#1 2005-10-10 05:50:20

Sir Mavins
Użytkownik
Dołączył: 2004-11-21

Wampiryzm

Ewolucja czy tolerancja?

Nie wiem, czy zauważyliście, ale w ostatnich latach zmieniło się troche nastawienie do wampirów.
Dawniej byli oni i my, a dzis wychodza z mroków, maja rodziny w tym dzieci.
Dodatkow sa podzieleni na dobrych i złych oraz należą do różnych klas.
Tak jak ludzie.
Mało tego nie walczą tylko z nami, a dokładniej pomagają nam w walce z innymi jeszce straszniejszymi niż oni potworami.

Czy my ludzie tacy fajni jesteśmy, że krwi nie pijemy?
Ależ nie, przecież jest czernina - zupa na bazie rosołu z dodatiem owoców suszonych i krwi, z tym że kaczej.
No przecież, że nie ludzkiej, która jak wiadomo jest niesmaczna (a dokładniej zapach naszej krwi może wywołać wymioty).

Tak w ogóle to zastanawia mnie w jakim kierunku pójdzie ten temat...

Offline

#2 2005-10-10 10:23:30

Yang
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Wampiryzm

Ludzka krew potrafi wywoływać wymioty? Pierwsze słysze. W końcu często piłem swoją krew i jakoś mnie nie zbierało. A krwi innych jakoś nie dane mi było spróbować, ale sądzę że jest podobna w smaku smile_big.

Offline

#3 2005-10-10 11:02:15

Sir Mavins
Użytkownik
Dołączył: 2004-11-21

Odp: Wampiryzm

Zapach luudzkiej krwi.

Ale nie w takiej ilości jak pijesz z rany.
Weź z 100ml wylej na spodek.
Albo odwiedź stację krwiodawstwa.

Offline

#4 2005-10-10 11:13:38

Yang
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Wampiryzm

No w stacji krwodawstwa też byłem i to pare razy, bo trzeba było upuścić sobie trochę krwi smile_big. Ale może ja po prostu jestem przyzwyczajony do widoku krwi i jej zapachu. Tyle tylko że akurat do zwierzęcej.

Offline

#5 2005-10-10 12:02:27

opcy
Użytkownik
Skąd: Szczecin
Dołączył: 2005-05-31

Odp: Wampiryzm

Ewolucja? Wg mnie to raczej powolne odchodzenie od Holywoodzkich standardów, nie jestem specjalistą ale zdaje sie że wampiry w kulturze słowiańskiej a zapewne i innych kulturach miały mniej określaną pozycję na osi dobro-zło. Bądź co bądź Wlad Palownik (Drakula) jest do dzisiaj uważany za bohatera narodowego Rumunii, pogromcę Turków, a że przy okazji lubił "palować" ludzi którzy mu się narazili i podobno pić ich krew... można przeboleć. Z drugiej strony dochodzi tu pewnie do głosu okrucieństwo wojen bałkańskich, skoro ludzie woleli Palownika niz Turków...
Wampiry zawsze były przedstawiane jako zło swego rodzju dostojne, przewznie były to albo upadłe anioły lub potomkowie bogów (Lilith), ewentualnie arystokraci i jako takie metodami postępowania były bardziej podobne do Machiawellego niż to rozwałki fundowanej nam przez amerykańskie horrory, zawsze prędzej kusiły niż zmuszały siłą, a skoro tak to czasem można sie było dogadać, picie krwi lub zjadanie cześci ciała pokonanego wroga stanowiło też swego rodzaju obyczaj, symbol, najczęściej tego typu obrządek dokonywał przeważnie przywódca zwyciężców).
Chciałbym zauwazyć także inną rzecz mianowicie w kulturze polskiej nie mamy zbyt wielu znanych opowieści o wampirach, mało znane są też inne legendy o duchach izjawach, szczerze m,ówiąc okazało się że o wiele wiecej wiem o Diable z Jersey czy Jeźdzcu Bez Głowy niż o jakimkolwiek polskim duchu czy upiorze. W Polsce charakterystyczne jest to że istnieje podział na legendy "szlacheckie" i ludowe, pierwsze są jako tako znane np: Pies z Ogrodzieńca, Białe Damy na zamkach, zaś drugie prawie wcale, chociaż tutaj Mamunów, Topielców, Wijów i inneg inwentarza powinno byc całkiem sporo, (tylko że nikt jakby się tym nie zainteresował, ani tego nie nagłośnił) Wychodzi na to że jeśli nie masz szlachectwa wyższego rzędu to zapomnij że po śmierci zostaniesz wampirem, ludzie co najwyżej zrobią z ciebie kolejnego bezimennego strzygę łaknącego krwi na gościńcu.
I tu dochodzimy do kolejnej sprawy z krwią związanej. Przeważnie wysyp najróżniejszych zjawisk paranormalnych następował w histori podczas wojen lub innych klęsk, dla klęsk tych mianownik był przewaznie jeden: ich następstwem był głód... a on w ekstremalnej postaci (a w przeszłości taka postać była częsta) prowadzi do tego że zjeść można tylko drugiego człowieka, picie krwi może być swego rodzju przenośnią kanibalizmu (jest to pewna jego forma i jako taka picie krwi stanowi tabu), znamienne jest to że opowieści o upiorach najcześciej sprzedawało się dzieciom (jak pokazały przypadki, dzieci pierwsze padały ofiarami kanibalizmu) raczej łatwiej powiedzieć dziecku że jeśli oddali się od domu to zje je upiór niż to że to sąsied zrobi sobie z niego gulasz.

