#1 2008-09-19 08:31:55

happy0lady
Użytkownik
Skąd: Kraków | Kuruoshii Anime
Dołączył: 2008-07-15

Efekty w aegisub i synchro

Witam,
1.Nie wiem dlaczego, ale nie działają mi efekty w Aegisub 1.10. Np. kiedy chcę, żeby tekst był napisany kursywą to wygląda to tak: {\i1}Wpisany tekst{\i0} znaki "{}" są zaznaczone na niebiesko, a znak "\" na czerwono. Nie wiem czy tak powinno być, czy świadczy to o jakimś błędzie, ale w każdym bądź razie żadne efekty nie działają. Wygląda to tak: http://img140.imageshack.us/my.php?imag … 449fk3.jpg
Czytałam gdzieś, że trzeba w VobSubie odznaczyć Pre-buffer subpictures, ale nic nie pomogło.

2.Kiedy chcę wpisać w ramki czas nie usunąć obecnego, ani wpisać nowego.

3.Kiedy otwieram film w Aegisub nie ma on dźwięku.

Ktoś mi pomoże?

Ostatnio edytowany przez happy0lady (2008-09-19 08:35:49)

Offline

#2 2008-09-19 08:52:48

Nighthanter
Użytkownik
Dołączył: 2007-03-04

Odp: Efekty w aegisub i synchro

Efekt zrobiłaś, ale zmiany nie zatwierdziłaś, więc nie dziw się, że efektu nie ma. Gdy modyfikujesz linijkę musisz zmiany zatwierdzić enterem.

Co do dźwięku, to trzeba wczytać go osobno.

Co do 2, to nie mam bladego pojęcia, o co ci chodzi.

Ostatnio edytowany przez Nighthanter (2008-09-19 08:53:09)

Offline

#3 2008-09-19 11:13:31

happy0lady
Użytkownik
Skąd: Kraków | Kuruoshii Anime
Dołączył: 2008-07-15

Odp: Efekty w aegisub i synchro

-_- Dzięki, jak można było tego nie zauważyć? Mam nadzieję, że grypa mnie usprawiedliwi chociaż trochę.

Jeszcze jedno pytanie, bo nie mogę tego nigdzie znaleźć (pewnie znowu będzie to coś prostego). Jak ustawić miejsce napisów w filmie tzn. niektóre pojawiały się na górze lub po środku?

Offline

#4 2008-09-19 11:16:26

DARK_SAN
Użytkownik
Skąd: Przemyśl [Fr33l4nc3r]
Dołączył: 2005-01-26

Odp: Efekty w aegisub i synchro

happy0lady napisał:

-_- Dzięki, jak można było tego nie zauważyć? Mam nadzieję, że grypa mnie usprawiedliwi chociaż trochę.

Jeszcze jedno pytanie, bo nie mogę tego nigdzie znaleźć (pewnie znowu będzie to coś prostego). Jak ustawić miejsce napisów w filmie tzn. niektóre pojawiały się na górze lub po środku?

{\pos (X,Y)} "tekst"

W miejsce X i Y wpisujesz współrzędne.

Ostatnio edytowany przez DARK_SAN (2008-09-19 11:16:52)

Offline

#5 2008-09-19 11:18:31

Quithe
Użytkownik
Skąd: Bytom / Warszawa (głównie)
Dołączył: 2005-03-28

Odp: Efekty w aegisub i synchro

W stylach masz 6 kółeczek, oznaczających położenie tekstu w danym ustawieniu. Zaznaczasz interesujące cię i, uwaga, zapisujesz xD Drugą opcją jest pozycjonowanie osią xy/yz (ten krzyżak na animcu z cyferkami), Klikasz sobie to dwa razy w danym miejscu i wpisuje ci wartość w obecnie ustawioną linię. Jednak radzę to potem sprawdzić w vobie lub mpc, jak wygląda.

Taak, wpisać też można oczkod

Ostatnio edytowany przez Quithe (2008-09-19 11:19:56)


myhandhelds.pl - tam robię recki gier na Vitę i Switcha, zamiast tłumaczyć animu :V
Zakupy na Play-Asia $3 taniej z kodem MYPSVITA smile

Offline

#6 2008-09-19 11:19:54

Sir_Ace
Użytkownik
Dołączył: 2006-11-18

Odp: Efekty w aegisub i synchro

{\anX}, gdzie X cyfra. Spójrz na klawiaturę numeryczną - 8 na górze, 5 w środku itp.
Polecam lekturę Poradnika Fansubera i/lub helpa Aegi - tam wszystko jest ładnie wyjaśnione.

