#1 2007-06-17 12:14:23

tajpan
Użytkownik
Dołączył: 2007-05-29

tworzenie napisów

Z tego co zaważyłem to bardzo wiele osób tłumaczących anime ma ogromne problemy z zapisem.
[cytuj]
{1}{72}movie info: XVID  640x480 23.976fps 170.0 MB|/SubEdit b.4040 (http://subedit.prv.pl)/
{40}{70}Napisy by Cozaq   
{75}{125}www.senpuu.net | konohaSENPUU - nowa wizja Naruto!
{140}{200}Opening: Wanderer
{369}{496}{C:$FDBC60}{F:Book Antiqua}{Y:i,b}Pragnę zebrać wszystkie chmury,|które zapłakały deszczem...
{494}{612}{C:$FDBC60}{F:Book Antiqua}{Y:i,b}Wykorzystać powiew wiatru, |i wznieść się wysoko w górę...
{614}{726}{C:$FDBC60}{F:Book Antiqua}{Y:i,b}Obawiam się, że nie będzie to łatwe,|mimo, że jeszcze sporo drogi przede mną.
{735}{845}{C:$FDBC60}{F:Book Antiqua}{Y:i,b}Drogi, która prowadzi ku malowniczej przyszłości.
{850}{956}{C:$FDBC60}{F:Book Antiqua}{Y:i,b}Czas wciąż nas pogania.
{971}{1081}{C:$FDBC60}{F:Book Antiqua}{Y:i,b}Zaczynamy reagować szybciej.
{1094}{1193}{C:$FDBC60}{F:Book Antiqua}{Y:i,b}Jeśli nawet przebudzimy się w naszych snach
{1213}{1307}{C:$FDBC60}{F:Book Antiqua}{Y:i,b}To i tak szukamy tej samej światłości.
{1336}{1432}{C:$FDBC60}{F:Book Antiqua}{Y:i,b}Na migoczącym gwiazdami niebie,
{1453}{1565}{C:$FDBC60}{F:Book Antiqua}{Y:i,b}niezliczone konstelacje oraz cienie.
{1573}{1669}{C:$FDBC60}{F:Book Antiqua}{Y:i,b}Co to jest to przed tobą,
{1695}{1799}{C:$FDBC60}{F:Book Antiqua}{Y:i,b}...to, w co się tak wpatrujesz?
{1816}{1924}{C:$FDBC60}{F:Book Antiqua}{Y:i,b}W co się tak wpatrujesz?
{2210}{}"Pomocnik, który przybył za późno"
{2338}{}Dobra robota. Koumei przyznał się do winy.
{2458}{}Noroimusha wywołał niepokój wśród ludzi|podczas próby przyjęcia tronu Władcy.
{2642}{}Koumei tak powiedział?
{2696}{}Tak. Tylko tak to możemy rozumieć.
[/quote]
To jest fragment jednego z tłumaczeń. Nie jest to jedyny przypadek. Takich jest mnóstwo. Jeżeli tworzy się napisy powiedzmy w txt (tak jak w fragmencie powyżej), to najlepiej stosować najprostszy zapis, czyli
gg:mm:ss:tekst
I wtedy nie będzie problemu, a nie potem ja muszę sam sobie te napisy przerabiać, bo nie chce mi ich prawidłowo wyświetlać. Poza tym denerwują mnie jeszcze komentarze. Powiedzmy jest jakiś dialog, a potem w nawiasie pisze: podoba mi się ta gadka, nie wiem co to jest, podobnie mówi moja mama, itp. To też jest upierdliwe i raczej nikogo nie zainteresuje.

Offline

#2 2007-06-17 12:25:03

DUDi
Użytkownik
Dołączył: 2006-06-01

Odp: tworzenie napisów

Co do komentarzy, to się zgodzę.
Co do reszty, to ogarnij się trochę człowieku, bo to, że Tobie się nie wyświetlają, to tylko i wyłącznie TWOJA wina. Jak nie potrafisz obsłużyć prostego formatu napisów (nie wspominam tu już o ass/ssa, itp), to poczytaj jakieś FAQ, albo zadaj konkretne pytanie, a nie objeżdżasz twórców napisów za to, że Tobie taki format nie pasuje. ostrzezenie

Offline

#3 2007-06-17 12:25:58

trety USSJ
Użytkownik
Skąd: Powiedzmy że Olsztyn
Dołączył: 2006-06-24

Odp: tworzenie napisów

Teoretycznie masz rację... Ale napisy w formacie gg:mm:ss będą dość... niedokładne. Jednakże autor tych napisów nie posortował ich i nie podał klatek końcowych, ale przecież to nie jest tak wielki problem (?)...

