#41 2012-11-28 22:02:56

darthdragon
Użytkownik
Skąd: Ruda Śląska
Dołączył: 2008-12-21

Odp: Trudne Sprawy - nowa polska VN

Trochę mi to zajęło, ale wreszcie odblokowałem wszystkie zakończenia. Może nie jestem żadnym znawcą VN, ale za to kolegą po fachu. Więc tak… Po dziś dzień nie wiem, ile osób się tym zajmowało, więc mam pisać per ‘ty’ czy ‘wy’? Hmm... Skoro ‘Dobre Gracze’ to tymczasowo będzie ‘wy’.

Swoimi trailerami stworzyliście wokół tej produkcji dziwną, tandetną otoczkę. Dodatkowo daliście hasło ‘od gimbusów dla gimbusów’ i jakże porywający tytuł ‘Trudne Sprawy’. Nie wiem, co chcieliście przez to osiągnąć, ale chyba się wam udało, bo miałem bardzo niskie oczekiwania (jak i pozostali, chyba...).

Wszystko się jednak zmieniło, gdy odpaliłem grę. Scenariusz to moim zdaniem kawał dobrej roboty. Sam czegoś takiego nigdy bym nie napisał, ale bardzo fajnie się to czytało. Podwórkowy humor nad wyraz mi odpowiada. Momentami śmiałem się jak dziecko. Niektóre teksty dosłownie urywają jaja. Wasza fabuła uwypukla wątki, których nie poruszyłaby osoba o zdrowych zmysłach. Podeszliście do problemu od całkiem innej strony i był to strzał w dziesiątkę. Błędy w tekście nie mają tutaj żadnego znaczenia, gdyż w naszym kraju praktycznie nie istnieje fanowski rynek VN (chodzi o produkcję), więc ocenianie raczkującego niemowlaka jak dorosłego człowieka jest nie na miejscu. Ludzie powinni się cieszyć, że cokolwiek powstaje i motywować do dalszej pracy pionierów.

Oczywiście zawsze są ‘ale’. Zacznę od czegoś miłego. Stanowczo za krótka ta historia, przydałoby się dopisać jeszcze kilka zakończeń i lekko rozbudować pozostałe. A co do zakończenia kanonicznego... Takie trochę dołujące. Przydałby się w nim większy twist, coś aby czytającemu opadła szczena. Druga rzecz to aspekt wizualny. Szkoda, że zrobiliście sobie z ludzi jaja takim tanim kosztem. Z własnymi postaciami, byłoby to o wiele lepsze, jednak brak artysty to zmora każdego w naszym pięknym kraju, więc rozumiem i solidaryzuję się całym sercem. Tła wiadomo. Google images/inne źródła + jakieś filtry w photoshopie. Norma. Z muzyką mam zgryz. Wzięliście coś darmowego? Bo utwory choć proste, są fajne. Da się tego słuchać.

Reasumując, ubawiłem się przy tym srogo i lekko namęczyłem przy odblokowywaniu zakończeń (teraz już wiem, jakie to uczucie, gdy się daje głupie wybory, heh...). Dobre Gracze, ja chcę więcej. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc liczę, że go zaspokoicie. Jednak znając życie, ‘Trudne Sprawy’ to tylko trollerski żart. A szkoda.

Nieoficjalne rankingi mówią, że pod względem ilości zawartej treści macie drugie miejsce w Polsce. Gratulacje.


favoped_banner.jpg

Offline

#42 2014-04-30 09:28:02

marek2fgc
Użytkownik
Skąd: Lubin
Dołączył: 2010-06-28

Odp: Trudne Sprawy - nowa polska VN

Ma ktoś może tę grę gdzieś u siebie i mógłby zuploadować na MEGA?

Offline

#43 2014-04-30 11:43:08

Takto ^_^
Użytkownik
Skąd: Witax
Dołączył: 2011-08-10

Offline

#44 2014-04-30 18:52:05

marek2fgc
Użytkownik
Skąd: Lubin
Dołączył: 2010-06-28

Odp: Trudne Sprawy - nowa polska VN

Wielkie dzięki.

