#1 2005-09-30 16:26:00

soda2
Użytkownik
Dołączył: 2005-05-17

linux to przetrawi?

mam zamiar się przenieść na linuxa mandarake 10.1 i mam pytanie czy te wszystkie anime będą chodziły bez dodatkowych kodeków czy będdzie może trzeba instalować tak jak w okienkach dodatkowe kodeki? oraz jaki poleccacie odtwarzacz który występuje na pingwina i jest w miare uniwersalny [avi,mkv,ogm etc.]

aa i jeszcze czy znacie programy pod linuxa któe obsługują torrenty i coś a la DC++??

Offline

#2 2005-09-30 16:36:17

shinma
Użytkownik
Skąd: Poznań
Dołączył: 2004-08-25

Odp: linux to przetrawi?

http://www.kde-apps.org/index.php?page=1 - kupa programow pod linuksa (w tym torenciki i dc++)
http://www.kde-apps.org/index.php?xsort … amp;page=0 - a tutaj masz najlepsze programiki do odtwarzania multimediow

Offline

#3 2005-09-30 16:54:47

mykhi
Użytkownik
Skąd: Częstochowa
Dołączył: 2005-09-09

Odp: linux to przetrawi?

W mplayerze mam wszystkie kodeki. Nigdy nie zdarzyło mi się, żeby coś nie działało smile
Odtwarza wszystkie formaty z jakimi sie spotkałem, i każdy format napisów z jakim się spotkałem. (te co napisałeś mkv, ogm równierz ciorają)
A co do programów obsługujących p2p jest ich mnóstwo. Sam korzystam tylko z aMula, ew. qtorrent, ale bardzo rzadko. Program mldonkey obsługuje wszystkie sieci naraz smile

Offline

#4 2005-09-30 17:50:50

amarthar
Użytkownik
Skąd: Chorzów
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: linux to przetrawi?

> Odtwarza wszystkie formaty z jakimi sie spotkałem, i każdy format
> napisów z jakim się spotkałem. (te co napisałeś mkv, ogm równierz
> ciorają)
Ale nie odtwarza poprawnie napisow w SSA/ASS.

Offline

#5 2005-09-30 17:52:42

ImixVega
Użytkownik
Skąd: Brzeziny City ...::DreamLand::
Dołączył: 2005-08-11

Odp: linux to przetrawi?

jedyny problem z Linuxem to tylko gry.... innych problemów nie spotkałem.... A jedyny problem Windowsa to to ze w ogóle powstał..

Dobry wybór..torrenty... dc.... wszystko jest... na necie.. tylko trzeba poszukac...tam ktos juz Linki dał...
Gogle nie gryzie....

Offline

#6 2005-09-30 20:29:41

gracol
Użytkownik
Skąd: GTW
Dołączył: 2005-06-02

Odp: linux to przetrawi?

> Ale nie odtwarza poprawnie napisow w SSA/ASS.

I to jest jego jedyna wada. Ale biorąc pod uwagę możliwości (zachęcam do przeczytania mana) można mu to wybaczyć. Jak dla mnie jest to nr jeden na linuksa.

Offline

#7 2005-09-30 20:42:17

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: linux to przetrawi?

Ja tak tylko z ciekawości zapytam, co takiego złego jest w windowsie?

Offline

#8 2005-09-30 21:16:20

Kane
Administrator
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2003-12-29

Odp: linux to przetrawi?

Przyłączam się do pytania, bo mimo wszystko potrafię dostrzec całkiem sporo zalet M$'a i jego OS'ów (i nie tylko).


Imperare sibi maximum est imperium

Offline

#9 2005-09-30 21:23:06

soda2
Użytkownik
Dołączył: 2005-05-17

Odp: linux to przetrawi?

wogóle linux jest lepszy....nie ma takich dziór i bezpieczeństwo jest na poziomie a Gates sobie okna zrobił i świeci smile_big ...a znacie jakiś program do robienia timeingu coś ala SUB EDIT PLAYER tyle że na linuxa??

Offline

#10 2005-09-30 21:31:32

m_jay
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2004-11-27

Odp: linux to przetrawi?

> Ja tak tylko z ciekawości zapytam, co takiego złego jest w windowsie?

