#1 2005-02-28 18:15:18

Anaka
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: przed 2004-07-25

Czy na forku będzie więcej ciekawych tematów?

Yang'owi chyba się marzy, żeby zrobić z forum animesub prawdziwe forum, a nie tylko tablicę ogłoszeń typu szukam/sprzedam/robię napisy i "Ratunku, pomocy!!! Nie wiem jak...". Życzę szczęścia smile, Yang.
Lubię cię, więc postanowiłam pomóc tym postem i od czasu do czasu może jakiś temat wpadnie mi do głowy i go zamieszczę. Nie liczę, że coś to da, ale spróbować zawsze można.
Sprawa wyszła w jednym z komentów, nie będę do niego odsyłać, bo i anime przy którym był komentarz i temat rozmowy nie jest dla wszystkich. Poglądami wymieniły się osoby pełnoletnie.
A wracając do problemu i w jakimś stopniu odpowiadając na to co napisał Yang we wzmiankowanym komentarzu. Wydaje mi się, że ludzie chyba częściej zaglądają do komentów niż na forka i dlatego tam zazwyczaj są rozwijane niektóre wątki, skądinąd nieraz naprawdę ciekawe i pouczające. Odsyłam przykładowo do komentarzy przy napisach do Bleach ep17 zrobionych przez infest'a. Identyczny temat był poruszany również przy którymś z epizodów Naruto, ale nie pamiętam którym. Bleach'a robię, więc staram się być z tematem na bieżąco. Naprawdę warto przeczytać co było w tamtych komentarzach.
Czy na forku częściej będą się pojawiać ciekawe tematy związane z anime i robieniem softsubów i przez to będą toczone prawdziwe dyskusje?
Podam jeden przykład, może nie do końca najlepszy. Forum na Anfo. Dlaczego nienajlepszy? Bo na Anfo praktycznie udzielają się te same osoby i tylko od czasu do czasu ktoś nowy się włącza. Ci, którzy tam piszą to przede wszystkim ludzie siedzących w temacie robienia hardsubów i wszystkiego co jest z tym związane. Chociaż nie wszyscy. Przykładowo Yang chyba nie siedzi w tym interesie, a też bywa na forku Anfo i coś czasami naskrobie. Ja rozmowy na Anfo prywatnie określam "pogawędkami w zamkniętym gronie znajomych", bo w jakimś stopniu ludzie ci się jednak znają. Oczywiście są tam też poruszane sprawy trywialne, pomocne dla laików i pytania w stylu "co zrobić żeby..." też się przewijają, ale są dużo rzadsze niż na animesub.
Dlatego zapraszam wszystkich, aby zamieszczali jakieś ciekawe tematy na forku animesub.
Hihi... Pierwszy temat już mi przyszedł do głowy, ale nie nadaje się do prezentacji jezor.
No, pałeczka w waszych rękach, ludzie. Ciekawe, czy z tej mąki będzie jakiś chleb oczkod.

Offline

#2 2005-02-28 19:57:16

Yang
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Czy na forku będzie więcej ciekawych tematów?

