#1 2011-07-21 22:27:17

xaveq
Użytkownik
Dołączył: 2011-02-14

Hardsuby "zacinają się"

Postanowiłem w ostatnim czasie poeksperymentować z hardsubami. Poszukałem więc w internecie i zrobiłem tak jak kazali tutaj, z tą jedynie różnicą, że nie pisałem skryptu AVS tylko użyłem tego kreatora zawartego w MeGUI. Co wyszło?

Na początku odcinka:
ddd_hsrwhqa.jpg

Później problem jest taki, że mimo zakodowania napisów w filmie, przez znaczną większość nie działają one płynnie w MPC. W SMplayerze wszystko działa dobrze. Problemy zaczynają się, gdy przychodzi do przewijania. Powstaje wówczas takie coś:
ddd_hsrwrpa.jpg
Pod MPC problemy z przewijaniem również są - trzeba dość długo czekać.

Kodek filmu to x256. W MeGUI nie wybierałem bitrate'u, tylko docelowy rozmiar pliku. Kontener to MKV. MeGUI wyrzucił plik bez dźwięku, więc muxowalem za pomocą mkvmerge 1.8.0 (używam tej wersji, bo z nowszymi często mam później problemy; reszty programów mam najnowsze wersje). Poniżej mediainfo:
ddd_hsrwrrp.jpg

Czy da się coś na to poradzić?
Aha. Czy do celów hardsubowych mogę używać video i audio używane przez np. HorribleSubs (plik źródłowy tego projektu właśnie od nich pochodził; mam na myśli, czy nie tracę jakości albo czy nie robię czegoś niepoprawnego/niezalecanego używając tych plików)?

#edit: Nie jest to wina mojego sprzętu - inne filmy w tym kodeku i rozdzielczości dobrze działają, a u kolegi jest to samo.

Ostatnio edytowany przez xaveq (2011-07-21 22:50:13)

Offline

#2 2011-07-21 23:47:22

bobek784
Użytkownik
Dołączył: 2007-02-13

Odp: Hardsuby "zacinają się"

HorribleSubs beznadziejnie koduje, więc to na pewno wina źródła, ściągnij coś porządniejszego, BD/DVDripa albo chociaż .ts'a, ostatecznie dobrego RAW'a.

Widziałem kilka epków od HorribleSubs i w nowszych, prawie w każdym, występuje takie coś jak na dołączonych obrazkach.

Ostatnio edytowany przez bobek784 (2011-07-21 23:47:49)


Nick na ANSI: bobek784v2

Offline

#3 2011-07-21 23:49:26

xaveq
Użytkownik
Dołączył: 2011-02-14

Odp: Hardsuby "zacinają się"

W oryginalnym pliku takie problemy nie występują. Czy jest to możliwe by była to ich wina a nie moja?
Jakie rawy są najbardziej polecane? Jest gdzieś może jakieś vademecum kodera? jezor

Ostatnio edytowany przez xaveq (2011-07-22 00:18:21)

Offline

#4 2011-07-22 00:11:41

Kensai
Użytkownik
Dołączył: 2009-08-15

Odp: Hardsuby "zacinają się"

Jak by nie kodowali, skoro w pliku źródłowym jest dobrze, to wina leży po stronie kodowania. Przy odpowiednich ustawieniach na pewno da się wyeliminować pixelozę i utrzymać jakość pliku źródłowego. Do hardków możesz używać i wersji ze streama w rozdziałce 360p, ale pliki wyjściowe będą zbliżone jakościowo do pierwowzoru jezor
Plik bez dźwięku wyrzucił zapewne dlatego, że go nie dołączyłeś. W głównym oknie MeGUI dolna połowa panelu odpowiada za kodowanie dźwięku i musisz tam zaznaczyć skąd ma go brać (i w jakim formacie kodować). Innym wyjściem jest wpisanie w skrypcie AVS "audio = true".
Jeśli nie masz jakiegoś skomplikowanego karaoke i efektów, to może lepiej zrobić zwykłego muxa zamiast przekodowywać cały obraz?

Offline

#5 2011-07-22 00:22:15

xaveq
Użytkownik
Dołączył: 2011-02-14

Odp: Hardsuby "zacinają się"

Mam m.in. efekty, które zasłaniają japoński napis i umieszczają w jego miejsce polski, więc niestety na full screenie się to rozwala, a tego chcę uniknąć. Do tego chcę się nauczyć robić hardsuby. W jakich ustawieniach mogę pogrzebać żeby nie nabełtać gorzej niż jest?

