#1 2012-05-30 10:32:31

filimi
Użytkownik
Dołączył: 2012-05-30

Mikrofon do kamery.

Chciałem zapytać się w jaki sposób podczas nagrywania kamerą filmu dokumentalnego, łączy się dźwięk ( rozmowę ludzi ).
W typowych filmach przypuszczam że kiedyś dźwięk tworzono w studiu, co jest koszmarem w sensie złej jakości, ale współcześnie myślę że pewna osoba  stoi z mikrofonem nad głowami aktorów smile
Jednak w dokumentalnych filmach jak to wygląda?

Prosiłbym też o podanie linku dokładnego sprzętu jaki powinienem zakupić.  ( cena nie istotna )
Zapewne jest to mikrofon bezprzewodowy, ale jak wygląda odbiornik i czy podłącza się go do kamery która jednocześnie nagrywa głos?

Jeśli są jakieś linki dla początkujących, to byłbym wdzięczny równie za ich podanie. 
Dziękuję za wszystkie rady.

Ostatnio edytowany przez filimi (2012-11-04 10:21:48)

Offline

#2 2012-05-30 11:17:24

luki349
Użytkownik
Skąd: Poznań
Dołączył: 2006-11-18

Odp: Mikrofon do kamery.

w większości kamer masz wbudowany mikrofon, ale co do jakości dźwięku to różnie, dlatego najlepiej nagrywać dźwięk osobno - z tym, że do tego potrzebujesz kogoś do pomocy. Jeśli to ma być coś w deseń reportażu to jakiś mikrofon kup, jeśli dokument taki z "ukrycia" to wystarczy kamera z wbudowanym

Offline

#3 2012-05-30 15:24:39

Tristan
Użytkownik
Dołączył: 2008-07-07

Odp: Mikrofon do kamery.

Jeśli chodzi ci o typowe reportaże to tak. Jest operator kamery i osoba, która trzyma mikrofon. Zwykle jest on umieszczony na takim wysięgniku (nie wiem czy akurat dobrze to nazwałem, ale powinieneś wiedzieć o co chodzi).
Jeśli dobrze pamiętam to dźwięk jest nagrywany osobno. Dokładnie do dwie ścieżki dźwiękowe są. Jedna zawiera głos, wypowiedzi itp. Druga to tzw efekty, czyli naturalne dźwięki otoczenia (trzaśnięcie drzwiami, odgłos ptaków itp). Dopiero potem w specjalnym programie reporter (w większości stacji każdy sam sobie składa materiał) obrabia to co nagrał. Przynajmniej tak jest robione w profesjonalnych stacjach, wiem bo miałem zajęcia z redaktorem z TVN24, gdzie nam to pokazywał.

Odnoście poradników to nie wiem czy znajdziesz.
Co do sprzętu to nie za bardzo wiem czego oczekujesz. Mogę ci podać linki do profesjonalnych kamer, ale podejrzewam że ich ceny wywaliły by cię z butów. Są to kwoty przeważnie pięciocyfrowe i więcej.
Jeśli chcesz bawić się amatorsko to powinna ci starczyć zwykła kamera. Możesz poszukać na allegro jakiś używek. Często ludzie, którzy filmują wesela/komunie/itp przy zmianie sprzętu na nowy wystawiają tam stary na sprzedaż.

filimi napisał:

Zapewne jest to mikrofon bezprzewodowy, ale jak wygląda odbiornik i czy podłącza się go do kamery która jednocześnie nagrywa głos?

Jeśli podłączasz zewnętrzny mikrofon to kamera wtedy raczej już głosu nie powinna nagrywać.


- No to wchodzę do Jakuba na podwórze - ciągnął opowieść Semen - A on coś opieka na ognisku. Na rożnie znaczy się...Ja go pytam: “Jakub, gdzie upolowałeś taką żółtą wiewiórkę? “, a on mi na to: “Powiedziało, że nazywa się Pikaczu”...

Offline

#4 2012-05-31 11:03:27

filimi
Użytkownik
Dołączył: 2012-05-30

Odp: Mikrofon do kamery.

