#1 2017-05-04 13:26:54

aholyterrors
Użytkownik
Dołączył: 2017-05-04

FANSUBY - badanie do pracy magisterskiej

Cześć wszystkim!
Przychodzę do was z ogrooomną prośbą!
Jestem studentką piątego roku anglistyki na Uniwersytecie Łódzkim. Pisze pracę magisterską na temat tłumaczenia i tworzenia fansubów. Elementem mojej pracy jest badanie, które pomoże mi wykazać jak wygląda praca fansubbera, a do tego potrzebuję waszej pomocy. Byłabym bardzo wdzięczna  za poświęcenie mi chwili swojego czasu na wypełnienie owego formularza. Jest troszkę długi i ma kilka otwartych pytań, ale każda jedna odpowiedź będzie dla mnie cenna, nawet ta najkrótsza! Pytania tyczą się głównie tłumaczy i korektorów, ale tak naprawdę każdy może go wypełnić smile
Formularz jest anonimowy, a zebrane wyniki nie będą nikomu udostępniane - będą użyte jedynie w mojej pracy.
Z góry dziękuję za wasz wkład!
Pozdrawiam,
Luiza Bobrowska

Link do formularza:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp … rm?c=0&w=1

Offline

#2 2017-05-04 13:53:41

marek2fgc
Użytkownik
Skąd: Lubin
Dołączył: 2010-06-28

Odp: FANSUBY - badanie do pracy magisterskiej

Formularz wypełniony. Tylko co ma zrobić biedny solowy tłumacz przy pytaniu o grupę? smile_big

Jakie błędy zauważyłem:

Od ilu lat zajmujesz się tworzeniem fansubów? 
>Więcej niż 4 lata (ile?)

Brak możliwości odpowiedzenia na pytanie w nawiasie. Równie dobrze można to wywalić i dać w Inne odpowiedź.

Czy zajmowałeś/aś się wcześniej tłumaczeniem?

Przydałoby się uściślić, czy chodzi o profesjonalne tłumaczenie.

Offline

#3 2017-05-04 13:54:14

bodzio
Użytkownik
Skąd: Szczecin
Dołączył: 2006-05-18

Odp: FANSUBY - badanie do pracy magisterskiej

Jak brać na poważnie kogoś, kto nie potrafi sklecić poprawnie kilku zdań w rodzimym języku, i którego pytania nie trafiają w realia dzisiejszych fansubów?


wladza1.png

Offline

#4 2017-05-04 14:03:11

aholyterrors
Użytkownik
Dołączył: 2017-05-04

Odp: FANSUBY - badanie do pracy magisterskiej

@marek2fgc Dzięki, poprawię się! smile

@bodzio Wszystkie uwagi chętnie przyjmę i poczytam. Jeśli masz chwilę, to daj znać co i gdzie nie pasuje, każde takie info jest przydatne i pozwoli uniknąć błędów w przyszłości.

Offline

#5 2017-05-04 14:14:01

Rein
Moderator
Skąd: Sława
Dołączył: 2006-12-08

Odp: FANSUBY - badanie do pracy magisterskiej

Wypełnione, ale fakt, ankieta mogłaby być bardziej dopracowana.

Offline

#6 2017-05-04 15:57:12

Bufallo
Użytkownik
Dołączył: 2014-05-25

Odp: FANSUBY - badanie do pracy magisterskiej

Póki co tłumacz ze mnie marny i z niewielkim doświadczeniem, ale wiem jak ważne w pracy dyplomowej są ankiety, więc przesłałem swoją wersję.

Offline

#7 2017-05-04 20:01:35

Kamiyan3991
Użytkownik
Skąd: Katowice
Dołączył: 2014-01-18

Odp: FANSUBY - badanie do pracy magisterskiej

Nie wypełniłem, bo za długie, pytania często niejasne/napisane od czapy. W dodatku podstawowe błędy, np. metryczkę wrzuca się na koniec. Każdy marketingowiec urwałby ci za to głowę. Analityk zresztą też, bo w ogóle nie widzę np. pytań opartych o skalę Likerta. Tak, wiem, że to pisał "humanista", ale tego typu prace bez zastosowania jakiejś podstawowej statystyki są bardzo ubogie, bo ciężko nawet sensownie porównać odpowiedzi, kiedy nie możesz sobie skal pomiarowej podbić poprzez rekodowanie zmiennych (dlatego właśnie wymyśliliśmy sobie Likerta do badań jakościowych, bo takie właśnie tutaj popełniasz).

Zresztą na część pytań nawet nie mogę odpowiedzieć, bo zadajesz je, nie wiedząc, jak przebiega cały proces.

Jeśli w wersji angielskiej (lub innej) zauważasz błąd, to:
1) Nie powielam go, poprawiam go na podstawie wersji oryginalnej (japońskiej)
2) Nie powielam go, poprawiam go bez sprawdzania wersji oryginalne
3) (swoją drogą, brakuje odpowiedzi: #YOLO)

Ani jedno, ani drugie. Najprościej jest skonfrontować z wersją wyjściową, czyli LN/mangą. W sumie teraz jest to nawet łatwe, bo idzie bez problemu dorwać np. EPUBy od Yen Pressu. Oficjalne tomiki mang też są dość łatwo dostępne, także polskie (np. Waneko normalnie ma sklepik na Google Play).