I mam jeszcze jeden problem. Podczas kodowania mój komputer przegrzewa się. smile_big Wyczyściłem w środku co się dało, ale moja maszyna po prostu nie daje rady (dlatego też wkręciłem kolegę na posadę kodera, ale on ma takie samo znikome pojęcie o temacie jak i ja jezor). Czy jest jakiś sposób na zapauzowanie pracy MeGUI? Mógłbym wtedy pauzować i czekać aż procesor się trochę ochłodzi.

Ostatnio edytowany przez xaveq (2011-07-22 00:30:57)

Offline

#6 2011-07-22 02:39:13

Urizithar
Użytkownik
Dołączył: 2011-04-07

Odp: Hardsuby "zacinają się"

Polecam odtwarzanie w mpc. Wtedy w opcjach (O na klawiaturze) możesz wejść w zakładkę subtitles/default style i zaznaczyć opcję "Position subtitles relative to the ideo frame" (zaznaczyć=ptaszek, a nie wypełniony kwadrat). Powinno być wtedy dobrze w full screenie.

Offline

#7 2011-07-22 12:38:57

Tai_
Użytkownik
Dołączył: 2009-12-11

Odp: Hardsuby "zacinają się"

Jest gdzieś może jakieś vademecum kodera?

http://mod16.org/hurfdurf/?p=178

HorribleSubs beznadziejnie koduje

Pr0tip:
HS w ogóle nie koduje.

Przy odpowiednich ustawieniach na pewno da się wyeliminować pixelozę i utrzymać jakość pliku źródłowego.

Nigga please stfu.

EDIT@Down:
To było do mnie?

Ostatnio edytowany przez Tai_ (2011-07-22 13:42:58)


cccpdearsbanner.jpg

Offline

#8 2011-07-22 12:39:45

Kensai
Użytkownik
Dołączył: 2009-08-15

Odp: Hardsuby "zacinają się"

Pauzy raczej nie ma. Możesz co najwyżej zmienić priorytet na low (domyślnie jest normal), to będzie nieco mniej obciążał procka.

Edit: Gdybyś zamiast trolować zaczął pisać coś z sensem, to może ktoś by brał pod uwagę twoje posty oczkod

Ostatnio edytowany przez Kensai (2011-07-22 13:25:54)

Offline

#9 2011-07-22 14:24:22

xaveq
Użytkownik
Dołączył: 2011-02-14

Odp: Hardsuby "zacinają się"

Daję na Low. I tak się przegrzewa. :/

Offline

#10 2011-07-22 14:29:56

Kensai
Użytkownik
Dołączył: 2009-08-15

Odp: Hardsuby "zacinają się"

A przy grach itp. się nie grzeje? Bo u mnie MeGUI śmiga nawet na starym gracie, tylko jest odpowiednio niższa prędkość kodowania.

Offline

#11 2011-07-22 15:08:18

Tai_
Użytkownik
Dołączył: 2009-12-11

Odp: Hardsuby "zacinają się"

Możesz co najwyżej zmienić priorytet na low (domyślnie jest normal), to będzie nieco mniej obciążał procka.

T_T
Low oznacza że jeśli jakiś program o wyższym priorytecie się wpierniczy to wtedy x264 ustąpi mu zasobów, inaczej dalej będzie leciał 100% procka.


cccpdearsbanner.jpg

Offline

#12 2011-07-22 15:15:29

xaveq
Użytkownik
Dołączył: 2011-02-14

Odp: Hardsuby "zacinają się"

Najnowsza gra, którą odpalałem u mnie na komputerze to LEGO Piraci z Karaibów. Wszystko chodziło ładnie. Nawet nic się nie zacinało.

Offline

#13 2011-07-24 08:40:37

entliczek
Użytkownik
Dołączył: 2010-06-06

Odp: Hardsuby "zacinają się"

xaveq napisał:

Później problem jest taki, że mimo zakodowania napisów w filmie, przez znaczną większość nie działają one płynnie w MPC. W SMplayerze wszystko działa dobrze.

Spróbuj otworzyć plik w najnowszej wersji MPC-HC (wyszła dwa dni temu) na wbudowanych filtrach: raz DXVA, raz FFmpeg

Ze screenshotów mediainfo niewiele wynika, mógłbyś dodać:
-plik wynikowy, parametry wywołania x264, log MeGUI
-wersje decodera w MPC(-HC), mplayera w SMplayer
-twój sprzęt (procesor, grafika, "bitowość" systemu)
Jeśli plik w całości odtwarza się normalnie, a błędy są przy przewijaniu to stawiałbym na problem w twoich odtwarzaczach/sprzęcie.

xaveq napisał:

mkvmerge 1.8.0 (używam tej wersji, bo z nowszymi często mam później problemy;