Offline

#7 2008-09-19 11:22:10

groozin
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2006-07-15

Odp: Efekty w aegisub i synchro

Na twój problem już odpowiedział Quithe, a ja przy okazji proponowałbym ci przesiadkę na Aegisub 2.1.2. Trzeba się przyzwyczaić do kilku zmian, ale moim zdaniem jest o niebo przyjaźniejszy od starej wersji.


5205.png

Offline

#8 2008-09-19 11:23:33

Revan1600
Użytkownik
Skąd: Radom (Infinity Subs)
Dołączył: 2007-08-23

Odp: Efekty w aegisub i synchro

Jeśli chodzi o wersję 1.10, to nie jestem pewien czy to w niej jest, ale w 2.1.2 są dwa sposoby:

1. Przejść do linii którą edytujesz, i na wczytanej ścieżce video (po prostu na filmie) kliknąć dwa razy LPM.

lub:

2. Wejść w dział Napisy (Subtitles) i wybrać menagera styli i tam zrobić styl napisów który będzie wykorzystywany w danej części i wybierając parametry zaznaczyć pozycję na ekranie (np. najprościej klikając jedno z pól oznaczonych cyframi od 1 do 9 w dziale Alignment)

Pozdro.


Infinitysubsv1.jpg

Offline

#9 2008-09-19 11:31:36

Nighthanter
Użytkownik
Dołączył: 2007-03-04

Odp: Efekty w aegisub i synchro

Revan1600, przecież Quithe już o tym napisał, przeczytaj dokładnie. Do tego Sir_Ace wspomniał o 3 opcji, ale ona i tak sprowadza się do tego samego, co wcześniej napisał Quithe, tyle, że alignment ustawiamy tutaj ręcznie poprzez użycie tagu {\anX}, w ogóle wszystko jest, jak już wspomniano, ładnie opisane w helpie do Aegisuba.

Ostatnio edytowany przez Nighthanter (2008-09-19 11:38:48)

Offline

#10 2008-09-19 11:49:31

Revan1600
Użytkownik
Skąd: Radom (Infinity Subs)
Dołączył: 2007-08-23

Odp: Efekty w aegisub i synchro

no byłem w trakcie pisania jak Quithe i reszta napisali swoje posty.


Infinitysubsv1.jpg

Offline

#11 2008-09-19 11:59:40

Hatake
Użytkownik
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Dołączył: 2004-12-15

Odp: Efekty w aegisub i synchro

Quithe napisał:

W stylach masz 6 kółeczek, oznaczających położenie tekstu w danym ustawieniu. Zaznaczasz interesujące cię i, uwaga, zapisujesz xD Drugą opcją jest pozycjonowanie osią xy/yz (ten krzyżak na animcu z cyferkami), Klikasz sobie to dwa razy w danym miejscu i wpisuje ci wartość w obecnie ustawioną linię. Jednak radzę to potem sprawdzić w vobie lub mpc, jak wygląda.

Taak, wpisać też można oczkod

No opcja druga raczej, bo pierwszą ustalasz dla wszystkich linii o takim stylu, chyba że chcesz bawić się w 120k styli.
BTW. vob to nie player XD.

Ostatnio edytowany przez Hatake (2008-09-19 12:00:50)

Offline

#12 2008-09-19 12:09:35

Nighthanter
Użytkownik
Dołączył: 2007-03-04

Odp: Efekty w aegisub i synchro

Hatake napisał:

No opcja druga raczej, bo pierwszą ustalasz dla wszystkich linii o takim stylu, chyba że chcesz bawić się w 120k styli.
BTW. vob to nie player XD.

120k? Nie przesadzasz trochę? Poza tym opcja pierwsza też bardzo przydatna, tworzysz styl o nazwie przypis i ustawiasz alignment na 8. Dzięki temu zamiast pozycjonować każdy przypis z osobna, ustawiasz aby odpowiedni styl.

Offline

#13 2008-09-19 13:50:32

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Efekty w aegisub i synchro

w Aegisub 2.x jest narzędzie do wizualnego pozycjonowania, wiec nie trzeba nic wpisywać, a wystarczy przeciągnąc napis tam gdzie ma być, a aegi już sam wstawi odpowiedni \pos (oczywiście takie rozwiązanie należy stosować tylko dla pojedynczych sytuacji, a nie dla każdego napisu)

Offline

#14 2008-09-19 14:05:18

Nighthanter
Użytkownik
Dołączył: 2007-03-04

Odp: Efekty w aegisub i synchro

Suchy, w 1.10 też jest to możliwe, wystarczy kliknąć 2 razy w miejscu w którym chcemy mieć napis. Ta druga opcja jest imo całkowicie zbędna, klikanie na zmianę widoku, potem łapanie za punkt zaczepienia i dopiero ustawianie pozycji suba, niepotrzebne. Jednym jak i drugim sposobem można szybko i precyzyjnie pozycjonować napisy, naprawdę zbędna opcja. Ja nie wiem, wszyscy mówią, żeby przesiadać się na 2.0, a przecież wersja 2.0 Aegisuba nie jest, moim zdaniem, jakoś szczególnie rewolucyjna. Ja korzystam z tej wersji tylko, gdy trzeba coś narysować, bo nie trzeba samemu podawać punktów, a wystarczy graficznie przeciągnąć odpowiednie linie tam gdzie chcemy, co znacznie skraca czas tworzenia efektu.

