#1 2009-02-04 19:09:17

KKnD
Zbanowany
Skąd: Dystrykt Wschodni <=> D.G.
Dołączył: 2008-04-11

Suby,GG a stylistyka pisania

Witam,
Ostatnio dręczy mnie pewne zagadnienie.
Otóż:
Jak powinno się pisać na GG:
Czy są jakieś zasady dotyczące pisowni?
Bo do tej pory uważałem że powinno się używać dużych liter w zwrotach grzecznościowych.
Ale jeden z użytkowników ANSI twierdzi że także w SMS należy pisać z małej 'Ci' .

Teraz kiedy choruje oglądam GTO.
I tam praktycznie każdy zwrot jest z Dużej.

Czy ktoś oświecony może podzielić się śwatłem wiedzy?

Pokaż spoiler
Jeżeli temat jest zbyt głupi proszę nie oftopować.
Dziekuje


fontani32678yp1.gif

Offline

#2 2009-02-04 19:24:54

KieR
Użytkownik
Skąd: タルヌフ
Dołączył: 2008-02-11

Odp: Suby,GG a stylistyka pisania

Tak naprawdę to są dwa słowa:

- zaimek przymiotny (wskazujący) "ci" - np. "widzę, że ci panowie trochę sobie wypili"
- rzeczownik w celowniku "Ci" - w znaczeniu "Tobie" - "mówię Ci, że tak było"

To pierwsze słowo piszemy zawsze Z MAŁEJ LITERY (i to tu najczęściej pojawia się błąd) - bo nie ma w nim nic specjalnego. Tak jak na przykład "tamci".

To drugie - piszemy z WIELKIEJ LITERY, ponieważ jest to zwrot grzecznościowy - zwracamy się do osoby.

Jak ktoś ma wątpliwości, to niech się zastanowi, czy w danym przypadku słowo CI da się zastąpić słowem Tobie - jeżeli nie, to piszemy z małej; jeżeli tak - to z wielkiej.


tumblr_static_bug.gif

Offline

#3 2009-02-04 19:26:52

Isao
Użytkownik
Skąd: Poznań
Dołączył: 2005-12-27

Odp: Suby,GG a stylistyka pisania

Czy są jakieś zasady?! A do szkoły to się nie chodziło hmm Oo
Zawsze były... wystarczy dobrze poszukać...
O pisowni zaimków osobowych http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=8337
ogólnie o zasadach pisowni w 'jp' http://so.pwn.pl/zasady.php?id=665

Offline

#4 2009-02-04 19:40:30

groozin
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2006-07-15

Odp: Suby,GG a stylistyka pisania

KieR napisał:

To drugie - piszemy z WIELKIEJ LITERY, ponieważ jest to zwrot grzecznościowy - zwracamy się do osoby.

Tak, ale to jest zasada dotycząca wyłącznie korespondencji, tzn listów i SMS-ów. Dyskusyjne jest czy powinno się stosować do tej zasady na forach albo czatach, ale w książkach, pracach naukowych/literackich, czy napisach zaimek osobowy "ci" piszemy z MAŁEJ LITERY.


5205.png

Offline

#5 2009-02-04 19:46:27

luki349
Użytkownik
Skąd: Poznań
Dołączył: 2006-11-18

Odp: Suby,GG a stylistyka pisania

czyli pytanie brzmi czy "Ci" piszemy w... paierach? (nie wiem jak to nazwać) formalnych i nie formalnych czy nie. To, że piszemy w formalnych jest oczywiste.

Offline

#6 2009-02-04 20:40:41

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Suby,GG a stylistyka pisania

groozin napisał:
KieR napisał:

To drugie - piszemy z WIELKIEJ LITERY, ponieważ jest to zwrot grzecznościowy - zwracamy się do osoby.

Tak, ale to jest zasada dotycząca wyłącznie korespondencji, tzn listów i SMS-ów. Dyskusyjne jest czy powinno się stosować do tej zasady na forach albo czatach, ale w książkach, pracach naukowych/literackich, czy napisach zaimek osobowy "ci" piszemy z MAŁEJ LITERY.

