#61 2006-10-22 20:55:26

Rammstein
Użytkownik
Skąd: Częstochowa
Dołączył: 2005-10-09

Odp: Legalność anime

A czy to jest legalne ???
http://manga.zbowid.com.pl/mang_divx.html

Raczej nie !
Nie wiem co zrobić by ta strona zniknęła ! :/
Pisałem do kolesia o natychmiastowe usunięcie jej, ale nic nie pomogło.

Pomóżcie mi !!!

Offline

#62 2006-10-22 21:04:57

wiluS
Użytkownik
Skąd: Andrychów
Dołączył: 2006-05-06

Odp: Legalność anime

Feniks_Ognia napisał:

wiluS piszesz nie mam kasy nie kupuje, a że nie są to żeczy potrzebne do życia to nam niepotrzebne. Masz racje ale powiec jak podoba ci się życie bez przyjemności. Wiesz co oznacza godne życie takie którym oprucz tego co potrzeba ma się na tyle pieniędzy by kupić to co się chce. Życie bez żadnej przyjemności nie jest miłe, ciekawe czy takie samo genijalne odkrycie byś pisał gdybyś mało zarabiał i niemógł nawet 15 letniego samochodu kupić po kilku latach w domu miał 35 letni telewizor bo na lepszy cie niestać bo jedyne na co wydajesz pieniądze to są żeczy niezbędne do życia, przyjemna perspektywa co nie?

dzieki za przylepienie karteczki z napisem: "moje drugie ja:Znieczulica":(
chyba lepiej wroce do pisania wierszy tam przynajmniej teoretycznie kazda interpretacja jest dobra(chyba ze piszesz wypracowanie na ich podstawie:P)

zaczynam rozumiec moja polonistke.../czy ja jestem az tak niezrozumialy?/
Owszem taka perspektywa nie jest przyjemna. To tylko wniosek wysnuty na podstawie wypowiedzi Dehumanizera. Wiec jesli bylibysmy w takiej, podbramkowej sytuacji i nadazylaby sie okazja by to zmienic(nawet z malym procentem ryzyka przylapania na przestepstwie)to wielu z nas by sie na to zlapalo. To zle ze alternatywa dla ludzi jest lamanie prawa ale co zrobic. Istnieje takie cos jak pomoc kolezenska(chocby inicjatywa ze strony mbell'a[Anime ze free]) i jestem gotow popierac takie akcje. Interesownosc nie prowadzi do niczego dobrego.
Wracajac do tematu, pare razy zdarzylo mi sie kupic orginalna gre ktora po prostu byla niedoodczytania. Potem seria prob z uruchomieniem, wyzyty u przyjaciol, pytanie do pomocy technicznej i nastepnie seria wyjasnien, wymiana nosnika - problemy. Coraz to nowsze zabezpieczenia i procedury ktore maja za zadanie ograniczenie piractwa uprzykszaja zycie normalnym ludziom. To jest frustrujace i moim zdaniem odstraszajace! Tylko co ma zrobic dystrybutor?

Ostatnio edytowany przez wiluS (2006-10-22 22:50:15)

Offline

#63 2006-10-22 21:05:48

duch_84
Użytkownik
Skąd: Sieradz
Dołączył: 2005-03-26

Odp: Legalność anime

Czyli problem pozostaje nie rozwiązany.

Znam te stronke, ale co zrobić z kolesiem.
Kablowanie jest nieetyczne.

Offline

#64 2006-10-22 22:47:24

R4Zi3L
Użytkownik
Skąd: Kielce
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Legalność anime

co to znaczy ze kablowanie jest nieetyczne? a zgłaszanie na allegro nieuczciwych aukcji to tez kablowanie?

Ostatnio edytowany przez R4Zi3L (2006-10-22 22:48:16)

Offline

#65 2006-10-22 23:09:00

Feniks_Ognia
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2005-08-17

Odp: Legalność anime

mbell napisał:

Ale się temat rozkręcił, ale ja wracam uparcie do tego o co pytałem. Jakie anime można legalnie posiadać i na dodatek nieodpłatnie się nim wymieniać? Jasno i wyraźnie jak to jest w/g prawa a nie jak to się komu wydaje. Wiele osób wypowiada się dość ostro że tylko kupione w sklepie anime jest legalne. Ale jaka jest prawda ? Czy jak sobie nagram DB z telewizji to mam prawo mieć je czy nie? Czy mogę je pożyczyć koledze?

