Nie jesteś zalogowany.
Od jakiegoś czasu od rożnych osób słyszę, że robienie softsub'ow w ssa lub ass jest dla nich za trudne, więc poprzestają na formacie mdvd. Trochę to nierozsądne, bo ssa daje pewne możliwości, które naprawdę się przydają, a mam tu na myśli chociażby pozycjonowanie tekstu, które w mdvd jest niemożliwe (brak wsparcia technicznego, czy jak to tam nazwać ). Dlatego właśnie postanowiłem napisać kilka słów. Oczywiście będą to informacje podstawowe, które przydają się w przypadku softsubow. Poza tym mam nadzieje, że ~Suchemu uda się w końcu zakończyć składanie "podręcznika funsuber'a". Ale do dzieła.
PROGRAMY
- MEDUSA
- AEGISUB mam nadzieje ze dobra wersja
- SUBEDITPLAYER wersja bez kodekow
1. Robimy napisy ssa w SEPie
w ramach tego, że SEP ma problemy z tworzeniem nowych napisów w ssa, musimy uciec się do pewnego triku.
- otwieramy nowy dokument w notatniku i wpisujemy cos takiego:
{123}{140}
(chodzi o stworzenie namiastki napisów w mdvd )
- oczywiście zapamiętujemy je gdzieś i otwieramy tak zrobiony plik w SEPie.
- wciskamy CTRL+T (konwertuj format napisów), zostawiamy fps który nam proponuje SEP, gdyż nie ma to dla nas żadnego znaczenia, wybieramy pozycje ssa. Program przekonwertował nam napisy, wiec nie pozostaje nam nic innego jak tylko zapamiętać to co zrobił. Dobrze żeby napisy w ssa miały inna nazwę niż te w mdvd.
- ja do wyświetlania napisów używam DirectVobSuba dlatego nazywam je tak samo jak film żeby pojawiały mi się na ekranie. Jednak żeby tekst, który wstawiam nie zasłaniał mi napisów w filmie, to zmieniam poziom na którym maja się pojawiać napisy (po zakończeniu tłumaczenia trzeba pamiętać żeby powrócić do normalnej wysokości, przewaznie 8-12). Co trzeba zrobić żeby to zmienić? Na początku napisów mamy taki oto wiersz:
Style: NORMAL,Courier New,28,16777215,65535,65535,0,1,0,1,3,0,2,30,30,40,0,238
pogrubiona przeze mnie cyfra odpowiedzialna jest za wysokość, należy ją zwiększyć np. do 40, jeśli napisy nadal są za nisko to zwiększamy jeszcze bardziej (wielkość jest zależna od rozdzielczości filmu). SEP przy tworzeniu napisów w ssa zawsze korzysta z jednego stylu o nazwie "NORMAL" dlatego to właśnie w nim zmieniamy wysokość.
-skoro już mamy napisy które pojawiają nam się ponad napisami w filmie, to dalsza część tworzenia "ręcznego" timingu w SEP
jest dokładnie taka sama jak w przypadku tworzenia go w mdvd. Wykorzystujemy do tego klawiaturę numeryczną (INS, DEL, 2, 4, 6).
!!Ważne!!
musimy się upewnić, że SEP będzie nam wstawiam czas początkowy w odpowiednim formacie, dlatego wciskamy CTRL+~ (Domyślny format napisów) i sprawdzamy czy mamy zaznaczone ssa.
Tak oto mamy napisy robione w formacie ssa. Oczywiście zamiast robić to ręcznie możemy skorzystać z programu o nazwie AviSubDetector. Jak to zrobić napisałem w innym artykule.
No dobrze, mamy już napisy, ale zupełnie nie pasuje nam czcionka, kolor, wielkość itd. Część tych rzeczy możemy zmienić ręcznie otwierając napisy ssa w notatniku, ale część musimy już zrobić w programie, który jest do tego przeznaczony, a jego nazwa to MEDUSA.
2. Dostosowywujemy styl napisów w Medusie.
- otwieramy napisy zrobione w ssa w Medusie
[URL=http://imageshack.us][/URL]
- wchodzimy w Styles...
