#81 2006-02-20 22:23:54

songoku
Użytkownik
Skąd: Bydgoszcz
Dołączył: 2005-02-07

Odp: Polskie DVD, polskie napisy

Kasowanie napisów przypomina mi trochę sytuację, kiedy to polski rząd chcąc zlikwidować handel używanymi samochodami sprowadzanymi z Zachodu, na rzecz ratowania rynku sprzedaży nowych aut, zaczął wprowadzać różne utrudnienia (akcyza, zwiększenie stawki za pierwsza rejestracje itp.). Nie pomogło.
Czy rzeczywiscie blokowanie napisow (nie liczac tych, na prosbe autora), pomoze przy rozwoju rynku oryginal? Mysle, ze niewiele. Jezeli kogos nie bedzie stac na dana serie, to i tak jej nie kupi (podobnie bylo z nowymi samochodami - ilu ludzi na nie stac?).
Uwazam, ze lepszym wyjsciem, by pomoc polskiemu rynkowi anime, jest zaostrzenie reklamy. W serwisie moznaby umieszczac wiecej (i czesciej) reklam, promujac tym wychodzenie nowych filmow.
Natomiast prawdziwy fan jesli na danym anime bedzie mu zalezalo to i TAK kupi oryginal! Bądzmy szczerzy, jesli wyszlyby wszystkie anime w oryg., do ktorych sa w tej chwili napisy, to watpie ze znajdzie sie osoba, ktora kupi je wszystkie. Tak jak z zwyklymi filmami - kupuje sie tylko te, na ktorych komus zalezy. 

Poza tym blokowanie napisow moze sie przyczynic do spadku zainteresowania strona, a tego raczej bysmy nie chcieli.

Offline

#82 2006-02-20 23:07:31

tomxxx
Zbanowany
Dołączył: 2005-05-15

Odp: Polskie DVD, polskie napisy

To nie chodzi o to czy powinno się kasować czy nie powinno.
Lecz o to czy to jest zgodne z prawem.
A jest to zgodne z prawem więc nikt i nic nie może tego zabronić.

Offline

#83 2006-02-20 23:54:43

songoku
Użytkownik
Skąd: Bydgoszcz
Dołączył: 2005-02-07

Odp: Polskie DVD, polskie napisy

Chyba niedokońca się z tobą zgodzę, ponieważ fansub robiony na podstawie orginalnej ścieżki dźwiękowej nie jest "pracą twórczą", lecz "raczej odtwórczą". Po prostu ktoś wymyślił już scenariusz, a tłumaczenie go na inne języki nie wnosi nic nowego. Jest tylko odwzorowaniem. Tak więc nie mam pewności co do tłumaczeń anime zlicencjonowanych w Polsce (co innego tych bez licencji u nas).
Natomiast co innego z idea wolnosci, dla ktorej powstalo takie media jak internet. Nadal jestam za.

Offline

#84 2006-02-21 00:29:15

gracol
Użytkownik
Skąd: GTW
Dołączył: 2005-06-02

Odp: Polskie DVD, polskie napisy

tom_21 napisał:

To nie chodzi o to czy powinno się kasować czy nie powinno.
Lecz o to czy to jest zgodne z prawem.
A jest to zgodne z prawem więc nikt i nic nie może tego zabronić.

Chyba nie czytałeś tego wątku od początku. Tu nie chodzi tylko o to czy to legalne czy nie - bo jeśli nie to nie byłoby tej dyskusji, tylko napisy od razy by leciały. Tu chodzi także o to w jaki sposób można wesprzeć nasz rodzimy rynek i wydawców jeszcze na nim raczkujących, chociażby nie rzucając im kłód pod nogi na samym starcie (w postaci fansubów). Faktycznie napisy to ciężka praca praktycznie każdego dłumacza, dlatego jestem za tym, aby po prostu uniemożliwić ściąganie, ale pozostawić w serwisie jako pewnien "ślad" po autorze i w hołdzie jego pracy.

Offline

#85 2006-02-21 00:50:13

songoku
Użytkownik
Skąd: Bydgoszcz
Dołączył: 2005-02-07

Odp: Polskie DVD, polskie napisy

Jezeli chodzi o legalnosc, to kiedys probowalem zajmowac sie tlumaczeniem komiksow, ale w druga strone - z pol. na ang. Niestety okazalo sie, ze jest to nielegalne. Jednakze ja chcialem bazowac na seriach juz wydanych w Polsce. Nie wiem natomiast jak to jest w sytuacji, gdy ktos przetlumaczy anime, a dopiero po jakims czasie wyjdzie u nas legalnie.
Czy w takim przypadku prawo dziala wstecz??
Przeciez np. GITS (to od nieg glownie sie zaczal watek smile ) zostal juz przetlumaczony zanim zostal formalnie przez IDG w Polsce wydany.

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024