#1 2010-05-30 19:03:09

mxmone
Użytkownik
Dołączył: 2010-05-30

Pikselowanie w VLC player przez 2s po ponownym zakodowaniu pliku MKV !

Witam!

Mam dziwny problem i nie wiem czego jest to wina.

PROBLEM:
1. Wykonałem demux pliku MKV na film w rozszerzeniu h264, dzwięk ogg oraz napisy ass i srt (czyli wszystko co było).
2. Następnie chciałem dodać swoje napisy w formacie ASS.
3. Za pomocą programu MKVMerge 3.4 GUI dodałem wszystko tak jak było wcześniej + moje napisy.

Po zakodowaniu i obejrzeniu w VLC media player wszystko jest ok (to samo Windows Media Classic). Jednak w VLC przy szybkim przeskakiwaniu miedzy scenami pojawiło się pokselowanie na 1 lub 2s po czym obraz się ustala i odtwarza normalnie. Czegoś takiego nie ma w Windows Media Classic.

Sprawdziłem więc oryginalny plik MKV i tam ten problem nie występuje!

PYTANIE:
Dlaczego po ponownym zakodowaniu dzieją się takie dziwne rzeczy??? Mam zainstalowane tylko kodeki CCCP.
Co prawda nie przeszkadza to w oglądaniu, bo problem pikselowania występuje jedynie przy szybkich przeskokach miedzy różnymi sekundami filmu, ale jestem ciekawy dlaczego takie coś występuje skoro oryginalny MKV nie ma czegoś takiego. Przecież nic nie grzebałem przy oryginalnej ścieżce video...

Może ktoś mnie naprowadzić na odpowiedź??

Oryginalny plik MKV:
Kodek video: avc1
Rozdziałka: 704x480
Klatki: 23.97...
Format obrazu: 4:3

Tak samo ustawiłem wszystko przy MKVMerge przy łączeniu na nowo. Kiedy kodowałem bez ustawienia proporcji obrazu 4:3 obraz jest większy, bo rozdziałka samego video jest większa. Oczywiście oryginalny MKV też jest właśnie w 4:3. (oryginalny obraz video jest w 3:2).

Porównywałem oba pliki za pomoca programu MediaInfo. Jedyna różnica jest taka:
Oryginalny:
Aplikacja zapisująca            : mkvmerge v2.1.0 ('Another Place To Fall') built on Aug 19 2007 13:40:07
Biblioteka zapisująca           : libebml v0.7.7 + libmatroska v0.8.1
Mój:
Aplikacja zapisująca            : mkvmerge v3.4.0 ('Rapunzel') built on May 15 2010 09:38:20
Biblioteka zapisująca           : libebml v0.8.0 + libmatroska v0.9.0

I jeszcze mała ciekawostka. Rozmiar pliku z dodatkowymi napisami ASS (mój) ma rozmiar 263MB, a oryginalny plik ma: 264MB!!!! Dokładna różnica to 150 968 Bajtów. Ciekawe prawda?? Czyżby nowa biblioteka matroska coś dodatkowo kompresowała?? :>

POMOCY znawcy kodowania smile))

Offline

#2 2010-05-30 19:36:25

Sir_Ace
Użytkownik
Dołączył: 2006-11-18

Odp: Pikselowanie w VLC player przez 2s po ponownym zakodowaniu pliku MKV !

Nie demuksuj pliku na części pierwsze, tylko pierwotny plik mkv otwórz bezpośrednio w MKVmerge i tylko dorzuć napisy (możesz też powyłączać to, czego nie potrzebujesz).

Czy będzie lepiej - nie wiem; szybciej - tak (jakieś dziesięć sekund jezor)

Offline

#3 2010-05-30 19:37:49

bodzio
Użytkownik
Skąd: Szczecin
Dołączył: 2006-05-18

Odp: Pikselowanie w VLC player przez 2s po ponownym zakodowaniu pliku MKV !

Jakiego kodowania? 0_o


wladza1.png

Offline

#4 2010-05-30 19:38:51

Tai_
Użytkownik
Dołączył: 2009-12-11

Odp: Pikselowanie w VLC player przez 2s po ponownym zakodowaniu pliku MKV !

