#1 2006-10-19 23:03:43

mbell
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: przed 2004-07-25

Legalność anime

Mam ogromna prośbę aby jasno ustalić jakie anime posiadane przez nas jest legalne a jakie nie. Nie co się nam wydaje ale co faktycznie mówi prawo. I taką wykładnię przypiąć wszem i wobec.
Przeszukałem google w ustaleniu szczegółów ale nie jestem prawnikiem, no i prawo się zmienia (UE). Dlatego prosiłbym o pomoc.

Pomijam oczywisty fakt posiadania orginalnego DVD.
Dla wielu ortodoksyjnych fanów tylko taka forma jest jedyną i słuszna co oczywiście nie jest prawdą.

Formą legalnego anime jest posiadanie nagrania już wyemitowanego anime w TV. {Rawy jak najbardziej ) Na własny użytek. Nie jest powiedziane, że to musi być polska TV. Takie anime mogę legalnie udostępniać krewnym i znajomym. Nieodpłatnie. Idąc tą drogą rozumowania wymiana takim anime a kolegami z ansi jest jak najbardziej legalna. Oczywiście nieodpłatna wymiana.

Oczywiście kopia DVD 1:1 jest piractwem czystej wody.
Kopiowanie DVD jest nielegalne. Pytanie jednak co odróżnia film nagranay z TV a film zripowany z DVD?

Kwestia licencji też nie jest oczywista.
Bo jeśli anime było wyemitowane w TV to mimo licencji takie anime mogę sobie nagrać z TV i mieć legalnie bez oryginału na DVD.

Chodzi aby to jasno powiedzieć, podać podstawę prawną itd.

Co wy na to?
mbell

Ostatnio edytowany przez mbell (2006-10-19 23:12:48)


gg - już działa
Google+     m.bellon.atas@gmail.com
Aktualnie oglądane :
* Usagi Drop * Ao no Exorcist * Tiger & Bunny

Offline

#2 2006-10-19 23:38:35

R4Zi3L
Użytkownik
Skąd: Kielce
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Legalność anime

istnieja telewizory z HD jak takze tunery z HD (nagrywarki DVD HD np.) wiadomo do czego sluza - do zapisu emisji TV do postaci cyfrowej a potem (lub w locie) nagranie na płyte... nikt nic nie mowi ze mozna tego robic ani ze trzeba pozbyc sie materialu po jakims czasie... takze anime z TV jak i inne filmy/seriale sa w taki sposob zdobywania "legalne"... problem jest natury takiej ze własnie satTV uzywa tego samego codec co i DVD - MPGE2... ostatnio niektore stacje nadaja nawet z dzwiekiem AC3 co w połaczeniu z pełna rodziałką DVD daje prawie taki sam material jakosciowo (lub w przy padku HDTV przewyzszajacy)
Własciwie powtorzelem to samo co napisał kolega powyzej, wiec sorry ze musisz czytac ponownie to samo tylko ze dluzej napisane, ale jako ze w telewizji pojawiaja sie takze filmy kinowe (OVAki raczej nie) czyni to bardzo ciekawa sytuacje... oczywiscie dla mnie jako zlodzieja ktory wiekszosc swoich zbiorow ma pirackie (nie czerpie z tego zadnych korzyscie majatkowych lub tp.) nie robi zadnej roznicy jezor

Offline

#3 2006-10-19 23:47:18

harnas02
Użytkownik
Skąd: Puławy
Dołączył: 2005-04-23

Odp: Legalność anime

Ale ta nowa akcja policji, czyli namierzanie piratów internetowych udostępniających i ściągających  pirackie pliki z internenu może przysporzyć nam troche kłopotów.Więc tym bardziej lepiej się dowiedzieć które anime posiadane przez nas na dyskach są legalne a które nie.

Offline

#4 2006-10-20 01:54:07

Turquoise
Użytkownik
Skąd: Center Of The Universe
Dołączył: 2006-03-04

Odp: Legalność anime

harnas02 napisał:

Ale ta nowa akcja policji, czyli namierzanie piratów internetowych udostępniających i ściągających  pirackie pliki z internenu może przysporzyć nam troche kłopotów.Więc tym bardziej lepiej się dowiedzieć które anime posiadane przez nas na dyskach są legalne a które nie.

A więc na "trzy" każdy odinstalowuje wszystkie programy typu p2p... smile_lol
Raz... Dwa...[kombinuje]

Ale tak szczerze mówiąc to przydałyby się jakieś szczegołówe wytyczne. Chociaż - może to zasługa mojej nieufnej i niesprawiedliwej natury - ale wydaje mi się że jak będą chcieli na Ciebie znaleźć haka  to i tak znajdą... cool

Ostatnio edytowany przez Turquoise (2006-10-20 01:56:50)

