?
Nawet jeżeli będzie to poza kontrolą, nadal będzie kolejność modyfikacji więc chaosu nie powinno być.

Jeżeli natomiast chodzi o prezentacje to wyglądało by jak drzewo katalogów.
89295383.png

Wciąż to tylko propozycja.

Ostatnio edytowany przez skynet (2011-02-20 04:49:40)

Offline

#344 2011-02-20 09:20:15

bodzio
Użytkownik
Skąd: Szczecin
Dołączył: 2006-05-18

Odp: (Nowe) ANSI: koncert życzeń; chór narzekań

You don't get it.

Tylko takie rozwiązanie nie jest hmm optymalne, żeby poprawić 2 linijki?

Nie, takie rozwiązanie nie jest optymalne - 2 linijki do poprawy możesz zgłosić autorowi albo sam dla siebie poprawić.

Komu będzie się chciało tłumaczyć cały ep'ek dla kilku błędów?

Nikomu, więc po co pytasz?

Nawet jeżeli będzie to poza kontrolą, nadal będzie kolejność modyfikacji więc chaosu nie powinno być.

Chaos to masz w tym swoim zdaniu, w ogóle wiesz, co to jest interpunkcja? Więc jest spójnikiem łączącym wypowiedzenia współrzędne wynikowe, stawia się przed nim przecinek, chyba że pełni rolę partykuły o charakterze ekspresywnym, co jednak w tym wypadku nie ma miejsca. I teraz wyobraź sobie, że ludzie bez znajomości podstawowych zasad rodzimego języka zaczną coś poprawiać... Np. wiesz, dlaczego w poprzednim zdaniu postawiłem przecinek przed chyba a nie przed że, i co to jest zasada cofania przecinka?
Obecny system działa dobrze - że 90% napisów jest słaba, że stare napisy są jeszcze gorsze... no i co z tego? Jak już mamy trzymać się kurczowo "od fanów dla fanów", to przecież napisy tworzą fani, nie profesjonaliści, którzy tłumaczą najlepiej, jak potrafią. Tyle.


wladza1.png

Offline

#345 2011-02-20 13:57:21

Sir_Ace
Użytkownik
Dołączył: 2006-11-18

Odp: (Nowe) ANSI: koncert życzeń; chór narzekań

Pokaż spoiler

Poza tym baza napisów rozrosłaby się nawet kilkukrotnie.

Sam pomysł z drzewkiem może nie byłby najgorszy, ale widziałbym go raczej w odnowionej szukajce.
Najpierw wyszukiwalibyśmy same tytuły, potem rozwijalibyśmy listę osób/grup tłumaczących dane coś, i dopiero wtedy mielibyśmy przed oczami listę odcinków.

Wiem, dwa kliknięcia więcej w drodze do napisów, ale IMO porządnie zredukowałoby aktualny chaos przy wyszukiwaniu. Przy frazie 'Naru' nie przygniótłby nas tysiąc ep Naruto, tylko wyskoczyłoby np. Naruto, Narutaru i może coś jeszcze.

Może warto by dołożyć kolejny poziom drzewka dla synchra do różnych grup. Kiedy interesuje mnie sub do wydania od GG, nie musiałbym ciągnąć paczki z pięcioma innymi.


Tak, wiem, zmiana założeń na takim (mam nadzieję, że zaawansowanym) etapie produkcji to to, co tygryski lubią najbardziej, więc raczej nie mam złudzeń :p

Offline

#346 2011-02-20 14:09:12

MasterPLASTER
Użytkownik
Dołączył: 2007-07-26

Odp: (Nowe) ANSI: koncert życzeń; chór narzekań

Skoro można w temacie narzekać, to kiedy bydzie nowe ANSI? I czemu tak późno? Dlaczego nie wcześniej? I w ogóle...

Offline

#347 2011-02-20 15:10:31

Oin
Użytkownik
Skąd: Gorlice / Kraków
Dołączył: 2005-06-14

Odp: (Nowe) ANSI: koncert życzeń; chór narzekań

skynet, cofnij się do 6 strony tego tematu i przeczytaj mój post oraz reakcje na niego. Oszczędzi ci to marnowania czasu na kłótnie z tutejszym betonem. smile_big


Minds are like parachutes. Just because you've lost yours doesn't mean you can borrow mine.

