#21 2005-07-12 09:57:51

eme
Użytkownik
Skąd: Sławno
Dołączył: 2005-07-11

Odp: Virtual Dub

Znalazłem dokładny opis jak wstawić napisy na stałe do filmy tylko że mam problem z rekompresją. Oto ten opis:

"Aby wstawic napisy do filmu zapisanego w formacie .avi można użyć dobrze już znanego programu VirtualDub. Niezbedny jest też dodatkowy filtr do tego programu o nazwie Subtitler (zlinkowany przeze mnie VD zawiera juz ten filtr).
Ponieważ napisy do filmów są z reguly zapisywane w formacie .txt a filtr obsługuje wyłącznie format .ssa potrzebny będzie jeszcze program SubtitleTool, który przetworzy plik .txt na format .ssa.
Robi się to następująco:
Uruchom program Subtitle Tool, kliknij Open i otwórz plik tekstowy z napisami. W oknie które się pojawi należy wpisać liczbe klatek na sekunde FPS z jaką odtwarzany jest film (aby odczytac wartosc fps otwórz film w VirtualDub, kliknij Video >>>Frame Rate.... Tutaj, pod No change (current....fps) jest pokazana ilosc klatek/sek w Twoim filmie! Z reguly jest to 25.000. Drugi sposob to prawoklik na ikone filmu >>> Wlasciwosci >>> Szczególy).
Kliknij OK, potem Save i zaznacz opcję SSA(SubStationAlpha) script (for VirtualDub). Plik z napisami zostanie zapisany w formacie .ssa!
Teraz uruchom VirtualDub, kliknij File >>> Open video file i otwórz film. Następnie przejdz do zakładki Video >>> Filters... >>> Add >>> Load... i zlokalizuj filtr subtiitler.vdf, który przed chwilą ściągałeś. Teraz odszukaj go na liście i kliknij OK.
Wskaż nowo utworzony plik z napisami *.ssa i zaznacz opcję (q0) Smart word wrapping - Automatic. Naciskając Show preview możesz sobie "podejrzeć" jak to wszystko będzie wyglądało.
Kolor napisów jest domyślnie ustawiony na żółty. Jeżeli chcesz zmienić kolor napisów, wielkość czcionki jak też dostosować inne ustawienia ściągnij sobie programik VobSub i szybko looknij tutaj.
Jeżeli nie chcesz nic zmieniać lub jeżeli już dokonałeś odpowiednich zmian kliknij OK i jeszcze raz OK.
Teraz należy jeszcze wybrać system kodowania. W tym celu kliknij na zakładkę Video >>> Compression, wybierz taki sam kodek jaki zostal uzyty w Twoim filmie. Nie zapomnij w zakladce Video zaznaczyc opcji Full processing mode oraz w zakladce Audio zaznaczyc Direct Stream Copy!! Następnie przejdz do zakladki File >>> Save AVI i zapisz film pod nową nazwą. Po kliknięciu na OK program rozpocznie wklejanie napisów do filmu."

Robiłem wszystko dokładnie z tą intrukc tylko że jak zapisuje jako avi kompresując to plik otrzymany jest niestety dwa razy mniejszy od wyjściowego a co za tym idzie ma gorszą jakość. Jak muszę ustawić opcje kompresowania aby mieć jak najlepszą jakość filmu.

Offline

#22 2005-07-12 10:38:49

eme
Użytkownik
Skąd: Sławno
Dołączył: 2005-07-11

Odp: Virtual Dub

Jeszcze jedna sprawa ( a miałem już nie marudzić, co to się porobiło):D

Może ktoś wie czy do przerobionego na DVd filmu można jakoś przekonwertować napisy txt i zgrać do katalogu z filmem. Bo mam obraz przerobiony na dvd (nie video cd tylko dvd - pliki z rozszerzeniami vob, ifo, bup). Czy jest możliwość zgrać do tego katalogu plik z napisami w odpowiednim formacie aby był obsłygiwany przez power dvd? Jakie rozszerzenie powinien mieć taki plik i jakim programem to przerobić?

Offline

#23 2005-07-12 11:27:06

Yang
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Virtual Dub

Tutaj znajdziesz pare wskazówek
A i trzeba też skonfigurować kompresje. Ale jak już o tym wcześniej wspomniałem, sporo wiedzy byś musiał najpierw zdobyć, by można było ci wytłumaczyć co i jak.

Offline

#24 2005-07-12 11:31:54

Kilgur
Użytkownik
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Virtual Dub

jest kilka metod dodania napisow do dvd tu sa opisane 3. kozystalem z dwoch i dziala na 100% ostatniej nie probowalem oczkod mozesz tez zagladnac tu i tu moze bedzie ci latwiej ale i tak z samym dodaniem napisow jest kupa zabawy.


ara ara...

