#21 2019-01-23 19:57:09

marek2fgc
Użytkownik
Skąd: Lubin
Dołączył: 2010-06-28

Odp: Karta microsd przestała działać

Co ty za głupoty piszesz? SDXC jest w większości przypadków domyślnie formatowane w NTFS, bo ExFAT to jest na porąbanej licencji Microsoftu i np. żaden Linux nie wspiera natywnie exfat (trzeba dograć fuse-exfat). Nie ma czegoś takiego, że karta lub dysk są robione pod konkretny typ plików, bo by szlag trafił kompatybilność z przyszłymi rozwiązaniami, których jeszcze nie ma. Wyobrażasz sobie, żeby SSD było robione tylko pod NTFS lub HFS+?
Mogli sobie przyjąć taki standard, ale mało kogo obchodzi ten format (tak jak USB-C, który miał być zunifikowany, a mamy już 5 wariacji). Android nigdy nie formatuje do exfat, jeżeli nie ma potrzeby (po przekroczeniu wagi 4GB przerabia tabelę partycji na własną wariację exfat).
Dużą wadą Exfat jest tabela partycji, która nie ma żadnych zabezpieczeń przed uszkodzeniem (dlatego używanie go w kamerach sportowych jest ryzykowne). Nawet głupie FAT ma.

Do wyboru będzie mieć exfat albo NTFS w Windowsie.
FAT32 jest wolniejsze od exfat o ok. 10%.

Ostatnio edytowany przez marek2fgc (2019-01-23 20:32:54)

Offline

#22 2019-01-23 20:39:45

Shodimaru23
Użytkownik
Skąd: Szczecin
Dołączył: 2013-01-14

Odp: Karta microsd przestała działać

https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wy … sd-cf/421/

SDXC jest rodzajem pamięci flash. W pamięci  zastosowany jest system  exFAT. Karty SDXC różnią się od kart SDHC większą pojemnością, wyższym transferem danych i zastosowaniem exFAT zamiast FAT32. Pamięci SDXC zostały po raz pierwsze zaprezentowane w 2009 roku.

https://www.komputronik.pl/informacje/j … icrosd-cf/

To rodzaj pamięci flash z bardzo wysoką pojemnością – od 32GB do 2TB. To karta o niezwykłych możliwościach, z nowatorskim systemem pamięci exFAT. W porównaniu do kart SDHC mają większą pojemność oraz wyższy transfer danych. Wyższa też jest – co naturalne – ich cena. Na przykład karta SanDisk Extreme Pro SDXC (Secure Digital Extended Capacity) charakteryzuje się pojemnością na poziomie 512GB i prędkością odczytu 95MB/s. To doskonała karta pamięci do nagrywania 4K. Świetnie sprawdzają się jako karty pamięci do GoPro.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Secure_Digital

Powyżej 32 GB pojemności karty SD są często formatowane w systemie exFAT, gdyż w FAT32 przy wielkości partycji ponad 32 GB znacznie spada wydajność jej obsługi (zgodnie z opinią Microsoftu, będącego twórcą tego formatu).

Pierwsze karty oznaczane jako SD mogły mieć pojemność do 2 GB, używano na nich systemy plików FAT 12 i FAT 16. Karty SDHC mają pojemność od 2 GB do 32 GB używają systemu plików FAT 32. Karty o pojemności powyżej 32 GB aż do 2 TB oznaczane są jako SDXC, stosowany jest na nich system plików exFAT.

Ostatnio edytowany przez Shodimaru23 (2019-01-23 20:50:06)


Moja lista anime: klik

Offline

#23 2019-01-23 20:47:10

marek2fgc
Użytkownik
Skąd: Lubin
Dołączył: 2010-06-28

Odp: Karta microsd przestała działać

W pamięci zastosowany jest system exFAT

> bo został przyjęty jako norma, która nie jest przestrzegana, jak to zwykle bywa w świecie elektroniki, gdzie każdy wie lepiej. Możesz sobie poczytać na necie, że jedne karty SDXC >=64GB są domyślnie formatowane jako exFAT, a inne nie. Bo MS kasuje pieniądze za ExFAT, a formatują je tak tylko ci, którzy mają już podpisane umowy z Microsoftem.
System plików to nie jest coś, co się programuje sprzętowo. W końcu gdzieś te brakujące megabajty nie znikają ot tak. Więc pisanie, że kartę należy sformatować tylko pod exfat, bo tak były robione karty, jest bzdurą.
NTFS nie jest lubiany przez wielu producentów sprzętu, bo jest dość skomplikowany w obsłudze odczytu, ale jest darmowy, a większość dzisiejszych sprzętów posiada możliwość sformatowania nieobsługiwanych systemów.

I pozwól, że też coś zacytuję. Angielską Wikipedię:

exFAT has been adopted by the SD Card Association as the default file system for SDXC cards larger than 32 GiB.

Słowo klucz: default. Nigdzie nie ma napisane, że SDXC jest robione z myślą o exFAT. Są robione tak, by można było je określać "futureproof".

Ostatnio edytowany przez marek2fgc (2019-01-23 20:56:51)

Offline

#24 2019-01-23 21:02:07

Shodimaru23
Użytkownik
Skąd: Szczecin
Dołączył: 2013-01-14

Odp: Karta microsd przestała działać

Skoro masz napisane w swoim źródle, że domyślnie jest zastosowana w kartach powyżej 32GB, czemu jeszcze się spierasz? Wysłałeś dokładnie to samo.
Jeśli ma tam exFat to normalne, że android może tego nie widzieć.
Właśnie rozmawiałem z moim znajomym, który jest fotografem. Powiedział, że zawsze jak kupił SDXC do swojej lustrzanki, miał na nim zastosowany exFat. Zapytałem czy kupił jakąś ADATĘ, odpowiedział, że nie, więc nie wiem czy tam też jest od razu przy zakupie ten system plików. Znajomy używa tylko Samsungów i SanDisków.

Znalazłem tu jeszcze temat, bo napisałeś, że głupoty piszę, chodzi Ci chyba o to, że napisałem "musisz formatować pod exFat".
Ktoś tutaj nie mógł tego zrobić windowsem, musiał pobrać programy, jeden mu nie działał, drugi (ten, który wrzuciłem gdzieś wyżej) już zadziałał.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3412359.html

Ostatnio edytowany przez Shodimaru23 (2019-01-23 21:51:01)


Moja lista anime: klik

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024