A co do komentarzy... cóż... moim zdaniem niekiedy człowiek może śmiać się zamiast z anime to właśnie z nich... ale czy wychodzi im (napisom) to na dobre? Moim zdaniem tak, ale z umiarem (może bez tej mamuśki:D)

Offline

#4 2007-06-17 12:35:35

Zatoichi
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2005-02-03

Odp: tworzenie napisów

DUDi napisał:

Co do reszty, to ogarnij się trochę człowieku, bo to, że Tobie się nie wyświetlają, to tylko i wyłącznie TWOJA wina. Jak nie potrafisz obsłużyć prostego formatu napisów

Znawca sie odezwal. Skoro jestes taki madry, to jaki to jest format napisow?

[cytuj]{2210}{}"Pomocnik, który przybył za późno"
{2338}{}Dobra robota. Koumei przyznał się do winy.
{2458}{}Noroimusha wywołał niepokój wśród ludzi|podczas próby przyjęcia tronu Władcy.
{2642}{}Koumei tak powiedział?
{2696}{}Tak. Tylko tak to możemy rozumieć.

Od razu zaznacze, ze nie jest to mDVD, bo nie ma koncowych klatek podanych. Mozesz mnie wiec oswiecic jaki to "prosty format"? Nie znam sie na tych archaicznych formatach, ktore juz dawno powinny wyginac ze wzgledu na swoja ulomnosc, wiec chetnie sie dowiem.

Offline

#5 2007-06-17 12:43:43

songoku
Użytkownik
Skąd: Bydgoszcz
Dołączył: 2005-02-07

Odp: tworzenie napisów

Patrze na date rejestracji i na ten topic i zastanawiam sie, czy nie powrocil ~multi.
W kazdym badz razie ja nie biore tego tematu na powaznie.
A jak komus taki formast napisow nie odp. to nie ma problemu, pare sekund i mozna go zmienic.

Offline

#6 2007-06-17 12:46:13

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: tworzenie napisów

tajpan napisał:

Z tego co zaważyłem to bardzo wiele osób tłumaczących anime ma ogromne problemy z zapisem.

Słaba prowokacja (bo mam nadzieję, że jednak nie pisałeś tego serio). To ty najwyraźniej masz ogromne problemy (nie chce ci odtwarzać innych formatów? - może zerknij, czy od czasu Bestplayera nie pokazało się nic nowego, z ciekawostek dodam, że niejako w międzyczasie nastąpił nawet przełom tysiącleci). Gdyby to zależało ode mnie, możliwość dodawania napisów w tym "prostym" formacie zostałaby już dawno na ANSI zablokowana w ogóle, bo po prostu nie nadaje się do niczego. Zastanawiam się, czy tematu nie zamknąć, bo wiem, co tu się zaraz będzie działo.

Ostatnio edytowany przez Freeman (2007-06-17 12:46:56)

Offline

#7 2007-06-17 12:49:51

Kilgur
Użytkownik
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: tworzenie napisów

Zatoichi smile w mDVD nie musisz podawac klatek koncowych smile problem w tym ze napis bedzie sie wyswietlal do czasu pojawienia sie kolejnego napisu smile


ara ara...

Offline

#8 2007-06-17 13:02:44

DUDi
Użytkownik
Dołączył: 2006-06-01

Odp: tworzenie napisów

Zatoichi napisał:

Od razu zaznacze, ze nie jest to mDVD, bo nie ma koncowych klatek podanych.

Ech, i kto tu jest znawcą? oczkod
A co do odpowiedzi, to ~Kilgur już jej udzielił.

Offline

#9 2007-06-17 13:08:50

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: tworzenie napisów

Podejrzewam, że Zatoichiemu chodziło o to, iż mDVD bez klatek końcowych to taki sam kaleka jak tmp.

Offline

#10 2007-06-17 13:14:19

bodzio
Użytkownik
Skąd: Szczecin
Dołączył: 2006-05-18

Odp: tworzenie napisów

Freeman napisał:

Podejrzewam, że Zatoichiemu chodziło o to, iż mDVD bez klatek końcowych to taki sam kaleka jak tmp.