Offline

#25 2005-07-12 13:06:47

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Virtual Dub

Napisy jeśli mają być po prostu wstawione to najłatwiej AVISubtitlerem. Jeśli są też formatowane i animacje itp to zdecydowanie TextSub a nie Subtitler pod VD.

O tym jak dobierać parametry kompresji wspominałem już na tym forum nie raz.. użyj szukaczki a na pewno znajdziesz.

EDIT:
Poprawiłem kilka literówek jezor

Offline

#26 2005-07-12 14:57:30

eme
Użytkownik
Skąd: Sławno
Dołączył: 2005-07-11

Odp: Virtual Dub

Już udało mi się dojść mniej więcej jak kompresować aby nie mieć straty jakości (czyli nie straszne mi już klatki kluczowe). Napisy też potrafię już bez problemu nałożyć na film a dzięki nowej wersji Duba nie mam problemu z dźwiękiem. Z całego serca dziękuję wszystkim za okazaną pomoc i życzliwość:):):)
No to zabieram się już do roboty.
Narazie wszystkim

Offline

#27 2008-09-07 10:50:03

Krecik89
Użytkownik
Skąd: Łuków
Dołączył: 2007-04-24

Odp: Virtual Dub

Suchy napisał:

Ale się namieszało...

A więc tak:
1) Jeśli chcesz bez straty jakośc to bez rekompresji (czyli Direct Stream Copy), ale wtedy masz od klatek kluczowych do klatek kluczowych, i nie da się tego ominąć

A co mam zrobić krok po kroku, żeby pozbyć się tych klatek kluczowych, aby swobodnie pociąć film (oczywiście bez rekompresji się nie obejdzie). Szczerze powiedziawszy jestem zielony w tym temacie, a w innych tematach pisaliście tylko, że trzeba rekompresować. Ale jak??


Kodek: K-Lite Mega Codec Pack 4.0
  Playery: SE i MPC
  Obróbka video: VirtualDubMod 1.5.10.2 (build 2540/release) [Based on VirtualDub 1.5.10 by Avery Lee]

Offline

#28 2008-09-07 11:34:16

Sir Mavins
Użytkownik
Dołączył: 2004-11-21

Odp: Virtual Dub

W VD masz opcję "rekompresja".
NORMAL RECOMPRESS v FAST RECOMPRESS.


Dużo!!! miejsca musisz mieć na hdd.

Ostatnio edytowany przez Sir Mavins (2008-09-07 11:35:59)

Offline

#29 2008-09-07 11:48:37

Krecik89
Użytkownik
Skąd: Łuków
Dołączył: 2007-04-24

Odp: Virtual Dub

I już wtedy wrzucam ten (duży) plik do VDM i mogę go ciąć jak tylko dusza zapragnie??(i będzie bez klatek kluczowych)

Offline

#30 2008-09-07 13:18:35

songoku
Użytkownik
Skąd: Bydgoszcz
Dołączył: 2005-02-07

Odp: Virtual Dub

Jesli to plik avi, to mozesz uzyc Aviutil i wtedy potnie ci film dokladnie w tym miejscu, gdzie bedziesz chcial, nawet jesli to nie jest klatka kluczowa. Jednakze ostrzegam, ze nie raz dzieja sie jaja ;]

Generalnie VDM tnie film w ten sposob, ze koncowka danego fragmentu nie musi byc klatka kluczowa, jedynie poczatek. Dlatego niekiedy, gdy ostatnia klatka danego fragmentu nie jest kluczowa, to nastepny fragment zaczyna sie w miejscu, ktory zawiera sie jeszcze w tym poprzednim (dubluje sier np. przez pare sekund).
Dlatego tez moge mozna zrobic w ten sposob, ze pociac fim do klatek kluczowych i np.
powiedzmy, ze film bedzie podzielony na 3 czesci, a chcesz majstrowac tylko w tej 2, wiec robisz tak:

Dzielisz go po klatkach kluczowych na 1,2,3 i teraz 1 i 3 zostawiasz bez zmain, a rekompresujesz tylko fragment 2 (dodajesz efekty, czy tez wycinasz miejsca, ktore oprzednio nie mogles ze wzgledu na to, ze zawierala sie w nich klatka kluczowa). Po przygotowaniu do kodowania tego fragmentu 2, rekompresujesz go z takimi samymi parametrami jak 1 i 3 a pozniej je po prostu laczysz.
Korzystalem z tej metody wielokrotnie i na pewno zajmuje mniej czasu niz powtora kompresja.

Uff, takie wypociny z rana jezor

Offline

#31 2008-09-07 13:59:04

Sir Mavins
Użytkownik
Dołączył: 2004-11-21

Odp: Virtual Dub

Po rozkompresowaniu kompresujesz i sam ustalasz gdzie ma być klatka.

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024