#1 2008-10-09 16:24:37

Heliar
Użytkownik
Skąd: P-ń
Dołączył: 2007-08-23

Ta sama wersja różne fps

Dość często zdarza mi się, że mam dokładnie taką samą wersję, pod którą są zrobione napisy, ale napisy są robione pod fps 23,976. Natomiast u mnie jak by stoi 25. Nie stwarza to większego problemu, ale zaczęło mnie to dręczyć, dlaczego tak jest i dlaczego dotyczy to tylko plików w formacie mkv. Podejrzewam, że to kwestia kodeków. Dlatego jeżeli ktoś wie, czemu występują takie rozbieżność, prosił bym o moją reedukację.

Edit:
Pomyliłem działy, może ktoś to potem przesunąć jezor

Ostatnio edytowany przez Heliar (2008-10-09 16:28:08)

Offline

#2 2008-10-09 16:27:26

Isao
Użytkownik
Skąd: Poznań
Dołączył: 2005-12-27

Odp: Ta sama wersja różne fps

fps zależy chyba od tego z jakiego źródła koder koduje materiał i z jakim fps'em
najbardziej powszechny to 23.976, 25 i bodajże 29,97(?)
imo konwersja to srt i po kłopocie... ^_^

(przy okazji taki subedit to chyba zawsze pokazuje że mkv ma 25fpsów gdzie w rzeczywistości ma więcej bądź mniej...)

Offline

#3 2008-10-09 16:38:02

Heliar
Użytkownik
Skąd: P-ń
Dołączył: 2007-08-23

Odp: Ta sama wersja różne fps

Zgadza się, mi SubEdit zawsze pokazuje 25 fps, ale widziałem napisy robione w SubEdicie, które miały 23,976fps. Gdyby to był tylko problem z SubEditem, to w innych playerach powinno być OK, a tu ni jak w czymkolwiek odtwarzam, muszę przerobić na 25 fps. Czy to możliwe, że autor napisów przerabiając ass i tworząc MicroDVD, przerobił je automatycznie na 23,976, pomijając prawdziwą wartość fps? Gdyby to było tylko to,... ale takie przypadki za często mi się trafiają.

Offline

#4 2008-10-09 16:39:38

groozin
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2006-07-15

Odp: Ta sama wersja różne fps

Ajajaj, ile razy my to męczyliśmy... SubEdit nie potrafi wykrywać poprawnie FPS plików innych niż avi i mpg, stąd dla mkv, ogg i innych używa wartości domyślnej, czyli 25. Najlepiej sprawdzić faktyczny FPS ratio w innym programie a potem wymusić go w SE. A tak w ogóle to używajcie wy wszyscy DirectVobSuba...
Z resztą nie wiem po co się wysilam, bo temat pewnie poleci jak wiele podobnych...


5205.png

Offline

#5 2008-10-09 16:57:43

Isao
Użytkownik
Skąd: Poznań
Dołączył: 2005-12-27

Odp: Ta sama wersja różne fps

No tak wystarczy faq przejrzeć i kilka tematów w działach o audio/video ew. poszperać po forum...
Co nie znaczy, że nie można kogoś nakierować przed ew. zamknięciem tematu... anfo2 się robi... trauma...

Ostatnio edytowany przez Isao (2008-10-09 16:58:42)

Offline

#6 2008-10-09 17:08:07

groozin
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2006-07-15

Odp: Ta sama wersja różne fps

Przecież przed skwitowaniem nie tylko nakierowałem, ale nawet dogłębnie wyjaśniłem sprawę, więc nie narzekaj. A poza tym, to najlepiej by było, jakby przeczytanie FAQ-u stało się obowiązkowe przy rejestracji...


5205.png

Offline

#7 2008-10-09 17:19:57

Heliar
Użytkownik
Skąd: P-ń
Dołączył: 2007-08-23

Odp: Ta sama wersja różne fps

Nie wpadłem na to, że może być coś takiego w FAQ. Co do pozostałych tematów, to musiały mieć jakieś dziwne tytuły, bo jakoś ich nie znalazłem. Co do tego, który program ma błędy to nie jestem pewien, ale tak jak pisałem, wszystkie playery jakie sprawdziłem wyświetlają poprawnie napisy przy 25 fps, mimo iż niektóre pokazują, że film ma 23,976. No i teraz taki bonus, który wyszedł w trakcie sprawdzania tego wszystkiego, DirectVobSub wyświetli napisy poprawnie tylko wtedy, gdy ma 23,976 fps. Więc gdzie jest błąd? Czy wszystkie playery się piepszą przy mkv i mimo, że pokazują jedno działają poprawnie z drugim. Czy może to DirectVobSub nie nadaje się do MicroDvD, albo po prostu kodowanie mkv jest tak popiepszone, że nie wiadomo czym to dobrze ugryźć?
Przejże te FAQ, i jeszcze raz sprawdzę forum, mam nadzieję że znajdę tam szczegółowe odpowiedzi. Więc ten temat by można zamknąć.