Najlepsze na forach są zdania typu "Ty głupi ch*&^, k&^#$@ z Ciebie i tyle Ci powiem". Sam nie wiem, czy to jest hipokryzja, czy zwyczajna głupota, czy też (najprędzej) szerzący się jak zaraza wtórny analfabetyzm. Tak jak groozin napisał, w liście do papieża czy szefa można sobie z wielkiej pisać, ale na forach? Czatach? Po co? A już broń Boże w subach, co niestety wciąż zdarza się nagminnie. Ja nawet w sms-ach nie używam wielkich i nie jest to w żadnym wypadku oznaka lekceważenia, bo treść przekazuje cały tekst, a nie pisownia jednej litery, a jak używam, bo czuję, że "sytuacja wymaga", to i tak mam wrażenie, że robię coś wbrew sobie.

Offline

#7 2009-02-04 20:44:20

Latarnik
Użytkownik
Dołączył: 2007-02-26

Odp: Suby,GG a stylistyka pisania

groozin napisał:

Tak, ale to jest zasada dotycząca wyłącznie korespondencji, tzn listów i SMS-ów. Dyskusyjne jest czy powinno się stosować do tej zasady na forach albo czatach, ale w książkach, pracach naukowych/literackich, czy napisach zaimek osobowy "ci" piszemy z MAŁEJ LITERY.

Tak właśnie jest. Piszesz list do ukochanej (elektroniczny czy tradycyjny, nieważne), bądź osoby ci znanej i nie chcesz wyrażać się kolokwialnie, piszesz zaimki z wielkiej litery. Cała reszta z małej i tyle. Zresztą do niedawna to było takie trochę "martwe" prawo, bo kiedy w książkach widziało sie zaimek osobowy pisany z wielkiej litery od razu wiadomo było, że mowa jest o Bogu. Ostatnimi czasy strasznie widoczna jest "falandyzacja" zasad języka polskiego. Ile ludzi, tyle zasad i oczywiście każda słuszna.

Offline

#8 2009-02-04 20:47:36

KKnD
Zbanowany
Skąd: Dystrykt Wschodni <=> D.G.
Dołączył: 2008-04-11

Odp: Suby,GG a stylistyka pisania

Właśnie o to mi chodziło, Panie F.
Z tym że ja uważam sms czy gg jako 'list z natychmiastową odpowiedzią'.

Dowiedziałem się iż w sub'ach to jest błąd, a nieformalnych tekstach zależy od szacunku, tak?

ps. a czy używanie apostrofu w ang. wyrazach i ich odmienianie to błąd? (tak w/w ?)


fontani32678yp1.gif

Offline

#9 2009-02-04 21:54:01

lb333
Użytkownik
Dołączył: 2006-01-30

Odp: Suby,GG a stylistyka pisania

KKnD napisał:

Właśnie o to mi chodziło, Panie F.
Z tym że ja uważam sms czy gg jako 'list z natychmiastową odpowiedzią'.

Dowiedziałem się iż w sub'ach to jest błąd, a nieformalnych tekstach zależy od szacunku, tak?

ps. a czy używanie apostrofu w ang. wyrazach i ich odmienianie to błąd? (tak w/w ?)

W"sub'ach" jest to błąd. W alfabecie Morse'a już nie. Proponuję zajrzeć do poradni PWN w Internecie.

Offline

#10 2009-02-04 22:09:54

ksenoform
Użytkownik
Skąd: Sosnowiec
Dołączył: 2007-10-10

Odp: Suby,GG a stylistyka pisania

Tu mam mały przydatny link dla chętnych lektury.

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?szukaj … era&kat=18

oraz

http://www.megaupload.com/?d=Y7GIEMYY taki mały plik.

Offline

#11 2009-02-04 22:16:09

groozin
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2006-07-15

Odp: Suby,GG a stylistyka pisania

KKnD napisał:

Właśnie o to mi chodziło, Panie F.
Z tym że ja uważam sms czy gg jako 'list z natychmiastową odpowiedzią'.