[URL=http://imageshack.us][/URL]
- po prawej stronie mamy style które mamy w naszych napisach, (SEP domyślnie tworzy dwa: NORMAL i ITALIC) a po lewej stronie mamy style które sobie wcześniej zapamiętaliśmy (stworzyliśmy albo przekopiowaliśmy z napisów). Chcemy zmienić wygląd NORMAL więc podwójny klik na tej nazwie i pojawia nam się takie oto okienko:
[URL=http://imageshack.us][/URL]
to tutaj możemy zmieniać wszystko co nam się spodoba, a ja postaram się wytłumaczyć wam do czego poszczególne rzeczy służą.
1. Nazwa Stylu
tutaj możemy wstawić dowolna nazwę, jeśli jednak jeszcze będziemy cos robili w SEPie to polecam, żeby główny styl w którym będą napisy miał właśnie taka nazwę.
2. Położenie na ekranie
mamy do dyspozycji 9 miejsc. Oczywiście zazwyczaj wybiera się środkowe w dolnym rzędzie. Ale jeśli mamy np. przypisy, które chcemy żeby były na górze, to tworzymy nowy Styl o nazwie np. PRZYPISY i zaznaczamy żeby napisy pojawiały nam się w górnym środkowym rzędzie.
3. Czcionka
chyba nie musze tłumaczyć co i jak. Choć warto powiedzieć, ze należy w tym miejscu uważać, żeby nie dać czcionki która nie należy do grona tych PODSTAWOWYCH. Co z tego ze wybierzemy ZARABISTĄ czcionkę, jak się okaże ze posiadamy ja tylko my? To co windows daje w standardzie moim zdaniem w większość przypadków.
-przycisk "Select" służy do wyboru odpowiedniej czcionki, wielkości. Mamy tu tez możliwość określenia, czy czcionka ma być pogrubiona, pochylona, podkreślona, przekreślona.
4. Marginesy
wartość "Left" i "Right" najlepiej zostawić w spokoju.
"Vert" odpowiedzialne jest za wysokość na jakiej pojawiać się będą nasze napisy
"Encoding" - tutaj musi być 238 jeśli chcemy mieć polskie litery
"Outline" - grubość obwódki wokół czcionki
"Shadow" - wielkość cienia jaki pojawia się za czcionka 0-brak (1, 2, 3, 4, ...).
5. Kolor
tutaj mamy dość duże pole do popisu. Ale także duże pole do sknocenia Zresztą jak już wybierzemy jakiś kolor to możemy sprawdzić jak to będzie wyglądało odtwarzając film
No ale co jest czym:
Primary... - tzw. kolor podstawowy, to tutaj będziemy mieli jego kolor. Mamy do dyspozycji któryś z kolorów podstawowych, lub tez możemy stworzyć swój własny naciskając na przycisk "More" (okienko jak w paint'cie)
[URL=http://imageshack.us][/URL]
Secondary... - nie obchodzi nas
Outline... - tzw. obwódka. Czyli jaki kolor będzie się znajdował wokół czcionki. Dla mniej zaawansowanych użytkowników proponuje pozostawić kolor czarny.
Shadow... - Cień, tak samo jak z obwódką, jeśli nie czujemy się na siłach najlepiej zostawić czarny (ja w ogóle to wyłączam, no ale to ja ). Cyferki a kolorkami oznaczają "Przezroczystość" naszych kolorków, od 0 (nieprzezroczyste) do 255(zupełnie przezroczyste). Jeśli damy w kolor podstawowy na 255 to dostaniemy napisy które będą przezroczyste. Ale najlepiej pozostawić to tak jak jest.
