#1 2006-07-18 19:33:27

waski_jestem
Użytkownik
Skąd: wawa
Dołączył: 2005-03-20

Kilka slow o SSA

Od jakiegoś czasu od rożnych osób słyszę, że robienie softsub'ow w ssa lub ass jest dla nich za trudne, więc poprzestają na formacie mdvd. Trochę to nierozsądne, bo ssa daje pewne możliwości, które naprawdę się przydają, a mam tu na myśli chociażby pozycjonowanie tekstu, które w mdvd jest niemożliwe (brak wsparcia technicznego, czy jak to tam nazwać smile_big). Dlatego właśnie postanowiłem napisać kilka słów. Oczywiście będą to informacje podstawowe, które przydają się w przypadku softsubow. Poza tym mam nadzieje, że ~Suchemu uda się w końcu zakończyć składanie "podręcznika funsuber'a". Ale do dzieła.

PROGRAMY
- MEDUSA
- AEGISUB mam nadzieje ze dobra wersja smile_big
- SUBEDITPLAYER wersja bez kodekow


1. Robimy napisy ssa w SEPie
w ramach tego, że SEP ma problemy z tworzeniem nowych napisów w ssa, musimy uciec się do pewnego triku.
- otwieramy nowy dokument w notatniku i wpisujemy cos takiego:
{123}{140}
(chodzi o stworzenie namiastki napisów w mdvd smile_big)
- oczywiście zapamiętujemy je gdzieś i otwieramy tak zrobiony plik w SEPie.
- wciskamy CTRL+T (konwertuj format napisów), zostawiamy fps który nam proponuje SEP, gdyż nie ma to dla nas żadnego znaczenia, wybieramy pozycje ssa. Program przekonwertował nam napisy, wiec nie pozostaje nam nic innego jak tylko zapamiętać to co zrobił. Dobrze żeby napisy w ssa miały inna nazwę niż te w mdvd.
- ja do wyświetlania napisów używam DirectVobSuba dlatego nazywam je tak samo jak film żeby pojawiały mi się na ekranie. Jednak żeby tekst, który wstawiam nie zasłaniał mi napisów w filmie, to zmieniam poziom na którym maja się pojawiać napisy (po zakończeniu tłumaczenia trzeba pamiętać żeby powrócić do normalnej wysokości, przewaznie 8-12). Co trzeba zrobić żeby to zmienić? Na początku napisów mamy taki oto wiersz:

Style: NORMAL,Courier New,28,16777215,65535,65535,0,1,0,1,3,0,2,30,30,40,0,238

pogrubiona przeze mnie cyfra odpowiedzialna jest za wysokość, należy ją zwiększyć np. do 40, jeśli napisy nadal są za nisko to zwiększamy jeszcze bardziej (wielkość jest zależna od rozdzielczości filmu). SEP przy tworzeniu napisów w ssa zawsze korzysta z jednego stylu o nazwie "NORMAL" dlatego to właśnie w nim zmieniamy wysokość.
-skoro już mamy napisy które pojawiają nam się ponad napisami w filmie, to dalsza część tworzenia "ręcznego" timingu w SEP

jest dokładnie taka sama jak w przypadku tworzenia go w mdvd. Wykorzystujemy do tego klawiaturę numeryczną (INS, DEL, 2, 4, 6).

!!Ważne!!
musimy się upewnić, że SEP będzie nam wstawiam czas początkowy w odpowiednim formacie, dlatego wciskamy CTRL+~ (Domyślny format napisów) i sprawdzamy czy mamy zaznaczone ssa.

Tak oto mamy napisy robione w formacie ssa. Oczywiście zamiast robić to ręcznie możemy skorzystać z programu o nazwie AviSubDetector. Jak to zrobić napisałem w innym artykule.
No dobrze, mamy już napisy, ale zupełnie nie pasuje nam czcionka, kolor, wielkość itd. Część tych rzeczy możemy zmienić ręcznie otwierając napisy ssa w notatniku, ale część musimy już zrobić w programie, który jest do tego przeznaczony, a jego nazwa to MEDUSA.

