#1 2006-02-08 23:27:52

gracol
Użytkownik
Skąd: GTW
Dołączył: 2005-06-02

Cenzura w mediach

Zainspirowany sytuacją pewnego pisma postanowiłem napisać ten wątek. Zacznijmy od początku. Kilka lat temu na rynku prasy kolorowej szacowne miejsce zajmowało pewne pismo o tematyce muzycznej. W tym momencie wszystkim na usta cisnąć powinna się nazwa "Machina". Obok takich gazet jak Tylko rok czy Brum była to pozycja, ktora w istotny sposób kształtowała umysły ludzi młodych, ich światopogląd, uczyła obiektywizmu (przynajmniej w latach jej świetności). Tak na marginesie wspomnę tylko, że wychowany zostałem praktycznie na death metalu i prasie typu Deathzone (cięzko u nas dostępnej) czy też MetalHammerze. A jednak to właśnie "Machina" wywarła na mnie duży wpływ (tu też dodam, że to pismo też nie trzymało klasy od początku do końca istnienia). Kilka lat temu dokonała żywota. W między czasie nasze kioski i empiki zostały zdominowane przez wszelkiego rodzaju zdewaluowaną prasę kolorową - od brawo-popkorno-czegośtam do naszego szacownego Faktu, gdzie serwowana jest nam pseudointelektualna papka, czy też po prostu "mięso dla mas". Gazety, prezentujące otwarty sposób myślenia, nie zamykające się w ramach komercji, zeszły na margines. Kolejne pojawiały się i tak szybko jak zaistniałym tak szybko znikały. I gdy już przyzwyczaiłem się do myśli, że tak już ma być, dostałem od znajomego maila z informacją, że "Machina" została reaktywowana. Jakie było moje zdziwienie, gdy na okładce ujrzałem Madonnę jako....Madonnę z dzieciątkiem. Pierwsza myśl? Wracają w starym dobrym stylu. Od razu zamówiłem nr 0. I jakie było moje zdziwienie, gdy właśnie przeczytałem, że nr ten może wcale się nie ukazać właśnie z powodu okładki. Przecież to jawne ograniczanie wolności prezentacji, słowa, wypowiedzi. Co śmieszniejsze wydarzenie to zbiegło się z planami powstania Centrum Monitoringu Mediów, z przenoszeniem filmów z braćmi K. oraz z publikacją wiadomych karykatur. Czy nie odnosicie wrażenia, że zaczynamy doświadczać czegoś znienawidzonego w starym systemie, a mianowicie CENZURY I MANIPULACJI MEDIAMI? Czy ostatnie wydarzenia nie nasuwają wam myśli, że nie tak powinno być?

Chciałbym tylko zaznaczyć, że nie mam zamiaru wywoływać tu dyskusji na tematy anty-polityczne, anty-religijne, czy wogóle anty. Miałem ochotę to z siebie wyrzucić i tyle smile