Hmm wszystko co jest zgrane z TV jest legalne. Jeśli chodzi o rozprzestrzenianie to już ciężko bo się nieznam ale raczej niewolno i niema znaczenia czy darmo czy nie. To jest do twojego użytku chyba, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie mam na myśli masowe kopiowanie.

Nie da się powiedzieć jasno czy coś jest legalne czy nie. I tu niema niczyjej złej woli, chodzi o to że prawo podlega interpretacji i pozostawia niejasności. Jeśli chodzi o prawa autorskie to podchodzą one pod prawo wewnętrzne każdego kraju i tu pojawiają się problemy. Ogulnie nikt nie zwalcza fansuberów więc znaczy to że anime jest legalne dopuki ktoś nie wykupi na nie licencji w danym kraju. Tak najprościej teoretycznie żecz ujmując.

Offline

#66 2006-10-22 23:35:57

pielgrzym
Użytkownik
Dołączył: 2005-05-08

Odp: Legalność anime

@mbell
Przeczytal link z faq darkmirage.
Zdaję sobie sprawę, że jest to odniesienie do realiów hammerykańskich, ale przecież mamy podpisane też te konwencje... Zdaję sobie też sprawę z tego, że prawo kraju jest nadrzędne wobec międzynarodowego (poprawcie mnie jeśli się mylę). Ale i tak daje to pewien pogląd...

Patrząc choćby logicznie pomijając śmieszne luki czy nad/niedo interpretacje - używasz CZYJEGOŚ audio/wideo bez opłaty za nie. Prosta sprawa. Kradniesz w ten sposób czyjąś pracę - czy to będzie kod programu czy efekty audiowizualne... jeden pies. A to, że są przygłupy, które karmią sumienie nierozprzestrzenianiem/niesprzedawaniem anime, cóż, ich sprawa. Ja tam żyję jako fansuber z tą świadomością, że kradnę czyjeś a/v i klepię w nie swoją interpretację, tłumaczenie itp (szeroko pojęte efekty, tłumaczenie, przekodowanie etc). Jakoś z tym żyję oczkod Ale nie udaję, że jestem święty, namaszczony, wybrany bo daję ludziom szansę oglądania anime za friko w poczuciu bezkarności i zajebistości bycia funem anime.
Można sobie prawo ynterpretować i krążyć, ale jeśli ktoś jest funem anime, ma pewien kodeks i garść logicznego myślenia, że skoro używasz czyjegoś mieszkania, płacisz czynsz - skoro oglądasz 'czyjeś' anime, to za to płacisz. A to czy ktoś to sobie tłumaczy, że to jest ok, bo przecież <cośtam>... Heh. W sumie, po co się produkuję, jak ktoś kradnie i jest na tyle bezczelny co i szczery jednocześnie, jak harnas02, to jest OK. Moim zdaniem. Przynajmniej nie pie...li i nie miągwi i nie chrzani dyrdymałów ;D Mówi jak jest i jakie ma nastawienie. I jak jest. Przynajmniej nie jest hipokrytą smile W przeciwieństwie do wielu funuff anime oczkod

greetz

Offline

#67 2006-10-23 00:54:34

MistrzSztuki
Zbanowany
Skąd: [cenzura]
Dołączył: 2006-05-03

Odp: Legalność anime

mbell napisał:

Czy jak sobie nagram DB z telewizji to mam prawo mieć je czy nie? Czy mogę je pożyczyć koledze?

WIELKI EDIT:OCZYWIŚCIE ŻE TAK - sorry jezor jezor TAK TAK TAKbaka
[madrala]Oczywiście, że TAK głuptasie...[hehe]. Nie jesteś jedynie uprawniony, a raczej zabronione jest TOBIE pokazywanie tego publicznie POBIERAJĄC ZA TO OPŁATY - np. nagrasz coś i chcesz pokazać to w swoim barze, pubie, ale za OPŁATĄ. Nie możesz też sprzedawać KOPII swojego nagrania z TV.

No właśnie!!! Że też wcześniej na to nie wpadłem. Doszedłem do pewnej konkluzji.
NAGRYWAĆ NA KASETY MOŻNA WSZYSTKO, CO JEST Z TV - po to wymyślono nagrywanie w magnetowidach i odtwarzaczach DVD. Przecież macie to nawet w reklamie odtwarzacza DVD z nagrywarką.
NIE WOLNO - NIE WOLNO jedynie przegrywać czegoś z   o r y g i n a l n y c h kaset VHS, płyt DVD i VCD na czystki. TO JEST ZABRONIONE I GROZI SANKCJOM KARNYM. CZYLI DVD-RIPY SĄ JAK NAJBARDZIEJ NIELEGALNE!!! ALe to zawsze wiedziałem.