2. Dostosowywujemy styl napisów w Medusie.
- otwieramy napisy zrobione w ssa w Medusie

[URL=http://imageshack.us]02md7.jpg[/URL]

- wchodzimy w Styles...

[URL=http://imageshack.us]03ou0.jpg[/URL]

- po prawej stronie mamy style które mamy w naszych napisach, (SEP domyślnie tworzy dwa: NORMAL i ITALIC) a po lewej stronie mamy style które sobie wcześniej zapamiętaliśmy (stworzyliśmy albo przekopiowaliśmy z napisów). Chcemy zmienić wygląd NORMAL więc podwójny klik na tej nazwie i pojawia nam się takie oto okienko:

[URL=http://imageshack.us]04bd8.jpg[/URL]

to tutaj możemy zmieniać wszystko co nam się spodoba, a ja postaram się wytłumaczyć wam do czego poszczególne rzeczy służą.

1. Nazwa Stylu
tutaj możemy wstawić dowolna nazwę, jeśli jednak jeszcze będziemy cos robili w SEPie to polecam, żeby główny styl w którym będą napisy miał właśnie taka nazwę.

2. Położenie na ekranie
mamy do dyspozycji 9 miejsc. Oczywiście zazwyczaj wybiera się środkowe w dolnym rzędzie. Ale jeśli mamy np. przypisy, które chcemy żeby były na górze, to tworzymy nowy Styl o nazwie np. PRZYPISY i zaznaczamy żeby napisy pojawiały nam się w górnym środkowym rzędzie.

3. Czcionka
chyba nie musze tłumaczyć co i jak. Choć warto powiedzieć, ze należy w tym miejscu uważać, żeby nie dać czcionki która nie należy do grona tych PODSTAWOWYCH. Co z tego ze wybierzemy ZARABISTĄ czcionkę, jak się okaże ze posiadamy ja tylko my? To co windows daje w standardzie moim zdaniem w większość przypadków.

-przycisk "Select" służy do wyboru odpowiedniej czcionki, wielkości. Mamy tu tez możliwość określenia, czy czcionka ma być pogrubiona, pochylona, podkreślona, przekreślona.

4. Marginesy
wartość "Left" i "Right" najlepiej zostawić w spokoju.
"Vert" odpowiedzialne jest za wysokość na jakiej pojawiać się będą nasze napisy
"Encoding" - tutaj musi być 238 jeśli chcemy mieć polskie litery smile_big
"Outline" - grubość obwódki wokół czcionki
"Shadow" - wielkość cienia jaki pojawia się za czcionka 0-brak (1, 2, 3, 4, ...).

5. Kolor
tutaj mamy dość duże pole do popisu. Ale także duże pole do sknocenia smile_big Zresztą jak już wybierzemy jakiś kolor to możemy sprawdzić jak to będzie wyglądało odtwarzając film smile_big
No ale co jest czym:
Primary... - tzw. kolor podstawowy, to tutaj będziemy mieli jego kolor. Mamy do dyspozycji któryś z kolorów podstawowych, lub tez możemy stworzyć swój własny naciskając na przycisk "More" (okienko jak w paint'cie)

[URL=http://imageshack.us]05me9.jpg[/URL]

Secondary... - nie obchodzi nas
Outline... - tzw. obwódka. Czyli jaki kolor będzie się znajdował wokół czcionki. Dla mniej zaawansowanych użytkowników proponuje pozostawić kolor czarny.
Shadow... - Cień, tak samo jak z obwódką, jeśli nie czujemy się na siłach najlepiej zostawić czarny (ja w ogóle to wyłączam, no ale to ja smile_big). Cyferki a kolorkami oznaczają "Przezroczystość" naszych kolorków, od 0 (nieprzezroczyste) do 255(zupełnie przezroczyste). Jeśli damy w kolor podstawowy na 255 to dostaniemy napisy które będą przezroczyste. Ale najlepiej pozostawić to tak jak jest.