Odnośnie modyfikacji stylu to by było na tyle. Ile będziemy mieli stylów to już od nas zależy, choć nie należy przeginać bo napisy przestaną być czytelne. No ale zdarza nam się, że chcemy żeby tylko jeden tekst był INNY. (zmiana czcionki, koloru, wielkości) żeby nie musieć tworzyć nowego stylu można posłużyć się nazwijmy to "znacznikami". Wszystkie znaczniki należy umieszczając pomiędzy takimi nawiasami { }. Aby dokonac zmiany, nalezy zanznaczyc odpowiednia linijke tekstu i wcisnac przycisk "Override",
[URL=http://imageshack.us][/URL]
po czym pojawi nam się okienko ze znanymi już nam polami wyboru:
[URL=http://imageshack.us][/URL]
Po wybraniu odpowiednich parametrow Medusa zamieni je na na "znaczniki". Zebyscie jednak pozniej mogli je sami recznie wpisywac, badz tez edytowac to postaram sie wypisac tutaj te wszystkie z ktorych najczesciej korzystam:
\n - podział tekstu w danym miejscu jeśli jest to potrzebne
\N - podział teksu w danym miejscu nawet jeśli nie jest to potrzebne (działa jak "|" w mdvd)
\b<0 albo 1> - pogrubienie tekstu 0-koniec pogrubienia, 1-pogrubienie. Jest to pożyteczne jeśli chcemy uzyskać taki efekt
dowolny tekst, {\b1}ale{\b0} jednak nie => dowolony tekst ale jednak nie
dowolny tekst, {\b1}ale jednak nie => dowolony tekst ale jednak nie
\i<0 albo 1> - pochylenie tekstu (0 i 1 działa tak samo)
\u<0 albo 1> - podkreślenie tekstu
\s<0 albo 1> - przekreślenie
\bord<szerokość> - wprowadzamy obwódkę tekstu, mamy tylko takie możliwości: 0, 1, 2, 3, ... np. \bord0
\shad<głębokość> - cień za napisami wartości "głębokości" tak jak w przypadku "szerokości" np. \shad0
\fn<nazwa czcionki> np. \fnArial
\fs<wielkość czcionki> np. \fs22
\fr[<x/y/z>]<stopnie> - o jaki kąt ma być obrócony tekst i w jakiej płaszczyźnie. znak MINUS też działa
[URL=http://imageshack.us][/URL]
\c&H<bbggrr>& - kolor, możemy oczywiście zmienić kolor podstawowy (\1c&H<bbggrr>&) oraz obwódkę (\3c&H<bbggrr>&) np. {\1c&HFF8080&\3c&HC00000&}.
!!Ważne!!
jeśli będziecie chcieli później wprowadzać zmiany bez wykorzystania Medusy (np. w SEP w trakcie oglądania filmu, lub w Notatniku w trakcie korekty), musicie pamiętać ze kolor musi być w HEX.
!!Porada!!
z doświadczenia mi wyszło, że najprościej i najpewniej (bez korzystania z zaawansowanych programów graficznych), dokonuje się zamiany kolorów z RGB na HEX właśnie w MEDUSIE.
\a<położenie> - jedno z 9 położeń, numerki poniżej.
[URL=http://imageshack.us][/URL]
\pos(<x>, <y> ) - położenie tekstu, x i y należy dobierać metoda prób i błędów. W przypadku ass można wykorzystać do tego
Aegisuba (wczytuje się film oraz tłumaczenie, zaznacza się linijkę która ma być wypozycjonowana a film zostaje przesunięty do tego miejsca. Potem już tylko wskazanie myszka miejsca na ekranie i Aegisub sam nam wstawia położenie).
\alpha&H<aa>& - przezroczystość napisów. W miejsce aa wstawiamy wartosc od 0 (nieprzezroczyste) do 255 (zupelnie przezroczyste). Jednak wstawiamy to w HEX, a najlepiej nadaje sie do tego zwyczjany windows'ki kakulator.
Na uwagę zasługuje jeszcze znacznik który zdarza się, że w przypadku softsubow potrafi nie zadziałać.
\fad(<t1>, <t2> ) - łagodne pojawianie się tekstu i jego znikanie. t1 jest to czas w jakim napis ma się pojawić (od
przezroczystości do pełni widocznej postaci) a t2 to ile czasu ma znikać nasz tekst. Obydwa czasy wstawia się w milisekundach np. \fad(500,1000) jeśli cala linijka ma być na ekranie przez 5 sekund to oznacza ze tekst przez pół sekundy będzie się wyłaniała i 1 sekundę będzie się chowała.