Mam zainstalowane tylko kodeki CCCP.

Fajnie, tylko że VLC raczej z nich nie korzysta, bo ma swój własny pożal-się-Boże zestaw.
Sprawdź w MPC albo czymś innym.


cccpdearsbanner.jpg

Offline

#5 2010-05-30 19:47:05

Hatake
Użytkownik
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Dołączył: 2004-12-15

Odp: Pikselowanie w VLC player przez 2s po ponownym zakodowaniu pliku MKV !

Po pierwsze, nie kodowania, tylko muksowania.
Po drugie, masz o 1,3 wersji nowszą wersję od starej, więc pewnie jest ulepszona biblioteka, która wymaga mniej nagłówka, bądź czegoś tam nie dodałeś. Może czcionki?
Po trzecie, co to za herezje o rozdzielczości? Skąd ci się wzięło 3:2? Na logikę tyle nie wychodzi. Obraz jest 4:3, który jeśli jest w 4:3 powinien mieć komputerowo dopasowany obraz do 640x480, 704x528, itp. A jeśli 16:9, to 704x400 i inne różne. Anamorfozę możesz zastosować.
Po czwarte, to VLC posiada własne biblioteki dekodujące, a więc nie korzysta z CCCP, którego zainstalowałeś. Jaki jest powód? Widocznie programiści VLC nie nadążają z coraz to nowszymi wersjami x264 i zdarzają się małe niekompatybilności.

Zanim coś się napisze, radzę zapoznać się z tematyką i terminologią, bo takich głupot dawno nie czytałem. Radzę też użyć Google, bo to, co tu napisałem wyskakuje na pierwszych stronach (czego ja oczekuję od mojego pokolenia...? chyba niemożliwości). Radzę też używać mózgu jako narzędzia do logicznego myślenia. Wiem, na dzień dzisiejszy trudno tego dokonać, ale jednak można.

Tai_ napisał:

Mam zainstalowane tylko kodeki CCCP.

Fajnie, tylko że VLC raczej z nich nie korzysta, bo ma swój własny pożal-się-Boże zestaw.
Sprawdź w MPC albo czymś innym.

No przecież pisał, że sprawdzał. xD

Ostatnio edytowany przez Hatake (2010-05-30 19:48:36)

Offline

#6 2010-05-30 19:54:29

Tai_
Użytkownik
Dołączył: 2009-12-11

Odp: Pikselowanie w VLC player przez 2s po ponownym zakodowaniu pliku MKV !

Po czwarte, to VLC posiada własne biblioteki dekodujące, a więc nie korzysta z CCCP, którego zainstalowałeś. Jaki jest powód? Widocznie programiści VLC nie nadążają z coraz to nowszymi wersjami x264 i zdarzają się małe niekompatybilności.

Wbij na #darkhold na rizonie, każdy builder x264/developer x264 i w ogóle ktokolwiek tam siedzi powie ci, że używanie VLC grozi wyleceniem z kanału (  ̄3 ̄)

1. Wykonałem demux pliku MKV na film w rozszerzeniu h264, dzwięk ogg oraz napisy ass i srt (czyli wszystko co było).

Btw. nie demuxuj na .h264, bo wtedy tracisz całe info i przy muxowaniu musisz ustalać wszystko od nowa, FPS, AR itp. etc. itd.
Lepiej od razu tak jak wcześniej pisali od razu w MKVmerge się bawić.


cccpdearsbanner.jpg

Offline

#7 2010-05-30 22:05:45

mxmone
Użytkownik
Dołączył: 2010-05-30

Odp: Pikselowanie w VLC player przez 2s po ponownym zakodowaniu pliku MKV !

Sir_Ace napisał:

Nie demuksuj pliku na części pierwsze, tylko pierwotny plik mkv otwórz bezpośrednio w MKVmerge i tylko dorzuć napisy (możesz też powyłączać to, czego nie potrzebujesz).

