#1 2012-05-30 10:23:51

filimi
Użytkownik
Dołączył: 2012-05-30

Najlepsze programy do tworzenia filmów

Na początek chciałem serdecznie  przywitać wszystkich Forumowiczów. Nie jestem doświadczony w temacie.
Chciałem zapytać się o kilka najlepszych programów ( cena nie istotna ) jakie są dostępne w sklepach, za pomocą których można jest tworzyć filmy. Chodzi o filmy dokumentalne, ale ciekaw jest również programów do tworzenia filmów fabularnych, tzn. wszystkie te jakie widzimy w telewizji, kinie itd.
Oczywiste jest że potrzebuję dobrą kamerę, itd., itd., ale czy są jakieś programy które jedynie za pomocą kamery i tychże programów są wstanie coś stworzyć co da wrażenie profesjonalizmu ?   smile

Jeśli są jakieś linki dla początkujących, to byłbym wdzięczny równie za ich podanie.
Dziękuję za wszystkie rady.

Ostatnio edytowany przez filimi (2012-05-30 10:28:52)

Offline

#2 2012-05-30 10:56:41

Sledziu_w
Użytkownik
Skąd: Rybnik
Dołączył: 2007-11-04

Odp: Najlepsze programy do tworzenia filmów

Ze swojej strony mogę polecić Adobe After Effects i Sony Vegas Movie Studio
Na dobrą sprawę film połączysz nawet w Windows Movie Maker. Wspomniane przeze mnie programy idealnie nadają się do łączenia materiału filmowego oraz do dodawania różnych efektów specjalnych - od tych najprostszych (napisy, paski informacyjne) do tych bardziej skomplikowanych (wystrzały z broni, eksplozje, miecze świetlne).

Do programu Adobe trzeba mieć dobry komputer. Co prawda średniej klasy laptop poradzi sobie z tym wyzwaniem, ale czasem szlag jasny może trafić, kiedy czekamy kilka godzin na wyrenderowanie gotowej kompilacji.

W sieci jest mnóstwo wideo poradników, głównie w języku angielskim, ale można też znaleźć coś po naszemu. Polecam poszperać po różnych forach internetowych.
Od siebie polecam: aftereffects.pl/

Ostatnio edytowany przez Sledziu_w (2012-05-30 11:11:17)


http://gamesub.pl/ -> Nie gadamy, tłumaczymy

Offline

#3 2012-05-30 13:09:03

Sir_Ace
Użytkownik
Dołączył: 2006-11-18

Odp: Najlepsze programy do tworzenia filmów

Programem się nie tworzy filmu (no chyba że mówimy o animacji komputerowej), tylko go montuje albo uzupełnia o efekty specjalne i resztę badziewia. Adobe After Effects to raczej oprogramowanie do efektów. Ale nie ma co walić z armaty do wróbla - z innego twojego posta wnioskuję, że bardziej chodzi ci o cięcie i montaż. W tej sytuacji bardziej adekwatny byłby Adobe Premiere, Pinnacle Studio, wspomniane Sony Vegas albo... Lightworks. To profesjonalne oprogramowanie do montażu, które pomogło stworzyć wiele świetnych filmów. Ostatnio zostało uwolnione i udostępnione za darmo. Tym właśnie radziłbym ci się zainteresować. Ostrzegam tylko, że zabawa tego typu softem nie jest aż taka łatwa, jak się wydaje.

Offline

#4 2012-05-31 12:12:20

filimi
Użytkownik
Dołączył: 2012-05-30

Odp: Najlepsze programy do tworzenia filmów

Bardzo dziękuję Sledziu i Sir_Ace za odpowiedzi.
Jeśli chodzi o sprzęt jaki posiadam to nie mam Windowsa, bo mam Apple, MacOS X , dokładnie MacBook Pro 17.



Sledziu_w napisał:

Wspomniane przeze mnie programy idealnie nadają się do łączenia materiału filmowego oraz do dodawania różnych efektów specjalnych - od tych najprostszych (napisy, paski informacyjne) do tych bardziej skomplikowanych (wystrzały z broni, eksplozje, miecze świetlne).