Pragnę zauważyć, że RAWy ~SĄ! nagraniami z TELEWIZJI. Rozpowszechnianie ich nie jest nielegalne, jednakże sprzedawanie, czy innymi słowy pobieranie za te RAWY OPŁAT w jakiejkolwiek formie - dam ci RAWA za kilo jabłek JEST ZABRONIONE!!!

Poza tym - w większości hardsubów jest wyraźnie napisane.
Te oto Fansuby(czyli po prostu NAPISY-TŁUMACZENIE-PRZEKŁAD NA ZROZUMIAŁY JĘZYK) zostały stworzone-wykonane przez FANÓW DLA FANÓW.
Not for selling - Po polsku: Nie są na sprzedaż.

Myślę, że wyjaśniliśmy to sobie... wreszcie[madrala]

Ostatnio edytowany przez MistrzSztuki (2006-10-23 02:20:08)

Offline

#68 2006-10-23 02:22:53

MistrzSztuki
Zbanowany
Skąd: [cenzura]
Dołączył: 2006-05-03

Odp: Legalność anime

Rammstein napisał:

A czy to jest legalne ???
nauczcie się wstawiać linki

Raczej nie !
Nie wiem co zrobić by ta strona zniknęła ! :/
Pisałem do kolesia o natychmiastowe usunięcie jej, ale nic nie pomogło.

Pomóżcie mi !!!

