#41 2005-03-26 17:07:25

Kane
Administrator
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2003-12-29

Odp: ABCfansubera

Ten test jeśli będzie, to tylko na zasadzie zmuszenia użytkownika do zapoznania się z najbardziej podstawowymi zasadami. Nikt nie pozwoli ci jechać bez prawa jazdy, to coś na zasadzie ne puero gladium oczkod


Imperare sibi maximum est imperium

Offline

#42 2005-03-26 17:08:19

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: ABCfansubera

Darth Kane smile_big

Offline

#43 2005-03-26 17:13:36

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: ABCfansubera

Patrząc na pana mam co do tego poważne wątpliwości smile_big (no offense) Dobra, koniec tych offtopików smile

Offline

#44 2005-03-26 17:20:51

Yang
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: ABCfansubera

Żeby zdać prawo jazdy to trzeba się wykazać wiedzą. I to nie jest obowiązkowe. Chcesz mieć prawko, naucz się, zdaj egzamin i miej je. Chcesz mieć wykształcenie wyższe, pójdź na studia, zdaj je, napisz prace i obroń się. Zero przymusu. Jednak te podstawy które chcemy sprawdzać, mają uchronić nas przed ludzmi, którzy nie umieją wybrać właściwego tytułu z listy dostępnych już udostępnionych. Albo nie mają pojęcia że 5 błędów ortograficznych w jednym wyrazie, to raczej zbyt profesjonalne nie jest. Jednak co ja tu będę argumentował. Zrobi się instrukcje i przykładowy test. Zrobi się sonde i zobaczymy jak większość myśli (albo zastosuje się system totalitarny jezor) no i wtedy będą dyskusje. Bo na razie to widze że nie wszyscy mają pojęcie jak takie coś by miało wyglądać. A że co niektórzy jeszcze studiują, to mają alergię na słowo "test" i żaden argument ich nie przekona, to już inna bajka.

Offline

#45 2005-03-26 17:20:57

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: ABCfansubera

Odnośnie "gwiazdki" to była tylko propozycja i się nie upieram przy niej.. staram się dać jaknajwięcej różnych pomysłów, aby serwis i generalnie subbing miał się jak najlepiej, ale to nie znaczy, że wszystkie te pomysły sa dobre, i że wszystkie musza być zrealizowane.

A co do testu to nie robiłbym tego obowiązkowego (takie coś zniechęca..).
Jednakże ogólna idea testu dla chętnych na różne poziomy subbera to ciekawy pomysł..
Trzeba by jednak zastrzec, że "certyfikat" wcale nie oznacza, że jest się świetnym subberem. No i oczywiście poziom musiał by być odpowiedni..

Pozdrawiam

Offline

#46 2005-03-26 17:30:09

Raistlin
Użytkownik
Skąd: Płock
Dołączył: 2004-11-29

Odp: ABCfansubera

:)Prawko zdałem., ale i tak jak uczyłem się jeździć to z tatą po mieście bez prawka szalałem...więc…....na studiach jestem….i testy na studiach mi wystarczają…nie mam ochoty jeszcze jeden tu pisać. Prawda...ALERGIA…mało powiedziane, odechciewa się wszystkiego...zwłaszcza jak wykładowcy są inni…..no ale ci co są lub byli wiedzą o co chodzi….
Co do błędów w pisowni…niebyło by ich gdyby wpakowali to do Worda…ja na przykład też robie błędy ale przed wystawieniem postów przepuszczam je przez Worda….
Hmm…mi się ten pomysł nie podoba ale to jest mój punkt widzenia…każdy może mieć inny...nie udało mi się przekonać was moimi argumentami...ok mówi się trudno każdy ma prawo do własnego zdania
Pan Czepialski Pozdrawia
smile

Offline

#47 2005-03-26 17:30:53

Yang
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: ABCfansubera

Hmmm, ok to one more time smile_big
Test obowiązkowy - banalnie prosty
Testy nieobowiązkowe - w zależności od poziomu na który się zdaje. Myśle o kilku poziomach od średnio zaawansowanego do eksperta.
Kolejna kwestia - certyfikat wiedzy technicznej na temat tworzenia subów. Nie utożsamiać z poziomem tłumaczenia. Po prostu może być ktoś, kto zna świetnie japoński, ale z komuputerów jest noga. Tak ktoś robi napisy w TMP, w dodatku z kiepskim timingiem. Jednak jego tłumaczenia są naprawde świetne. Więc taki ktoś będzie miał certyfikat początkujący z wiedzy technicznej, a jego napisy będą oceniane naprawde wysoko.
Drugi przykład, diametralnie odmienny. Koleś zdobędzie certyfikat eksperta z wiedzy technicznej, ale nie bedzie znał zadnego języka (polskiego również). I co prawda będzie robił sobie napisy w ass z różnymi fajnymi karaoke, będzie miał wypasione timingi, ale jego tłumaczenia będą tak beznadziejne, że tego się czytać nie da. Po prostu zero składni, zero sensu wypowiedzi i w ogóle napisy których byś kijem nie ruszył. Naturalnie więc taki ktoś powinien dostać same słąbe oceny napisów.
Jak widać na załączonych przykładach, certyfikaty nie mają znaczenia jeśli chodzi o poziom tłumaczenia. Jednak jeśli by taki osobnik z pierwszego przykładu, nawiązał współprace z osobnikiem z drugiego przykładu, to byśmy osiągneli naprawde świetne napisy. I generalnie mniej więcej o to mi chodzi. By albo ludzie się specjalizowali, albo się doskonalili. Byle tylko nie uznali że ten poziom co osiągneli wystarczy i nic więcej już nie muszą się rozwijać.

