Nie jesteś zalogowany.
Obszerniejsze info odnośnie imprezki:
http://www.facebook.com/event.php?eid=1 … 08&index=1
http://anime.com.pl/Dzien_Kultury_Japon … ,5722.html
Japonistyka Wyższej Szkoły Języków Obcych im. S. B. Lindego zaprasza na Dzień Kultury Japońskiej, który odbędzie się dnia 9 kwietnia 2011 w siedzibie WSJO przy ul. Piekary 5. Wstęp wolny dla wszystkich.
Na dniu Studenci WSJO prowadzić będą kwestę na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Tōhoku.
Plan:
11:00 Rozpoczęcie – 4 piętro, sala wykładowa 402.
11:15 STRACHY Z JAPOŃSKIEJ SZAFY – Skąd wzięła się przeklęta kaseta "The Ring" i dlaczego białe prześcieradła stanowią w Japonii realne zagrożenie. O przydatności soli w kontaktach z duchami, czyli krótki przegląd potworów japońskich od tych najpopularniejszych do tych, których istnienia nikt nie podejrzewa. Wykład przeprowadzą studentki 3 roku japonistyki Malwina Piotrowska oraz Barbara Szacoń.
11:50 KARATE - NIE TYLKO SZTUKA WALKI – wykład przygotowany przez Akademię Sztuk Walki w Poznaniu, która zajmuje się nauczaniem, rozwojem i treningiem japońskich sztuk walki oraz wywodzących się z nich systemów walk. Główną sztuką walki trenowaną w ich dojo (sali treningowej) jest karate shotokan. Gwarantem wysokiego poziomu nauczania jest główny trener, a zarazem jeden z najlepszych fachowców w sztukach walki wręcz, Robert Sworek 7 DAN, żywa legenda polskiego karate. Członkom swojego klubu Akademia gwarantuje najlepsze treningi, fachową kadrę instruktorską, starty w turniejach krajowych i zagranicznych, obozy szkoleniowe, zgrupowania i staże.
12:15 JAPONIA OCZAMI STUDENTA – Wyprawa do Japonii to dla wielu z nas marzenie. Marzenie, które w zeszłym roku studentom Wyższej Szkoły Języków Obcych udało się zrealizować. Jakie przygody spotkały ich w kraju wschodzącego słońca? Jak udało im się przeżyć na japońskiej diecie? Czy umieli się znaleźć w królestwie samurajów i godzilli? Czy aby na pewno wszyscy wrócili? O swoich doświadczeniach po pobycie w Japonii opowiedzą Anna Sota, studentka 3 roku japonistyki oraz Zofia Sidorowicz, studentka 2 roku japonistyki.
13:00 KONKURS WIEDZY O JAPONII – przeprowadzi Marcin Kłos, student 3 roku japonistyki. W konkursie do wygrania będzie najnowsza książka Rafała Tomańskiego „Tatami kontra krzesła. O Japończykach i Japonii“ sponsorowana przez wydawnictwo „Muza“. O książce: Kobiety cierpiące na syndrom męża na emeryturze i na stare lata zbierające pluszaki... Mężczyźni godzinami gapiący się na spadające metalowe kulki... Superszybkie pociągi wyposażone w starodawne toalety… Książka Rafała Tomańskiego, z wykształcenia japonisty i ekonomisty, od dzieciństwa zafascynowanego kulturą japońską, pokazuje, jak zrozumieć Japończyków oraz jak nie ulegać stereotypom na ich temat. Mimo że czasem wydaje się to niemożliwe...
Piętro -1, sala 1, 2 oraz korytarz
13:30 POKAZ KARATE – wraz z krótkim treningiem dla zainteresowanych poprowadzą karatecy z Akademii Sztuk Walki w Poznaniu.13:30 POKAZ KALIGRAFII – przeprowadzi Pan Terumichi Tsuda, absolwent rusycystyki na Tokijskim Uniwersytecie Języków Obcych, polonistyki na Uniwersytecie Hokkaido oraz Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tłumacz, od 2008 roku wykładowca japonistyki WSJO. W wolnym czasie zajmuje się kaligrafią.
13:30 CEREMONIA HERBATY – Pani Urszula Mach-Bryson oraz jej uczennica Pani Norie Mogi wykładająca we WSJO. Urszula Mach-Bryson, herbaciane imię Sōu. Absolwentka i obecnie lektor w Zakładzie Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest nauczycielką drogi herbaty stylu Urasenke. Herbatą interesuje się od 1998 roku. Swoje wykształcenie herbaciane zdobywała pod okiem sensei Sugimoto Sōen oraz w Kioto, w Urasenke Gakuen, szkole prowadzonej przez ród Sen, gdzie w kwietniu 2007 otrzymała licencję nauczyciela drogi herbaty. Obecnie zajmuje się propagowaniem drogi herbaty w Polsce. Organizuje prezentacje, spotkania z drogą herbaty, uczy. Jest prezesem stowarzyszenia Sunshinkai (Stowarzyszenie Drogi Herbaty Urasenke Tankokai Sunshinkai), które po 10 latach działalności grupy w Polsce, w czerwcu 2007 zostało oficjalnie uznane przez XV głowę rodu Sen, Sen Hounsai Genshitsu, za stowarzyszenie kontynuujące tradycję Urasenke w Warszawie.
