#21 2005-04-26 17:32:52

Kane
Administrator
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2003-12-29

Odp: Skala oceniania napisów

hura!


Imperare sibi maximum est imperium

Offline

#22 2007-05-17 02:13:38

waski_jestem
Użytkownik
Skąd: wawa
Dołączył: 2005-03-20

Odp: Skala oceniania napisów

oswiezenie tematu?? Chyba ze juz ktos o tym wspominal. Co prawda ja nie jestem ogromny zwolennikiem 5 stopniowej skali. Jak dla mnie wystarczylo by dodac do istniejacej juz ocene "DOBRE"


gdyby tylko czlowiek mial troche wiecej czasu i lepiej znak angielski [z 2 mozna cos zrobic, z 1?]

Offline

#23 2007-05-17 02:32:27

songoku
Użytkownik
Skąd: Bydgoszcz
Dołączył: 2005-02-07

Odp: Skala oceniania napisów

Skala sama w sobie jest do dupy. Przekonalem sie o tym nieraz ;>
Wchodze na napisy, patrze b.db od 3-4 osob. Sciagam zaczynam ogladac i sie okazuje, ze napisy nawet nie sa slabe, tylko tragiczne, wiec pisze komentarz wskazujac co jest w nich zle, a osob, ktore pisaly, ze sa bdb., pytam za co wystawily taka ocene i do dzis echo :/
Jak dla mnie to skala ocen w ogole powinna zniknac. Wprowadza tylko ludzi w blad. Kazdy wlepia taka, jaka mu sie podoba kierujac sie pewnie niejednokrotnie osobistymi powodkami (sympatia, antypatia).
Raz tez napisy byly naprawde niezle, a ktos wstawil "przecietne", bo mu timing nie gral (bo oczywiscie mial plik z innym fps), ech.... szkoda gadac.
Jak dla mnie to powinny byc tylko komentarze. Tak naprawde jak ktos chce pochwalic lub zjechac dane napisy, to poswieci te pare chwil, aby cos naskrobac, a nie wcisnac tylko klawisz bez odpowiedniego umotywowania swojej oceny ;>

Offline

#24 2007-05-17 08:18:54

marcin2
Użytkownik
Skąd: z butelki
Dołączył: 2007-02-25

Odp: Skala oceniania napisów

Wczoraj natknąłem się na komentarz do jednego nowoprzetłumaczonego odcinka, gdzie osoba komentująca W OGÓLE nie sprawdzała / oglądała tych napisów (sama tak napisała!), ale dała za to ocenę bdb, bo "autor napisów jest pewny" !! Wnioski do tego sami sobie wyciągnijcie; nie chcę za dużo mojego jadu na innych przerzucać.. grr..
+ to wszystko, o czym wspomina ~songoku..
Z winy pajaców... ocenianie napisów stało się parodią.

Moja propozycja (coś pośredniego;)) : zlikwidować pole "jakość", pozostawiająć je jedynie przy każdym indywidualnym komentarzu, jak obecnie (okno: "komentarze do filmu"). Przez to każdy będzie nadal miał możliwość oceny napisów; ale ktoś, kto owe napisy ściąga - nie będzie zmuszony do sugerowania się tym na siłę.

Ostatnio edytowany przez marcin2 (2007-05-17 08:33:42)

Offline

#25 2007-05-17 08:39:09

sa1d
Użytkownik
Skąd: krakow
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Skala oceniania napisów

Nie będę się specjalnie rozpisywał. Osobiście jestem za skalą pięciu stopniową. Na tą chwilę w większości przypadków wystawiam "brak oceny" , a to dlatego że przeważnie napisy są znacznie lepsze niż "przeciętne" (każdy przecież stara się jak może) natomiast nie wystawie im oceny "bardzo dobre" która w tej skali równała by się ocenie "perfekcyjne" wiec wybór pada tak jak wspominałem na opcję szarą... podsumowując jestem ZA zmianą !

Offline

#26 2007-05-17 08:41:32

dulu
Moderator
Dołączył: 2006-08-17

Odp: Skala oceniania napisów

To co mówią chłopcy wyżej to prawda, nie ma co. Ludzie często wystawiają BDB za to, że napisy po prostu są, co dla mnie jest czystym debilizmem. W taki sposób autor nigdy nie dowie się o swoich błędach. Jak najbardziej jestem za wprowadzeniem jakiejś "dodatkowej oceny" i przydałaby się edycja komentarzy:P

Offline

#27 2007-05-17 08:44:53

Starfox
Użytkownik
Skąd: Dobczyce
Dołączył: 2005-09-12

Odp: Skala oceniania napisów

Każdy wystawia ocenę według własnego zdania. Jeśli uważa, że napisy zasługują na BDB za to, że np. szybko się pojawiły, to czemu niby miałby nie dać im 5? Przecież on uważa je za BDB, więc ocena jest(według jego zdania) zasłużona:]

Offline

#28 2007-05-17 08:47:20

Beavis
Zbanowany
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Skala oceniania napisów

Starfox napisał:

Jeśli uważa, że napisy zasługują na BDB za to, że np. szybko się pojawiły, to czemu niby miałby nie dać im 5?