Offline

#2 2006-02-08 23:54:22

Wanderer
Użytkownik
Skąd: Kędzierzyn
Dołączył: 2004-12-06

Odp: Cenzura w mediach

Ależ to jawna prowokacja do dyskusji na temty anty jezor
Ja własnie od jakiegoś czasu obawiam się tej cenzury. Wokół dochodzą mnie słuchy, że to znów zdjęto kolejny program wyśmiewający Kaczyńskich, że zabroniono Federowiczowi zaśpiewać piosenki o braciach, że nie pojawi się w telewizji najnowszy teledysk Big Cyca. Do tego dochodzi jeszcze dzielenie mediów na lepsze, które dostają informację pierwsze i te pozostałe, które muszą czekać na swoją kolej. Patrząc na to z dystasu można powiedzieć, że nasi kochani braciszkowie we współce z Giertychem i Lepperem rozpościerają nad Polską wielką sutannę ojca Rydzyka, aby ten mógł nas pobłogosławić i chronić od złego, które pokazywane jest w telewizji i innych mediach. Bardzo mi przykro jeśli kogoś w tym momencie obrażam, ale nic innego nie ciśnie mi się na usta, jak jedno wielkie, soczyste [cenzura]K....![cenzura] Może ktoś teraz też powie, że powinienem popatrzyć na to wszystko bardzoj obiektywnie, że ci z drugiej strony nie są lepsi wcale, to może i będzie miał w tym trochę racji. Jednak to co się dzieje ostatnio, to nie pamiętam, żeby kiedykolwiek za III RP był odstawiany taki cyrk, żeby gość w sutannie proszący o limuzynę dostawał ją na zawołanie, żeby na podpisanie ważnego dokumentu wpuszczano tylko niektórych dziennikarzy. Ciekawe co jeszcze nas czeka w tej IV RP? Jak tak dalej pójdzie, to ja zbieram na bilet i spadam do Tybetu, żeby mnie nie znaleźli przypadkiem.


"Choć uliczna burda jest ze wszech miar godna potępienia, to nie ma nic złego w energii, jaką wyzwala ona w ludziach" John Keats

Offline

#3 2006-02-08 23:57:13

phenix
Użytkownik
Skąd: K-ce/Krk
Dołączył: 2005-12-04

Odp: Cenzura w mediach

Mediami nawet na chwilę nie przestano manipulować, tylko w ramach kolejnych zmian na stołkach, żeby nie napisać "przy korycie" coraz to inne osoby manipulacją się zajmowały.
Wystarczy przypomnieć sobie kolejne wymiany władz TVP i co z tych zmian wynikało. Służalczość państwowej telewizji jest wręcz wzruszająca. Wystarczy wspomnieć o przypadku Fedorowicza i zdjęciu z anteny programu, w którym miał zostać wyemitowany skecz o pewnych panach, którzy księżyc dawno już sobie przywłaszczyli. Że też księżyc im nie wystarczył...[shithappens]
Poza tym to nie tylko media, cenzura i zakazy są powszechne - sprawa Nieznalskiej, czy P. Huelle. Poglądy własne można mieć...

W dzisiejszej wyborczej jest felieton pani Magdaleny Środy (za którą swoją drogą niezbyt przepadam), w którym jest jedno bardzo ciekawe zdanie, które ładnie podsumowuje aktualną sytuację w naszym kraju. Brzmiało to jakoś tak: "Kiedyś PZPR miała wszystkie media, teraz Ojciec Dyrektor ma 3 partie, co należy traktować jako postęp (...)" ukryty

PS. Wychowaliśmy się na tej samej muzyce[okej] Niedługo pewnie nam ją zdelegalizują jako niezgodną z profilem pewnej rozgłośni radiowej oczkodcholera

Offline

#4 2006-02-09 00:11:45

gracol
Użytkownik
Skąd: GTW
Dołączył: 2005-06-02

Odp: Cenzura w mediach

Wanderer napisał:

Ależ to jawna prowokacja do dyskusji na temty anty jezor

Uwierz mi, nie to było/jest moim zamiarem. Musiałem to po prostu z siebie wyrzucić.

Wanderer napisał:

Wokół dochodzą mnie słuchy, że to znów zdjęto kolejny program wyśmiewający Kaczyńskich, że zabroniono Federowiczowi zaśpiewać piosenki o braciach, że nie pojawi się w telewizji najnowszy teledysk Big Cyca. Do tego dochodzi jeszcze dzielenie mediów na lepsze, które dostają informację pierwsze i te pozostałe, które muszą czekać na swoją kolej.

Patrz, o tych przypadkach nie wspomniałem, a gdzieś tam po głowie się kołatały. Zaczyna się od drobnych rzeczy, aby z czasem przejąć coraz więcej i więcej. Niezła taktyka - pozbędziemy się niewygodnych ludzi, a prawdą jest że "Kto ma media ten ma władzę."