14:45 POKAZ KIMON – przeprowadzą Pani Aki Wendland (WSJO) oraz Ewa Konieczna, absolwentka WSJO. Minęło około 2000 lat od kiedy w Japonii pojawiło się kimono, które powoli zmieniając się przybrało dzisiejszą formę. Widywane dziś wzory kimon pochodzą głównie z okresu Edo. Podobnie jak zachodnia odzież, kimono w swej różnorodności nie dzieli się tylko na damskie czy męskie. Wzornictwo kimona ukazuje również pozycję społeczną czy chociażby porę roku, a dzięki sposobie w jaki dana osoba je nosi, może oddawać także jej charakter.
15:15 GO - TRADYCYJNA GRA JAPOŃSKA – możliwość nauki od podstaw oraz rozegrania partii z nauczycielem dzięki Wielkopolskiemu Ośrodkowi Go „Honte“. Członkowie Ośrodka o sobie: „ Jesteśmy entuzjastami najstarszej, najtrudniejszej a zarazem najprostszej gry planszowej na świecie. Od ponad dwudziestu lat organizujemy spotkania, zgłębiając tajniki gry zarówno w poważnych rozgrywkach turniejowych jak i towarzyskich. Przyjdź i zobacz - może Go to gra także dla Ciebie?“
Piętro 4, sala 402 oraz 403
16:30 DEGUSTACJA SUSHI sponsorowana przez "GOKO Restauracja Japońska"17:15 WABORI - WOKÓŁ JAPOŃSKIEGO TATUAŻU – wykład przeprowadzi Pani Marcelina Leśniczak. Przygotowuje doktorat w zakresie literaturoznawstwa japońskiego XX wieku - bada twórczość dramaturgiczną pisarza Tanizakiego Jun'ichiro. Wykładowca UAM i WSJO. Stypendystka japońskiego Ministerstwa Edukacji (Mombusho) w latach 2004 - 2005 na Uniwersytecie Kobe (Kobe Daigaku), a w latach 2009-2010 stypendystka Fundacji Japońskiej (The Japan Foundation, także Kobe Daigaku). Działa aktywnie jako naukowiec - konferencje, warsztaty, artykuły, wykłady (podczas ostatniego pobytu w Japonii zaproszona była na wykłady na Kobe Daigaku oraz Bunkyo Gakuin Daigaku w Tokyo). Współpracuje z czasopismem Focus Historia (artykuły poświęcone Japonii) oraz jako tłumacz z wieloma firmami polskimi i japońskimi.
18:00 KONKURS WIEDZY O JAPONII – sponsorowany przez Wyższą Szkołę Języków Obcych, przeprowadzi Marcin Kłos, student 3 roku japonistyki.
18:15 TŁUMACZ - PRACA CZY HOBBY? – wywiad z Pawłem Dybałą oraz Pawłem Olejniczakiem poprowadzi studentka 3 roku japonistyki Marta Łosicka.
Paweł Dybała: absolwent japonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, główny tłumacz mang w wydawnictwie J.P.F., językoznawca i włóczykij. Przez ponad cztery lata mieszkał w Japonii, gdzie prowadził między innymi projekt badawczy mający na celu skonstruowanie żartującego robota, za co, o dziwo, otrzymał tytuł doktora nauk informatycznych. Przejechał niemal całą Japonię autostopem, o czym chętnie opowiada, racząc wytrwałych tysiącami zdjęć. Założyciel Laboratorium Językowego KOTOKEN, w którym, jak twierdzi, pod oficjalnym szyldem robi to, co lubi – tłumaczy, udziela konsultacji językowych, wygłasza prezentacje na temat japońskiego i Japonii oraz prowadzi badania naukowe. Trochę gaduła.
Paweł Olejniczak: absolwent japonistyki Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował zarówno jako tłumacz dla japońskiego koncernu, jak i przekładał na język polski komiksy dla wydawnictwa Waneko. Obecnie wykłada język japoński w Wyższej Szkole Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego oraz prowadzi swój sklep z książkami poświęconymi Japonii oraz z komiksami i fantastyką. W wolnych chwilach bierze udział w turniejach łuczniczych oraz siatkarskich.
19:30 Zakończenie.
Wszystkie wykłady oraz pokazy odbywać się będą w budynku uczelni przy ul. Piekary 5.
Po więcej informacji na temat prelegentów, prelekcji oraz pokazów prosimy o kontakt: andrzej.wyduba@gmail.com
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Z ciekawości, ktoś planuje może się zjawić? ^^
Pomyślałem sobie, że można przy okazji wykombinować może jakieś większe spotkanie czy coś
Offline
Jak w ten dzień dostane wolne(no i wypłata jak wpłynie na konto do tego czasu) to się tam stawiam obowiązkowo
Offline
Ja prawie pewne, że będę. Chociaż zobaczę owoc pracy kolegów z roku skoro już nie chciało mi się w niczym pomagać
Offline
No, ja się szykuje na poczęstunek sushi o ile nie zapomnę o tym Dniu Kultury Japońskiej ;p
Offline