Oczywiście wszystkie te znaczniki można łączyć i tak np. może powstać coś takiego
{\fsArial\fs22\b1\shad0\1c&HFFFFFF&\3c&H000000&}
tworząc taka kombinacje dostaniemy: tekst pisany
Arialem, o wielkości 22, pogrubiony, czcionka nie będzie miała cienia, będzie biała z czarna obwódką.
- zmiana stylu konkretnym linijka tekstu:
[URL=http://imageshack.us][/URL]
zaznaczmy linie i rozwijając pasem wyboru, wybieramy odpowiedni styl, który mamy do dyspozycji w danych napisach. Można
zaznaczać kilka linijek na raz, ale musza być one po kolei CTRL+SHITL+ klikamy na pierwsza i ostatnia linijkę zaznaczenia.
3. Zabawa ze stylami w Aegisubie jest bardzo podobna, jedynie dojście do panelu jest nieco inne:
[URL=http://imageshack.us][/URL]
Mam nadzieje ze ten tekst, pomimo swojej chaotyczności, pomoże wam nieco bardziej zrozumieć działanie ssa. Jakby ktoś miał jakieś konkretne pytania, to radzę poszukać w dziale "tworzenie napisów" bo może już ktoś je kiedyś zadał a ktoś inny mu odpowiedział, jeśli nie to tutaj można zadawać pytania.
Ostatnio edytowany przez waski_jestem (2006-07-19 03:35:31)
gdyby tylko czlowiek mial troche wiecej czasu i lepiej znak angielski [z 2 mozna cos zrobic, z 1?]
Offline
Hmm oczywiscie, jest tylko jeden maly problem, jesli robisz napisy w Medusie lub Aegisubie, to musisz je robic na podstawie sciezki dzwiekowej, co juz jest wyzsza szkola jazdy. Moj artykulik mial za zadaie pokaznie jak robic to na podstawie HARDSUBA. Myslalem ze to w miare logiczne.
gdyby tylko czlowiek mial troche wiecej czasu i lepiej znak angielski [z 2 mozna cos zrobic, z 1?]
Offline
coz, jakos tak nigdy inaczej nie robilem, ale skoro twierdzisz ze sie da (i moze bedzie lepsza dokladnosc niz system klatkowy) to skrobnij maly poradnik to sam sie moze czego naucze.
gdyby tylko czlowiek mial troche wiecej czasu i lepiej znak angielski [z 2 mozna cos zrobic, z 1?]
Offline
Offline
Dzięki za poradnik, na pewno mi się przyda bowłaśnoie się uczę robić jakies efekty w ssa.
Z chęcią bym jeszcze zobaczył na forum takie coś o robieniu subów na podstawie ścieżki dzwiękowej, bo nie potrafię
Offline
jak wroce to zobacze jak to sie sprawuje a teraz czas na wieczorek przy piwie w koncu wakacje sa.
gdyby tylko czlowiek mial troche wiecej czasu i lepiej znak angielski [z 2 mozna cos zrobic, z 1?]
Offline
Tą stronkę to już całą przeczytałem i z niej korzystam.
No i czekam na jak najszybsze ukończenie artykułu przez Gracola
Offline
Od jakiegoś czasu od rożnych osób słyszę, że robienie softsub'ow w ssa lub ass jest dla nich za trudne, więc poprzestają na formacie mdvd.
Chyba ja ci wysłałem coś podobnego na PW Ja stawiam w tym dopiero pierwsze kroki do tego późniejsza poprawa lub modyfikacja napisów indywidualnie na własne potrzeby jest chyba łatwiejsza w mDVD niż ssa/ass.
Do tego nie widzę potrzeby robienia napisów w ass/ssa do hardsuba bo i tak napisy się 'nakładają' a czarny pasek za nimi też estetycznie nie wygląda. Wykorzystanie tak zaawansowanych napisów nabiera znacznia dopiero przy rawie lub pliku ogm lub mkv.
Do hardsuba w avi przecież też morzna dopieścicna maxa napisy w mDVD i też będzie się super oglądało. Przykładem na czasie jest teraz chociażby Naruto.
