#1 2016-11-06 13:48:43

Mammoth
Użytkownik
Skąd: Ząbki
Dołączył: 2010-01-26

Pomoc z dyskiem twardym

Dobry.

Chciałem pomóc ojcu przenieść się na lepszego kompa, ale coś się zepsuło, dlatego piszę ten temat z nadzieją, że ktoś mi pomoże.

Od początku - na bardzo starym kompie są 2 dyski - master i slave (oba seria ATA 40 GB). Slave postanowiłem wykorzystać do przeniesienia danych na nowszy komp - konkretnie to zdjęć. Tu nastąpił mój największy błąd, albowiem zdjęcia przeniosłem metodą WYTNIJ... No ale do rzeczy. Tak przygotowany dysk przeniosłem z tego kompa, do kompa, w którym dyskiem Master jest dysk SATA. Otóż po podłączeniu dysku najpierw nie był on w ogóle widoczny w systemie (w BIOSie był widoczny jako PIERWSZY slave, przy czym SATA jako drugi slave) (stało się tak 2 razy), ale by go podłączyć musiałem najpierw odłączyć od płyty głównej taśmę od sprzętu ATA (nie wiem jak ona się zwie). Podłączyłem ją prawdopodobnie odwrotnie, gdyż po odwróceniu taśmy czarną końcówką do płyty głównej i podłączeniu dysku system mógł ładować się w nieskończoność (Win7). Postanowiłem więc zmienić metodę i przeniosłem dysk z powrotem do starego kompa tak, jak był, jednak teraz i na tym kompie nie jest widoczny w systemie - nie ma go nawet w zarządzaniu dyskami (Win XP). Jest widoczny TYLKO w BIOSie i widzi go także program PhotoRec. Inne programy, które instalowałem, nie widzą go.

PhotoRec odzyskał znaczną część danych, ale nie wszystko, a czas jego działania się wydłużał (po 20 godzinach pracy do końca było 307 i wciąż się zwiększało).

Co się mogło stać z tym dyskiem?


view?username=Mamut&style=normal

Offline

#2 2016-11-06 17:32:14

Usui-san
Użytkownik
Dołączył: 2010-06-19

Odp: Pomoc z dyskiem twardym

To jest typowy błąd dysków ATA odwrotnie podpinanych taśmą. Tak na szybko:
https://en.wikipedia.org/wiki/Integrate … lectronics
"Parallel ATA interface" oraz "Differences between connectors on 80-conductor cables"

Offline

#3 2016-11-06 18:03:54

wizard2000
Użytkownik
Skąd: Poznań
Dołączył: 2007-12-11

Odp: Pomoc z dyskiem twardym

Do odzyskiwania polecam Ontrack Easy Recovery, jak mi siadł dysk to odzyskał mi to co było i nawet więcej.


wizard2000.jpg

Offline

#4 2016-11-06 18:18:04

Mammoth
Użytkownik
Skąd: Ząbki
Dołączył: 2010-01-26

Odp: Pomoc z dyskiem twardym

Usui-san napisał:

To jest typowy błąd dysków ATA odwrotnie podpinanych taśmą. Tak na szybko:
https://en.wikipedia.org/wiki/Integrate … lectronics
"Parallel ATA interface" oraz "Differences between connectors on 80-conductor cables"

Czyli mam tę taśmę odwrotnie podpiąć czy jak? Bo piny inaczej nie wejdą ze względu na wystający element plastiku, który wpasowuje się tylko z jednej strony.


view?username=Mamut&style=normal

Offline

#5 2016-11-06 18:41:40

Usui-san
Użytkownik
Dołączył: 2010-06-19

Odp: Pomoc z dyskiem twardym

Niebieska końcówka idzie do płyty głównej, czarna do dysku MASTER, szara do dysku SLAVE. Podłączenie tej taśmy odwrotnie skutkuje takimi błędami.

Offline

#6 2016-11-06 19:03:02

Mammoth
Użytkownik
Skąd: Ząbki
Dołączył: 2010-01-26

Odp: Pomoc z dyskiem twardym

Na taśmie, którą posiadam mam jedną czarną końcówkę i dwie zielone :E


view?username=Mamut&style=normal

Offline

#7 2016-11-06 19:35:35

Usui-san
Użytkownik
Dołączył: 2010-06-19

Odp: Pomoc z dyskiem twardym

W takim razie spójrz na tą taśmę. Przyjęte jest, że ten odcinek, gdzie odległość między złączami skrajnym i środkowym jest większa, idzie do płyty głównej. Ten, gdzie jest mniejsza odległość podłączasz do dysków. Obstawiam, że te dwie zielone końcówki idą do dysków a czarna do płyty głównej.