Odnośnie modyfikacji stylu to by było na tyle. Ile będziemy mieli stylów to już od nas zależy, choć nie należy przeginać bo napisy przestaną być czytelne. No ale zdarza nam się, że chcemy żeby tylko jeden tekst był INNY. (zmiana czcionki, koloru, wielkości) żeby nie musieć tworzyć nowego stylu można posłużyć się nazwijmy to "znacznikami". Wszystkie znaczniki należy umieszczając pomiędzy takimi nawiasami {  }. Aby dokonac zmiany, nalezy zanznaczyc odpowiednia linijke tekstu i wcisnac przycisk "Override",

[URL=http://imageshack.us]06xs6.jpg[/URL]

po czym pojawi nam się okienko ze znanymi już nam polami wyboru:

[URL=http://imageshack.us]09eg2.jpg[/URL]

Po wybraniu odpowiednich parametrow Medusa zamieni je na na "znaczniki". Zebyscie jednak pozniej mogli je sami recznie wpisywac, badz tez edytowac to postaram sie wypisac tutaj te wszystkie z ktorych najczesciej korzystam:

\n - podział tekstu w danym miejscu jeśli jest to potrzebne
\N - podział teksu w danym miejscu nawet jeśli nie jest to potrzebne (działa jak "|" w mdvd)
\b<0 albo 1> - pogrubienie tekstu 0-koniec pogrubienia, 1-pogrubienie. Jest to pożyteczne jeśli chcemy uzyskać taki efekt

dowolny tekst, {\b1}ale{\b0} jednak nie => dowolony tekst ale jednak nie
dowolny tekst, {\b1}ale jednak nie => dowolony tekst ale jednak nie

\i<0 albo 1> - pochylenie tekstu (0 i 1 działa tak samo)
\u<0 albo 1> - podkreślenie tekstu
\s<0 albo 1> - przekreślenie
\bord<szerokość> - wprowadzamy obwódkę tekstu, mamy tylko takie możliwości: 0, 1, 2, 3, ... np. \bord0
\shad<głębokość> - cień za napisami wartości "głębokości" tak jak w przypadku "szerokości" np. \shad0
\fn<nazwa czcionki> np. \fnArial
\fs<wielkość czcionki> np. \fs22
\fr[<x/y/z>]<stopnie> - o jaki kąt ma być obrócony tekst i w jakiej płaszczyźnie. znak MINUS też działa smile

[URL=http://imageshack.us]07mq7.jpg[/URL]

\c&H<bbggrr>& - kolor, możemy oczywiście zmienić kolor podstawowy (\1c&H<bbggrr>&) oraz obwódkę (\3c&H<bbggrr>&) np. {\1c&HFF8080&\3c&HC00000&}.

!!Ważne!!
jeśli będziecie chcieli później wprowadzać zmiany bez wykorzystania Medusy (np. w SEP w trakcie oglądania filmu, lub w Notatniku w trakcie korekty), musicie pamiętać ze kolor musi być w HEX.

!!Porada!!
z doświadczenia mi wyszło, że najprościej i najpewniej (bez korzystania z zaawansowanych programów graficznych), dokonuje się zamiany kolorów z RGB na HEX właśnie w MEDUSIE.

\a<położenie> - jedno z 9 położeń, numerki poniżej.

[URL=http://imageshack.us]08nw0.jpg[/URL]

\pos(<x>, <y> ) - położenie tekstu, x i y należy dobierać metoda prób i błędów. W przypadku ass można wykorzystać do tego

Aegisuba (wczytuje się film oraz tłumaczenie, zaznacza się linijkę która ma być wypozycjonowana a film zostaje przesunięty do tego miejsca. Potem już tylko wskazanie myszka miejsca na ekranie i Aegisub sam nam wstawia położenie).

\alpha&H<aa>& - przezroczystość napisów. W miejsce aa wstawiamy wartosc od 0 (nieprzezroczyste) do 255 (zupelnie przezroczyste). Jednak wstawiamy to w HEX, a najlepiej nadaje sie do tego zwyczjany windows'ki kakulator.


Na uwagę zasługuje jeszcze znacznik który zdarza się, że w przypadku softsubow potrafi nie zadziałać.