Na bank mu o to chodziło... Jednak lepiej ten temat zamknąć, bo za chwilę...


wladza1.png

Offline

#11 2007-06-17 13:16:57

Beavis
Zbanowany
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: tworzenie napisów

Kilgur napisał:

problem w tym ze napis bedzie sie wyswietlal do czasu pojawienia sie kolejnego napisu smile

... to też zależy od ustawień programu - można tak zrobić, żeby napisy wyświetlały się określoną długość czasu.
Ogólnie też nie rozumiem, po co robić mDVD bez podawania końcowych klatek - efekt fatalny.

papa

Offline

#12 2007-06-17 13:18:37

Zatoichi
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2005-02-03

Odp: tworzenie napisów

Dokładnie Freeman. Skoro jest miejsce na klatke koncowa, to powinna sie znajdowac (jest jakis oficjalny opis formatu, bo to, że niektóre playery obchodzą niedociągniecia o niczym nie świadczy). Skoro ktos z nich nie korzysta, to sa chyba inne formaty na takie potworki. To tak jakby robic ASS i nie korzystac z jego mozliwosci. Dla mnie mija sie to z celem.

BTW: Czyli jak nie ma koncowej klataki, a nastepny tekst jest po 10 min, to ten tekst wisi te 10 min. Boże. Nie dziwie się, że ludzie marudzą. Pewnie są jakieś metody obejścia tego, ale nie zmienia to faktu o beznadziejności takiego rozwiązania.

Ostatnio edytowany przez Zatoichi (2007-06-17 14:29:51)

Offline

#13 2007-06-17 13:22:37

songoku
Użytkownik
Skąd: Bydgoszcz
Dołączył: 2005-02-07

Odp: tworzenie napisów

Freeman napisał:

Podejrzewam, że Zatoichiemu chodziło o to, iż mDVD bez klatek końcowych to taki sam kaleka jak tmp.

Jest tylko jedna roznica miedzy takim zapisem mDVD i tmp, ze napis pojawia sie dokladnie w miejscu, w ktorym powinien (jesli oczywiscie jest dobrze zrobiony).
Reszta to tak jak napisal ~Beavis, po co stosowac ten format, jesli nie do konca sie go prawidlowo stosuje :/

Offline

#14 2007-06-18 13:49:47

Atem
Użytkownik
Skąd: Bielsko-Biała
Dołączył: 2006-02-02

Odp: tworzenie napisów

Freeman napisał:

Gdyby to zależało ode mnie, możliwość dodawania napisów w tym "prostym" formacie zostałaby już dawno na ANSI zablokowana w ogóle, bo po prostu nie nadaje się do niczego.

Freeman , może i jestem początkujący w dziedzinie tworzenia napisów , właściwie to dopiero mam wersję alfa moich pierwszych czekających na ostateczne konsultacje ale wyjaśnij mi proszę oco ci chodzi z twierdzeniem że powinno się te formaty zablokować?
Wierz mi , chętnie zacznę subować seriale w jakiś przecudnych programach do ass czy czegoś takiego ale moje pierwsze napisy robiłem w zwykłym txt w subedicie , i tu pytanie , czy to coś złego , ludzie którzy zaczynają często korzystają z prostszych rozwiązań więc po co twierdzenie że się je zablokuje (czy moje też z tego względu że są w txt nie zostaną dopuszczone cojest) , jak tak dalej pójdzie to napisy będą dodawane w tempie 7 na tydzień beznadzieja.

Offline

#15 2007-06-18 13:58:11

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: tworzenie napisów

Atem napisał:
Freeman napisał:

Gdyby to zależało ode mnie, możliwość dodawania napisów w tym "prostym" formacie zostałaby już dawno na ANSI zablokowana w ogóle, bo po prostu nie nadaje się do niczego.

Freeman , może i jestem początkujący w dziedzinie tworzenia napisów , właściwie to dopiero mam wersję alfa moich pierwszych czekających na ostateczne konsultacje ale wyjaśnij mi proszę oco ci chodzi z twierdzeniem że powinno się te formaty zablokować?
Wierz mi , chętnie zacznę subować seriale w jakiś przecudnych programach do ass czy czegoś takiego ale moje pierwsze napisy robiłem w zwykłym txt w subedicie , i tu pytanie , czy to coś złego , ludzie którzy zaczynają często korzystają z prostszych rozwiązań więc po co twierdzenie że się je zablokuje (czy moje też z tego względu że są w txt nie zostaną dopuszczone cojest) , jak tak dalej pójdzie to napisy będą dodawane w tempie 7 na tydzień beznadzieja.