Windows jest drogi a przy tym dziurawy, aktualizacje czesto wychodza z poslizgiem albo wogole. uzytkownicy windowsa sa narazeni na wirusy (wirusy linuxowe to jest egzotyka. Jednym z powazniejszym wirusow linuxowych byl taki ktory wyswietlal komunikat o potrzebie aktualizacji jakiejs paczki w red hat 6 bodajze, gdyz ta wersja programu ma buga) Linux posiada ogromna baze absolutnie darmowego oprogramowania, ktore mozemy modyfikwac wedle wlasych potrzeb czy kompilowac pod swoja architektore procka. Swietnie zarzadza pamiecia RAM. Posiada zaawansowana ochrone pamieci - zdobywajac kontrole nad jednym procesem hakier nie jest w stanie uszkodzic innego procesu. Moze byc wielo jadrowy, jadro linuxa rowniez jest otwarte. Ogolnie taki system dla majsterkowiczow. Co do zalet windowsa to tyle ze ma bogata baze oprogramowania, jedyne czego mi brakuje w linuxie to VSFilter i medusa :-).


WoodenJesus.png

Offline

#11 2005-09-30 21:46:31

Kane
Administrator
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2003-12-29

Odp: linux to przetrawi?

Niezły, choć krótki wywód na temat przewag Liuxa, może napiszesz teraz o przewagach Windowsa?


Imperare sibi maximum est imperium

Offline

#12 2005-09-30 21:47:32

Kane
Administrator
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2003-12-29

Odp: linux to przetrawi?

Linux jest lepszy, ale to zależy w czym/do jakich zastosowań smile

BTW, mały off-top się tu robi jezor


Imperare sibi maximum est imperium

Offline

#13 2005-09-30 21:56:35

ImixVega
Użytkownik
Skąd: Brzeziny City ...::DreamLand::
Dołączył: 2005-08-11

Odp: linux to przetrawi?

Oki.. ale bede sie opierał na Lektórach niepublikowanych przeze mnie... bo nie mam zamiaru słuchać .. ze pisze ogólnikowo....i bez mocnych argumentów...

Poza tym moze przesadziłem z windowsem.. uzyłem moze za mocnego słowa....ale z drugiej strony.. sam nie wiem....

Bede sie opierał tylko i wyłacznie na Windowsie NT 2000 XP... bo nie mam zamiaru sie denerwować pisząc o 98 a jeszcze bardziej o pomyłce wszechswiata jakim jest win ME...

1....Stabilność - można na nią narzekać (istnieje wiele systemów stabilniejszych od NT), ale prawda jest jedna: NT jest najstabilniejszym systemem z rodziny Windows. Jeżeli sprzęt jest sprawny, system (po zastosowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa, poczynając od najnowszego Service Packa a kończąc na najświeższych hot fixach) nie ma prawa (teoretycznie..< ale tylko teoretycznie) zawiesić się. Jeżeli nawet padnie jakaś aplikacja, jej zgon nie będzie miał wpływu na wszystkie inne pracujące w tym momencie - nawet na chwilę nie zatrzymają się. Taki poziom "niezawieszalności" nieznany jest użytkownikom innych wersji systemu Windows.
2.... Wydajność - nawet, na superwydajnym komputerze, w większości przypadków Windows NT będzie pracował tak samo szybko lub wolniej, niż Windows 98. Niestety, jest on znacznie bardziej skomplikowany i proste jednowątkowe aplikacje nie zajmujące wiele pamięci będą wolniejsze. Dopiero skomplikowane, wielowątkowe aplikacje korzystające z olbrzymich przestrzeni pamięci operacyjnej będą działały szybciej pod kontrolą NT (a dodatkowo będą mogły skorzystać z zainstalowanych dodatkowych procesorów).
3...Bezpieczeństwo....lol Tego to juz nie bede ...... bo tutaj to szkoda gadac, jezeli chodzi o sieć, to nawet dzieci wiedzą, że Linux jest na 1 wszym miejscu. Bill Geats tworzył windowsa na Linuxie. I ich serwer stoi na linuxie jezor co smieszy najbardziej Japończyków.

Mam kilka komputerów w domu... Pracuje tez na XP.. (ale wynika to tylko z tego ze gryzie mnie w dupe komercja... i niestety nie wszystko jest pisane na linuxa... no i jestem maniakiem Gier...no moze maniakiem az tak bardzo nie.. ale lubie sobie pograć.....