Offline

#348 2011-02-20 15:37:07

marcin2
Użytkownik
Skąd: z butelki
Dołączył: 2007-02-25

Odp: (Nowe) ANSI: koncert życzeń; chór narzekań

MasterPLASTER napisał:

Skoro można w temacie narzekać, to kiedy bydzie nowe ANSI? I czemu tak późno? Dlaczego nie wcześniej? I w ogóle...

Przecież mamy nowe ansi cały czas smile Po prostu nie zauważyłeś zmian smile



Pokaż spoiler
W odpowiedzi na twoją kolejną kwestię:
Nie pytaj - ja też ich nie zauważyłem :]

Offline

#349 2011-02-20 21:43:11

Myore
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2011-01-26

Odp: (Nowe) ANSI: koncert życzeń; chór narzekań

Sir_Ace napisał:

Może warto by dołożyć kolejny poziom drzewka dla synchra do różnych grup. Kiedy interesuje mnie sub do wydania od GG, nie musiałbym ciągnąć paczki z pięcioma innymi.

Moim zdaniem takie drzewko miałaby sens, gdyby na ANSI znajdowały się suby do większości istniejących wersji każdego anime. Tymczasem większość polskich wersji wywodzi się z subów angielskich. Często zdarza się, że seria ma kilka napisów różnego autorstwa, ale do jednej i tej samej grupy. Czasem w ogóle nie wiadomo do jakiej wersji są. Sporo fansuberów wciąż robi napisy dostosowane do jednej grupy, ale mogą one pasować do 10 innych wersji (nie ważne czy anglojęzycznych, z rosyjskimi i innymi subami, czy nawet rawów). Oczywiście autor nie jest tego świadomy, bo przecież nie będzie ściągać wszystkich wersji i sprawdzać, czy do każdej pasują.

Dlatego między innymi w instrukcji dodawania nowych napisów, jest zalecane podawanie wartości fps pliku, co niestety mało kto pisze. Gdyby wszyscy się do tego stosowali, to wiadomo, że jeśli masz wersję X z 23.98fps, a na ANSI znajdziesz wersje A, B i nawet C z tym samym fps, to tak czy siak będą pasować. Niekiedy tylko trzeba będzie je samemu opóźnić/przyspieszyć zależnie od tego czy mają reklamy. Taka operacja trwa moment.

Tak więc w tym momencie, imo ta propozycja jest opłacalna do wykonania tylko przy tasiemcach, w których męczące by było dostosowywanie czasu do każdego epa z osobna.

Ostatnio edytowany przez Myore (2011-02-20 21:47:32)


jiii~

Offline

#350 2011-02-21 11:32:33

skynet
Użytkownik
Dołączył: 2008-04-28

Odp: (Nowe) ANSI: koncert życzeń; chór narzekań

Myore napisał:

Dlatego między innymi w instrukcji dodawania nowych napisów, jest zalecane podawanie wartości fps pliku, co niestety mało kto pisze. Gdyby wszyscy się do tego stosowali, to wiadomo, że jeśli masz wersję X z 23.98fps, a na ANSI znajdziesz wersje A, B i nawet C z tym samym fps, to tak czy siak będą pasować. Niekiedy tylko trzeba będzie je samemu opóźnić/przyspieszyć zależnie od tego czy mają reklamy. Taka operacja trwa moment.

A co ma FPS do napisów, chyba w większości opartych na czasie[SubStation Alpha, Advanced SubStation Alpha, MPL2, SubRip] a nie klatkach[MicroDVD].
Poza tym, chyba wszystko idzie teraz na 23.798.

Sir_Ace napisał:

Poza tym baza napisów rozrosłaby się nawet kilkukrotnie.

Mogła by się nawet skurczyć, jeżeli użyć by do zapisu zmodyfikowanego diff'a, a jeżeli by dołożyć uwzględnianie typu napisów, to Baza zajmowałaby przynajmniej o 30% mniej[Ponieważ przechowywałaby tylko różnicę pomiędzy napisami].

_edit: Oin przeczytałem twoje wypociny i popełniłeś błąd, proponowałeś dodanie roboty modom.