Offline
Kisiel, w ASS ten pasek nie musi być czarny i może mieć ustawioną przeźroczystość. Dodatkowo, aby napisy na hardsubach były czytelne, wystarczy ustawić odpowiednio styl. No i można zrobić kilka bajerów. Zobacz np. mój (a co mi tam) skrypt do WHR. Zrobiłem to, kiedy zaczynałem poznawać ASS.
Wiem że możę być przezroczysty Jednak jak jest czarny do zasłania hardsub (co preferuje pewna część osób), a gdy jest przezroczysty czasem - choć nie zawsze - napisy zachodzą na siebie. Ja na to reguluję napisy w SE podciągając je ciut wyżej
"Odpowiedni styl", "kilka bajerów", "skrypt do WHR" pisałem, że stawiam w tym pierwsze kroki? Dawaj dalej, na pewno zrozumiem... choć za jakiś czas na pewno się podszkolę
Offline
Kisiel, tak na szybko. Screeny z róznymi stylami napisów.
Wiem, rozumiem już o co ci chodzi tylko teraz przekonaj ludzi do swego pomysłu
do tego każdemu pasuje co innego. Nie da się zadowolić wszystkich
aha, na szybkiego nigdy nic dobrze nie wychodzi różnicę widać ale proszę nie każ mi teraz tego wszystkiego pojąć
Offline
Tak w ogóle to zamuliłem w tym poście. Pytałem najpierw o sabbu>
Cyt. A sabbu?
A potem o AviSubDetector...[baka]
Ostatnio edytowany przez MistrzSztuki (2006-07-19 13:28:06)
Offline
Wąski_jestem napisał to dla osób zainteresowanych. Nikt nikogo nie zmusza do przejścia na ASS.
A kto powiedział, że nie jestem zainteresowany?
Artykuł 1 klasa - wiele mi wyjaśnił korzystając z niego w domowym zaciszu będę próbował cosik z niego wyciągnąć... jednak nie teraz.
Uważam, że uczenie się na błędach też jest dobrym pomysłem. Co kto woli po prostu.
Ktoś podaje pomocną dłoń? Dzięki waski_jestem wszystko się przyda, a takie samouczki tymbardziej
Offline
Mam nadzieję że niedługo ssa stanie się standardem w większości odtwarzaczy dvd. Ten format aktualnie wbudowany w soft playerów jest załamujący, bez żadnych szans na ustawienia, a jeśli ssa by wszedłna stałe, to wtedy kazdy by mógł sobie robic co by chciał. Na razie jedynym wyjściem aby cieszyć się ładnymi napisami na dvd to albo kabelek od kompa, albo hardsub.
Ostatnio edytowany przez No1 (2006-07-18 23:28:29)
Offline
Offline
Offline
wiec tak co sie tyczy napisow w ssa. Prawda jest ze najladniej wygladaj na rawach lub mkv. Jednak powiedzmy sobie szczerz, kazde napisy wygladaja najlepiej na rawach a co do zakrywania hardusbow to opatentowalem ostatnio jeszcze inny sposob. A mianowicie taki, ze ustawiam obramowanie tekstu np. na 8-9 jak to wyglada mozna zobaczyc tutaj (ard pozwolilem sobie wykorzystac skrypt bo nie chcialo mi sie niczego wymyslac.)
gdyby tylko czlowiek mial troche wiecej czasu i lepiej znak angielski [z 2 mozna cos zrobic, z 1?]
Offline
hmmm, jak by to ujac. Wszystko fajnie tylko to co podajesz moim zdaniem jest wlasnie troche malo czytelne. Szczegolnie jesli sie okaze ze pl tlumaczenie jest krotsze, bo zaczyna sie robic malo czytelne. Ale powiedzmy sobie szczerze, kazdy stara sie jak moze, a wychodzi jak wychodzi. Jaki z tego moral? Nalezy sciagac rawy
gdyby tylko czlowiek mial troche wiecej czasu i lepiej znak angielski [z 2 mozna cos zrobic, z 1?]