Hmm, no to pare słów wyjaśnienia. Może nie tyle chce by na tym forum aż huczało od ilości postów, bym razem z Kanem się nie wyrabiał z robotą. Ale bardziej mi zależy na tym by dyskusje ciekawe, do których czasami warto odesłać kogoś, nie były zapisane w komentarzach do napisów, których to one nie dotyczą. Być może niektórzy z was się zastanawiają dlaczego. Odpowiedź jest banalnie prosta, by było wiadomo gdzie tego szukać. Najlepszym przykładem może być ten fragment wypowiedzi Anki:
" Identyczny temat był poruszany również przy którymś z epizodów Naruto, ale nie pamiętam którym....Naprawdę warto przeczytać co było w tamtych komentarzach."
Tak więc czy teraz samemu każdy ma przeglądać wszystkie komentarze do naruto? Ja się nie dziwie że Anka nie pamięta do którego to było, bo ja sam nie mam bladego pojęcia gdzie to było (nawet orientacyjnie). Jeśli by to było na forum, to bez problemu można by te tematy przenosić do odpowiednich działów, jak również wydzielać interesujące offtopiki (chwilowo opcja niedostępna, ale admin wciąż pracuje nad doskonaleniem wszystkiego) do osobnych tematów. Dzięki temu wszystko stało by się bardziej przejżyste. Dodatkowo same komentarze będą bardziej info-dajne i nie będzie trzeba czytać zbyt wielu komentarzy by się dowiedzieć czy te napisy są dobre, czy może te drugie są lepsze. Co prawda wielu już potrafi to ocenić po osobie dodającej, ale trzeba też pomyśleć o zwykłych użytkownikach, którzy dopiero co odkrywają arkana tej strony. Wiem też że niektórzy wchodzą tylko na stronę główną i nie dostrzegają przycisku o niewiele mówiącej nazwie "forum" i dalej się udzielają w komentarzach. Dlatego postanowiłem spróbować wprowadzić jako taki ład i pewną systematykę. Sądzę że wszyscy na tym skożystają.
Teraz odnośnie przykładu z anfo. Moim zdaniem tamto forum zbytnio nie odbiega swoją specyfiką od tego. W obu forach bierze udział niezbyt liczna grupa ludzi która jest obeznana z tematem i jak by to powiedzieć "z branży". Często tematy przez poziom zaawansowania i tematykę postów, nie są czytane przez wielu użytkowników, tylko te "wtajemniczone". W efekcie otrzymujemy małą grupkę pasjonatów, która wymienia się poglądami. Chociaż trzeba przyznać że na tym forum znacznie więcej jest laików którzy dopiero co się wręcają w ten temat. Może to dlatego że raczej nikt tutaj się z takiego osobnika nie śmieje, tylko stara się mu pomóc. Na anfo może trafić na kogoś mniej życzliwego, więc wielu woli trzymać język (tudzież palce) za zębami.
Ponadto sama tematyka tych forów rózni się tylko w nieznacznym stopniu. Bo generalnie robienie samych softsubów i hardsubów, aż tak mocno się nie różni. W w hardkach robimy dokładnie to samo co w soft, z tą różnicą, że dochodzi jeszcze zdobywanie rawów, ponowna kompresja jak i dystrybucja (w wypadku kiepskich rawów może dojść jeszcze ich edycja). Czyli generalnie to już nie jest tak dużo roboty. Co prawda często w tworzeniu hardków bierze udział sporo osób (2-3 a nawet i więcej) jednak i w softsubach to się zaczyna zdażać (np Paskudny Team, czy coraz częstrze współprace autorów, bądź dodatkowa fucha w postaci korektora oczkod). A na dodatek jednoosobowe teamy tworzące hardki również się zdarzają, jednak poziom takiej pracy generalnie nie różni się poziomem przeciętnych softsubów. Czyli podsumowując, to tworzenie softsubów jest znaczną częścią w tworzeniu hardków, dlatego tak bardzo są do siebie podobne.
Na dodatek na obu forach są przedstawiane jakieś problemy z tłumaczeniami (co prawna na anfo częściej). Dzięki temu napisy nie muszą zawierać jakiś rażących wpadek. Wiem że tutaj najczęściej występują prośby o pomoc techniczną, niż prośby o pomoc w tłumaczeniu, ale jednak zawsze się jakieś trafi. W takich to oto przypadkach staram się zawsze jakoś pomóc. Mam nadzieję że kiedyś się to rozwinie do takiego poziomu jaki jest w anfo.

Czyli podsumowując i mówiąc krótko, to prosił bym o nie prowadzenie dyskusji w komentarzach do napisów, ale w miejscu specjalnie do tego przystosowanym, czyli forum.

PS Hmmm niezły oftopic nam się tutaj tworzy (anfo podobieństwa i różnice) i pewnie by do tego nie doszło, gdyby nie to, że w komentarzach do newsów Anime People, ktoś nie podjął podobnej inicjatwy i nie przeniósł dyskusji na forum. Gdyby nie to, to bym nie wrócił na anfo i bym się znów tam nie wciągnął.

PS2 Miło mi że ktoś może powiedzieć że mnie "lubi". A jeszcze fajniej gdy to jest odwzajemnione wstyd oczkod

Offline

#3 2005-02-28 20:58:24

mruq
Użytkownik
Skąd: Świebodzice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Czy na forku będzie więcej ciekawych tematów?

Wydaje mi się, że więcej będzie ciekawych tematów jeżeli więcej będzie ludzi odwiedzajacych te forum. Bo do ciekawie rozwijającego się tematu, potrzeba osób (chociaż, niektórzy ludzie prowadzą ciekawą polemikę we dwójkę smile_big). Tak jak kolega Yang napisał, nie każdy widzi napis "forum" dlatego część ludzi w ogóle tu nie wchodzi. Ale może wykorzystać newsy na stronie głównej i od czasu do czasu wrzucać wiadomość typu: "Naruto jak to się kurdę zakończy? Wypowiedz się na forum", lub wycinek jakiegoś ciekawego postu. Taka mała reklama, jakiegoś wątku, na pewno przykuje uwagę chociaż części odwiedzających. I nie mówię tu o banalnych tematach (chociaż i z takiego może się wywiązać ciekawa rozmowa), ten Naruto był tylko przykładem, ale gdzie każdy może się przyłączyć do ciekawej, pouczającej i jeszcze jakiejś, polemiki smile Nie jest problemem wymyśleć interesujący temat do rozmów, ale żeby wypowiedzi nie były tylko i wyłącznie tych samych ludzi, żeby opinie były zróżnicowane. jezor

Offline

#4 2005-02-28 23:59:21

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Czy na forku będzie więcej ciekawych tematów?