\fad(<t1>, <t2> ) - łagodne pojawianie się tekstu i jego znikanie. t1 jest to czas w jakim napis ma się pojawić (od

przezroczystości do pełni widocznej postaci) a t2 to ile czasu ma znikać nasz tekst. Obydwa czasy wstawia się w milisekundach np. \fad(500,1000) jeśli cala linijka ma być na ekranie przez 5 sekund to oznacza ze tekst przez pół sekundy będzie się wyłaniała i 1 sekundę będzie się chowała.

Oczywiście wszystkie te znaczniki można łączyć smile_big i tak np. może powstać coś takiego

{\fsArial\fs22\b1\shad0\1c&HFFFFFF&\3c&H000000&}

tworząc taka kombinacje dostaniemy: tekst pisany
Arialem, o wielkości 22, pogrubiony, czcionka nie będzie miała cienia, będzie biała z czarna obwódką.

- zmiana stylu konkretnym linijka tekstu:

[URL=http://imageshack.us]10qp1.jpg[/URL]

zaznaczmy linie i rozwijając pasem wyboru, wybieramy odpowiedni styl, który mamy do dyspozycji w danych napisach. Można

zaznaczać kilka linijek na raz, ale musza być one po kolei CTRL+SHITL+ klikamy na pierwsza i ostatnia linijkę zaznaczenia.

3. Zabawa ze stylami w Aegisubie jest bardzo podobna, jedynie dojście do panelu jest nieco inne:

[URL=http://imageshack.us]11ca3.jpg[/URL]

Mam nadzieje ze ten tekst, pomimo swojej chaotyczności, pomoże wam nieco bardziej zrozumieć działanie ssa. Jakby ktoś miał jakieś konkretne pytania, to radzę poszukać w dziale "tworzenie napisów" bo może już ktoś je kiedyś zadał a ktoś inny mu odpowiedział, jeśli nie to tutaj można zadawać pytania.

Ostatnio edytowany przez waski_jestem (2006-07-19 03:35:31)


gdyby tylko czlowiek mial troche wiecej czasu i lepiej znak angielski [z 2 mozna cos zrobic, z 1?]

Offline

#2 2006-07-18 19:43:34

waski_jestem
Użytkownik
Skąd: wawa
Dołączył: 2005-03-20

Odp: Kilka slow o SSA

Hmm oczywiscie, jest tylko jeden maly problem, jesli robisz napisy w Medusie lub Aegisubie, to musisz je robic na podstawie sciezki dzwiekowej, co juz jest wyzsza szkola jazdy. Moj artykulik mial za zadaie pokaznie jak robic to na podstawie HARDSUBA. Myslalem ze to w miare logiczne.


gdyby tylko czlowiek mial troche wiecej czasu i lepiej znak angielski [z 2 mozna cos zrobic, z 1?]

Offline

#3 2006-07-18 19:49:35

waski_jestem
Użytkownik
Skąd: wawa
Dołączył: 2005-03-20

Odp: Kilka slow o SSA

coz, jakos tak nigdy inaczej nie robilem, ale skoro twierdzisz ze sie da (i moze bedzie lepsza dokladnosc niz system klatkowy) to skrobnij maly poradnik to sam sie moze czego naucze.


gdyby tylko czlowiek mial troche wiecej czasu i lepiej znak angielski [z 2 mozna cos zrobic, z 1?]

Offline

#4 2006-07-18 19:55:01

strusic
Użytkownik
Skąd: Sosnowiec
Dołączył: 2005-03-24

Odp: Kilka slow o SSA

Przetłumaczona specyfikacja raczej przyda się ludziom smile SSA/ASS to magia smile_big Ciekawe efekty można uzyckać smile


strusic.pngmalsig2.png

Offline

#5 2006-07-18 20:12:16

No1
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2006-06-24

Odp: Kilka slow o SSA

Dzięki za poradnik, na pewno mi się przyda bowłaśnoie się uczę robić jakies efekty w ssa.
Z chęcią bym jeszcze zobaczył na forum takie coś o robieniu subów na podstawie ścieżki dzwiękowej, bo nie potrafię smile_big

Offline

#6 2006-07-18 20:13:25

waski_jestem
Użytkownik
Skąd: wawa
Dołączył: 2005-03-20

Odp: Kilka slow o SSA

jak wroce to zobacze jak to sie sprawuje smile_big a teraz czas na wieczorek przy piwie smile_big w koncu wakacje sa.


gdyby tylko czlowiek mial troche wiecej czasu i lepiej znak angielski [z 2 mozna cos zrobic, z 1?]