Tak dla formalnosci... Windows 98 bez wyłaczania wytrzymuje mi 1 dzień ale to w porywach...bo po tygodniu od instalacji wytrzymuje kilka godzin.

2000 jest o niebo lepszy, ale jak sie sypnie to juz na amen i bez reanimacji (co najbardziej boli), ale nie wystepuje to czesto. 2 razy w ciagu mojego zycia.

ME.. szkoda mi zdrowia

XP najlepszy z całej seri, najbardziej stabilny, (ale chyba niektórzy wiedza dlaczego jezor) wytrzymuje z tydzien - 2 tygodnie, bez wyłaczania przy całkowitym wykorzystaniu cpu i ram'u i z wszystkimi mozliwymi programami (przy których juz przy instalce 98, sie wiesza)

Linux (bez róznicy) ale zeby tez nie był za stary...(bo tamtych to nie testowałem az tak mocno) wytrzymuje... no ile moze wytrzymać...

Spytac tych co mają na nim swoje serwery.....bez komentarza...

Mozna by było pisać tez o optymalizacji i tak dalej... mozna byłoby pisac o umowach miedzy microshitem a innymi firmami... o rynku komputerowym.. wszystko jest ze sobą powiazane......

Ale jak to mój kolega mówi.. jezeli nie wiedomo o co chodzi to zawsze chodzi o PIENIADZE...

Polecam na wstepie lekture "http://www.jakilinux.org/win_vs_lin.php" ja sie nie zgadzam z wieloma podpunktami.... ale warto sobie to przeczytać...
Wkoncu tyle zdan ile Polaków...

znowu napisałem ogólnikowo...ups...i'm sorry...i did it again..:D
Ale to wynika z tego ze za duzo chciałbym napisać, a mi sie nie chce...a potem wychodzi jak wychodzi....
Ale jezeli ktos lubi Windowsa... To juz jego sprawa... nie bede tego negował..jezeli ktos sie czuje urazony to przepraszam smile_big

Offline

#14 2005-09-30 21:59:44

m_jay
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2004-11-27

Odp: linux to przetrawi?

Hm linux nie zadowoli graczy, na linuxa zaportowanch jest niewile gier (wiekszosc gier od id software) pozostaje wine i cedega (gdyby DirectX byla biblioteka otwarta pewnie bylo by inaczej jezor) , no i wiekszosci osob jakie znam to jest najwieksza wada linuxa :-) Co do zalet linuxa to zapomnaielm dorzucic malych wymagan sprzetowych (486 + 4MB RAM) chwilowo mi inne argumenty nie przychodza do glowy ale moze jeszcze cos wymysle jezor


WoodenJesus.png

Offline

#15 2005-09-30 22:16:35

ImixVega
Użytkownik
Skąd: Brzeziny City ...::DreamLand::
Dołączył: 2005-08-11

Odp: linux to przetrawi?

Linux jest 32 - bitowym systemem operacyjnym zaprojektowanym do działania na komputerach PC bazujących co najmniej na procesorze 80386.
Formalnie rzecz biorąc Linux pracuje jak wyżej opisany system operacyjny Unix, co oznacza, że odpowiada na wszystkie standardowe polecenia i wykonuje programy systemu UNIX.

Zalety Unixa będą niemal identyczne jak systemu UNIX, gdyż jest no jego uboższym odpowiednikiem.
-Tak jak i UNIX, Linux jest systemem wielozadaniowym jak i wileoużytkowym
-32 - bitowość wiem wiem... mam juz xp 64 jezor
-pamięć wirtualna (może wykorzystywać całość pamięci RAM, nie ma ograniczenia do 640k)
-całkowita kompatybilność z X Window (standardowy graficzny, unixowy interfejs użytkownika
-obsługę oprogramowania GNU (rozprowadzany wraz z duża ilością darmowych programów unixowych z biblioteki Projektu GNU)

Linux jest alternatywą w świecie komercyjnych systemów operacyjnych. Jest uderzającym ciosem w komercyjne cesarstwo. Linux doskonałym, a co najważniejsze darmowym systemem operacyjnym.