No i właśnie stąd się biorą kontrowersje. Nie ma chyba zasady zabraniającej pisać z dużej litery na GG, ale moim zdaniem to już jest jakieś zboczenie smile Z dużej mamy pisać w listach tradycyjnych i mailach. SMS niby też pod to podchodzi, ale chyba mało kto tak sztywno trzyma się tej zasady, bo i czasu na to szkoda. Właściwie to nawet do znajomych, których codziennie widujemy powinniśmy pisać używając dużej litery, ale pomijając zaproszenia, pozdrowienia, czy inne oficjalne formy jakoś wiele osób tego nie robi. Nie będę komentował czy takie upotocznianie zasad pisowni jest dopuszczalne, niech lingwiści się się nad tym głowią. Ogólnie trzymajmy się reguły: wszędzie, poza listami i innymi pismami, piszemy "ci", "twój" etc. z MAŁEJ litery! (Chyba że mówimy o Bogu)

A o apostrofach już było W TYM temacie. W odniesieniu do imion, ale były też ogólne zasady. BTW "suby" uznałbym już za zaadoptowane do polszczyzny słowo slangowe.

Ostatnio edytowany przez groozin (2009-02-04 22:17:13)


5205.png

Offline

#12 2009-02-17 21:47:04

arystar
Użytkownik
Skąd: Dzierżoniów
Dołączył: 2008-05-29

Odp: Suby,GG a stylistyka pisania

A ja mam pytanie, czy w subach nazwy pospolite użyte w funkcji imion (np. panicz, podkomorzy, hrabia) powinny być pisane z dużej litery? Do tego wchodzi jeszcze przemienność tej nazwy pospolitej z prawdziwym imieniem (dużo mniej jest używana, i do tego nie od początku).


-=PIERWSZA TROLLOWA MIĘDZYNARODÓWKA=-
dobre, lepsze, radzieckie!

Offline

#13 2009-02-17 23:46:35

Envie
Użytkownik
Skąd: Częstochowa
Dołączył: 2008-12-21

Odp: Suby,GG a stylistyka pisania

Jeżeli nie jest to początek zdania to piszemy z małej litery. Na Boga zapamiętajcie tą rzecz i przestańcie wydawać suby, w których piszecie "Cię", "Tobie", "Panu" itd. Gdy widzę coś takiego w subach, to od razu je wyrzucam. Tytuły, jak np. hrabia również pisze się z małej. Niby czemu mielibyśmy je pisać z wielkiej litery?

Tylko w korespondencji pisze się z wielkiej litery w zwrotach grzecznościowych (Drodzy Czytelnicy, w dniu matki można napisać Kochana Mamo itd)

Przy okazji:
tego uczy się w podstawówce.

Ostatnio edytowany przez Envie (2009-02-18 09:51:10)

Offline

#14 2009-02-18 00:38:15

luki349
Użytkownik
Skąd: Poznań
Dołączył: 2006-11-18

Odp: Suby,GG a stylistyka pisania

no nie koniecznie... (zasada jest w sumie umowna i nie trzeba się do nie stosować tak samo jak do akapitów) jeśli chcesz podkreślić znaczenie tytułu np.: jakiś tam imperator, to piszesz z małej, ale wielki i potężny Imperator piszesz z dużej, ale nie musisz !

Offline

#15 2009-02-18 08:40:24

bodzio
Użytkownik
Skąd: Szczecin
Dołączył: 2006-05-18

Odp: Suby,GG a stylistyka pisania

Nie, luki349, piszesz zawsze z małej, chyba że byłby to list do tegoż imperatora. A kto robi inaczej (przykładem niech będzie jeden z hardków ASG) - ma błąd, i tyle.