No, długi post wyszedł jezor ale podsumowując zawsze były wampiry i wampiry (pomniejsze), te wielkie i złe stanowiłu zło tak wielkie że przeważnie człowiek prosty go nie odczuwał dopuki nie stanął na jego drodze, zawsze kierowały się swego rodzaju honorem, a nawet w potrzebie broniły kraju. pozostałe stworzenia nocy, nie były tak "subtelne" zabijały jak miały okazję, z czystej chęci głodu, nocą niczym... niczym zbójcy na trakcie.

Tak na marginesie jak tłumaczyć nazwę tyuch stworzeń z którymi walczy bohaterka BLOOD+? Chiropternami czy jak to tam angole dali czy może bardziej swojska acz też pasująco: Strzygami


To nieprawda że nie ma ze mnie porzytku... zawsze moge służyć jako zły przykład smile

Offline

#6 2005-10-10 12:15:49

Sir Mavins
Użytkownik
Dołączył: 2004-11-21

Odp: Wampiryzm

Żeś opcy wyłozył krew na ćwierćmisek.

A oto:
w poście Blood+ - tłumaczenie anime masz definicje tegoż potwprka.

Offline

#7 2005-10-10 17:58:45

Uruner Red
Użytkownik
Dołączył: 2005-09-07

Odp: Wampiryzm

> No przecież, że nie ludzkiej, która jak wiadomo jest niesmaczna (a
> dokładniej zapach naszej krwi może wywołać wymioty).

Co do tego to własna krew jest bardzo smaczna. smile_big a od zapachu ja napewno nie wymiotuje smile
a co do widoku dużej ilości krwi to byłem przy zażynaniu i obrabianiu świniaka jak i z tony krulików więc może mam znieczulice ale krew mie kompletnie nie rusza smile

Offline

#8 2005-10-10 18:13:26

Sir Mavins
Użytkownik
Dołączył: 2004-11-21

Odp: Wampiryzm

Zdaje mi się, że post dotyczy filmów o wampirach...

To nadal macie do czynienia z nie Lucka krwią (nieludzką, a nie jakiegoś Lucka).
Zwierzęta to co innego.
A weż z laską lub laskiem umów się na wspólne picie własnej krwi, tzn każdy pije krwe tej drugiej strony.
Powodzenia.

Fakt, dzis trudno o dziewice, której krew jest ponoć najmaczniejsza...

P.s. Jak tam idzie tłumaczenie blood + odc 1.
Zapodałeś już Uruner Redzie?

Offline

#9 2005-10-10 18:37:33

Uruner Red
Użytkownik
Dołączył: 2005-09-07

Odp: Wampiryzm

nic nie zapomniałem tylko gdzie torent do ang tłumaczenia ep 1 smile coś go nie znalazłem
Jak znalazłeś to podaj mi linka to jak tylko mi sie sciągnie przetłumacze ale coś narazie tylko widze wersje raw

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024