Wanderer napisał:

Patrząc na to z dystasu można powiedzieć, że nasi kochani braciszkowie we współce z Giertychem i Lepperem rozpościerają nad Polską wielką sutannę ojca Rydzyka, aby ten mógł nas pobłogosławić i chronić od złego, które pokazywane jest w telewizji i innych mediach.

I to mnie właśnie przeraża. Media (w wszelkiej formie i przejawach) powinny posostać mediami, a księża księżami. Więcej nie napisze, bo nie chciałbym mimo woli kogoś urazić.

phenix napisał:

Wychowaliśmy się na tej samej muzyce Niedługo pewnie nam ją zdelegalizują jako niezgodną z profilem pewnej rozgłośni radiowej.

Nie wiem czy wiesz, ale kilka lat temu nieśmiało pojawił się taki temat w naszym kraju = zdelegalizować death, black ... Na szczęście tak szybko jak się pojawił, tak szybko zniknął[okej]

Offline

#5 2006-02-09 00:15:39

gambit100
Użytkownik
Skąd: Wałbrzych
Dołączył: 2005-12-28

Odp: Cenzura w mediach

Jeśli polityka rzadu w sprawie mediów będzie się posówac w tym kierunku co teraz to ja spadam oglądac telewizje na Białoruś.Niech żyją bracia K.[klnie]

Offline

#6 2006-02-09 00:32:56

phenix
Użytkownik
Skąd: K-ce/Krk
Dołączył: 2005-12-04

Odp: Cenzura w mediach

gracol napisał:

Niezła taktyka - pozbędziemy się niewygodnych ludzi, a prawdą jest że "Kto ma media ten ma władzę."

Pozbyć się niewygodnych a później obsadzić swoimi. Śmiech człowieka ogarnia jak sobie przypomni frazesy z kampanii o odnowie moralnej itd. itp.[cholera]
A upartyjnianie trwa w najlepsze: Artykuł

To się nazywają bezpartyjni fachowcy, czekam tylko gdzie pojawi się niejaki Kurski. :/
Niektórym nie wystarczy tylko: "Kto ma media ten ma władzę." Chcą mieć absolutnie wszystko, a to nam wszystkim niezbyt dobrze wróży.

Ten temat zdecydowanie będzie "anty":P

Offline

#7 2006-02-09 01:48:51

Xsellos
Użytkownik
Skąd: Nowa sól
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Cenzura w mediach

Czy czasopismom takim jak CD Action, Click!, Gameranking czy Play grozi upadek? Tak - donosi dzisiejsza prasa. Okazuje się, że w pakcie stabilizacyjnym podpisanym przez Prawo i Sprawiedliwość, Samoobronę i Ligę Polskich Rodzin znalazł się projekt ustawy o ochronie małoletnich przed szkodliwymi treściami!

Ustawa jeszcze nie powstała - pracują nad nią sejmowe komisje kultury i środków przekazu oraz rodziny - wiadomo jednak, czego ma dotyczyć. Otóż wprowadzi ona bezwzględny zakaz publikowania golizny, wulgaryzmów oraz przemocy w czasopismach skierowanych do dzieci i młodzieży. Zakaz obejmie również te magazyny, które skierowane są do dorosłych, lecz okresowo publikują teksty dla młodszych osób.

Nie wiadomo na razie, jak zdefiniowana zostanie przemoc. Możliwe, że publikowanie screenów z brutalnych gier bądź w ogóle ich opisywanie w czasopismach młodzieżowych (jakimi niewątpliwie są magazyny o grach) zostanie zakazane!

jak dlamnie tu temacik pasuje

Offline

#8 2006-02-09 02:29:23

RiXeD
Użytkownik
Dołączył: 2005-10-24

Odp: Cenzura w mediach

Uważam całą tą sprawę za bezsensowną, ponieważ:
A) TO RODZICE POWINNI pilnować co czytająoglądają ich dzieci
B)Starsi TEŻ czytają pisma takie jak CD-a... Przykładem mój Rodziciel. Tak samo możnaby zakazać mleka, sera żółtego czy jogurtów "bo jedzą je dzieci, które może boleć brzuch po zjedzeniu spleśnałego ww. produktu".