Skoro już się przyczepiłem do pytań, to tutaj jest łatwy przykład na zastosowanie Likerta.

Co wg Ciebie cechuje dobre napisy?

Zamiast tego dajesz skalę 1-5 do każdego pytania i potem możesz łatwo zestawić ze sobą na wykresie. W sumie dałoby się tu nawet skorzystać ze statystyki wielowymiarowej czy metod klasyfikacji, ale tutaj to już odpływam, skoro to anglistyka. Chociaż w gruncie rzeczy mało danych, więc pewnie jakichś znajomy znajomego z Ekonomicznego czy matematyki finansowej zrobiłby to za dwa piwa.

Rada na przyszłość – jak chcesz coś takiego robić na poważnie, to warto najpierw skonsultować się z jakimś konkretnym tłumaczem, którzy pomoże ci sensownie dobrać pytania. O poprawną strukturę ankiety też nie zaszkodzi zapytać, ale to pewnie idzie załatwić jednym pytaniem na jakimś forum (zauważyłem, że nawet na byle forum komputerowym sporo ludzi to ogarnia, no ale teraz często informatyka jest połączona z analizą danych czy innym marketingiem).

Ode mnie tyle. Sry, ale taka ankieta się nie nadaje, bo mało z niej wynika. No i dla mnie to jest np. za długie. Możliwe, że też brak skali daje takie złudzenie, że jest dłuższe niż w rzeczywistości (prościej poklikać 1-5 do każdego twierdzenia niż sobie dobierać).

Ostatnio edytowany przez Kamiyan3991 (2017-05-04 20:03:30)


Ryzen R5 5600X
GTX 1660 Super
16GB 3200 MHz
Kingston KC3000

Offline

#8 2017-05-04 20:46:30

Askara
Użytkownik
Dołączył: 2016-09-09

Odp: FANSUBY - badanie do pracy magisterskiej

Wypełniłam, pozdrawiam i życzę powodzenia podczas pisania pracy smile


crl6OJK.png podpisq.png

Offline

#9 2017-05-04 21:02:21

senami
Użytkownik
Skąd: Stąd
Dołączył: 2011-02-18

Odp: FANSUBY - badanie do pracy magisterskiej

I cegiełka ode mnie. smile

Pokaż spoiler
1T2Hrb5.gif


sygna.png

Offline

#10 2017-05-04 21:43:31

Demonis Angel
Użytkownik
Skąd: Tarnów
Dołączył: 2010-08-18

Odp: FANSUBY - badanie do pracy magisterskiej

Wypełnione, miłego opracowywania wyników.


Proszę wszystkich użytkowników o przesyłanie mi nieudostępnionych synchronizacji.

O mnie.
Lista synchronizacji.
Link do folderu na pw.

Offline

#11 2017-05-04 22:36:43

Kilgur
Użytkownik
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: FANSUBY - badanie do pracy magisterskiej

Kamiyan3991 napisał:

Nie wypełniłem, bo za długie...

ale wall of text poszedl rotfl


ara ara...

Offline

#12 2017-05-04 22:46:13

Kamiyan3991
Użytkownik
Skąd: Katowice
Dołączył: 2014-01-18

Odp: FANSUBY - badanie do pracy magisterskiej

Pewnie, w końcu badania jakościowe to dla mnie chleb powszedni. Sama zresztą specyfika tematu jest dość ciekawa. Gdyby zrobić porządny kwestionariusz (po konsultacji), przemielić to porządnie statystycznie (tutaj najlepiej sprawdziłby się IBM SPSS), zrobić jakiś sensowny zbiór, to wyszłaby naprawdę solidna praca. Podejrzewam, że mogłoby zainteresować nawet recenzenta (sporadyczny przypadek). Bo, pewnie, sama analiza statystyczna jest nieco skomplikowana, ale wyniki przedstawia się już w przystępnej i zrozumiałej dla każdego formie.

A tak to pozostaje biedna i źle skonstruowana ankietka, z której niestety, bo niestety, nic sensownego się nie wykluje. Swoją drogą, to samo pisanie prac dyplomowych na podstawie ankiet wydaje mi się dość poronionym pomysłem, ale akurat w tym wypadku znajduje to uzasadnienie (ciężko o lepsze źródło danych).

Ostatnio edytowany przez Kamiyan3991 (2017-05-04 22:49:02)


Ryzen R5 5600X
GTX 1660 Super
16GB 3200 MHz
Kingston KC3000

Offline

#13 2017-05-05 15:34:00

omanan
Użytkownik
Dołączył: 2017-04-08

Odp: FANSUBY - badanie do pracy magisterskiej

Hm, mimo, że chciałbym pomóc i wypełnić ankietę to niestety ale nie jest ona dla mnie.
Warto zaznaczyć, kto powinien ją wypełnić albo sformułować pytania tak by mógł odpowiedzieć każdy smile


Uwielbiam aktywny wypoczynek na łonie natury. Trochę także fotografuję. Nie mogę powiedzieć jednak że technika mnie nie kręci - mam ploter tnący, który sprawia mi dużą frajdę, drona i lustrzankę cyfrową - w zasadzie czasem myślę, że mam aż za dużo, a odinstalowanie snapchata pozwoliło mi cieszyć się chwilami jeszcze bardziej oczkod Pozdrawiam!

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024