Offline

#48 2005-03-26 17:35:06

Yang
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: ABCfansubera

O widzisz, Ty wiesz że wystarczy wrzucić do worda i już problem ortografów znika sam. Jednak sądząc po poziomach niektórych napisów, to ich autorzy o tym nie wiedzieli i są całkowicie zdziwieni gdy się ich o tym uświadomi. Jednak gdyby musieli napisać ten test, to by musieli już wiedzieć że word potrafi sprawdzić takie błędy ortograficzne.
A ja osobiście alergii nie mam. Tak właściwie to mam taki charakter, że jak mam na coś alergie, to muszę tego dużo stosować by się z niej wyleczyć. Naprawde organizm dla własnego dobra szybko się uczy radzić z takim problemem. Np testy, po prostu zdaje je bez nauki, wystarczy spryt i inteligencja jezor

Offline

#49 2005-03-26 17:40:08

Raistlin
Użytkownik
Skąd: Płock
Dołączył: 2004-11-29

Odp: ABCfansubera

Hmm…nie zawsze wystarczy spryt i inteligencja….po prostu czasem się nie da i trzeba postukać…

Offline

#50 2005-03-26 17:45:42

Yang
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: ABCfansubera

A to fakt. Np pisanie pracy dyplomowej wymagało dosyć sporych nakładów własnych. No i czasami egzaminy wymagają paru godzin zakuwania, bądź kilkunastu godzin czytania książki. Jednak od dawien dawna jestem obardzony pewnym schorzeniem - wchłaniam wszystko co mam w zasięgu oczu, więc i różnego rodzaju książki czytam (abstarchując od różnego rodzaju forum). No ale lepiej skończyć ten temat, bo to już się robi oftopic od oftopicu smile_big

PS Zapomniałeś dodać "Pan Czepialski Pozdrawia" jezor

Offline

#51 2005-03-26 17:46:27

Raistlin
Użytkownik
Skąd: Płock
Dołączył: 2004-11-29

Odp: ABCfansubera

Hmm..co do worda to tak wiem to ale nie musiałem czytać tego podręcznika fansubera by to wiedzieć….:)

Offline

#52 2005-03-26 17:51:37

Raistlin
Użytkownik
Skąd: Płock
Dołączył: 2004-11-29

Odp: ABCfansubera

Pracy dyplomowej jeszcze nie pisałem …ale na pewno będzie do niej trzeba dużo poczytać…a to prawda że czasem trzeba czytać dużo książek na koła…choć na moich studiach akurat aż tak dużo tego nie robie....nie zmienia to faktu że lubię sobie czytać nie tylko w tej dziedzinie którą studiuję……kurcze masz rację zapomniałem..
Pan Czepialski Pozdrawia *2

Offline

#53 2005-03-26 18:02:09

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: ABCfansubera

Tak, Word sprawdzi, ale zapominamy o jednym podstawowym problemie tutaj: zapewne niewielu fansubberów stać na kupienie MS Office oczkod

Offline

#54 2005-03-26 18:03:45

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: ABCfansubera

My God... I've created a monster!! smile_big

Offline

#55 2005-03-26 18:06:29

Kane
Administrator
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2003-12-29

Odp: ABCfansubera

Przewidziałem i to, w internecie za Free można sobie sprawdzić ortografię, każdy też chyba ma w domu jakiś słownik albo zna kogoś kto zna ortografię, ew. od czego mamy Star Office'a?


Imperare sibi maximum est imperium

Offline

#56 2005-03-26 18:06:41

Raistlin
Użytkownik
Skąd: Płock
Dołączył: 2004-11-29

Odp: ABCfansubera

No i powstaje problem….są słowniki...ale sprawdzać każde słowo…eh…co napisać…przecież nie zabroni się komuś tłumaczyć bo nie ma Worda…..
Pan Czepialski Pozdrawia

Offline

#57 2005-03-26 18:14:11

Kane
Administrator
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2003-12-29

Odp: ABCfansubera

O rany, nie każde... w skrajnych przypadkach będzie tego kilkadziesiąt, jak nie umiesz pisać po polsku nie bierz się za tłumaczenie. Poza tym sztuka wymaga poświęceń, a artificem commendat opus.
Dość tego off-topa Panowie!


Imperare sibi maximum est imperium

Offline

#58 2005-03-26 18:41:11

Yang
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: ABCfansubera

Na tym polega burza mózgów. Ktoś rzuca pomysłem, który wydaje mu się absurdalny, by potem ktoś podchwycił ten pomysł i stworzył własny, zainspirowany tym pozornie absurdalnym. To jest jak rzucenie kamieniem. Samo w sobie niegroźne, jednak gdy padnie w odpowiednie miejsce, może nawet spowodować lawinę jezor. Ale jak chcesz, to mogę całą odpowiedzialność wziąść na siebie oczkod.

Offline

#59 2005-03-26 20:04:51

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: ABCfansubera

Za lawinę? smile_big

Offline

#60 2005-03-26 21:02:47

Yang
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: ABCfansubera

Suchy nie prowokuj mnie do stworzenia nowego ofa. Wiesz przecież że jestem na to zbyt podatny oczkod.

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024