Wniosek: Politycy uważają się za BAAAARDZO dorosłych (skoro CD-A [i ogólnie gry komputerowe] jest dla dzieci- BWAHAHHAHAHAHAHHAH!!!![yahoo]), przy czym sami są jak dzieci- myślą że dostaną wszystko jak tylko będą głośno krzyczeć...

Offline

#9 2006-02-09 02:41:26

Xsellos
Użytkownik
Skąd: Nowa sól
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Cenzura w mediach

jak czytam te nowe ustawy itp. to klnie,

a co do gier idealna wedlug tych ....... to

np: Przygody ksiedza  - a byla by to gra rpg zaczynajaca sie od 5 roku zycia misija 1. naucz sie modlitwy next isc do kosciaola, misja 99 odpraw msze itp.

Ostatnio edytowany przez Xsellos (2006-02-09 02:42:19)

Offline

#10 2006-02-09 10:16:02

dareczq
Użytkownik
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Dołączył: 2004-11-15

Odp: Cenzura w mediach

Po tym co przeczytałem ciśnie mi się na usta tekst z jednej z reklam: " To wszystko jakieś chore jest". To co się dzieje przechodzi ludzkie pojecię. Niedług Polskę zamienią w Rydzykowo, ale tek sk**** się kiedyś przejedzie. A upadek jego będzie WIELKI!!!

Ostatnio edytowany przez dareczq (2006-02-09 10:16:21)

Offline

#11 2006-02-09 10:26:00

tomxxx
Zbanowany
Dołączył: 2005-05-15

Odp: Cenzura w mediach

Ale co ten temat ma wspólnego z anime?
Bo chyba nic.
Mam tylko nadzieję że nikt nie będzie cenzurował mang i anime(np na tvp kultura i hyper).Bo na innych kanałach juz są ocenzurowane.

Offline

#12 2006-02-09 10:42:13

dareczq
Użytkownik
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Dołączył: 2004-11-15

Odp: Cenzura w mediach

tom_21 napisał:

Ale co ten temat ma wspólnego z anime?
Bo chyba nic.
Mam tylko nadzieję że nikt nie będzie cenzurował mang i anime(np na tvp kultura i hyper).Bo na innych kanałach juz są ocenzurowane.

Jak to co ma wspólnego. Generalnie w Polsce dostęp do mang i anime jest niewielki. To teraz wyobraź sobie, co się może stać po wejściu tej bzdurnej ustawy. 99% mang zawiera elementy "fun serivice", więc zostaną albo ocenzurowane albo wycofane.

