#1 2005-07-11 14:27:15

eme
Użytkownik
Skąd: Sławno
Dołączył: 2005-07-11

Virtual Dub

Chiałem sobię pewną serią anime (w sumie mogę powiedzieć że DragonBall Z) skrócić na zasadzie wycinania przedłóżeń i łaczenia poszczególnych (już skróconych) odcinków w pewną całość tworząc długie filmy (takie żeby mieściły się na płytach DVD) bez żadnych niepotrzebnych powtórzeń ani nudy. Zaczołem pracować ale natrafiłem na kilka problemów. Pracowałem w Virtyal Dub a oto problemy:
- po pierwsze: w niektórych odcinkach jest bład dźwięku, jak otwieram plik pojawia się napis że coś było nie tak ze ścieżką audio i została ona niby lepiej dopasowana do filmu a w rzeczywistości dźwięk jest przesunię tak że nie pasuje do filmu (najpierw jest obraz potem spóźnone odgłoy). Czy można coś z tym zrobić.
- po drugie: czasami jak zaznaczam żeby wyciąć moment od danej chwili to po zapisaniu okazuje się że program wyciął o kilk sekund za wcześnie albo na początku wyciętego fragmentu następuje przebłysk wcześniejszej sceny.
Jeśli ktoś wie co można z tym zrobić bardzo proszę o pomoc. Może ktoś znalepszy program do robienia filmów który jest łatwy w obsłudze i można nim pociąć film bez straty jakości. Ja prubowałem też Adobe Premiere ale nie chiał mi zapisywać tych odcinków i nie dawał podglądu.

Offline

#2 2005-07-11 14:46:35

marduk666
Użytkownik
Skąd: Otwock
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Virtual Dub

Też mam ten problem niestety, całe szczęście ja najczęściej pracuje na obrazie video bez głosu. W sumie jak ktoś zna odpowiedź to będę za nią wdzięczny. A ten błąd, co ci się pojawia to pewnie jest to spowodowane dźwiękiem mp3 vbr (Variable BitRate). VirtualDub nie obsługuje tego typu audio, dlatego konwertuje go na CBR (Constans BitRate).

Offline

#3 2005-07-11 15:08:06

Masta
Użytkownik
Skąd: Kielce
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Virtual Dub

A jeżeli chodzi o drugie, to dlatego, że program ucina od kluczowej klatki, które są ustawiane przy kompresowaniu (np. co 20 klatek jest klatka kluczowa)

Offline

#4 2005-07-11 16:22:36

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Virtual Dub

1) O ile pamiętam to VBR obsługiwał Nandub. Ponad to kliknięcie na nie podczas tego komunikatu chyba pomagało.

2) Masta był b. blisko. Otóż dzieje się tak ale przy wycinaniu kawałków i zapisywaniu bez rekompresji. Jeśli chcesz uciąć w innym miejscu niż klatka kluczowa musisz rekompresować materiał co na pewno wydłuża proces i w praktyce może pogorszyć jakość (ale nie musi - zależy od parametrów kompresji).

Na koniec mała uwaga:
Ja bym nie robił oczywiście wszystkiego za jednym zamachem. Najpierw bym poprzycinał każdy osobno odcinek i w każdym bym kilknął na NIE podczas pojawiającego się komunikatu. A dopiero na końcu bym połączył wszystkie odcinki razem.

I uwaga 2:
Aby łączyć pliki razem (a już na pewno aby łączyć bez potrzeby rekompresji) filmy musza mieć ten sam FPS, być skompresowane tym samym kodekiem i mieć tą samą rozdzielczość. Natomiast ścieżki audio musza być tym samym kodekiem i mieć tą samą częstość próbkowania i jeśli dobrze pamiętam to bitrate też.

P.S.
Fajny pomysł..

Offline

#5 2005-07-11 16:41:26

Masta
Użytkownik
Skąd: Kielce
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Virtual Dub

Właśnie to miałem na myśli smile Teraz mi się też Nandub przypomniał, ale mnie już uprzedziłeś Suchy i sprawdziłem, Anime z audio w VBR nie występuje ten błąd.

Offline

#6 2005-07-11 17:22:36

eme
Użytkownik
Skąd: Sławno
Dołączył: 2005-07-11

Odp: Virtual Dub

Nawet nie myśliłem że to forum działa tak szybko. Naprawdę jesteście super:):):)

Teraz jeszcze kilka spraw. Ja nie chcem łączyć wszystkiego w jeden film przy pomocy Virtual Duba bo wiem że musiałbym kompresować każdy odcinek żeby kodeki i wszystkie parametry się zgadzały. Mam inny program który przerabia avi na dvd i mogę nim wskazać kilka plików avi a one zostaną zapisane jako film baz straty jakości (minus że zajmuje to 2,5 razy więcej miejsca ale jakoś to przeboleje, płyty nie są takie drogie). I do tego będzie można oglądać na każdym kinie domowym.
Nie do końca kumam to rozwiązanie o którym przeczytałem a więc bardzo proszę o dokładne wyjaśnienie. Nie jestem zaawansowany w obrubce video. I przy podawaniu programu proszę o informacje gdzie je mogę dostać. Bardzo mi się to przyda i z góry wszystkim życzliwym osobą dziękuję za okazaną pomoc:)
Chodzi mi tylko aby z poszczególnych odcinków powycinać co mi nie jest potrzebne i skrócone odcinki zapisać jako avi bez straty jakości dzięki opcji Direct strem copie (sorry za błędy, nie znam się na tym). Jak obejść tą klatkę kluczową? I co zrobić z tym dźwiękiem żeby nie było przesunięć?