Nie napisy w txt, a w TMP, to po pierwsze. Po drugie tak, ja uważam, że format TMP jako przestarzały i kaleki powinien wyjść z użycia, bo jest tragicznie niedokładny (w timingu) i do niczego się nie nadaje (ani tego do mkv dodać, ani w MPC porządnie odtworzyć). Skoro robisz napisy w SubEdicie, to bez żadnych problemów możesz zastosować też prosty, a jilion razy lepszy od TMP format mDVD. Nie trzeba od razu robić ultra bajerów w ass, wspomniany mDVD czy równie prosty (czasowy) srt sprawdzają się równie dobrze.

Offline

#16 2007-06-18 14:21:14

Arry
Użytkownik
Skąd: Tarnów
Dołączył: 2005-11-02

Odp: tworzenie napisów

Ja od razu zacząłem robić w mDVD, a TMP sobie odpuściłem.
Ale faktem jest, że Ludzie jeszcze korzystają z TMP, a jest tak chyba z sentymentu i z tego powodu, że łatwiej jest, zlookać w której sekundzie rozpoczyna się dana kwestia dialogowa, niż bawić się klatkami.
A propo ASS, to wielu ludzi robi w mDVD, bo nie potrzebują bajerów typu zanikanie tekstu. akie coś przydaje się bardziej Hardsuberowi, niż softsuberowi smile


90TLh

Offline

#17 2007-06-18 14:34:12

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: tworzenie napisów

specyfikację mDVD macie tutaj:
http://www.gtw.avx.pl/modules.php?name= … age&pid=35

mDVD bez klatek końcowych de facto nie spełnia specyfikacji tego formatu, pomimo że niektóre playery sobie z tym radzą. Znacznym ułątwieniem przy wstawianiu klatek końcowych są narzędzia oferowane przez SubEdit Player ("zmień długość wyświetlania napisów" i "popraw napisy").

Osobiście to tak, samo jak Freeman, uważam, że TMP jest formatem przestarzałym i powinno się od niego odejść.

P.S.
A co do komentarzy, to staram sie tam zrobić w miare możłiwości, jakiś porządek. Po zmianie regulaminu, ciecia będą prawdopodbnie ostrzejsze.

Ostatnio edytowany przez Suchy (2007-06-18 15:20:28)

Offline

#18 2007-06-18 15:05:23

Zatoichi
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2005-02-03

Odp: tworzenie napisów

Suchy napisał:

mDVD bez klatek końcowych de facto nei spełnia specyfikacji tego formatu, pomimo że niektóre playery sobie z tym radzą.

O to mi chodziło. Czyli programy nadrabiają błędy warsztatowe początkujących suberów.

Offline

#19 2007-06-18 15:55:47

Hatake
Użytkownik
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Dołączył: 2004-12-15

Odp: tworzenie napisów

Dobra napiszę do tematu już. xD

TMP jest dla początkujących subberów najłatwiejszy (dla większości) i dlatego zapewne w nim robią. Ja, kiedy jeszcze nie wiedziałem co to ANSI, też się bawiłem subami na kompie, właśnie w tmp.
Ale racja, jest tyle opisów na necie o mDVD, SRT, czy MPL2, że powinno się tmp wyejectować z użytku.

Po co się robi mDVD bez klatek końcowych? Bo szybciej. Po co jeszcze? Bo człowiek nie wie, że w SubEdicie jest opcja Alt+Insert na wstawianie końcowych klatek.
A nawet widziałem gdzieś taki programik, który właśnie wstawiał sam klatki końcowe do napisów. Oczywiście efekt średni, bo wstawiał je tylko na zasadzie, tak jak SubEdit skraca czas wyświetlania napisów.

jezor

Offline

#20 2007-06-18 16:43:33

fillip75
Użytkownik
Skąd: Chełm
Dołączył: 2005-08-14

Odp: tworzenie napisów

Stare dobre czasy, kiedy przeprawiałem napisy mDVD na TMP, bo używałem gównianej odtwarzarki Vplayer. Ale uświadomiono mnie na ANSI, że istnieje polski EditSub i czym różni się TMP od mDVD. Można rzec, że mDVD jest 24 do 25 razy lepszy od TMP, jeżeli biega o fps.

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024