Czy będzie lepiej - nie wiem; szybciej - tak (jakieś dziesięć sekund jezor)

Nie wiedziałem, że tak można jezor Dzięki za poradę oczkod Jednak to nie zmieniło sytuacji. Nadal dzieje się to samo smutny

Hatake napisał:

Po pierwsze, nie kodowania, tylko muksowania.
Po drugie, masz o 1,3 wersji nowszą wersję od starej, więc pewnie jest ulepszona biblioteka, która wymaga mniej nagłówka, bądź czegoś tam nie dodałeś. Może czcionki?

Fakt, muksowania. Przepraszam guru smile
Wszystko zostało dodane, nawet czcionki.

Hatake napisał:

Po trzecie, co to za herezje o rozdzielczości? Skąd ci się wzięło 3:2? Na logikę tyle nie wychodzi. Obraz jest 4:3, który jeśli jest w 4:3 powinien mieć komputerowo dopasowany obraz do 640x480, 704x528, itp. A jeśli 16:9, to 704x400 i inne różne. Anamorfozę możesz zastosować.

Obraz jest w 3:2, ale przy ponownym "muksowaniu" (nauczyłem się:) ) obraz jest wymuszany na 4:3. Jak nie wierzysz to mogę podesłać info z pliku oczkod

Hatake napisał:

Po czwarte, to VLC posiada własne biblioteki dekodujące, a więc nie korzysta z CCCP, którego zainstalowałeś. Jaki jest powód? Widocznie programiści VLC nie nadążają z coraz to nowszymi wersjami x264 i zdarzają się małe niekompatybilności.

Takie gdybanie, ale kto tam wie...

Hatake napisał:

Zanim coś się napisze, radzę zapoznać się z tematyką i terminologią, bo takich głupot dawno nie czytałem. Radzę też użyć Google, bo to, co tu napisałem wyskakuje na pierwszych stronach (czego ja oczekuję od mojego pokolenia...? chyba niemożliwości). Radzę też używać mózgu jako narzędzia do logicznego myślenia. Wiem, na dzień dzisiejszy trudno tego dokonać, ale jednak można.

Na google szukałem, bo nawet nie wiedziałbym, że MKV to tylko kontener (podobnie trochę jak DVD). Podobnie z programem MKVMerge. Zawsze najpierw szukam, potem pytam. A mózgu poszukaj u siebie oczkod Na terminologii nie muszę się znać, skoro nie siedzę w tym temacie, a zapytać jakoś muszę. Jeśli ktoś mnie uświadomi to więcej takiego błędu nie popełnię.

Poza tym jak widać twoje wywody nie wniosły za wiele do rozwiązania problemu. Sir_Ace był bardziej pomocny oczkod

Tai_ napisał:

Mam zainstalowane tylko kodeki CCCP.

Fajnie, tylko że VLC raczej z nich nie korzysta, bo ma swój własny pożal-się-Boże zestaw.
Sprawdź w MPC albo czymś innym.

Tak więc to jednak wida nowych bibliotek i dziwne sterowniki w playerze VLC. Tak więc jak widać nie należy się tym przejmować. Dzięki smile A tak w ogóle używam tylko MPC, a VLC zainstalowałem, gdy jeszcze nie miałem MediaInfo smile

Offline

#8 2010-05-30 22:13:38

FAiM
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Pikselowanie w VLC player przez 2s po ponownym zakodowaniu pliku MKV !

mxmone napisał:

Obraz jest w 3:2

Nie, nie jest...

720x480, to 3:2.
Natomiast 704x480, to już 22:15 jezor.


K5Cqyo6.png?1

Offline

#9 2010-05-30 22:29:18

Hatake
Użytkownik
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Dołączył: 2004-12-15

Odp: Pikselowanie w VLC player przez 2s po ponownym zakodowaniu pliku MKV !

mxmone - nie wniosły moje wywody, bo widocznie przeczytałeś bezmyślnie. W jednym moim poście masz odpowiedzi na wszystko. A z tym mózgiem, to mam nadzieję, że nie odebrałeś tego obraźliwie, bo takowym to nie było.

Nie, żebym się czepiał, ale skoro o MKVMerge wyszukałeś na necie, to skąd ci się wzięło kompresowanie i kodowanie?

Nie gdybanie, ale najbardziej prawdopodobna możliwość, bo co innego? Chyba tylko virusy i robale.