Ostatnio edytowany przez Nighthanter (2008-09-19 16:11:50)

Offline

#15 2008-09-19 14:24:53

Quithe
Użytkownik
Skąd: Bytom / Warszawa (głównie)
Dołączył: 2005-03-28

Odp: Efekty w aegisub i synchro

Hatake, gdyby tylko konkretnie pytająca sprecyzowała, co  chce osiągnąć, na ile podejść itp, poszłaby jedna opcja  jezor Co do voba, nie napisałem, że to player, a kto korzysta, ten wie oczkod Jak ci zależy na precyzyjności, to zedytuję posta na "przez voba lub w mpc" (w domyśle suby) jezor

Ostatnio edytowany przez Quithe (2008-09-19 14:25:32)


myhandhelds.pl - tam robię recki gier na Vitę i Switcha, zamiast tłumaczyć animu :V
Zakupy na Play-Asia $3 taniej z kodem MYPSVITA smile

Offline

#16 2008-09-25 16:57:48

happy0lady
Użytkownik
Skąd: Kraków | Kuruoshii Anime
Dołączył: 2008-07-15

Odp: Efekty w aegisub i synchro

Dzięki, już wszystko wiem.
Bardzo pomogliście smile

Offline

#17 2008-09-25 19:38:23

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Efekty w aegisub i synchro

Nighthanter napisał:

Suchy, w 1.10 też jest to możliwe, wystarczy kliknąć 2 razy w miejscu w którym chcemy mieć napis. Ta druga opcja jest imo całkowicie zbędna, klikanie na zmianę widoku, potem łapanie za punkt zaczepienia i dopiero ustawianie pozycji suba, niepotrzebne. Jednym jak i drugim sposobem można szybko i precyzyjnie pozycjonować napisy, naprawdę zbędna opcja. Ja nie wiem, wszyscy mówią, żeby przesiadać się na 2.0, a przecież wersja 2.0 Aegisuba nie jest, moim zdaniem, jakoś szczególnie rewolucyjna.

Jesteś w błędzie.
Gdy trzeba ustawić napis np z dokładnością co do pixela, to próbując trafić 2klikiem prędzej trafi cie kurwica. Sam proces 2kliknięca na klawisz myszki powoduje często lekkie drgnięcie/przesunięcie kursora, co zmniejsza dokładność. Przesunięcie myszki i puszczenie przycisku, w znacznie mniejszym stopniu ma takie efekty uboczne. Poza tym jak myślisz kto pierwszy ustali DOKŁADNIE nową pozycję napisu, np tak by daszek litery t pokrył się z jakąś poziomą linią? Klikając 2x czy przesuwający?
Do tego w aegi 2.x masz jeszcze wizualne generowanie move z uwglzędnieniem czasu poczatku i końca (w 1.x tego nie masz), oraz wizualne skalowanie w wybranych osiach, oraz wizualne obroty w płaszczyznach (tych rzeczy też w 1.x nie masz). Wiecej - masz tez wizualne generowanie kodu maski, czego w 1.x też brakuje.

Zacznij robić zaawansowane efekty (i nie mam na myśli karaoke) w ASS, to zrozumiesz czym różni się 2.x od 1.x

Offline

#18 2008-09-25 19:58:25

Nighthanter
Użytkownik
Dołączył: 2007-03-04

Odp: Efekty w aegisub i synchro

Suchy, myślisz, że o tym nie wiem? Poza tym nie przesadzaj, z tym ustawianiem, żeby literka "t'" pokryła się z linią. Chwila moment i byś ustawił w 1.10, naprawdę, w obu przypadkach zajmuje to niewiele czasu. Co do tego, że komuś drży ręka przy klikaniu, to nie wina programu. Co do obrotów wokół osi Z i skalowania, robiłem je jeszcze zanim wersja 2.0 wyszła, wcale trudne to nie jest, z reguły już za drugim razem jestem w stanie podać poprawny kąt nachylenia, czy wielkość skalowania (aczkolwiek skalowanie raczej rzadko wykorzystuję). Te efekty są tak proste, że zrobienie ich dla kogoś, kto już nie jedne suby w ASS zrobił trwa dosłownie chwilę.