Offline

#7 2006-07-18 20:16:14

No1
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2006-06-24

Odp: Kilka slow o SSA

Tą stronkę to już całą przeczytałem i z niej korzystam.
No i czekam na jak najszybsze ukończenie artykułu przez Gracola smile

Offline

#8 2006-07-18 20:28:11

Kisiel
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Dołączył: 2005-06-24

Odp: Kilka slow o SSA

waski_jestem napisał:

Od jakiegoś czasu od rożnych osób słyszę, że robienie softsub'ow w ssa lub ass jest dla nich za trudne, więc poprzestają na formacie mdvd.

Chyba ja ci wysłałem coś podobnego na PW smile_lol Ja stawiam w tym dopiero pierwsze kroki do tego  późniejsza poprawa lub modyfikacja napisów indywidualnie na własne potrzeby jest chyba łatwiejsza w mDVD niż ssa/ass. smile

Do tego nie widzę potrzeby robienia napisów w ass/ssa do hardsuba bo i tak napisy się 'nakładają' a czarny pasek za nimi też estetycznie nie wygląda. Wykorzystanie tak zaawansowanych napisów nabiera znacznia dopiero przy rawie lub pliku ogm lub mkv.
Do hardsuba w avi przecież też morzna dopieścicna maxa napisy w mDVD i też będzie się super oglądało. Przykładem na czasie jest teraz chociażby Naruto.


10721827ve.gif

Offline

#9 2006-07-18 20:40:00

Kisiel
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Dołączył: 2005-06-24

Odp: Kilka slow o SSA

ard napisał:

Kisiel, w ASS ten pasek nie musi być czarny i może mieć ustawioną przeźroczystość. Dodatkowo, aby napisy na hardsubach były czytelne, wystarczy ustawić odpowiednio styl. No i można zrobić kilka bajerów. Zobacz np. mój (a co mi tam) skrypt do WHR. Zrobiłem to, kiedy zaczynałem poznawać ASS.

Wiem że możę być przezroczysty smile Jednak jak jest czarny do zasłania hardsub (co preferuje pewna część osób), a gdy jest przezroczysty czasem - choć nie zawsze - napisy zachodzą na siebie. Ja na to reguluję napisy w SE podciągając je ciut wyżej smile

"Odpowiedni styl", "kilka bajerów", "skrypt do WHR" smile_lol pisałem, że stawiam w tym pierwsze kroki? oczkod Dawaj dalej, na pewno zrozumiem... choć za jakiś czas na pewno się podszkolę smile


10721827ve.gif

Offline

#10 2006-07-18 21:29:22

Kisiel
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Dołączył: 2005-06-24

Odp: Kilka slow o SSA

ard napisał:

Kisiel, tak na szybko. Screeny z róznymi stylami napisów.

Wiem, rozumiem już o co ci chodzi smile tylko teraz przekonaj ludzi do swego pomysłu smile
do tego każdemu pasuje co innego. Nie da się zadowolić wszystkich smutny
aha, na szybkiego nigdy nic dobrze nie wychodzi smile_lol różnicę widać ale proszę nie każ mi teraz tego wszystkiego pojąć oczkod


10721827ve.gif

Offline

#11 2006-07-18 21:47:58

MistrzSztuki
Zbanowany
Skąd: [cenzura]
Dołączył: 2006-05-03

Odp: Kilka slow o SSA

Tak w ogóle to zamuliłem w tym poście. Pytałem najpierw o sabbu>
Cyt. A sabbu?
A potem o AviSubDetector...[baka]

Ostatnio edytowany przez MistrzSztuki (2006-07-19 13:28:06)

Offline

#12 2006-07-18 21:53:55

Kisiel
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Dołączył: 2005-06-24

Odp: Kilka slow o SSA

ard napisał:

Wąski_jestem napisał to dla osób zainteresowanych. Nikt nikogo nie zmusza do przejścia na ASS.