Offline
Wąski, taka mała uwaga. Robienie napisów w SubEdicie (bo to zapewne jest SEP) to pomyłka. Medusa i Aegisub są najlepszymi edytorami do SSA/ASS i to w nich powinno się robić napisy.
pomyslalem sobie ze co mi tam, sprobuje zrobic timing w aegisubie na podstawie hardka. I jakie sa moje odczucia? Zgodze sie, z ardem ze obydwa programy są najlepszymi edytorami do SSA/ASS. Zgodze sie rownierz z tym ze robienie timingu w aegisubie na podstawie sciezki dzwiekowej jest swietne. ALE zaden z tych programow, moim zdaniem, nie nadaje sie do robienia timingu w oparciu o hardsuba, przynajmniej nie w ten sposob w jaki zostal mi przedstawiony i do jakiego ja doszedlem. Mozliwe ze cos zle robie w aegi, ale robienie timingu polega w nim na czyms takim:
-play i pauze obsluguje sie za pomoca LPM (czyt. lewy przycisk myszki)
-zanim bedzie mozna uzywac strzalem do przewijania co klatke nalezy nacisnac PKM na pasku postepu
-jak juz znajdziemy odpowiednia klatke (odrywamy reke od myszki i majstrujemy strzalkami) to mozemy wstawic ten czas (ctrl+3) ZARABISCIE niewygodne, jak mi ktos nie wiezy niech sprobuje (zeby nie dostac czegos z nadgarstkiem musialem uzywac 2 rak)
- to samo robimy, jesli najdzie nas ochota na wstawienie klatki koncowej.
Jaki z tego moral? Robienie timingu to cholerna mordega ciaglega skakania prawa reka z myszy na klawiature. Dlatego moim zdaniem (moze ono uledz zmianie, jesli ktos mi powie jak latwiej to zrobic) DUZO prosciej jest robic timing w SubEditPlayer'ze z wykorzystaniem klawiatury numerycznej. Play/pauza/klatka poczatkowa i koncowa/przesuwanie o klate do przodu i do tylu, wszystko to znajduje sie pod palcami prawej dloni. Oczywiscie wszystko to dotyczy ROBIENIA TIMINGU na hardsubie, w czym wyreczyc nas moze AVISubDetector.
gdyby tylko czlowiek mial troche wiecej czasu i lepiej znak angielski [z 2 mozna cos zrobic, z 1?]
Offline
To ja tak krótko: Robienie time na podstawie hardsuba mija się z celem, ponieważ te bardzo często są robione źle. To że mamy harda nie znaczy, że ktoś kto robił w nim time zrobił to dobrze (bardzo często brak scene i linkingu), a co za tym idzie robiąc na jego podstawie powielamy te same błędy. Najlepsze efekty uzyskuje się robiąc tm na ścieżce dźwiękowej.
Co do artykułu o tm w Aegi to będzie jak uporam się z egzaminami. Mam w tym roku wyjątkowo dłuuuuugą sesję :-/ ;] Obecnie sesja i "pewne projekty" sprawiają, że jestem praktycznie nieosiągalny. :/
Offline
gracol, wyjasnij tak lopatologicznie o co chodzi z tym [cytuje](bardzo często brak scene i linkingu)[/quote]. Co do robienia na podstawie sciezki dziekowiej masz racje, jest tylko jedno male ale... stosunek wysilku jaki sie wklada w to do efektu jaki sie uzyskuje. Z zycia wychodzi, ze na potrzeby softsubow wystarczajaca jest zabawa z SEP'em i hardkami. Jak dla mnie szarego softsubowaca dokladnosc timingu w terazniejszych hardkach jest wystarczajaca. Oczywiscie moje softy nie nadaja sie na wtopienie w hardka, ale przeciez nie po to sa robione. Wydaje mi sie ze robienie softow jest takim balansowaniem pomiedzy odbiorcami tych napisow i wlasnymi wymaganiami tworcy (zanik tmp )
gdyby tylko czlowiek mial troche wiecej czasu i lepiej znak angielski [z 2 mozna cos zrobic, z 1?]
Offline