Wersja mająca już 5 lat sprawia ci mniej problemów? Co do kontenerów, to do hardsubów wystarczy mp4 (muxujesz przy pomocy mp4box).

xaveq napisał:

Jest gdzieś może jakieś vademecum kodera? jezor

doom9/10 + dokumentacja AviSynth, x264, MKVToolnix

Pół trollem, pół serio Fluff wymienia co potrzebujesz do udanego kodowania
-dobre źródło (DVD, BD)
-doświadczenie
-chęć nauki i eksperymentowania

xaveq napisał:

Czy do celów hardsubowych mogę używać video i audio używane przez np. HorribleSubs (plik źródłowy tego projektu właśnie od nich pochodził; mam na myśli, czy nie tracę jakości albo czy nie robię czegoś niepoprawnego/niezalecanego używając tych plików)?

HorribleSubs to: speed sub + speed raw. Czyli są pierwsi i tyle. Prawie każde wydanie oparte na oficjalnym DVD/BD będzie wyższej jakości. Hardsub, jak każdy encode, powoduje pogorszenie jakości (zakładając stałą objętości pliku).

Ostatnio edytowany przez entliczek (2011-07-24 08:43:51)

Offline

#14 2011-07-24 09:20:25

Tai_
Użytkownik
Dołączył: 2009-12-11

Odp: Hardsuby "zacinają się"

Pół trollem, pół serio Fluff wymienia co potrzebujesz do udanego kodowania

Nie.
Fluff całkiem serio mówi dlaczego NIE powinieneś w ogóle kodować.

HorribleSubs to: speed sub + speed raw.

Nie ( ´_ゝ`)
Horrible jedynie ripuje streamy ze strony Crunchyroll. To znaczy, oni tylko POBIERAJĄ plik video i napisy, które odtwarzają się w tym gównianym okienku flasha.

Co do kontenerów, to do hardsubów wystarczy mp4

Wyjdź :V


cccpdearsbanner.jpg

Offline

#15 2011-07-24 13:55:25

entliczek
Użytkownik
Dołączył: 2010-06-06

Odp: Hardsuby "zacinają się"

Tai_ napisał:

Pół trollem, pół serio Fluff wymienia co potrzebujesz do udanego kodowania

Nie.
Fluff całkiem serio mówi dlaczego NIE powinieneś w ogóle kodować.

"wymienia co potrzebujesz do udanego kodowania" nie kłóci z tym, że "mówi dlaczego NIE powinieneś w ogóle kodować"
Jak pokonasz wszystkie przeszkody z powodu których nie powinieneś kodować to możesz próbować.

W tekscie jest

tl;dr: you probably shouldn’t be encoding

zauważ słówko "probably" nie certainly.

it requires an actual learning effort and proper understanding of how the heck digital video actually works

Wymaga nauki, a nie, nawet mimo nauki nie masz szans nauczyć się kodować.

Jeśli traktujesz dosłownie i 100% poważnie ten post to zwrócę Ci uwagę na

you probably shouldn’t be getting into fansubbing

Koniec dyskusji, zamykamy wątek.

Tai_ napisał:

HorribleSubs to: speed sub + speed raw.

Nie ( ´_ゝ`)
Horrible jedynie ripuje streamy ze strony Crunchyroll. To znaczy, oni tylko POBIERAJĄ plik video i napisy, które odtwarzają się w tym gównianym okienku flasha.

Ogólnie tak, ale jak już się czepiamy to nie tylko z CR. Nie napisałem, że to fansub, a jedynie, że stawiają na szybkość.

Tai_ napisał:

Co do kontenerów, to do hardsubów wystarczy mp4

Wyjdź :V

Dla jednego strumienia audio, jednego strumienia video w 90% przypadków mp4 wystarczy. Chyba że koniecznie potrzebujesz rozdziały mkv.
MP4 ma jedną niezwykle istotną zaletę, dobrze przygotowane działa na prawie każdej platformie i nie ma wszystkich wad avi.
Nie jestem zwolennikiem hardsubów. Głównym powodem uzasadniającym logiczność tworzenia ich to dla mnie właśnie kompatybilność.
Możesz podać link do artykułu, niezależnego porównania, całkowicie odrzucającego zasadność mp4 dla tego przypadku (jedna ścieżka audio, jedna video)?
Z chęcią przeczytam.

Ostatnio edytowany przez entliczek (2011-07-24 13:58:01)

Offline

#16 2011-07-24 14:08:39

Tai_
Użytkownik
Dołączył: 2009-12-11

Odp: Hardsuby "zacinają się"

MP4 ma jedną niezwykle istotną zaletę, dobrze przygotowane działa na prawie każdej platformie i nie ma wszystkich wad avi.