Offline

#13 2006-02-09 11:40:08

Winged
Użytkownik
Skąd: Szczytno/Toruń
Dołączył: 2004-10-01

Odp: Cenzura w mediach

Panowie, powiem wprost, media to tylko czubek góry lodowej. Jak wczoraj widziałem podsumowanie 100 dni rządu to myślałem, że telewizor poleci.
Media, oczywiscie są ważne, jednak są o wiele ważniejsze sprawy niż te, którymi zajęli się nowi rządzący. Polska nie nalezy do krajów silnych gospodarczo, jednak na początku premier wraz ze swoją świtą zabiera się za becikowe i pokazywanie się na różnych imprezach (gra w piłkę, chodzi do szpitala). Jak cenzura coś takiego widzę, a później przejdę się po mieście to samo k.... się nasuwa. Pomyliła im się kolejność działania, a na koniec powiedzą, no dużo zrobiliśmy za naszej kadencji, co każdy może zaobserwować, no, ale niestety nie udało nam się wprowadzić wszystkeigo czego chcieliśmy. Ba, w końcu wprowadzenie reform gospodarczych (zdecydowanych i szybkich) na pewno wiąże się z jakimś ryzykiem i chwilowym niezadowoleniem społeczeństwa, jednak ktoś to musi zmienić. Co zabawne w Polsce na dobrą sprawę rządzacy się zmieniają co 4 lata. AWS później SLD, a teraz partie że tak powiem poAWSowskie. W nastepnych wyborach wrócimy do SLD, bo W. Olejniczak je oczysci smile_big. Tak se pokojarzyć to taki trochę nieudolny ten rząd, nawet w tak głupich sprawach jak skrócenie roku szkolnego premier podaje argumenty jakby jakiś uczeń, oczywiscie argumenty nietrafne, a wystarczyło się chwilę zastanowić.
Co do cenzury. Była zawsze i będzie nadal. Wolność słowa to tylko mżonka. Każdy chce z czegoś żyć, więc nikt nie będzie się wychylał i narażał. No trochę se pogadałem.
Wiecie co w tym najśmieszniejszego, że mam na nazwisko Kaczyński. smile_lol


"Dla ludzkich zachowań nie mam nic poza życzliwością i nic poza śmiechem na pocieszenie bliżnich"
John Irving, "Świat według Garpa"

Offline

#14 2006-02-09 11:53:39

tomxxx
Zbanowany
Dołączył: 2005-05-15

Odp: Cenzura w mediach

A czy wy myślicie że pis ma coś przeciwko mandze i anime?
Że tam coś mówią o pismach młodzieżowych to jeszcze nie znaczy że za mangę też się wezmą.
Lecz jeśli tak to stracą mój głos w przyszłych wyborach:)
I żaden normalny człowiek nie traktuje na równi rysunków jak i prawdziwych ludzi.
W rysunkach można się więcej posunąć niż w prawdziwym świecie.

Offline

#15 2006-02-09 14:56:42

Dehumanizer
Użytkownik
Skąd: Raszyn | Akatsuki Fansubs
Dołączył: 2005-01-24

Odp: Cenzura w mediach

tom_21 napisał:

A czy wy myślicie że pis ma coś przeciwko mandze i anime?
Że tam coś mówią o pismach młodzieżowych to jeszcze nie znaczy że za mangę też się wezmą.
Lecz jeśli tak to stracą mój głos w przyszłych wyborach:)
I żaden normalny człowiek nie traktuje na równi rysunków jak i prawdziwych ludzi.
W rysunkach można się więcej posunąć niż w prawdziwym świecie.

Prędziej czy później się i za M&A wezmą. Bo to rysowane. A rysowane to dla dzieci. Jeśli chcą zakazać publikowania pism o grach komputerowych, które czytają i dorośli, i młodzi, to myślisz, że kreskówce z golizną odpuszczą? Oj, myślę nawet, że jak tylko K. dowiedzą się o M&A (bo teraz pewnie nie wiedzą, że coś takiego istnieje), to będzie koniec tego rynku w Polsce...

Offline

#16 2006-02-09 16:24:42

tomxxx
Zbanowany
Dołączył: 2005-05-15

Odp: Cenzura w mediach

nie żartuj...
manga i anime ledwo się utrzymuje na polskim rynku(ta legalna) to chyba nikt nie jest tak głupi żeby ją całkowicie wyeliminować z legalnego obrotu.

Offline

#17 2006-02-09 16:57:55

Xsellos
Użytkownik
Skąd: Nowa sól
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Cenzura w mediach

tom_21 napisał:

nie żartuj...
manga i anime ledwo się utrzymuje na polskim rynku(ta legalna) to chyba nikt nie jest tak głupi żeby ją całkowicie wyeliminować z legalnego obrotu.

Oj, rzebyś się nie zdziwił.