PS Mam pociętą już sagę Saiyajin (od 1 do 36 odcinka). Problem pojawił się na początku sagi Freezy. teraz robię napisy (trochę to potrwa) więc będę musiał tylko złączyć napisy z obrazem i przerobić całość na DVD więc gdyby ktoś był zainteresowany taką wersją DragonBall Z to chętnie podzielę się ze wszystkimi chętnymi fanami Zetki zadarmo (tzn. tylko za ewentualną cene płyt DVD).

Offline

#7 2005-07-11 18:04:49

Masta
Użytkownik
Skąd: Kielce
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Virtual Dub

Co do kluczowych klatek to przez Direct Stream Copy nic się chyba nie poradzi (przynajmniej w VirtualDubie/Nandubie). Co do dźwięku, wystarczy Nandub. Jest on bardzo podobny do VirtualDuba. Ja go mam w RipPacku: Gordian Knot

Offline

#8 2005-07-11 19:17:40

eme
Użytkownik
Skąd: Sławno
Dołączył: 2005-07-11

Odp: Virtual Dub

Wielkie dzięki za link. Właśnie go pobieram.
Ten cały Num Dub też ma opcję Direct Streem Copy albo podobną???
A co muszę zrobić dokładnie aby uporać się z tą klatką kluczową??? Na jakich parametrach kompresować aby nie było straty jakości i zwiększenia objętości???

Offline

#9 2005-07-11 19:51:25

Kilgur
Użytkownik
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Virtual Dub

eme napisał:

> Na jakich parametrach kompresować aby nie było straty jakości i
> zwiększenia objętości???

Strata jakosci zawsze bedzie, zeby byla jak najmniejsza musisz wybrac minimum to co masz w filmie, ktory chcesz rekompresowac. Co do bardziej zaawansowanych opcjii coz zalezy od kodeka ktorym bedziesz kodowal film. Polecam poswiecic troche czasu na poszukanie informacji na roznych stronach i forach dotyczacych kompresji np http://www.divx.pl/ jest tu kilka artykulow i duzo na forum.


ara ara...

Offline

#10 2005-07-11 20:02:33

Masta
Użytkownik
Skąd: Kielce
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Virtual Dub

Nandub też ma Direct stream copy. Jak mówiłem bardzo podobny programik. Więcej chyba już nie pomogę placze

Offline

#11 2005-07-11 20:56:42

eme
Użytkownik
Skąd: Sławno
Dołączył: 2005-07-11

Odp: Virtual Dub

Dzięki wielkie za pomoc:)

Ale możesz mi pomóc w jeszcze jednej sprawie. Kiedy pobierałem ten pack przy 85% nagle przerwało i nie można dociągnąć reszty tylko trzeba pobierać od początku. Pobieram jeszcze raz ale boję że znowu może przerwać. Czy nie masz osobno Nun Duba? Gdybyś miał bardzo proszę cię o przesłanie go na artemisentreri@o2.pl W sumie to nawet chyba cały pack można teraz zapisać na koncie pocztowym (to już nie te czasy że konto ma 10mb a jednorazowo można zapisać 1mb.

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc Tobie i wszystkim innym życzliwym osobom piszącym na tym forum:):):)
Teraz to już sobie pewnie poradze i nie będę już musiał nikomu marudzić.

Offline

#12 2005-07-11 21:46:00

eme
Użytkownik
Skąd: Sławno
Dołączył: 2005-07-11

Odp: Virtual Dub

Tym razem bez problemu ściągnął się ten pak, więc z tym wysłaniem na poczte już nieaktualne. Nun Dub działa super, nie ma żadnego problemu z dźwiękiem.

Jest teraz jeszcze jedna taka sprawa. Obiecuje że to już ostatnia, i więcej nie będę już nikomu marudził;)
Jeśliby ktoś wiedział jak w łatwy sposób można napisy w formacie txt na stałe połączyć z plikiem avi to bardzo proszę o instrukcję krok po kroku. Prubowałem znaleść to na forum ale znalazłem tylko odpowiedź odradzającą a opisującą w zamian jak zrobić z avi ogm. Otóż ja koniecznie potrzebuje połączonych napisów na stałe z obrazem. Tylko proszę aby nie odsyłać mnie na strony divixa bo prubowałem tam szukać ale nic konkretnego nie znalazłem a straciłem masę czasu. Gdyby ktoś życzliwy pokrótce opisał dokładnie jak to zrobić krok po kroku, pisząc jakich programów urzywać i skąd je ściągnąć byłbym wdzięczny z całego serca.