Sir_Ace napisał:

Programem się nie tworzy filmu (no chyba że mówimy o animacji komputerowej), tylko go montuje albo uzupełnia o efekty specjalne i resztę badziewia. Adobe After Effects to raczej oprogramowanie do efektów. Ale nie ma co walić z armaty do wróbla - z innego twojego posta wnioskuję, że bardziej chodzi ci o cięcie i montaż. W tej sytuacji bardziej adekwatny byłby Adobe Premiere, Pinnacle Studio, wspomniane Sony Vegas albo... Lightworks. To profesjonalne oprogramowanie do montażu, które pomogło stworzyć wiele świetnych filmów.

Czy jest możliwe tak ogółem wypisanie ;
-ile mniej więcej programów jest potrzebnych, do zrobienia filmu dokumentalnego,
-i ile mniej więcej programów jest potrzebnych, do zrobienia filmu fabularnego ( typowe  jakie widzimy w telewizji )

Ciekaw jestem też do czego dokładnie miało by się używac tych programów, ale tym pytaniem nie chcę zamęczać nikogo, dlatego prosiłbym o link nauki dla początkujących, lub sam mniej więcej wypisze na dole z tego co forumowicze już się wypowiedzieli.

1-do łączenia materiału filmowego
2- -do dodawania różnych efektów specjalnych . - od tych najprostszych (napisy, paski informacyjne) do tych bardziej skomplikowanych (wystrzały z broni, eksplozje, miecze świetlne).
-3- ?



Znalazłem też dosyć popularny program, bo jedyny na stronie sklepowej powiązanej z kamerami; Program nazywa się ; TriCaster Virtual Set Editor (VSE) ( 4950,00 zł)
 
http://www.beiks.com.pl/tricaster-virtu … d-832.html

Chciałem zapytać się czy jest on warty zakupu i czy działa na Apple; MacOS X. ?

Offline

#5 2012-05-31 12:38:06

Sir_Ace
Użytkownik
Dołączył: 2006-11-18

Odp: Najlepsze programy do tworzenia filmów

filimi napisał:

Znalazłem też dosyć popularny program, bo jedyny na stronie sklepowej powiązanej z kamerami;

Sory, ale to żaden wyznacznik.


A reszta - trochę samodzielności. Programy do obróbki filmowej to zabawki raczej skomplikowane, często skierowane do profesjonalistów, normalnie kosztujące nieliche pieniądze, a ty nawet nie chcesz/nie potrafisz sprawdzić, czy ci soft pójdzie na Maku. Sprawdź w Google'u albo lepiej na stronie producenta. Szukasz kursów/tutoriali? Ta sama odpowiedź. Nie możesz zdecydować się na konkretny program? Poczytaj specyfikacje, przeanalizuj możliwości, porównaj z potrzebami, przejrzyj ceny. A jeżeli już musisz, to pytaj na forum poświęconym obróbce A&V, a już najlepiej montażowi. Tutaj jakieś 90% userów nie widziała takiego softu, a reszta pewnie ograniczała się do wstawienia/zakrycia jakiegoś napisu i może zrobienia bajeranckiego karaoke. Jak zapytasz, gdzie takie forum znaleźć, znowu krzyknę GOOGLE! I pracuj, szukaj, myśl samodzielnie.

Ostatnio edytowany przez Sir_Ace (2012-05-31 12:39:06)

Offline

#6 2012-05-31 16:03:51

DiamondBack
Użytkownik
Skąd: Ostrzeżenia: 5 (z 4)
Dołączył: 2007-01-25

Odp: Najlepsze programy do tworzenia filmów

Sir_Ace napisał:

... myśl samodzielnie.


To jest człowiek typu "think diffrent"  rotfl


Jestem osobą nietolerancyjną. I prosiłbym to uszanować.
http://letty.pl/

Offline

#7 2012-05-31 19:47:44

FAiM
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Najlepsze programy do tworzenia filmów

Hm... aż dziwne, że nikt nie polecił AviSynth


K5Cqyo6.png?1

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024