Bardzo dziękuję Luki349 i Tristan za odpowiedzi.
Jeśli chodzi o sprzęt jaki posiadam to nie mam Windowsa, bo mam Apple, MacOS X , dokładnie MacBook Pro 17.



Tristan napisał:

Jeśli chodzi ci o typowe reportaże to tak. Jest operator kamery i osoba, która trzyma mikrofon. Zwykle jest on umieszczony na takim wysięgniku (nie wiem czy akurat dobrze to nazwałem, ale powinieneś wiedzieć o co chodzi).
Jeśli dobrze pamiętam to dźwięk jest nagrywany osobno. Dokładnie do dwie ścieżki dźwiękowe są. Jedna zawiera głos, wypowiedzi itp. Druga to tzw efekty, czyli naturalne dźwięki otoczenia (trzaśnięcie drzwiami, odgłos ptaków itp). Dopiero potem w specjalnym programie reporter (w większości stacji każdy sam sobie składa materiał) obrabia to co nagrał. Przynajmniej tak jest robione w profesjonalnych stacjach, wiem bo miałem zajęcia z redaktorem z TVN24, gdzie nam to pokazywał.
.

Mnie dokładnie wydaje się że najlepszy sposób łączenia mikrofonu z kamerą to ten który ukaże poniżej w filmie wideo ( język niemiecki, ale łatwo się domyślić smile

http://www.youtube.com/watch?v=dks7bb5F … re=related

Na razie nie mogę znaleźć linku do powyższego produktu w sklepach, ale szukam bo urządzenie jest interesujące dlatego też  ceny jestem ciekaw.

luki349 napisał:

w większości kamer masz wbudowany mikrofon, ale co do jakości dźwięku to różnie, dlatego najlepiej nagrywać dźwięk osobno - z tym, że do tego potrzebujesz kogoś do pomocy. Jeśli to ma być coś w deseń reportażu to jakiś mikrofon kup, jeśli dokument taki z "ukrycia" to wystarczy kamera z wbudowanym

Nie wiem czy na myśli miałeś, coś takiego co ukaże poniżej, bo mnie wydaje się że jest to opcja jedyna, dlatego od razu proszę o podsumowanie tego mikrofonu i całości urządzeń;
Zestaw bezprzewodowy Sennheiser EW 135-P G3 – cena 2700,00 zł

http://www.beiks.com.pl/zestaw-bezprzew … d-144.html

lub coś droższego za 3600,00 zł.
Bezprzewodowy system mikrofonowy UWP-V2

http://www.beiks.com.pl/bezprzewodowy-s … 1073.html#



Mam jeszcze jedno ważne pytanie czy któryś z powyższych mikrofonów i odbiorników, mógłby przysłużyć do nagrywania wokalu w komputerze, czyli również jako karta dźwięku by móc śpiewać i nagrywać to, itd. Chodzi o to że miło byłoby zakupić jedno urządzenie które spełniało by również inne funkcje.

Offline

#5 2012-09-04 09:17:02

NicoNicoDouga
Użytkownik
Dołączył: 2012-09-03

Odp: Mikrofon do kamery.

Być może zaraz spotkam się ze słowami krytyki ze strony profesjonalistów, gdyż w kwestii filmowania jestem ogromnym amatorem, ale zastanawia mnie jedna rzecz. Ostatnio byłem na bardzo dużym weselu gdzie oprócz ekipy filmującej jeden z gości postanowił nagrać część uroczystości. Miał on którąś wersję zwykłej kamery z projektorem i przyznam, że był niezwykle denerwujący i upierdliwy wpychając się przed wszystkich i przepychając łokciami by sfilmować coś ciekawego. Ale dzień późnej, na poprawinach oglądaliśmy ten film wyświetlany na ścianie knajpy i przyznam szczerze, że dźwięk był zadziwiająco dobry. I stąd moje pytanie. Czy ja jestem głuchy i nie widzę różnicy czy nowoczesne kamery amatorskie mają już całkiem dobrą jakość? Warto kupić coś takiego?


Nie patrz się za siebie, bo spotkasz śmierć przed sobą.

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024