A kto powiedział, że nie jestem zainteresowany? oczkod
Artykuł 1 klasa - wiele mi wyjaśnił smile korzystając z niego w domowym zaciszu będę próbował cosik z niego wyciągnąć... jednak nie teraz.
Uważam, że uczenie się na błędach też jest dobrym pomysłem. Co kto woli po prostu.
Ktoś podaje pomocną dłoń? Dzięki waski_jestem  okej wszystko się przyda, a takie samouczki tymbardziej smile


10721827ve.gif

Offline

#13 2006-07-18 23:24:15

No1
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2006-06-24

Odp: Kilka slow o SSA

Mam nadzieję że niedługo ssa stanie się standardem w większości odtwarzaczy dvd. Ten format aktualnie wbudowany w soft playerów jest załamujący, bez żadnych szans na ustawienia, a jeśli ssa by wszedłna stałe, to wtedy kazdy by mógł sobie robic co by chciał. Na razie jedynym wyjściem aby cieszyć się ładnymi napisami na dvd to albo kabelek od kompa, albo hardsub.

Ostatnio edytowany przez No1 (2006-07-18 23:28:29)

Offline

#14 2006-07-18 23:30:46

Arry
Użytkownik
Skąd: Tarnów
Dołączył: 2005-11-02

Odp: Kilka slow o SSA

Fajnie, że ktos się wreszcie nademną zlitował i nie muszę czytać wszystkiego od początku po angoielsku smile_big
Zrobiłem dzisiaj pare prób ale cos mi nie wyszło... smile_big


90TLh

Offline

#15 2006-07-18 23:52:17

Arry
Użytkownik
Skąd: Tarnów
Dołączył: 2005-11-02

Odp: Kilka slow o SSA

ard napisał:

Arry i reszta. Jeśli macie zamiar używać SSA/ASS i natraficie na problem - znacie mój numer GG.
PS Z anonimami nie rozmawiam!

Dobra, jak będę miał problem to napiszę, bo wiem, że się znasz oczkod


90TLh

Offline

#16 2006-07-19 00:02:25

waski_jestem
Użytkownik
Skąd: wawa
Dołączył: 2005-03-20

Odp: Kilka slow o SSA

wiec tak co sie tyczy napisow w ssa. Prawda jest ze najladniej wygladaj na rawach lub mkv. Jednak powiedzmy sobie szczerz, kazde napisy wygladaja najlepiej na rawach smile_big a co do zakrywania hardusbow to opatentowalem ostatnio jeszcze inny sposob. A mianowicie taki, ze ustawiam obramowanie tekstu np. na 8-9 jak to wyglada mozna zobaczyc tutaj (ard pozwolilem sobie wykorzystac skrypt bo nie chcialo mi sie niczego wymyslac.)


gdyby tylko czlowiek mial troche wiecej czasu i lepiej znak angielski [z 2 mozna cos zrobic, z 1?]

Offline

#17 2006-07-19 00:45:59

waski_jestem
Użytkownik
Skąd: wawa
Dołączył: 2005-03-20

Odp: Kilka slow o SSA

hmmm, jak by to ujac. Wszystko fajnie tylko to co podajesz moim zdaniem jest wlasnie troche malo czytelne. Szczegolnie jesli sie okaze ze pl tlumaczenie jest krotsze, bo zaczyna sie robic malo czytelne. Ale powiedzmy sobie szczerze, kazdy stara sie jak moze, a wychodzi jak wychodzi. Jaki z tego moral? Nalezy sciagac rawy smile_big


gdyby tylko czlowiek mial troche wiecej czasu i lepiej znak angielski [z 2 mozna cos zrobic, z 1?]

