#1 2009-10-25 18:07:20

Fari
Użytkownik
Dołączył: 2008-08-02

Efekt napływających napisów.

Witam wszystkich. Wraz z kolegą uczymy się tworzyć napisy do anime w ass.

Aktualnie uczymy się robić karaoke, ja zajmuję się timingami, on efektami.
Chcemy stworzyć efekt „napływających” napisów, lecz nie możemy sobie z tym poradzić.

Chcemy otrzymać coś takiego jak na tym openingu: http://www.youtube.com/watch?v=ASeWR3V2uYc

Może ktoś wie jak zrobić taki efekt, albo mógłby nam podsunąć jakiś link?

Offline

#2 2009-10-25 18:13:56

Isao
Użytkownik
Skąd: Poznań
Dołączył: 2005-12-27

Odp: Efekt napływających napisów.

śmiem twierdzić iż owy efekt był tworzony w AAE (adobe after effects) lub pochodnym programie... oczkod

Offline

#3 2009-10-25 18:41:56

FAiM
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Efekt napływających napisów.

Gdzie tam, imo wszystkie efekty - bo nie wiem, o który dokładnie chodzi - da się osiągnąć w ass-ie.


K5Cqyo6.png?1

Offline

#4 2009-10-25 18:55:05

Fari
Użytkownik
Dołączył: 2008-08-02

Odp: Efekt napływających napisów.

FAiM napisał:

Gdzie tam, imo wszystkie efekty - bo nie wiem, o który dokładnie chodzi - da się osiągnąć w ass-ie.

Chodzi nam o efekt, gdzie napisy „napływają” z góry w ustalone miejsce, a następnie podczas zmiany na nową linijkę tekstu, „opadają” w dół, jednocześnie rozpływając się.

Program, na którym teraz pracujemy to Aegisub, jednak im bardziej go poznajemy, tym bardziej mamy wrażenie że do stworzenia podobnego karaoke, potrzebujemy innego oprogramowania : (

Offline

#5 2009-10-25 19:01:07

KieR
Użytkownik
Skąd: タルヌフ
Dołączył: 2008-02-11

Odp: Efekt napływających napisów.

Musicie poznać tajniki programowania, bo na karaoke się skrypciki robi oczkod


tumblr_static_bug.gif

Offline

#6 2009-10-25 19:01:46

Bakura
Użytkownik
Skąd: Tychy
Dołączył: 2006-01-21

Odp: Efekt napływających napisów.

Toż to rysunki w ass, przypominające błyskawice. W drugim efekcie wygląda to jak kilka warstw blurowanych jednocześnie, co sprawia fajne przesuwające się rozmycie. A pojawianie i znikanie  linijek wykorzystuje frz i frx albo fry, bądź oba na raz. Efekt można osiągnąć skryptem lua, a rysunek można narysować w assdraw3. Odnośnie tych "błyskawic" to niedługo miałem robić podobny efekt i już będę miał się na czym wzorować. Odnośnie karaskela z Aegisuba 1.10, to nie można w nim zrobić podziału na poszczególne litery, aczkolwiek nie wiem, czy nie poprawili tego w nowej wersji, tylko, że ona ssie jeśli chodzi o skrypty i nie używam jej do tego. Nie znaczy to wcale, że nie używam takiego podziału. Jeśli chcesz pomocy i skryptu do nauki kara, to odezwij się na gg, bo na forum nie mam zamiaru wszystkiego opisywać. A i jeszcze jedno, jak Kier napisał, skrypty wymagają pewnej wiedzy z programowania, więc by nie było później przerażenia po zobaczeniu skryptu i stwierdzenia "odpuszczę to sobie".

Ostatnio edytowany przez Bakura (2009-10-25 19:09:38)


What's the point with pointer?
Szisza jest zła a Demo jeszcze gorsze
Kainote link
Umu umu

Offline

#7 2009-10-25 20:33:38

tymek88
Użytkownik
Skąd: Brühl
Dołączył: 2006-11-20

Odp: Efekt napływających napisów.

Isao napisał:

śmiem twierdzić iż owy efekt był tworzony w AAE (adobe after effects) lub pochodnym programie... oczkod


Hmm, niekoniecznie ;P
Imo, wszystko to da się zrobić w ass/aegisub jezor
Co do tego "rozmycia" imo to mogłoby być najtrudniejsze, ale Bakura ma racje, to jest blur z nołozonymi paroma warstwami.
Kiedyś szperałem sobie po forach (jak pisałem z bakurą xD) i zbnlazłem coś takiego.. Żeby było mało, to na to rozmycie, znalazłem gotowy srypt lua (ale nei do wersji 1.10), gdzie efekt wyglądał identycznie jezor

///edit:
Aaaa, jesli o mnie chodzi, to nie wiedziałbym, jak zrobić obrót sylaby, dla co drugiej ;P


///edit2:
Teraz sobie przypomniałem, ze ostatnio tez robiłęm kara do tego animca - dla rafcio_21 jezor
Kara prościutkie i nie ma takich efektow jak to w pierwszym poscie z YT, ale jakoś wyszło ;P

KLIK

Ostatnio edytowany przez tymek88 (2009-10-25 20:52:17)

Offline

#8 2009-10-25 20:54:08

Bakura
Użytkownik
Skąd: Tychy
Dołączył: 2006-01-21

Odp: Efekt napływających napisów.

Tymek, toż to proste mając math.mod(), tylko musisz wiedzieć do czego to i jak to używać^^ Ale od googlowania głowa nie boli, no chyba, że robisz to źle i nie masz żadnych wyników^^ Sam już też zagiąłem google i nic mi nie znalazło.

To oczywiście ma się odnosić do pierwszego editu.

Ostatnio edytowany przez Bakura (2009-10-25 20:55:26)


What's the point with pointer?
Szisza jest zła a Demo jeszcze gorsze
Kainote link
Umu umu

Offline

#9 2009-10-25 21:52:33

FAiM
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Efekt napływających napisów.

Z tego co kojarzę, to math.mod(x,y) zwraca 0 jeżeli nie ma reszty z dzielenia x przez y, a 1 jeżeli jest. Więc chcesz dzielić indeks sylaby (np. syl.i) przez 2?

Zresztą, sposobów jest kilka, wszystko zależy od osoby piszącej skrypt.

Przykładowo:

if moe+1 < 2 then moe = moe+1 else moe = 0 end

Oczywiście, gdzieś przed funkcją trzeba nadać wartość zmiennej moe (np. moe = 0), bo inaczej skrypt się sypnie. A zmieniając 2 na inną liczbę, można zrobić taki sam efekt co n sylabę - chociaż imo w takim wypadku lepsza by była losowość (oczywiście odpowiednio zabezpieczona, by nie wypadało dwa razy to samo pod rząd jezor).


K5Cqyo6.png?1

Offline

#10 2009-10-25 23:22:31

Bakura
Użytkownik
Skąd: Tychy
Dołączył: 2006-01-21

Odp: Efekt napływających napisów.

Ale zarąbistą zmienną wybrałeś "moe". Właśnie chodziło mi o to co napisałeś czyli "if math.mod(syl.i, 2)==0 then", nawet ze zmienną trafiłeś, bo mam coś takiego w moim nowym skrypcie do kara obsługującym podział co literę, kanji w pionie i polankę.


What's the point with pointer?
Szisza jest zła a Demo jeszcze gorsze
Kainote link
Umu umu

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024