Jak to mawiam: "Nie sposób milczeć gdy temat tak ciekawy" smile_big
Zatem i ja dorzuce swoje 3 grosze, pomimo iż nie jestem jakimś tam fachowcem.

Forum Anfo co prawda nie znam (nie pisze tam, gdyż udzielam/moderuje/administruje jeszcze na wielu innych i nie wyrobiłbym się) dlatego nie będe podejmował się próby porównania. O tym forum mogę napisać tyle, że b. podoba mi się obecna tu atmosfera i cieszy mnie fakt, że pisza tu ludzie na poziomie. Co jednak nie znaczy że pisza tu tylko sami fachowcy i istnieje coś na kształt "kółka wzajemnej adoracji". Każdy piszący (o ile pisze "rozsądnie" ) jest mile widziany i na pewno nie traktowany jako gorszy. W każdym bądź razie przeze mnie. Staram się co nieco pisać na forum i wnosić tu coś ciekawego od siebie. Jak mi to wychodzi, to już nie mnie oceniać.
Z drugiej strony fakt, iż znacznie mniej osób się tu udziela niż w komentarzach, wskazuje na leniwość niektórych (ogólnie - nie mam nikogo konkretnego na myśli) userów oraz na to, że forum nie jest tak "dostępne i rzucające się w oczy" jak komentarze. Druga przyczyna mniejszej ilości udzielających się (na forum) niż zarejestrowanych może wynikać z tej prostej a jakże smutnej przyczyny, że wielu nie wymienia się swoimi poglądami, nie stara się stworzyć jakiegoś fandomu, a jedynie ściąga i ogląda kolejne anime. Oczywiście nie uogólniam wymienionych przeze mnie przypadków, ale nie moge powiedzieć, że nie mają one miejsca.
Mam jednak nadzieje, iż będzie coraz więcej ludzi dla których ta tematyka jest prawdziwą pasją. Pasją, którą mogą się dzielić z innymi, a nie tylko oglądać kolejne anime. I z tego właśnie, a nie innego powodu cieszy mnie fakt, że mogę tutaj wymieniać poglądy z takimi ludźmi jak Anka, PaskudnyTeam, Yang, Freeman, Mruq i inni, że idea od fanów dla fanów jednak ciągle żyje.

Pozdrawiam

P.S.
Rozumiem Yang twoje podejście co do dyskusji w komentarzach i w sumie tez je popieram. Jednakże jakby się nad tym zastanowić to takie dyskusje sa naturalną rzeczą. To normalne, że człowiek zaczyna rozmawiać o jakimś temacie, po czym dyskusja stopniowo przechodzi na różne tematy nierzadko kończąc się na zgoła innym temacie niż się zaczęła (zazwyczaj na seksie, życiu lub pieniądzach smile_big)

Offline

#5 2005-03-01 03:00:56

Yang
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Czy na forku będzie więcej ciekawych tematów?

Ależ ja rozumiem dlaczego to powstają róznego rodzaju dyskusje. Wiem że tematy się rozwijają i po pewnym czasie to nawet nie wiadomo skąd się to wzieło. Zresztą co tu dużo mówić, sam często brałem w nich udział oczkod. Jednak z przyczyn podanych wyżej chciał bym żeby te dyskusje się przenosiły na forum, bo to jest lepsze miejsce ku temu. Myślałem o tym co by mogło spowodować by mogło spowodować przeniesienie dyskusji na forum i najlepszym pomysłem wydaje mi się stworzenie tak zwanych błysków. Chodzi konkretnie o to, by na stronie głównej, pojawiały się ostatnie tematy z forum (tematy nie posty) dzięki czemu można by szybko się zorientować co jest aktualnie omawiane. Jednak czy to zostanie przyjęte zależy od samego szefa (zresztą dopiero co na to wpadłem więc pomysłu jeszcze nie doszlifowałem). Myśle że to by mogło znacznie ożywić forum i ludzie leniwi i mało spostrzegawczy, również by potrafili się odnaleźć na forum oczkod. Jak tak to sobie piszę, to sobie przypominam co to było z komentarzami, zanim nie było tej listy z ostatnimi komentsami. Wtedy to ciężko było znaleźć napisy z 1 komentarzem, teraz mamy pełno gdzie jest ponad 10 smile_big. Tak że wszystko się tutaj zmienia, ale chyba wszystko na lepsze. Więc dalej wyczekuje wszelkich zmian oczkod.

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024