Jedyne, co faktycznie robi się szybciej, to obroty w płaszczyznach i generowanie maski (ale o tym wspominałem wcześniej). Co do \move, to nie zauważyłem tego, będzie trzeba kiedyś wypróbować, czy jest szybciej niż starymi metodami.


Suchy napisał:

Zacznij robić zaawansowane efekty (i nie mam na myśli karaoke) w ASS, to zrozumiesz czym różni się 2.x od 1.x

Hmm, jeśli można się spytać, o jakie konkretnie efekty ci chodzi?

Ostatnio edytowany przez Nighthanter (2008-09-25 20:00:09)

Offline

#19 2008-09-26 00:41:06

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Efekty w aegisub i synchro

Nie przesadzam. Po prostu staram sie by efekty był jaknajlepszy a nie na dop... się. Przy dobrym efekcie + maskowanie i nieliniowe przesunięcie, różnica położenia o kilka pikseli rzuca się w oczy ot chociażby z tego powodu, że ruch jest szarpany (ale nei tylko). Nie mówię też o tym, że nie da się w 1.x zrobić obrotu, czy też odpowiedniego pos, ale wizualnie (nie oszukujmy się) jest szybciej i dokładniej.

Zaawansowany efekt to masz np:
standardowy efekt (czyli type + pozycjonowanie) + maska, + cień + nieliniowe (lub losowe) przesunięcie po krzywej + skalowanie

Rób ręcznie.

Offline

#20 2008-09-26 08:07:59

Nighthanter
Użytkownik
Dołączył: 2007-03-04

Odp: Efekty w aegisub i synchro

Mówisz tak jakby ręcznie nie dało się tego dokładnie zrobić.

Suchy napisał:

Przy dobrym efekcie + maskowanie i nieliniowe przesunięcie

Nieliniowe? A jak to wizualne generowane move ma pomóc przy nieliniowym przesunięciu? Przecież move jest efektem liniowym, żeby zrobić za jego pomocą efekt nielinowy, trzeba podzielić efekt nieliniowy na efekty liniowe. W samym podręczniku fansubera napisane jest, że ASS nie wspiera przesunięcia nieliniowego.


Suchy napisał:

Nie mówię też o tym, że nie da się w 1.x zrobić obrotu, czy też odpowiedniego pos, ale wizualnie (nie oszukujmy się) jest szybciej i dokładniej.

Jednak różnica nie jest duża, robienie tych efektów to kwestia sekund. A dokładność, Suchy, to nie od programu zależy, jak dokładnie efekt będzie zrobiony, tylko od jego użytkownika. Mogę nawet podać ci przykład, gdzie mój efekt robiony na 1.10 był dokładniejszy, od robionego na 2.X przez kogoś innego. Bo mu się dokładnie zrobić nie chciało. Aegisub to tylko program wspomagający pracę z ASS, wersja 2.X udostępnia opcje, dzięki którym ktoś, kto nie zna się na ASS może zrobić takie efekty jak obrót czy skalowanie. Ale już efektu z org nie zrobi, bo nawet nie wie, że taki tag istnieje.

Suchy napisał:

Zaawansowany efekt to masz np:
standardowy efekt (czyli type + pozycjonowanie) + maska, + cień + nieliniowe (lub losowe) przesunięcie po krzywej + skalowanie

W takim razie ja jeszcze nie widziałem anime, w którym trzeba by taki efekt zrobić, mówię serio. Najczęściej musisz spozycjonować napis, narysować odpowiedni wielokąt i zakryć tabliczkę z japońskim (czasami też angielskim) tekstem. Czy przesunąć coś w czasie. I to najczęściej występują one osobno, rzadko kiedy trzeba robić to wszystko naraz. Oczywiście są efekty, gdzie łączy się kilka tagów, ale generalnie nic takiego, co podałeś. Raczej łączenie prostych tagów:
{\fad(520,0)\bord10\fs40\3c&HFFA8F0&\pos(418,536)}Drużyna biała
Gdzie po prostu zamiast tworzyć kolejny styl, tylko dla jednej linijki, modyfikuję wygląd starego.

Naprawdę jeszcze się nie spotkałem z efektem gdzie trzeba by obszar maski przesuwać po krzywej, do tego nieliniowo. Masz rację, takich efektów nie robię, bo one rzadko występują, tak rzadko, że jeszcze nigdy się z nimi nie spotkałem.

Ostatnio edytowany przez Nighthanter (2008-09-26 09:12:40)

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024