Sorry za posta pod postem, ale czemu nikt nie zwrócił uwagi na posta[zezik] ~Rammsteina?
Tę stronę trza ino zamknąć w cholerę![rip][rip][rip][rip][rip]

~~~idę lulu... chyba~~~[mruga]

Ostatnio edytowany przez MistrzSztuki (2006-10-23 02:26:06)

Offline

#69 2006-10-23 08:11:24

harnas02
Użytkownik
Skąd: Puławy
Dołączył: 2005-04-23

Odp: Legalność anime

NIe wiem jak chcesz ją zamknąć.Pojechać do gościa i dać mu w pysk? Za dużo roboty.Kablowania ja także nie lubie. Znalezienie dobrego hakera który by zniszczył strone gościa za darmo będzie trudno znaleść no chyba że ktoś w imię świętej wojny z piratami sprzedającymi anime jest gotów wyłorzyć odpowiednią ilość kasy

Offline

#70 2006-10-23 08:58:59

tomxxx
Zbanowany
Dołączył: 2005-05-15

Odp: Legalność anime

Wogóle nie ma sensu się przejmować takimi rzeczami.

Offline

#71 2006-10-23 09:26:12

Mavet
Użytkownik
Skąd: Krakow
Dołączył: 2005-05-02

Odp: Legalność anime

a ja napisze 1 posta pooo baaardzo dlugiej przerwie chyba to jest proste ze te anime ktore zostaly wydane w polsce nie mozna posiadac na kompie(albo mozna do uzytku wlasnego (nie wiem) ) a tych co nie wydali mozna posiadac legalnie... btw mistrz sztuki tak sobie nabijasz posty co chwile nie ladnie ;x

Offline

#72 2006-10-23 09:39:11

Feniks_Ognia
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2005-08-17

Odp: Legalność anime

MistrzSztuki napisał:

Pragnę zauważyć, że RAWy ~SĄ! nagraniami z TELEWIZJI. Rozpowszechnianie ich nie jest nielegalne, jednakże sprzedawanie, czy innymi słowy pobieranie za te RAWY OPŁAT w jakiejkolwiek formie - dam ci RAWA za kilo jabłek JEST ZABRONIONE!!!

To nie jest takie proste jak ci się wydaje i jesteś w błędzie. Zgrywając film z TV i kopiując go a potem rozprzestrzeniając nawet za darmo jest nielegane. Stacja telewizyjna wykupiła licencje na wyświetlenie czegoś ty możesz to zgrać na VHS/DVD i oglądać ale wszelkie rozprzestrzenianie jest już nielegalne. Bo nie masz do tego prawa i zgody wytwórcy tego dzieła audio/wizualnego, zgranie na własne potrzeby z tv jest legalne ale wszelkie kopiowanie już nie.

Tak na marginesie mam to głęboko czy coś jest legalne czy nie. W sumie nic mnie to nie obchodzi będe sobie dalej ściągać anime z Neta jak i filmy. A jak coś mi się wyjątkowo spodoba i będe miał nadmiar gotówki jakimś cudem to sobie kupie orginał i tyle. Nie przejmujcie się tak bardzo tom legalnością smile_big

Offline

#73 2006-10-23 09:41:58

tomxxx
Zbanowany
Dołączył: 2005-05-15

Odp: Legalność anime

Nie tom ale tą.
A właśnie trzeba mieć nadmiar gotówki żeby kupować oryginały.

Offline

#74 2006-10-23 09:55:43

Rammstein
Użytkownik
Skąd: Częstochowa
Dołączył: 2005-10-09

Odp: Legalność anime

Czyli nie da się nic zrobi z tą stronką ???
Wysłałem temu kolesiowi SMSa z bramki.
Napisałem, że jeśli stronką nie zniknie sprawa trafi na policję i zapłąci poważną karę pieniężną.

Mam nadzieję, że się ugnie !!!

Offline

#75 2006-10-25 12:55:53

snow_wolf
Użytkownik
Skąd: Głuchołazy, Wrocław
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Legalność anime

Od niedawna też zacząłem poszukiwać informacji na temat legalności posiadanych przez nas anime. Poszukiwania spełzły na niczym, bo informacji o tym niewiele, a interpretować prawa nie będę bo prawnikiem nie jestem. Może to i byłoby dobre rozwiązanie (udać się do prawnika), ale taka przyjemność słono kosztuje... zrzuta zatem? Też pewne wyjście to jest.

Mbell już wyjaśnił nieco sprawę w pierwszym poście, ja dopowiedzieć mogę tylko o nieco paradoksalnej sprawie związanej z "niepodpisanymi" płytkami, lub płytkami z podpisem a la "moje dokumenty", "zdjecia z wycieczki" itp.. W świetle prawa posiadanie płyt z prywatnymi danymi jest legalne (trudno żeby nie, prawda? oczkod), więc konfiskata takiej płyty przez policję jest niemożliwa... tak samo sprawa z niepodpisanymi płytkami. Znajomy policjant powiedział mi w prost: "A skąd możemy wiedzieć co jest na takiej płycie? Jest niepodpisana.. więc może być pusta lub zawierać prywatne dane.. co innego płyta wskazująca podpisem na to, że nie zawiera prywatnych danych czy zdjęć"..

Paradoks? Tak... Zinterpretujcie sobie słowa tego oficera sami...

Offline

#76 2006-11-14 14:16:00

mbell
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Legalność anime

Jestem po lekturze wielu artykułów na temat prawa autorskiego. Polecam portal Prawo Vagla. Toczy się tam wiele ciekawych dyskusji.

Podsumowując przedstawię w skrócie to co nas interesuje.
Po pierwsze wszystkim ortodoksyjnie nastawionym fanom którzy twierdzą że jedyną legalną formą posiadania anime jest oryginalne CD  DVD , VHS itp,  chce powiedzieć: "A właśnie, że nie!
Albowiem każde prawo podlega ograniczeniom. Weźmy "Prawo własności" niby jest oczywiste, co moje jest moje ale to nieprawda. Prawo zakłada, że istnieją sytuacje kiedy nasze prawo własności zostanie ograniczone dla dobra reszty społeczeństwa.