Offline

#13 2005-07-11 22:07:29

Kilgur
Użytkownik
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Virtual Dub

jest jakis plugin do virtualduba do wkladania napisow w obraz, gdzies o nim czytalem, wmiare prosty tylko efekty chyba sa kiepskie, ale ja nie wrzucalem nigdy napisow na stale wiec tu nie pomoge
btw jest tez program virtualdubmod jest jakby lepszy od vd smile


ara ara...

Offline

#14 2005-07-11 22:38:02

amarthar
Użytkownik
Skąd: Chorzów
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Virtual Dub

Kilgur: Taki plugin sie nazywa TextSub i jest dostepny razem z VobSubem i efekty wcale nie sa kiepskie. A co do VDMod to owszem jest ale z dzwiekiem z VBR ma ten sam problem co zwykly VD, z tego co zauwazylem to po prostu VD z dodana obsluga MKV i OGM.

Offline

#15 2005-07-11 22:40:06

Yang
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Virtual Dub

Wnioskując z twoich wypowiedzi, jesteś zielony w temacie więc będzie ciężko jezor.
Jeżeli chesz wmontować na stałe napisy do obrazu, to oznacza że musisz przekompresować całość wraz z użyciem fitra który wkomponuje ci te napisy. Wtedy odpada problem z klatkami kluczowymi bo wszystko jest robione od nowa. Jednak zanim byś się za to wziął to byś musiał się sporo poduczyć na temat kodowania, a tej wiedzy do przyswojenia jest naprawde dużo. Jednak jeśli chcesz to zapisywać do formatu obsługiwanego przez odtwarzacz stacjonarny, to pewnie zapisujesz to do mpg2, a w tym nie mam doświadczenia. Jednak chyba najlepiej by było poszukać odpowiedniego programu który potrafi wrenderowywać napiski i edytować obraz.

Offline

#16 2005-07-11 22:55:09

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Virtual Dub

Ale się namieszało...

A więc tak:
1) Jeśli chcesz bez straty jakośc to bez rekompresji (czyli Direct Stream Copy), ale wtedy masz od klatek kluczowych do klatek kluczowych, i nie da się tego ominąć
2) Jeśli chcesz dokładnie pociąć a nie na klatkach kluczowych, to musisz rekompresować, (co nie koniecznie musi od razu pogorszyć jakośc wizualną). Polecam rekompresować z takim samym bitrate jak oryginał, ale chociaż odrobinę wygładzić obraz (by usunąc artefakty powstałe po "oryginalnej" kompresji), bo narazie o filtrach AviSynth nie będe Ci mieszał..
3) Jeśli klikniesz na NIE to podczas edycji filmu powinno być m/w dobrze (chodzi o ten dźwięk w VBR)
4) Jeśli chcesz zrobić dla stacjonarek bez obsługi DviX/XviD to musisz zapisać jako MPEG2 (np za pomocą TMPGEnc Plus)
5) Jeśli chcesz nałożyć napisy na stałe, to za pomoca filtra TextSub (pod VirtualDub i wszelkie jego mody) lub VobFilter pod AVISynth

Offline

#17 2005-07-11 23:45:13

amarthar
Użytkownik
Skąd: Chorzów
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Virtual Dub

Jeszcze co do tych napisow. To zawsze mozesz sprobowac pobawic sie z jakims programem do authoringu DVD (np. DVD-Lab Pro) i zrobic napisy tak jak jest przy zwyklych filmach DVD (znaczy sie wylaczalne). Wtedy odpada nakladanie napisow na obraz.

Offline

#18 2005-07-12 00:07:41

tuff
Użytkownik
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Virtual Dub

Ja tak w sumie "na doklejke" jezor Mam takie pytanie: czy jest sposob zeby zkompresowac plik avi na przyklad do DOKLADNIE ustalonej wielosci w Virtuall Dub?? ojej Pytanie moze z serii glupich ale serio mam z tym problem <_<
Pozdrawiam

Offline

#19 2005-07-12 00:31:11

Masta
Użytkownik
Skąd: Kielce
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Virtual Dub

No ba smile TwoPassem trzeba.
Najpierw w konfiguracji kodeka lecisz 1st passem, a potem 2nd passem. Przy tym dtugim ustalasz wielkość pliku.

Offline

#20 2005-07-12 00:47:24

Yang
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Virtual Dub

Ba, nawet z jednym przebiegiem się da, a nawet dokładniej. Dajesz CBR który wyliczasz dokładnie na podstawie oczekiwanego rozmiaru i długości filmu. Jednak chyba nie musze że w takim układzie to ma się pikseloze co dynamiczniejszą scene, i marnotractwo co spokojniejszą? smile_big
A z 2 passem to trzeba by dość ostro przyciąć mu swobodę, by DOKŁADNIE był rozmiar taki jak trzeba. Jednak czasami lepiej nie być aż tak "dokładnym" oczkod.

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024