Offline

#45 2015-02-18 16:41:16

LogiCat
Użytkownik
Dołączył: 2015-02-18

Odp: Trudne Sprawy - nowa polska VN

Trudne sprawy są moją czwartą polska visualką (po N.E.M.O, U.S.Z.I.O.Ku, Only One). I jak na razie mogę powiedzieć, że jedyną porządną. Dlaczego? Pomimo pojawiających się zbyt często błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, kilku niespójności fabularnych i stockowych grafik, ta gra, w przeciwieństwie do tak sławnego N.E.M.O (który miał wielki potencjał), ma to, co najważniejsze - wiarygodne postacie, prowadzącego monolog wewnętrzny bohatera, z którym można się identyfikować i którego poczynaniami naprawdę można sterować. Humor w grze nie jest męczący (mówi to studentka, nie gimbazjalistka) i zwyczajnie daje rozrywkę. Wspaniała doza autoironii twórców (swoją drogą dziwi mnie ten ból dupy za tekst "od gimbusów dla gimbusów" czy "chińskie bajki", no ludzie...). Mile zaskoczyła mnie duża ilość zróżnicowanych historii i ich zakończeń, w większości ładnie dopowiedzianych. Muzyka balasuje między neutralną-sympatyczną a momentami udzielającą się do klimatu (spotkanie Stefana z gitarą / pojawienie się logo Amareny).

Początkowo miłym zaskoczeniem był erpeg, niestety po pierwszej walce okazał się drogą przez mękę (plus mały bug - rama Ojca Mateusza pojawiła się w inwentorze wcześniej, niż została otrzymana). Powtarzalność walk szybko stała się dość nużąca i raczej chciałam jak najszybciej mieć to z głowy... Zabrakło tego, co jest w cRPG fajne - nieliniowości, satysfakcji z levelowania i dokonywania wyborów. Z drugiej strony, sama siedząc w RenPy'u, wierzę, że zbilansowanie rozgrywki nie jest łatwym tematem, a i tak poradziliście sobie nie najgorzej.

Porządny grafik (albo chociaż spójne grafiki) i korekta - tylko tyle wam brakuje. A i mimo tego Trudne Sprawy są, jak dla mnie, póki co najlepszą polską VNką (do czasu aż nie wypuszczę swojej :p). Szkoda, że jest stosunkowo mało znana wśród i tak małego grona polskojęzycznych odbiorców. Mam nadzieję, że jeszcze coś o waszej grupie usłyszę.

Offline

#46 2015-02-20 22:06:16

Yanni
Użytkownik
Dołączył: 2014-09-28

Odp: Trudne Sprawy - nowa polska VN

Siem, Dobre Gracze z tej strony.
Zostawiam tu te trzy gify i wracam do programowania, bo kolejna produkcja powstaje na autorskim silniku smile.
Moduł VN
Moduł RPG
Moduł miasta

Offline

#47 2015-02-21 00:26:28

LogiCat
Użytkownik
Dołączył: 2015-02-18

Odp: Trudne Sprawy - nowa polska VN

Wygląda świetnie. Nie mogę się doczekać tego co powstanie, a jeśli będziecie przypadkiem szukać osób do beta testów to się polecam ;3

Offline

#48 2015-02-21 23:23:42

QuariooX
Użytkownik
Dołączył: 2013-08-13

Odp: Trudne Sprawy - nowa polska VN

Zarzuciłby ktoś spoilerem jak dojść do zakończenia kanonicznego?
Mam odblokowane wszystkie 18, a tamtego nie mam :C

Offline

#49 2015-03-01 03:09:25

WojtekH
Użytkownik
Dołączył: 2015-03-01

Odp: Trudne Sprawy - nowa polska VN

Wygląda bardzo dobrze.

Offline

#50 2015-10-18 01:27:11

Obiwanshinobi
Użytkownik
Dołączył: 2005-11-05

Odp: Trudne Sprawy - nowa polska VN

Idzie to jeszcze skądś pobrać? Jednak na Rurce porządny zwiastun swoje robi...

Offline

#51 2015-11-15 15:07:05

Yanni
Użytkownik
Dołączył: 2014-09-28

Odp: Trudne Sprawy - nowa polska VN

Offline

#52 2015-11-28 16:08:58

Yanni
Użytkownik
Dołączył: 2014-09-28

Odp: Trudne Sprawy - nowa polska VN

Sorki za post pod postem, ale Trudne Sprawy można pobrać od teraz z adresu http://www.pantsusummoner.pl/ts.7z. Tam plik powinien już siedzieć dłużej.

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024