W prawie autorskim tez wprowadzono takie ograniczenia pod nazwą "Dozwolony użytek osobisty".

Art. 23. ustawy z dnia z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektonicznourbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym
2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.

Ważnymi terminami są :
- nieodpłatnie
- już rozpowszechnionego utworu
- własny użytek osobisty
- osoby pozostające w stosunku towarzyskim

Jak te zapisy przekładają się na prozę życia:
Wniosek 1.
Jeśli jakiś utwór został rozpowszechniony mogę legalnie posiadać nagranie tego utworu.
Nie podpada pod to robienie kopii DVD czyli Ripy DVD są jak najbardziej nielegalne.
Natomiast posiadanie Rawu jak najbardziej legalnym jest. Każde anime , z licencją czy bez o ile było wyemitowane w TV może być przez nas legalnie posiadane. I nie jest istotne w jakiej TV nastąpiła emisja.
Wniosek 2.
Takie nagranie mogę legalnie udostępmić krewnym i znajomym czy osobom pozostającym w stosunku towarzyskim.
Definicji stosunku towarzyskiego się nie doszukałem ale mogę domniemywać ze jeśli znam taką osobę z imienia  i nazwiska, mam jej telefon, wiem gdzie mieszka, wymieniam z nią poglądy na forum internetowym jest moim znajomym.
Dlatego nieodpłatne wysłanie jej płytki z nagranym anime jest legalne.

Wiem że to nie zamyka sprawy bo pytań jest mnóstwo, bo...
... czym odróżnić Dvdrip(nielegalny) od Tv-ripu(legalny)
... co z legalnością ściągania plików z internetu? W świetle prawa tylko udostępnianie jest nielegalne, a co do ściągania toczą się dyskusje.
... co z kwestią napisów do filmów, jakie są legalne a jakie nie? czy wtopienie napisów w obraz to juz ingerencja w dzieło a tym samym nielegalne działanie

Niemniej w sprawie legalności akcji "Anime za Free" mam już jaką taką jasność.
- NIE JEST NIELEGALNA.
Pozdrawiam


gg - już działa
Google+     m.bellon.atas@gmail.com
Aktualnie oglądane :
* Usagi Drop * Ao no Exorcist * Tiger & Bunny

Offline

#77 2006-11-14 14:32:55

Sir Mavins
Użytkownik
Dołączył: 2004-11-21

Odp: Legalność anime

Konkluzja:
"nie jest nie legalne" - to nie znaczy ze jest legalne.

A robienie kopii dvd jest legalne, na własny uzytek.

Ostatnio edytowany przez Sir Mavins (2006-11-14 14:33:14)

Offline

#78 2006-11-14 14:38:56

Zatoichi
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2005-02-03

Odp: Legalność anime

mbell napisał:

Jeśli jakiś utwór został rozpowszechniony mogę legalnie posiadać nagranie tego utworu.

Tak, ale musisz za niego zapłacić.

mbell napisał:

Nie podpada pod to robienie kopii DVD czyli Ripy DVD są jak najbardziej nielegalne.

Jak najbardziej można robić kopię własnych oryginalnych płyt (wielu audiofili zgrywa oryginalne plyty i slucha z co jakis czas robionej kopii, aby nie zniszczyc oryginalu). Pozyczac mozna jedynie oryginal takiej plyty.

mbell napisał:

Natomiast posiadanie Rawu jak najbardziej legalnym jest. Każde anime, z licencją czy bez o ile było wyemitowane w TV może być przez nas legalnie posiadane. I nie jest istotne w jakiej TV nastąpiła emisja.

Nieprawda, gdyż w każdym wypadku trzeba udokumentować, że samemu się zgrało z programu, który się odbierało (opłata telewizji płatnej lub abonamentu w przypadku ogolnodostepnej TV) lub można też twierdzić, że płyta z TVripem jest pożyczona (wniosek II), ale wtedy tamta osoba musi przedstawić dowód opłaty za program. Z tego co wiem, nikt w Polsce nie ma płatnych kanałów japońskich TV, a tym bardziej nie opłaca je.

Offline

#79 2006-11-14 14:42:01

mbell
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Legalność anime

Co do robienia kopii DVD na własny użytek nie będę się wypowiadać bo ilość opinii i wykładni prawnych w tej kwestii przyprawia mnie o ból głowy. To nie jest takie proste jak nam się wydaje. Weź pod uwagę chodź by kwestię zabezpieczeń przed kopiowanie smile

Gracol co do tego udowadniania to raczej jest na odwrót to nie ja muszę udowadniać że jestem niewinny tylko mi trzeba udowodnić winę... tak sadzę.

Piszesz ze za utwór muszę zapłacić... ok autor nagrania musiał za to zapłacić, ale nieodpłatnie udostępnił znajomemu ... a ten swojemu znajomemu... a któryś z nich mi...
taki łańcuszek może nie mieć końca.

Ostatnio edytowany przez mbell (2006-11-14 14:57:50)


gg - już działa
Google+     m.bellon.atas@gmail.com
Aktualnie oglądane :
* Usagi Drop * Ao no Exorcist * Tiger & Bunny

Offline

#80 2006-11-14 14:48:53

DARK_SAN
Użytkownik
Skąd: Przemyśl [Fr33l4nc3r]
Dołączył: 2005-01-26

Odp: Legalność anime

Czyli jak trzymam sobie nieolicencjonowane TV Ripy na PC to kontrolerzy nie moga mi nic za to zrobić??
Bo u mnie w miescie i okolicach pojawily sie przypadki ze kontrole chodzą.

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024