Offline

#18 2006-07-19 03:23:49

waski_jestem
Użytkownik
Skąd: wawa
Dołączył: 2005-03-20

Odp: Kilka slow o SSA

ard napisał:

Wąski, taka mała uwaga. Robienie napisów w SubEdicie (bo to zapewne jest SEP) to pomyłka. Medusa i Aegisub są najlepszymi edytorami do SSA/ASS i to w nich powinno się robić napisy.

pomyslalem sobie ze co mi tam, sprobuje zrobic timing w aegisubie na podstawie hardka. I jakie sa moje odczucia? Zgodze sie, z ardem ze obydwa programy są najlepszymi edytorami do SSA/ASS. Zgodze sie rownierz z tym ze robienie timingu w aegisubie na podstawie sciezki dzwiekowej jest swietne. ALE zaden z tych programow, moim zdaniem, nie nadaje sie do robienia timingu w oparciu o hardsuba, przynajmniej nie w ten sposob w jaki zostal mi przedstawiony i do jakiego ja doszedlem. Mozliwe ze cos zle robie w aegi, ale robienie timingu polega w nim na czyms takim:
-play i pauze obsluguje sie za pomoca  LPM (czyt. lewy przycisk myszki)
-zanim bedzie mozna uzywac strzalem do przewijania co klatke nalezy nacisnac PKM na pasku postepu
-jak juz znajdziemy odpowiednia klatke (odrywamy reke od myszki i majstrujemy strzalkami) to mozemy wstawic ten czas (ctrl+3) ZARABISCIE niewygodne, jak mi ktos nie wiezy niech sprobuje (zeby nie dostac czegos z nadgarstkiem musialem uzywac 2 rak)
- to samo robimy, jesli najdzie nas ochota na wstawienie klatki koncowej.

Jaki z tego moral? Robienie timingu to cholerna mordega ciaglega skakania prawa reka z myszy na klawiature. Dlatego moim zdaniem (moze ono uledz zmianie, jesli ktos mi powie jak latwiej to zrobic) DUZO prosciej jest robic timing w SubEditPlayer'ze z wykorzystaniem klawiatury numerycznej. Play/pauza/klatka poczatkowa i koncowa/przesuwanie o klate do przodu i do tylu, wszystko to znajduje sie pod palcami prawej dloni. Oczywiscie wszystko to dotyczy ROBIENIA TIMINGU na hardsubie, w czym wyreczyc nas moze AVISubDetector.


gdyby tylko czlowiek mial troche wiecej czasu i lepiej znak angielski [z 2 mozna cos zrobic, z 1?]

Offline

#19 2006-07-19 09:33:28

gracol
Użytkownik
Skąd: GTW
Dołączył: 2005-06-02

Odp: Kilka slow o SSA

To ja tak krótko: Robienie time na podstawie hardsuba mija się z celem, ponieważ te bardzo często są robione źle. To że mamy harda nie znaczy, że ktoś kto robił w nim time zrobił to dobrze (bardzo często brak scene i linkingu), a co za tym idzie robiąc na jego podstawie powielamy te same błędy. Najlepsze efekty uzyskuje się robiąc tm na ścieżce dźwiękowej.

Co do artykułu o tm w Aegi to będzie jak uporam się z egzaminami. Mam w tym roku wyjątkowo dłuuuuugą sesję :-/ ;] Obecnie sesja i "pewne projekty" sprawiają, że jestem praktycznie nieosiągalny. :/

Offline

#20 2006-07-19 11:16:59

waski_jestem
Użytkownik
Skąd: wawa
Dołączył: 2005-03-20

Odp: Kilka slow o SSA

gracol, wyjasnij tak lopatologicznie o co chodzi z tym [cytuje](bardzo często brak scene i linkingu)[/quote]. Co do robienia na podstawie sciezki dziekowiej masz racje, jest tylko jedno male ale... stosunek wysilku jaki sie wklada w to do efektu jaki sie uzyskuje. Z zycia wychodzi, ze na potrzeby softsubow wystarczajaca jest zabawa z SEP'em i hardkami. Jak dla mnie szarego softsubowaca smile_big dokladnosc timingu w terazniejszych hardkach jest wystarczajaca. Oczywiscie moje softy nie nadaja sie na wtopienie w hardka, ale przeciez nie po to sa robione. Wydaje mi sie ze robienie softow jest takim balansowaniem pomiedzy odbiorcami tych napisow i wlasnymi wymaganiami tworcy (zanik tmp smile_big)


gdyby tylko czlowiek mial troche wiecej czasu i lepiej znak angielski [z 2 mozna cos zrobic, z 1?]

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024