Faim napisał, ale ci powiem, na czym to polega:

1. 704x480
2. bierzesz 704 dzielisz przez 480
3. wychodzi ci 1,4(6)
4. robisz z tego 1,4(6),1
5. podnosisz, aż w obu liczbach wyjdą ci liczby całkowite, wtedy wychodzi ci aspect ratio

Szybszy sposób, to podzielenie jednej i drugiej liczby przez 16 i zredukowanie do najmniejszego stosunku liczb całkowitych.

Skoro napisałeś, że to 3:2, to widać, jak szukasz w Google.
Wybacz, że tak się czepiam i zarzucam niewiedzę, ale z reguły nie lubię, jak ktoś o czymś mówi, a nawet się nie zna. Lepiej jakby w ogóle się nie odzywał, albo przynajmniej powiedział, że się nie zna i mówił o tym swoim lakonicznym językiem.

Ostatnio edytowany przez Hatake (2010-05-30 22:40:19)

Offline

#10 2010-05-30 22:35:51

mxmone
Użytkownik
Dołączył: 2010-05-30

Odp: Pikselowanie w VLC player przez 2s po ponownym zakodowaniu pliku MKV !

No dziwne, że MediaInfo pokazuje 3:2. To nie moja wina jezor Ale faktycznie trochę to dziwne. Zostawmy ten temat ;]

Hatake napisał:

Nie, żebym się czepiał, ale skoro o MKVMerge wyszukałeś na necie, to skąd ci się wzięło kompresowanie i kodowanie?

Pomyliłem pojęcie i tyle. Jak mówiłem, każdy pomylić się może smile

Hatake napisał:

Skoro napisałeś, że to 3:2, to widać, jak szukasz w Google.

Jak widać nie czytasz moich postów. TAK JEST NAPISANE W MEDIAINFO. Ja tego nie wymyśliłem i nie wyliczyłem. Tak mi pokazał program i tyle smile

Ostatnio edytowany przez mxmone (2010-05-30 22:41:48)

Offline

#11 2010-05-30 22:41:06

Hatake
Użytkownik
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Dołączył: 2004-12-15

Odp: Pikselowanie w VLC player przez 2s po ponownym zakodowaniu pliku MKV !

mxmone napisał:

No dziwne, że MediaInfo pokazuje 3:2. To nie moja wina jezor Ale faktycznie trochę to dziwne. Zostawmy ten temat ;]

Hatake napisał:

Nie, żebym się czepiał, ale skoro o MKVMerge wyszukałeś na necie, to skąd ci się wzięło kompresowanie i kodowanie?

Pomyliłem pojęcie i tyle. Jak mówiłem, każdy pomylić się może smile

Szkopuł w tym, że każde zagadnienie to pomyłka, a to już nie jest przypadek.

Offline

#12 2010-05-30 22:43:29

mxmone
Użytkownik
Dołączył: 2010-05-30

Odp: Pikselowanie w VLC player przez 2s po ponownym zakodowaniu pliku MKV !

Jak jesteś taki dokładny to idź to powinieneś zostać nauczycielem...
Tak czy inaczej dalsze twoje posty nic nie wnoszą ciekawego...

Offline

#13 2010-05-30 22:45:44

Hatake
Użytkownik
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Dołączył: 2004-12-15

Odp: Pikselowanie w VLC player przez 2s po ponownym zakodowaniu pliku MKV !

A co tu wnosić, skoro wszystko już masz, o co pytałeś?

Offline

#14 2010-05-30 22:51:04

mxmone
Użytkownik
Dołączył: 2010-05-30

Odp: Pikselowanie w VLC player przez 2s po ponownym zakodowaniu pliku MKV !

To chyba źle przeczytałeś o co mi chodzi. Sprawa nie jest wyjaśniona, ale są tylko domysły. Nie ma jak tego sprawdzić...