Offline

#8 2016-11-06 19:44:54

Mammoth
Użytkownik
Skąd: Ząbki
Dołączył: 2010-01-26

Odp: Pomoc z dyskiem twardym

Czyli w tej chwili są prawidłowo podłączone.


view?username=Mamut&style=normal

Offline

#9 2016-11-07 03:32:23

Mammoth
Użytkownik
Skąd: Ząbki
Dołączył: 2010-01-26

Odp: Pomoc z dyskiem twardym

A jeszcze drugie pytanie - na tym nowszym kompie, gdzie jest dysk SATA i jako slave ten ATA, to jak mam je podłączyć?


view?username=Mamut&style=normal

Offline

#10 2016-11-07 10:41:42

bodzio
Użytkownik
Skąd: Szczecin
Dołączył: 2006-05-18

Odp: Pomoc z dyskiem twardym

Mammoth napisał:

A jeszcze drugie pytanie - na tym nowszym kompie, gdzie jest dysk SATA i jako slave ten ATA, to jak mam je podłączyć?

Normalnie, jeden Serial ATA, drugi Parallel ATA  szalony 
A, różnie to bywa z tymi kompami... pamiętaj o zworce przy twardzielu na ata, ustaw ją na slave, na dysku powinieneś mieć napisane jak.


wladza1.png

Offline

#11 2016-11-07 17:03:45

Mammoth
Użytkownik
Skąd: Ząbki
Dołączył: 2010-01-26

Odp: Pomoc z dyskiem twardym

Ustawiłem slave (upper than 32 GB). są jeszcze dwie możliwości odnośnie tych 32 GB, ale teraz nie pamiętam jakie. Dzisiaj nie będę się tym bawił, bo jestem ostro zryty po robocie, ale na pewno jeszcze do tego wrócę.


view?username=Mamut&style=normal

Offline

#12 2016-11-07 18:36:28

roobalek
Użytkownik
Dołączył: 2014-04-10

Odp: Pomoc z dyskiem twardym

Chyba coś za długo się rozpisałem i... wszystko poleciało "gdzieś lecz nie wiadomo gdzie", bo sesja wygasła.
Będzie zatem krótko, zerknij tu (konkretnie i po polskiemu) ->  zworki i podpięcie w IDE/ATA - tu podpowiedź, nie ma co bawić się w "loterię" z ustawianiem CS=Cable Select, lepiej samemu decydować na zworkach co Master, a co Slave i tylko właściwie podpiąć na tasiemce.
Jak już ogarniesz temat, to:
- na starym sprzęcie przywracasz układ dysków Master/Slawe na tasiemce, ewentualnie, bo już bawiłeś się ze zworką, na dysku Slawe prawidłowo ustawiasz zworkę na Slave, dodatkowa podpowiedź odnośnie podpinania taśmy, jedna z nitek (skrajna) jest koloru czerwonego, to nitka nr 1, a zarówno przy złączu na płycie głównej, jak i złącza na dyskach/napędach mają oznaczenia układu nitek 1 - 40 dla prawidłowego podpięcia, więc biorąc jeszcze pod uwagę ten wspomniany przez Ciebie plastik, wystający w połowie wtyczek tasiemki, a przeszkadzający w nieprawidłowym podpięciu (fakt, że czasem można spotkać taśmy z wtyczkami bez tego plastiku) raczej trudno pomylić się z podpięciem. Jak dobrze podepniesz, to dyski będą widoczne, i będziesz mógł ruszyć z odzyskiem danych.

- na nowym sprzęcie, do którego chcesz podpiąć dysk Slave ze starego komputera (jak już odniesiesz sukces na starym kompie i odzyskasz dane, albo odpuścisz sobie zabawę ze starym sprzętem, a na nowym będziesz chciał uaktywnić dysk Slave ze starego, i tu na nowym zabawić się odzysk danych), prawdopodobnie musisz podpinany dysk przestawić na Master. Dlaczego? Jak wspomniałeś, w nowym sprzęcie masz nowy dysk na SATA, podejrzewam, że i napęd Blu/DVD-RW, jeśli posiadasz, to też jest podpięty na SATA (a każde urządzenie SATA ma swój własny kabelek do spięcia z płytą gł. i nie ma bezpośredniego wpływu na złącze IDE/ATA oraz podpięte do niego urządzenia), zatem w nowym sprzęcie, na IDE/ATA będziesz miał podpięty tylko ten przepinany dysk, a skoro tak, to w nowym sprzęcie nie powinien on mieć zworki ustawionej na Slave lecz na Master. Po tym małym zabiegu powinien być widoczny i dostępny i w biosie, i w systemie.

I to by było chyba na tyle.
Powodzonka.

Ps.
A miało być krótko oczkod

Ostatnio edytowany przez roobalek (2016-11-07 20:43:17)

Offline

#13 2016-11-07 21:30:07

Kilgur
Użytkownik
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Pomoc z dyskiem twardym

Taka rada znajdz znajomego ktory sie zna (np sam sklada/skladal kompy) zrobi ci to za browara/flaszke w 5 min jezor
btw. przeniosłem metodą WYTNIJ...   brak slow poprostu...

Ostatnio edytowany przez Kilgur (2016-11-07 21:30:17)


ara ara...

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024