Offline

#18 2006-02-09 17:04:01

Obiwanshinobi
Użytkownik
Dołączył: 2005-11-05

Odp: Cenzura w mediach

gracol napisał:

Musiałem to po prostu z siebie wyrzucić.

A, to zapraszam do wątku "Pawełek - baton wszystkich Polaków" tu na forum, w Hydeparku. Odniosłem wrażenie, że dopiero wczoraj zaczęto poruszać "istotne problemy naszej współczesności" - i dobrze. Wiem, że tu ludzie nie po to bywają, aby narzekać na politykę. Ale właśnie teraz wielki czas jakieś stanowisko w tej sprawie zająć. Za 1000 lat historyk czytający wczorajsze posty mógłby odnieść wrażenie, że naszym największym zmartwieniem w lutym 2006 były wygłupy Romana Gutka, albo notoryczne zapytywanie "ile jeszcze w Naruto będzie zapychaczy". To nie było normalne - wszak my, Polacy lubimy narzekać! Tylko oby nie skończyło się na narzekaniu. To, że się takie frajerstwo podzieliło władzą, się zwąchali śmietana, sadło i mastka z pisio?a pod medialną Egidą ojca dyrektora - to właśnie dużo ma do M&A. Można sobie mówić: "teraz te ciotki, co na nich głosowały będą miały za swoje", ale to niestety dotyczy nas wszystkich. Owszem ciotki będą miały - co jest właśnie smutne. Szkoda ciotek. Jeszcze się doczekamy "planowania centralnego i wskazywania wskaźnikiem" jak to powiedział mój nii-san. Że naród w znacznej części olał wybory - to jeszcze pół biedy. Człowiek z natury jest istotą leniwą, a z pewnych względów niewskazany w Polsce byłby przymus (narzucony literą prawa obowiązek) uczestnictwa w wyborach. Tak jest w niektórych demokracjach, ale u nas, rozumiecie sami... Natomiast myślałem, naiwny, że Polacy nie dadzą się tym jełopom, jak swego czasu Niemcy dali się faszystom. A guzik - Polacy właśnie się dają - nie było jakiegoś powszechnego otrzeźwienia po wyborach.
Nawet mało mnie razi powszechne wycieranie sobie tu gęby wiadomo kim (choć wskazana byłaby pewna powściągliwość) - używajmy, póki się da!

Ostatnio edytowany przez Obiwanshinobi (2006-02-09 17:16:53)

Offline

#19 2006-02-09 17:05:45

phenix
Użytkownik
Skąd: K-ce/Krk
Dołączył: 2005-12-04

Odp: Cenzura w mediach

A w temacie: PAP Jeśli to prawda, to można sie spodziewać wielu "obiektywnych" informacji prasowych...

Offline

#20 2006-02-09 17:18:02

gracol
Użytkownik
Skąd: GTW
Dołączył: 2005-06-02

Odp: Cenzura w mediach

phenix napisał:

A w temacie: PAP Jeśli to prawda, to można sie spodziewać wielu "obiektywnych" informacji prasowych...

Z tego wynika, że po obiektywne informacje o "naszym podwórku", trzeba będzie sięgać do zachodnich stacji. To powolne rozdzielanie stołków na strategicznych (w pełni znaczenia tego słowa) urzędach powoli zaczyna zakrawać na kiepskiej jakości operetkę. Zawsze ze znajomymi śmiejemy się i żartujemy, że jak tak ma się u nas dziać to my wyjeżdżamy na zachód. I wiecie co? Ta perspektywa z dnia nadzień wydaje mi się coraz mniej odległa. Zachód, wschód czy gdziekolwiek, gdzie przyszłość moja i mojej rodziny (choć jej jeszcze nie mam ;P ) nie będzie zagrożona - a takie odczucie mam teraz. Może wydawać się, że przesadzam (i może tak jest), ale nic dobrego z tego nie będzie. Obym się mylił.

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024