Offline

#15 2010-05-30 23:43:40

Hatake
Użytkownik
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Dołączył: 2004-12-15

Odp: Pikselowanie w VLC player przez 2s po ponownym zakodowaniu pliku MKV !

mxmone napisał:

PYTANIE:
Dlaczego po ponownym zakodowaniu dzieją się takie dziwne rzeczy??? Mam zainstalowane tylko kodeki CCCP.
Co prawda nie przeszkadza to w oglądaniu, bo problem pikselowania występuje jedynie przy szybkich przeskokach miedzy różnymi sekundami filmu, ale jestem ciekawy dlaczego takie coś występuje skoro oryginalny MKV nie ma czegoś takiego. Przecież nic nie grzebałem przy oryginalnej ścieżce video...

Może ktoś mnie naprowadzić na odpowiedź??

Hatake napisał:

Po czwarte, to VLC posiada własne biblioteki dekodujące, a więc nie korzysta z CCCP, którego zainstalowałeś. Jaki jest powód? Widocznie programiści VLC nie nadążają z coraz to nowszymi wersjami x264 i zdarzają się małe niekompatybilności.

Tai napisał:

Wbij na #darkhold na rizonie, każdy builder x264/developer x264 i w ogóle ktokolwiek tam siedzi powie ci, że używanie VLC grozi wyleceniem z kanału (  ̄3 ̄)

Hatake napisał:

Nie gdybanie, ale najbardziej prawdopodobna możliwość, bo co innego? Chyba tylko virusy i robale.

===========================================================

mxmone napisał:

Oryginalny plik MKV:
Kodek video: avc1
Rozdziałka: 704x480
Klatki: 23.97...
Format obrazu: 4:3

Tak samo ustawiłem wszystko przy MKVMerge przy łączeniu na nowo. Kiedy kodowałem bez ustawienia proporcji obrazu 4:3 obraz jest większy, bo rozdziałka samego video jest większa. Oczywiście oryginalny MKV też jest właśnie w 4:3. (oryginalny obraz video jest w 3:2).

Porównywałem oba pliki za pomoca programu MediaInfo. Jedyna różnica jest taka:
Oryginalny:
Aplikacja zapisująca            : mkvmerge v2.1.0 ('Another Place To Fall') built on Aug 19 2007 13:40:07
Biblioteka zapisująca           : libebml v0.7.7 + libmatroska v0.8.1
Mój:
Aplikacja zapisująca            : mkvmerge v3.4.0 ('Rapunzel') built on May 15 2010 09:38:20
Biblioteka zapisująca           : libebml v0.8.0 + libmatroska v0.9.0

Hatake napisał:

Po drugie, masz o 1,3 wersji nowszą wersję od starej, więc pewnie jest ulepszona biblioteka, która wymaga mniej nagłówka, bądź czegoś tam nie dodałeś. Może czcionki?
Po trzecie, co to za herezje o rozdzielczości? Skąd ci się wzięło 3:2? Na logikę tyle nie wychodzi. Obraz jest 4:3, który jeśli jest w 4:3 powinien mieć komputerowo dopasowany obraz do 640x480, 704x528, itp. A jeśli 16:9, to 704x400 i inne różne. Anamorfozę możesz zastosować.

FAiM napisał:

Nie, nie jest...

720x480, to 3:2.
Natomiast 704x480, to już 22:15 .:P

Hatake napisał:

Faim napisał, ale ci powiem, na czym to polega:

1. 704x480
2. bierzesz 704 dzielisz przez 480
3. wychodzi ci 1,4(6)
4. robisz z tego 1,4(6),1
5. podnosisz, aż w obu liczbach wyjdą ci liczby całkowite, wtedy wychodzi ci aspect ratio

Szybszy sposób, to podzielenie jednej i drugiej liczby przez 16 i zredukowanie do najmniejszego stosunku liczb całkowitych.

Skoro napisałeś, że to 3:2, to widać, jak szukasz w Google.

===========================================================

mxmone napisał:

I jeszcze mała ciekawostka. Rozmiar pliku z dodatkowymi napisami ASS (mój) ma rozmiar 263MB, a oryginalny plik ma: 264MB!!!! Dokładna różnica to 150 968 Bajtów. Ciekawe prawda?? Czyżby nowa biblioteka matroska coś dodatkowo kompresowała?? :>

POMOCY znawcy kodowania :)))

Hatake napisał:

Po drugie, masz o 1,3 wersji nowszą wersję od starej, więc pewnie jest ulepszona biblioteka, która wymaga mniej nagłówka, bądź czegoś tam nie dodałeś. Może czcionki?