wladza1.png

Offline

#16 2009-02-18 10:58:35

Quithe
Użytkownik
Skąd: Bytom / Warszawa (głównie)
Dołączył: 2005-03-28

Odp: Suby,GG a stylistyka pisania

Fakt, nie powinno być z wielkiej. Ale skoro już o tym mowa, pojawia się kwestia "wasza wysokość" przy zwrocie poddanego do króla/cesarza itd. Ja to zapisuję z wielkiej, podobnie "wasza cesarska mość" itp. Nie widziałem w żadnej książce z małej, aby tak pisać.


myhandhelds.pl - tam robię recki gier na Vitę i Switcha, zamiast tłumaczyć animu :V
Zakupy na Play-Asia $3 taniej z kodem MYPSVITA smile

Offline

#17 2009-02-18 11:08:41

Envie
Użytkownik
Skąd: Częstochowa
Dołączył: 2008-12-21

Odp: Suby,GG a stylistyka pisania

Quithe napisał:

Fakt, nie powinno być z wielkiej. Ale skoro już o tym mowa, pojawia się kwestia "wasza wysokość" przy zwrocie poddanego do króla/cesarza itd. Ja to zapisuję z wielkiej, podobnie "wasza cesarska mość" itp. Nie widziałem w żadnej książce z małej, aby tak pisać.

Wydaje mi się, że w takim przypadku zapisuje się z wielkiej, kiedy jest to oficjalny zwrot, natomiast gdy jesteśmy przyjaciółmi królowej i urządzamy z nią pogaduszkę przy herbacie, wtedy będziemy pisać z małej litery.

Offline

#18 2009-02-18 11:47:14

hikikomori
Użytkownik
Skąd: z szafy
Dołączył: 2006-08-09

Odp: Suby,GG a stylistyka pisania

Envie napisał:
Quithe napisał:

Fakt, nie powinno być z wielkiej. Ale skoro już o tym mowa, pojawia się kwestia "wasza wysokość" przy zwrocie poddanego do króla/cesarza itd. Ja to zapisuję z wielkiej, podobnie "wasza cesarska mość" itp. Nie widziałem w żadnej książce z małej, aby tak pisać.

Wydaje mi się, że w takim przypadku zapisuje się z wielkiej, kiedy jest to oficjalny zwrot, natomiast gdy jesteśmy przyjaciółmi królowej i urządzamy z nią pogaduszkę przy herbacie, wtedy będziemy pisać z małej litery.

Gdy zwracasz się do władcy, to nawet żeby to miała być sypialnia, Wasza Wysokość to zwrot oficjalny i leci w wielkich. Władca to władca, nawet rodzice tak się do niego zwracają. Jeśli jesteś w sypialni ze swoją dominą i wołasz "ukarz mnie, wasza wysokość!" to z małych.
Sory za sypialniane klimaty - właśnie wstałam;]

Ostatnio edytowany przez hikikomori (2009-02-18 14:56:59)

Offline

#19 2009-02-18 16:23:51

KKnD
Zbanowany
Skąd: Dystrykt Wschodni <=> D.G.
Dołączył: 2008-04-11

Odp: Suby,GG a stylistyka pisania

kurczę, ale się rozrosło.
Ale dzięki temu wiem na co zwracać uwagę przy oglądaniu(i ewentualnych komentarzach).


fontani32678yp1.gif

Offline

#20 2009-02-18 16:40:26

lb333
Użytkownik
Dołączył: 2006-01-30

Odp: Suby,GG a stylistyka pisania

hikikomori napisał:

Gdy zwracasz się do władcy, to nawet żeby to miała być sypialnia, Wasza Wysokość to zwrot oficjalny i leci w wielkich. Władca to władca, nawet rodzice tak się do niego zwracają. Jeśli jesteś w sypialni ze swoją dominą i wołasz "ukarz mnie, wasza wysokość!" to z małych.
Sory za sypialniane klimaty - właśnie wstałam;]

Ja się tylko zastanawiam, czy Wasza Wysokość to prawdziwa królowa. Bo jeżeli to jakaś władczyni Bajkolandii, to nie wiem, po co pisać wielkimi literami. Ale nie chce mi się szukać info na ten temat. ^^

Ostatnio edytowany przez lb333 (2009-02-18 16:40:40)

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024