>> dobrze przygotowane
Jak dobrze przygotujesz mkv to też istnieją odtwarzacze zdolne go ugryźć.

nie ma wszystkich wad avi.

Tzn. Jakich?

Możesz podać link do artykułu, niezależnego porównania, całkowicie odrzucającego zasadność mp4 dla tego przypadku (jedna ścieżka audio, jedna video)?

Ale po co polecać komukolwiek do czegokolwiek kontener który ssie i nie oferuje nawet połowy tego co .mkv? Nie ucz ludzi złych nawyków od początku.

Jak pokonasz wszystkie przeszkody z powodu których nie powinieneś kodować to możesz próbować.

Jasne. Najlepiej w MeGUI.

że stawiają na szybkość.

Oni nie stawiają na nic. Dostajesz to samo za darmo co użytkownicy CR dostają płacąc $$.

Oh, btw.

Głównym powodem uzasadniającym logiczność tworzenia ich to dla mnie właśnie kompatybilność.

Bullshit. Ass i spora część jego tagów poza fikuśnymi blurami i takimi innymi z 2.40 i w górę jest wspierana w większości odtwarzaczy które nie są z epoki kamienia łupanego.
Whoops. Tak czy inaczej zawsze możesz skonwertować napisy do .srt albo innego takiego i mieć softa.

Ostatnio edytowany przez Tai_ (2011-07-24 14:32:47)


cccpdearsbanner.jpg

Offline

#17 2011-07-24 14:37:24

xaveq
Użytkownik
Dołączył: 2011-02-14

Odp: Hardsuby "zacinają się"

Z racji tego, że nie mam dobrego źródła ani warunków do eksperymentowania (nie planuje zamieszkać u kolegi oczkod ), ani też pliku wyjściowego (straciłen nadzieję przez te kilka dni jezor), logów i reszty śmieci od tego encode'um daję sobie na razie spokój. Poczytam sobie te doomy, a jak będę miał czas, ochotę i możliwości to może coś pokoduję, a póki co - będę sobie muxował. Dzięki wszystkim za próby pomocy.

Offline

#18 2011-07-24 15:20:54

entliczek
Użytkownik
Dołączył: 2010-06-06

Odp: Hardsuby "zacinają się"

Tai_, chyba źle mnie zrozumiałeś. Nie napisałem, że mp4 jest lepsze od od mkv.  Dobrze obsługuje h264, aac, w przeciwieństwie do avi: vfr i b-ramki. Natomiast funkcji ma oczywiście mniej, to bezsprzecznie. W swoim poście próbujesz dowieść, że mp4 nie ma żadnych zalet, co nie jest prawdą.

Zasadnicze pytanie brzmi: dlaczego ktokolwiek robi hardsub?
-chce odtwarzać plik na odtwarzaczach bez obsługi napisów aas, czy mkv: polecam mp4
-chce by nikt nie "kradł" napisów, dodać efekty specjalne, cokolwiek innego: polecam mkv

Tai_ napisał:

Bullshit. Ass i spora część jego tagów poza fikuśnymi blurami i takimi innymi z 2.40 i w górę jest wspierana w większości odtwarzaczy które nie są z epoki kamienia łupanego.

Już chciałem wspomnieć najpopularniejsze konsole oczkod

Jeśli chcesz kontynuować dyskusję na temat kontenerów wolałbym przenieść się do tematu Mkv a mp4

xaveq napisał:

póki co - będę sobie muxował

Kolejny dobry dzień dla softsubowca

Offline

#19 2011-07-24 15:38:19

Tai_
Użytkownik
Dołączył: 2009-12-11

Odp: Hardsuby "zacinają się"

W swoim poście próbujesz dowieść, że mp4 nie ma żadnych zalet, co nie jest prawdą.

Po prostu nikt nic nie mówił o zamiarze odtworzenia tego na zewnętrznym sprzęcie, więc odrzuciłem ten pomysł.

Hallo Thar.


cccpdearsbanner.jpg

Offline

#20 2011-07-24 18:20:33

qwig
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2007-10-23

Odp: Hardsuby "zacinają się"

entliczek napisał:

W swoim poście próbujesz dowieść, że mp4 nie ma żadnych zalet, co nie jest prawdą.

y halo Thar
To poza większą kompatybilnością z plastykowi zabawkami ma jakąś zaletę?

Ostatnio edytowany przez qwig (2011-07-24 18:55:40)


-=PIERWSZA TROLLOWA MIĘDZYNARODÓWKA=-

dobre, lepsze, radzieckie!

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024