Offline

#5 2006-10-20 06:01:38

plecak
Użytkownik
Skąd: :Lublin:
Dołączył: 2006-09-06

Odp: Legalność anime

właśnie, ciekawe na jakiej zasadzie oni "łapią" tych piratów internetowych, czy śledzą sieć e2k, np. dodają do listy jakiś plik a nastepnie, klikaja na poszczególnych użytkowników próbując pobrać liste udostępnionych plików, i jak jest na niej dużo amerykańskiego shitu to wrzucają na czrną liste. A może proszą adminów sieci o logi, choć nie wiem czy Ci 2dzy; a)nie usuwają ich szybko 2)mają obowiązek tak od zaraz przekazać taką liste. No i 3 opcja to sledzenie przez jakies rózne podejrzane programiki do tego służace ( na emule ktoś ostatnio pokazał jak peerguardian złapał IP MSWiA..)

ale i tak oczywiste jest że tak akcja ma przede wszystkim zastraszyć uzytkowników p2p, którezy (nie wszyscy;) po przeczytaniu newsów o Wielkiej antypirackiej akcji będa usuwać kradziony soft, filmy etc...

a wracajac do tematu to posiadanie tvripów z p1 (gigi, tygrysia, daimos itp) jest imho legalne.

Offline

#6 2006-10-20 08:15:54

zergadis0
Użytkownik
Skąd: Poznań
Dołączył: 2006-04-09

Odp: Legalność anime

plecak napisał:

a wracajac do tematu to posiadanie tvripów z p1 (gigi, tygrysia, daimos itp) jest imho legalne.

Jak posiadanie tvripów z p1 jest legalne to z innych kanałów (również japońskich) chyba też, no nie?

Offline

#7 2006-10-20 10:06:03

Sansiro
Użytkownik
Skąd: Słupsk то&
Dołączył: 2006-10-01

Odp: Legalność anime

najlepiej byc przestepca zeby all bylo legalne;]

Offline

#8 2006-10-20 11:20:51

Kisiel
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Dołączył: 2005-06-24

Odp: Legalność anime

Turquoise napisał:
harnas02 napisał:

Ale ta nowa akcja policji, czyli namierzanie piratów internetowych udostępniających i ściągających  pirackie pliki z internenu może przysporzyć nam troche kłopotów.Więc tym bardziej lepiej się dowiedzieć które anime posiadane przez nas na dyskach są legalne a które nie.

A więc na "trzy" każdy odinstalowuje wszystkie programy typu p2p... smile_lol
Raz... Dwa...[kombinuje]

lol, głupotę strzeliłaś oczkod
"Technologia p2p jest legalna! Udostępnianie za jej pomocą pirackich kopii programów, filmów, itp jest nie legalne!"

Do tego nasza policja nie jest jak ta z "Cobra 11" czy " Kryminalnych" jezor


10721827ve.gif

Offline

#9 2006-10-20 16:15:12

Turquoise
Użytkownik
Skąd: Center Of The Universe
Dołączył: 2006-03-04

Odp: Legalność anime

To być może teraz strzelę drugą: w takim razie po co komu taki program z którego nie można ściągać/ na którym nie można udostepniać ? smile

Offline

#10 2006-10-20 16:21:16

m_jay
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2004-11-27

Odp: Legalność anime

Turquoise napisał:

To być może teraz strzelę drugą: w takim razie po co komu taki program z którego nie można ściągać/ na którym nie można udostepniać ? smile

Do udostepniania/sciagania legalnych plikow?


WoodenJesus.png

Offline

#11 2006-10-20 18:02:51

Nevar
Użytkownik
Skąd: Świętochłowice
Dołączył: 2006-06-02

Odp: Legalność anime

Znalezienie legalnego pliku na p2p, który byłby dla nas przydatny graniczy z cudem.. Kto uważa inaczej? I dlaczego? Jakieś przykłady?

Offline

#12 2006-10-20 18:23:58

Turquoise
Użytkownik
Skąd: Center Of The Universe
Dołączył: 2006-03-04

Odp: Legalność anime

Nevar napisał:

Znalezienie legalnego pliku na p2p, który byłby dla nas przydatny graniczy z cudem.. Kto uważa inaczej? I dlaczego? Jakieś przykłady?

Ja nie uważam inaczej, popieram w całej rozciągłości smile

Offline

#13 2006-10-20 19:00:48

Syek
Użytkownik
Skąd: Szczerców
Dołączył: 2005-12-07

Odp: Legalność anime

Ja dość często ściągałem freeware'owe programy, szły lepiej niż ze stron.
Jest też np. pewien serial (http://www.welcometothescene.com/) udostępniany m.in. przez ed2k i torrent.
Ogólnie jak ktoś na kompie robi coś więcej poza ściąganiem filmów/anime/gier to nieraz można trafić na linki do legalnie udostępnianych plików na p2p.