Ostatnio edytowany przez skynet (2011-02-21 11:58:14)

Offline

#351 2011-02-21 13:42:12

coellus
Użytkownik
Dołączył: 2009-08-25

Odp: (Nowe) ANSI: koncert życzeń; chór narzekań

Jestem pełna podziwu dla skynet i Oina, naprawdę. Ten optymizm graniczący z naiwnością doprawdy powala.
Nie wiem, skąd wam się ubzdurało, że jesteście tak superkompetentni w naszym języku rodzimym (który tak naprawdę nie bez powodu jest zaliczany do najtrudniejszych języków świata), by kogoś poprawiać. Błędy popełnia absolutnie każdy. No ale nawet jeśli, załóżmy, że wam zdarza się to rzadko. Oddajecie opcję ludowi ANSI. I wyobraźmy sobie sytuację, gdzie w napisach, gdzie na pewno są jakieś błędy, bo w każdych jakieś są, ale nie jest ich wiele (kwestia 2-3 przecinków, 2-3 powtórzeń i jednego szyku), zacznie grzebać jakiś analfabeta wtórny, np. z KonohyCenter czy z shippuuden.pl, który jest święcie przekonany, że piszemy "Japoński", a nie "japoński" lub błędy jeszcze większego kalibru, np. "wewnentrzny" zamiast "wewnętrzny". O innych możliwościach nie chcę nawet myśleć ani sobie tego wyobrażać. I przepraszam, kto się będzie za to wstydził? Dlaczego ma to być bogu ducha winny autor napisów, który mógł się nawet nie logować 2 miesiące (albo i dłużej) na ANSI?
Macie problem do napisów - poprawcie je dla siebie, zróbcie wypiskę autorowi na PM/komentarzach, przejdźcie na angielskie napisy. Bo to nie chodzi o jakieś ubzduranie sobie, że tłumacz ma święte i jedyne prawo autorskie, bo sam przecież tłumaczył na pirackich tłumaczeniach z pirackich plików, ale chodzi o to, że nie każdy ma ochotę się wstydzić za błędy, których nie zrobił.
A wszelakie historie edycji jak na wiki - sorry, ale mówiąc kolokwialnie: w dupach wam się poprzewracało.


Ty dulowaty userze!

Offline

#352 2011-02-21 13:44:53

qwig
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2007-10-23

Odp: (Nowe) ANSI: koncert życzeń; chór narzekań

a ja powiem, że czuć wengielguys jezor


-=PIERWSZA TROLLOWA MIĘDZYNARODÓWKA=-

dobre, lepsze, radzieckie!

Offline

#353 2011-02-21 18:43:26

skynet
Użytkownik
Dołączył: 2008-04-28

Odp: (Nowe) ANSI: koncert życzeń; chór narzekań

coellus napisał:

Oddajecie opcję ludowi ANSI. I wyobraźmy sobie sytuację, gdzie w napisach, gdzie na pewno są jakieś błędy, bo w każdych jakieś są, ale nie jest ich wiele (kwestia 2-3 przecinków, 2-3 powtórzeń i jednego szyku), zacznie grzebać jakiś analfabeta wtórny, np. z KonohyCenter czy z shippuuden.pl, który jest święcie przekonany, że piszemy "Japoński", a nie "japoński" lub błędy jeszcze większego kalibru, np. "wewnentrzny" zamiast "wewnętrzny". O innych możliwościach nie chcę nawet myśleć ani sobie tego wyobrażać. I przepraszam, kto się będzie za to wstydził? Dlaczego ma to być bogu ducha winny autor napisów, który mógł się nawet nie logować 2 miesiące (albo i dłużej) na ANSI?
Macie problem do napisów - poprawcie je dla siebie, zróbcie wypiskę autorowi na PM/komentarzach, przejdźcie na angielskie napisy. Bo to nie chodzi o jakieś ubzduranie sobie, że tłumacz ma święte i jedyne prawo autorskie, bo sam przecież tłumaczył na pirackich tłumaczeniach z pirackich plików, ale chodzi o to, że nie każdy ma ochotę się wstydzić za błędy, których nie zrobił.

Widzę, że ludzie dzisiaj nie mają hmm wyobraźni?

Dobrze, oto jak by wygląda graficznie:

41487747.png

coellus możesz sobie na stronie z poprawkami, w parę sekund porównać czy się różnią, podoba się to ciągniesz poprawione, a jeśli nie to oryginalne.
Poza tym, autor mógłby w miarę szybko wprowadzić poprawki[po weryfikacji] za pomocą kilku kliknięć i wtedy poprawione są łączone z oryginalnymi, stając się nowymi oryginalnymi.
+ autor ma mniej roboty
+ poprawki dostępne dla "mas" natychmiast
+ Oberleutnant się wreszcie na coś przyda, poza narzekaniem ^^

Innymi słowy poprawki są tylko POPRAWKAMI a nie nowymi napisami.