Tai napisał:

Btw. nie demuxuj na .h264, bo wtedy tracisz całe info i przy muxowaniu musisz ustalać wszystko od nowa, FPS, AR itp. etc. itd.
Lepiej od razu tak jak wcześniej pisali od razu w MKVmerge się bawić.

Ostatnio edytowany przez Hatake (2010-05-31 00:11:05)

Offline

#16 2010-05-31 00:23:32

mxmone
Użytkownik
Dołączył: 2010-05-30

Odp: Pikselowanie w VLC player przez 2s po ponownym zakodowaniu pliku MKV !

Głupoty szukaj u siebie.

Nie wiem po co się tak męczyłeś, ale chyba naprawdę jesteś niedorozwinięty skoro tego nie widzisz. Udowodnij mi, że pikselowanie to wina... Potrafisz??

Chyba ciężki Ci się dzisiaj myśli, ale to nic nowego...

Offline

#17 2010-05-31 00:35:03

tygrysica2000
Zbanowany
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Dołączył: 2008-04-28

Odp: Pikselowanie w VLC player przez 2s po ponownym zakodowaniu pliku MKV !

By KKnD

Proste, ściągnij archiwalną wersje MKV toolsa i sie dowiesz...
PS u mnie też VLC chomikuje przy przewijaniu, mkv prosto z neta
Rada:
nie oglądaj na tym stary g*nie niczego, a w szczególności czegoś nowego


Ach życie płynie, a anime leci

Offline

#18 2010-05-31 01:13:27

Hatake
Użytkownik
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Dołączył: 2004-12-15

Odp: Pikselowanie w VLC player przez 2s po ponownym zakodowaniu pliku MKV !

mxmone napisał:

Nie wiem po co się tak męczyłeś. Udowodnij mi, że pikselowanie to wina... Potrafisz??

Tak, ja sie spotkałem z tym problemem, bo też mi się tak robi. I jakoś nie doszukiwałem się dziury w całym. Po prostu zawsze mam na zapas parę innych playerów, którymi też mogę sprawdzić, to co akurat mam zamiar sprawdzić/obejrzeć.

Dostałeś odpowiedź. Skoro VLC korzysta z własnych bibliotek, znaczy to, że sam sobie dekoduje audio, video i napisy, a to z kolei znaczy, że wina jest tylko i wyłącznie playera. Gdzie dokładnie? Nie wiem, nie jestem programistą. Zapytaj twórców VLC.

Ostatnio edytowany przez Quithe (2010-05-31 01:42:13)

Offline

#19 2010-05-31 01:21:14

bobek784
Użytkownik
Dołączył: 2007-02-13

Odp: Pikselowanie w VLC player przez 2s po ponownym zakodowaniu pliku MKV !

Takie spostrzeżenie: skoro ten problem występuje tylko w jednym programie to większe prawdopodobieństwo jest, że to właśnie ten program jest do d..., a nie samo muxowanie.


Nick na ANSI: bobek784v2

Offline

#20 2010-05-31 10:45:36

mxmone
Użytkownik
Dołączył: 2010-05-30

Odp: Pikselowanie w VLC player przez 2s po ponownym zakodowaniu pliku MKV !

bobek784 napisał:

Takie spostrzeżenie: skoro ten problem występuje tylko w jednym programie to większe prawdopodobieństwo jest, że to właśnie ten program jest do d..., a nie samo muxowanie.

Faktycznie tak jest, ale jestem ciekawe co się zmienia w pliku MKV podczas ponownego muksowania, że nagle to samo zakodowane video odtwarza się inaczej, podczas gdy w oryginalnym (starszym pliku MKV) wszystko działa idealnie. Ale to raczej pytanie skierowane do twórców bibliotek i na fora specjalistyczne oczkod

Dziękuje wszystkim za ciekawe spostrzeżenia.

Ostatnio edytowany przez mxmone (2010-05-31 10:46:07)

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024