Offline

#8 2008-10-09 17:30:44

groozin
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2006-07-15

Odp: Ta sama wersja różne fps

DirectVobSub współpracuje poprawnie ze wszystkimi rodzajami filmów, wszystkimi ważniejszymi formatami napisów oraz większością playerów (trochę się rzuca z WMP na Viście, ale mniejsza o to...).Warto się nim zainteresować, bo obsługuje również najbogatszy obecnie format, czyli ass (SE tylko jego nieco uboższego braciszka, ssa). Nie wiem skąd wziąłeś taką tezę, ale działa dobrze nie tylko z fps 23,976, ale również wszystkimi innymi, także niestandardowymi. Warunkiem jest oczywiście żeby fps napisów zgadzało się z fps filmu. To pierwsze zazwyczaj jest opisane przez autora, a drugie możemy sprawdzić np w Media Player Classic lub VLC. Jeśli się nie zgadza - możemy zmienić w SE. Pożyteczne jest też, że nawet jeśli player źle wykrywa fps (jak SE), to DVS wciąż będzie używał poprawnej wartości.

PS Jeśli mamy napisy ssa, ass, mpl2 czy tmp zmienianie fps nie jest potrzebne, bo to formaty czasowe.

Ostatnio edytowany przez groozin (2008-10-09 17:34:31)


5205.png

Offline

#9 2008-10-09 17:53:32

Heliar
Użytkownik
Skąd: P-ń
Dołączył: 2007-08-23

Odp: Ta sama wersja różne fps

Masz rację, że DirectVobSuba zawsze będzie pokazywał dobrze. Doszedłem do wniosku, że wina leży w przestarzałych playerach, przyzwyczaiłem się do starszej wersji, która nie współpracuje za dobrze z mkv. Nowsze wersje pokazują już poprawne wartości fps (nie mówię tu o SubEdicie tego nie sprawdzałem). Tak czy siak ja nadal będę używał starszego (kwestia przyzwyczajenia) i puki nie wynajdą czegoś, czego w ogóle nie odpalę, to przy nim pozostanę. Wolę już bawić się ze zmianą fps, niż zmieniać przyzwyczajenie jezor

Dzięki groozin za pomoc.

Offline

#10 2008-10-09 19:09:43

groozin
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2006-07-15

Odp: Ta sama wersja różne fps

Tylko pamiętaj, że jeśli teraz zmienisz FPS na, nomen omen, błędne i zapiszesz sobie anime/film na płytce, kiedyś po przesiadce na lepszego playera będziesz musiał znowu zmieniać na poprawne. Dlatego lepiej już teraz zrobić co należy żeby nie produkować sobie kłopotów na przyszlość smile
Poszukaj czy twój player ma opcję wymuszenia innego fps i staraj się używać poprawnego dla danego wydania.

Ostatnio edytowany przez groozin (2008-10-09 19:11:23)


5205.png

Offline

#11 2008-10-09 19:24:17

Isao
Użytkownik
Skąd: Poznań
Dołączył: 2005-12-27

Odp: Ta sama wersja różne fps

Dlatego najprościej według mnie korzystać z takich formatów jak srt czy ass/ssa
naprawdę są o niebo lepsze aniżeli 'klatkowe' [;

~groozin chwilowa słabość... [;
ot przyzwyczajony jestem jakoś do ostatniej plagi najazdów...
...na nowe podobne do starych tematów...

Offline

#12 2008-10-09 19:32:21

Heliar
Użytkownik
Skąd: P-ń
Dołączył: 2007-08-23

Odp: Ta sama wersja różne fps

groozin napisał:

Tylko pamiętaj, że jeśli teraz zmienisz FPS na, nomen omen, błędne i zapiszesz sobie anime/film na płytce, kiedyś po przesiadce na lepszego playera będziesz musiał znowu zmieniać na poprawne. Dlatego lepiej już teraz zrobić co należy żeby nie produkować sobie kłopotów na przyszlość smile
Poszukaj czy twój player ma opcję wymuszenia innego fps i staraj się używać poprawnego dla danego wydania.

Mimo iż oglądam anime/filmy masowo, nie wypalam nic na płytki, oglądam, seeduje, jak braknie miejsca wywalam. W całym domu może z 10 płyt z jakimiś filmami znajdę, anime żadnego.

Offline

#13 2008-10-09 19:34:24

groozin
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2006-07-15

Odp: Ta sama wersja różne fps

W takim wypadku wolna amerykanka. Byle działało smile


5205.png

Offline

#14 2008-10-09 20:13:25

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Ta sama wersja różne fps

Zamiast Vobsuba lepiej używać po prostu funkcji wyświetlania napisów w MPC, są o wiele (wiele) ładniejsze, albo playera typu KMPlayer, który czyta i wyświetla wszystko out-of-the-box.

Kolegę Isao uprasza się o nieprzenoszenie anfosfery do nas oczkod

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024