_edit: można obok każdej poprawki dać nick jej autora.

Ostatnio edytowany przez skynet (2011-02-21 18:48:12)

Offline

#354 2011-02-21 18:48:10

groozin
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2006-07-15

Odp: (Nowe) ANSI: koncert życzeń; chór narzekań

Z góry zaznaczam, że na sam widok tej dyskusji o poprawianiu napisów przez innych użytkowników wręcz odruchowo włączył mi się sprzeciw wobec tego pomysłu, ale być może warto się jednak nad tym zastanowić. Skoro model wolnego oprogramowania okazał się sukcesem, to może i takie "wolne napisy" będą działały sprawnie? oczkod Proponuję tylko nieco zmienić formułę: napisy wrzucone przez autora byłyby nietykalne (jak obecnie), użytkownicy modyfikowaliby tylko ich kopię, do której link pojawiałby się obok oryginalnego linka. W ten sposób każdy mógłby wybrać, czy chce ściągnąć zatwierdzoną przez autora 'wersję stabilną' napisów czy też open source'ową 'wersję rozwojową', która byłaby rozwijana niezależnie. Taki sposób działania mógłby być niczym rozwinięcie systemu komentarzy, gdyż każdy musiałby się wyspowiadać z wprowadzonych przez siebie zmian. Jeśli ktoś nie wierzy, że to może się sprawdzać i być dobre, niech zapozna się chociażby z opcją pracy zespołowej w Google Docs (a może by to nawet zrealizować poprzez jakąś integrację z tym serwisem?).
Dałbym tylko takie zastrzeżenie, że możliwość dodawania zmodyfikowanych napisów uaktywniałaby się dopiero po jakimś czasie od wstawienia oryginalnych (dwa tygodnie? Miesiąc?). Dzięki temu nie wyginąłby zwyczaj używania tradycyjnych komentarzy, a także minąłby burzliwy okres tuż po pojawieniu się nowych napisów, podczas którego poprawki mogłyby spływać tak często, że napisy świeżo poprawione przez jedną osobę zostałyby nadpisane przez kogoś innego. Dodatkowo autor oryginalnych napisów, o ile nie miałby zastrzeżeń do wprowadzonych zmian, mógłby mieć opcję błyskawicznego zastąpienia własnych subów przez te tworzone grupowo, co znacząco zwiększyłoby szybkość i wygodę uaktualniania subów przez ich autorów.
Oczywiście należałoby sformułować regulamin modyfikowania napisów i przygotować stosowne kary dla osób, które wielokrotnie wprowadzają zmiany, których nie są pewni. Najlepiej by było mieć także możliwość cofnięcia zmian za pomocą kopii zapasowej, który to system znakomicie sprawdza się właśnie we wspomnianym Google Docs.
To taki ogólny zarys, który właśnie wpadł mi do głowy. Już skończyłem, więc możecie zacząć krytykować smile

##########################
EDIT: Skoro już jesteśmy w temacie, to wspomnę o jeszcze jednej rzeczy, której serwis pilnie potrzebuje: listy ostatnio skomentowanych WŁASNYCH napisów, którą autor mógłby sobie sprawdzić w każdej chwili. Nie każdy zagląda po 5x dziennie do ostatnio dodanych komentarzy żeby się dowiedzieć, czy jakiegoś nie dostał. A w przypadku starszych serii można nie zwrócić uwagi na nowego komenta, przez co nawet aktywny użytkownik miewa czasami niepoprawione napisy.

Ostatnio edytowany przez groozin (2011-02-21 19:01:59)


5205.png

Offline

#355 2011-02-21 18:48:15

coellus
Użytkownik
Dołączył: 2009-08-25

Odp: (Nowe) ANSI: koncert życzeń; chór narzekań

Ty nie masz, chłopcze, wyobraźni.
Ja w tych twoich "poprawkach" na skrinie JUŻ widzę błędy, dziękuję za takie "poprawianie".
Właśnie to chciałam przekazać w moim poprzednim poście: nie jesteś osobą kompetentną do nanoszenia poprawek. Dotarło?


Ty dulowaty userze!