Jedną i chyba jedyną wadą tego systemu jest skomplikowana instalacja oraz rekompilacja jądra systemu, która wymaga od użytkownika sporej wiedzy informatycznej.

Offline

#16 2005-09-30 22:20:35

Kane
Administrator
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2003-12-29

Odp: linux to przetrawi?

lol smile_big


Imperare sibi maximum est imperium

Offline

#17 2005-09-30 22:26:03

Yang
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: linux to przetrawi?

Hmm ciekawe wywody, ale nie pozbawione błedów. Nikt tutaj nie wspomniał o świetnym systemie, jakim jest windows 2003 serwer. No bo w końcu bez problemu można go sobie ściągnąć legalnie i za darmo i bawić się przez 180 dni, czyli do następnej reinstalki. Ten system nie porzera tylu zasobów, świetnie nadaje się do sieci, no i zachowuje stabilność lini NT.
A co do tych dziur i wirusów, to sprawa się ma tak. Windowsa używa sporo osób i często są to osoby nie obeznane z komputerami. Linuxa używa stosunkowo mało osób i często sporo siedzą przy kompach. To teraz powiedzcie mi, gdzie łatwiej znaleźć dziurkę, by się zabawić w hackera? Zresztą jak microsoft wyda patcha, to taki hacker ma dokładnie opisaną specyfikacje dziury. Wystarczy poświęcić trochę czasu na analizę i już można wykorzystać to, by włamywać się do komputerów które jeszce nie zaktualizowały zabezpieczeń. Tak więc to nie tyle wina windowsa, ile użytkowników, że padają ofiarą działań osób złośliwych.

A linux jest dla mnie bezużyteczny, bo źle wyświetla skrypty ass jezor. Zresztą nie chce mi się uczyć kolejnego systemu. Chociaż pewnie będę musiał, bo już niedługo będę go miał na zajęciach smutny.

Offline

#18 2005-09-30 22:48:54

m_jay
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2004-11-27

Odp: linux to przetrawi?

> A linux jest dla mnie bezużyteczny, bo źle wyświetla skrypty ass jezor.

Skrypty ass sa wyswietlane poparwnie tylko pozbawione efektow :choc to w tym ptzypadku marna pociecha-).

Windows 2003 nie uzywalem wiec sie na jego temat nie wypowiadam, choc nie sadze zeby pozeral mniej zasobow od mojego linuxa (Slackware - polecam :-)) ktory po starcie systemu (lekkie srodowisko graficzne xorg + fluxbox + rox) zajmuje w ramie okolo 40MB :-)

> Zresztą jak microsoft wyda patcha...

Wlasnie jak go wyda(http://di.com.pl/news/11455,1.html). Jakis czas temu na warsztatach prowadzonych przez lokalny LUG (linux user group) slyszalem bardzo ciekawa historie o pewnym bledzie w windowsie nt (niestety nie pamietam konkretow) ktory do dzis nie jest zalatany gdyz microsoftowi sie to nie oplaca, nie rozwija starszych systemow. A starsze jadra linuxa sa dalej poprawiane, gdyz sa ludzie ktorzy tych jader uzywaja ( tak dla scislosci nie sa poprawiane przez autora ale przez zapalencow ktorym umozliwia to licencja GNU ktora objete jest jadro linuxa) Pozatym przemilcze fakt bardzo silnej integracji systemu windows z bardzo kiepska, przestarzla i dziurawa jak ser szwajcarski przegladarka jaka jest ie :-)

Jesli chodzi o userow to masz racje czlowiek jest najslabszym ogniwem :-) Nawet najdoskonalszy system nic nie poradzi w obliczu glupoty uzytkownika


WoodenJesus.png

Offline

#19 2005-09-30 22:59:05

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: linux to przetrawi?

No tak, jak zwykle.
Aha, jesli o mnie chodzi, to możemy już ten offtop zakończyć, ja już wiem co chciałem wiedzieć, i za odpowiedż na moje pytanie dziękuję.

Offline

#20 2005-09-30 23:00:53

ImixVega
Użytkownik
Skąd: Brzeziny City ...::DreamLand::
Dołączył: 2005-08-11

Odp: linux to przetrawi?

180 dni lol D... reinstalki... z jednej strony to az pół roku, z drugiej to tylko pół roku... dla mnie to jest opcja "tylko"

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024