Offline

#14 2006-10-20 19:00:52

R4Zi3L
Użytkownik
Skąd: Kielce
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Legalność anime

Nevar napisał:

Znalezienie legalnego pliku na p2p, który byłby dla nas przydatny graniczy z cudem.. Kto uważa inaczej? I dlaczego? Jakieś przykłady?

wszystko to co znajdziesz na legalnych stroanach www (trailery, amatoraska muzyka, amatorskie filmy, GPL/GNU stuff, freeware, shareware... itd) o glownie szybkiego rozpowszechniania duzych plikow (lepsza wydajnosc niz przy zakladaniu FTPa)

Offline

#15 2006-10-20 19:43:38

Nevar
Użytkownik
Skąd: Świętochłowice
Dołączył: 2006-06-02

Odp: Legalność anime

R4Zi3L napisał:

wszystko to co znajdziesz na legalnych stroanach www (trailery, amatoraska muzyka, amatorskie filmy, GPL/GNU stuff, freeware, shareware... itd) o glownie szybkiego rozpowszechniania duzych plikow (lepsza wydajnosc niz przy zakladaniu FTPa)

Trailery etc. można znaleźć na serwerach udostępniających krótkie video (takie jak np. youtube, maxior itd.), może niektórzy widzą sens w ściąganiu zapowiedzi.. Freeware i inne darmowe programy nie zajmują zbyt wiele miejsca, a co za tym idzie pobieranie ich prosto ze stron nie powinno sprawić kłopotów z łączem.

Amatorskie filmy..? Nie wiem kogo to interesuje i komu to jest przydatne, a poza tym nie wiem jakie słowa trzeba by wpisać do wyszukiwarki plików, żeby takowe znaleźć (jak zwykle najlepiej sprawowałby się youtube, gdzie większość video to po prostu amatorskie filmy).

Amatorska muzyka..? Jeśli nie ma jej na stronie autora/zespołu (bądź serwerach wspomagających amatorskie zespoły - czy coś w stylu), to udostępnianie jej na p2p raczej legalne nie jest. Chyba, że autor na to zezwolił.

W każdym razie, nikt i nic nie przekona mnie, że ktoś specjalnie ściągnie sobie eMule, czy innego klienta, żeby pobierać trailery i amatorskie filmy/muzykę.

Pewnie jak zwykle ktoś się nie zgodzi z tym stwierdzeniem. shithappens
"Wow, and I don't care"

Ostatnio edytowany przez Nevar (2006-10-20 19:44:14)

Offline

#16 2006-10-20 19:45:01

Kilgur
Użytkownik
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Legalność anime

Nevar napisał:

Znalezienie legalnego pliku na p2p, który byłby dla nas przydatny graniczy z cudem.. Kto uważa inaczej? I dlaczego? Jakieś przykłady?

banalny przyklad jezor jakies 50% muzyki "techno" i jej odmian jest legalnie udostepniana w sieciach p2p, sa artysci co tworza taka muze i nigdy nie wydali tz. albumu i sami udostepniaja swoje utwory w necie smile


ara ara...

Offline

#17 2006-10-20 19:48:02

mbell
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Legalność anime

Kochani ... ale czy ktoś jest w stanie pomóc w tym co poruszyłem na początku? Ma dojscie do kogoś kto się coś na tym zna?


gg - już działa
Google+     m.bellon.atas@gmail.com
Aktualnie oglądane :
* Usagi Drop * Ao no Exorcist * Tiger & Bunny

Offline

#18 2006-10-20 20:30:38

pielgrzym
Użytkownik
Dołączył: 2005-05-08

Odp: Legalność anime

Fansuby są nielegalne. Kradniesz czyiś obraz i dźwięk - to nic, że masz autorskie tłumaczenie, do którego masz z kolei swoje prawa autorskie. Tłumaczenie to też jest nielegalne, bo tylko właściciel materiału może zdecydować o tłumaczeniu jego formie itp. Dla siebie jak tłumaczysz, to co innego. Generalnie wychodzi się w PL z założenia, że jak coś nie jest dystrybuowane dla korzyści majątkowych, to jest ok i można kraść. Mi się już nie chce pisać na ten temat oczkod wszędzie ciągle to samo i to samo i ciągle szukanie kruczków, jak legalnie kraść oczkod

pozdro

Offline

#19 2006-10-20 23:29:22

Nevar
Użytkownik
Skąd: Świętochłowice
Dołączył: 2006-06-02

Odp: Legalność anime

Innymi słowy, Polska to złe miejsce dla "legalnych otaku" (nie, nie fanów anime, którym wystarczy jedna seria/film na miesiąc jezor).
Rozwiązanie: przeprowadzka do bardziej cywilizowanego kraju (czyt. Japonia i okolice, itp.) + nauka jego języka xD

Co do tematu: Jeśli chcesz żeby wszystko było legalnie, kupuj M&A za pośrednictwem kiosków i sklepów internetowych, a sprawy z subami sobie daruj. Policja zawsze znajdzie pretekst, żeby wynieść wszystko legalne i nielegalne z domu ;P

Offline

#20 2006-10-21 01:07:10

MistrzSztuki
Zbanowany
Skąd: [cenzura]
Dołączył: 2006-05-03

Odp: Legalność anime

Uważam, że ten temat powinien zniknąć z tego forum[ukryty] Ja np. te ANIMKi, które można kupić w Polsce na DVD nie ściągam - ani rusz! Dlatego nawet GTO JESZCZE nie oglądałem, bo Hypera nie mam(oglądałem tam tylko 2 epek[baka] u cioci...kiedyś) no i ściągam to, czego nie mam możliwości zobaczyć w Polsce jezor i tyle...
i mam jak najbardziej czyste sumienie...

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024