Offline

#356 2011-02-21 18:53:29

skynet
Użytkownik
Dołączył: 2008-04-28

Odp: (Nowe) ANSI: koncert życzeń; chór narzekań

groozin napisał:

Skoro model wolnego oprogramowania okazał się sukcesem, to może i takie "wolne napisy" będą działały sprawnie? oczkod Proponuję tylko nieco zmienić formułę: napisy wrzucone przez autora byłyby nietykalne (jak obecnie), użytkownicy modyfikowaliby tylko ich kopię, do której link pojawiałby się obok oryginalnego linka. W ten sposób każdy mógłby wybrać, czy chce ściągnąć zatwierdzoną przez autora 'wersję stabilną' napisów czy też open source'ową 'wersję rozwojową', która byłaby rozwijana niezależnie.
(...)
Już skończyłem, więc możecie zacząć krytykować smile

I właśnie o tym pisałem, to się nazywa system kontroli wersji i każdy programista kto pracował w grupie to zna.
Jak komuś by się chciało, to niech spojrzy na github, np. na taki projekt https://github.com/mblsha/qt-creator/commits/master

coellus napisał:

Ty nie masz, chłopcze, wyobraźni.
Ja w tych twoich "poprawkach" na skrinie JUŻ widzę błędy, dziękuję za takie "poprawianie".
Właśnie to chciałam przekazać w moim poprzednim poście: nie jesteś osobą kompetentną do nanoszenia poprawek. Dotarło?

Dałem tylko przykład jak to miało by wyglądać, takich modyfikacji bym nie wysłał[bo są zbyt hmm poważne].

Offline

#357 2011-02-21 19:01:43

KieR
Użytkownik
Skąd: タルヌフ
Dołączył: 2008-02-11

Odp: (Nowe) ANSI: koncert życzeń; chór narzekań

skynet, a co wtedy jeśli jakiś troll dorwie się do napisów i je tak pozmienia, że nie będziesz wiedział ocb i nada im to nowy sens?


tumblr_static_bug.gif

Offline

#358 2011-02-21 19:07:43

Oin
Użytkownik
Skąd: Gorlice / Kraków
Dołączył: 2005-06-14

Odp: (Nowe) ANSI: koncert życzeń; chór narzekań

skynet, nie popełniłem tam nigdzie błędu, bo nigdzie nie było pisane, że miałaby się tym zajmować obecna moderacja jakiejkolwiek części ANSI. To był jedynie opis systemu.

W sumie nie pamiętam, czy kiedykolwiek ktokolwiek wspominał o http://www.addic7ed.com/ - strona z napisami do seriali... Radzę się zapoznać, chociaż zapewne takie "Join tanslation" oraz "view & edit" przy napisach przyprawi wielu o atak serca. Jakie to dziwne, że to działa, nie? jezor

Ostatnio edytowany przez Oin (2011-02-21 19:11:38)


Minds are like parachutes. Just because you've lost yours doesn't mean you can borrow mine.

Offline

#359 2011-02-21 19:16:19

skynet
Użytkownik
Dołączył: 2008-04-28

Odp: (Nowe) ANSI: koncert życzeń; chór narzekań

KieR napisał:

skynet, a co wtedy jeśli jakiś troll dorwie się do napisów i je tak pozmienia, że nie będziesz wiedział ocb i nada im to nowy sens?

Będziesz widział co zrobił, więc jeżeli lista modyfikacji będzie dość długa, to możesz pobrać oryginalne które miały by być priorytetem.

Podobnie możesz wysłać poprawkę synchra, żeby zanim jeszcze autor ją sprawdzi można było już ją pobrać.
Zamieszczenie poprawki synchra w komentarzu jest nierealne.

Jeżeli nie jest to jasne to pod guziorem POBIERZ są oryginalne, poprawki można sobie podejrzeć i jeśli ktoś chcę to pobrać poprawione.

Wieczorem spróbuje zrobić mockup, na bazie aktualnego ansi.

Ostatnio edytowany przez skynet (2011-02-21 19:17:58)

Offline

#360 2011-02-21 19:27:46

groozin
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2006-07-15

Odp: (Nowe) ANSI: koncert życzeń; chór narzekań

Podstawą ochrony przed trollami powinna być możliwość przywrócenia poprzedniej wersji napisów z backupa oraz lista wprowadzonych zmian razem z nickami użytkowników, dzięki czemu wandal mógłby być od razu namierzony i spacyfikowany. Poza tym, skoro oryginalne napisy autora zostałyby nietknięte, zagrożenie nie jest zbyt duże.

Moim zdaniem warto dać szansę takiemu systemowi. Na próbę mógłby być wprowadzony tylko dla chętnych userów, a dopiero po przetestowaniu stałby się standardem.


5205.png

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024