Tragedia cholera

papatki

Ostatnio edytowany przez Beavis (2007-05-17 08:47:41)

Offline

#29 2007-05-17 08:50:25

Starfox
Użytkownik
Skąd: Dobczyce
Dołączył: 2005-09-12

Odp: Skala oceniania napisów

w FAQ nie ma nigdzie napisane, że nie można za to wystawić oceny. Dajesz uzasadnienie i ocenę:]

Offline

#30 2007-05-17 08:55:35

dulu
Moderator
Dołączył: 2006-08-17

Odp: Skala oceniania napisów

Nawet nie trzeba by się zastanawiać, Starfox masz rację w 100% bo każdy ma prawo oceniać jak mu się żywnie podoba, ale jak można dać bdb za błędy ortograficzne w co 2 zdaniu? No cóż, jakoś można bo każdy ocenia jak chce. Jeśli, dla niektórych tak zwane speed-suby(z masą błędów) są na ocenę bdb, to ok (ja tam wole by napisy były gorsze, ale by wychodziły szybciej, nie jestem wymagający.) Ale w takich wypadkach oceny nie wystawiam, ewentualnie robię jakąś skromną notatkę...

Offline

#31 2007-05-17 08:57:22

Starfox
Użytkownik
Skąd: Dobczyce
Dołączył: 2005-09-12

Odp: Skala oceniania napisów

Dlatego suby najlepiej samemu sprawdzać:] A nie sugerować się ocenami:] Zresztą wystarczy taki plik ściągnąć i przeczytać kilka pierwszych linijek, żeby zobaczyć, czy napisy rzeczywiście zasługują na taką ocenę, jaką dostały;]

Offline

#32 2007-05-17 09:08:44

dulu
Moderator
Dołączył: 2006-08-17

Odp: Skala oceniania napisów

Może moje "dawanie ocen' jest i głupie(dla niektórych) ale jeszcze nigdy nie dałem oceny przeciętnej, słabej. Nie, że daje same bdb:P ale jak napisy zasługują(według mnie) to daję bdb, a jak nie to daje "brak" i notatkę. A jak chcesz zobaczyć ocenę napisów a tam sama czerwień niczym z zarżniętego świniaka a argumenty na słabą: "napisy dno" już wiele, wiele razy widziałem takie coś a ludzie sugerują się takimi komentarzami... sprawa do przemyślenia.

Offline

#33 2007-05-17 09:27:56

lukaszplpl
Użytkownik
Skąd: Kutno
Dołączył: 2007-04-27

Odp: Skala oceniania napisów

Ja przeważnie daje tak samo ocenę BDB ale już po obejrzeniu napisów i do tego mam przynajmniej sporą pewność że jak napisy mają po 30 komentarzy pozytywnych to parę musi być sensownych i zasłużonych bo ja i tak zawsze napisy do Anime pobieram jak mam nowe anime a wtedy wybór napisów jest duży więc biorę które mają sporo pozytywów i jak widzę że są uzasadnione a nie coś takiego "BDB" "Bardzo Dobre" to pobieram  a jak napisy mi się nie podobają  lub są akie sobie to daje brak oceny i mówię co mi nie psuje jezor

Offline

#34 2007-05-17 10:47:34

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Skala oceniania napisów

lukaszplpl napisał:

Ja przeważnie daje tak samo ocenę BDB...
...a jak napisy mi się nie podobają  lub są akie sobie to daje brak oceny i mówię co mi nie psuje jezor...

A możesz takie postępowanie jakoś sensownie wytłumaczyć? Skoro napisy ci się nie podobają, coś ci w nich nie pasuje, to znaczy, że nie zasługują na ocenę "bardzo dobrą", czyli są "przeciętne" albo "słabe". Dlaczego więc zatem dajesz "brak oceny"? I potem jest jak jest, że jest 50 komentarzy do jakichś napisów, napisy są drętwe, ale ocena ogólna "bardzo dobra" w okolicach 95%, bo 30 osób wystawiło taką ocenę właśnie zupełnie z kosmosu (jak to bywa najczęściej, niestety), a reszta dała "brak oceny" i wpisała tylko swoje "uwagi", bojąc się chyba, że negatywna ocena może autora napisów skłonić do samobójstwa. Nie tędy droga chyba, jeśli autor ma doskonalić swój kunszt i jeśli ogólny poziom napisów ma się podnosić.
Oceny nie działały od początku i generalnie nie działają nadal, ale nie z winy "systemu", tylko ludzi, którzy nie oceniają ich rzetelnie. Owszem, każdy może oceniać jak mu się żywnie podoba (jak napisał jeden z przedmówców), ale jeśli ktoś daje ocenę "5" napisom ewidentnie słabym (z bliżej nieznanych mi powodów z reguły), to, mówiąc wprost, robi z siebie idiotę o najniższych wymaganiach. Robi krzywdę i sobie, i autorowi napisów.
Nie oszukujmy się - gdyby napisy były oceniane naprawdę rzetelnie, to ocena "bardzo dobry" (przyjmując ją jako ocenę najwyższą, czyli za "najlepsze" napisy) pojawiałaby się bardzo rzadko.

Starfox napisał:

Każdy wystawia ocenę według własnego zdania. Jeśli uważa, że napisy zasługują na BDB za to, że np. szybko się pojawiły, to czemu niby miałby nie dać im 5? Przecież on uważa je za BDB, więc ocena jest(według jego zdania) zasłużona:]

Podzielam zdanie Beavisa.
Nie byłoby imo żadnego problemu, gdyby błyskawicznemu pojawieniu się towarzyszyła wysoka jakość, a jak jest w większośći (zdecydowanej) przypadków, to wszyscy wiemy. Oceniający powinien oceniać rzetelnie - co z tego, że napisy wyszły szybko, jak jest błąd na błędzie w każdej kategorii, w której można zrobić błąd? Czy w tej sytuacji napisy zasługują na ocenę "5"? Moim zdaniem - patrz wyżej.

Moim zdaniem przydałaby się jeszcze przynajmniej jedna ocena - "4". Najlepszy byłby system, jaki jest stosowany przykładowo przy ocenianiu gier przez niektóre czasopisma czy portale - żeby gra uzyskała najwyższą ocenę, musi ją tak ocenić kilku redaktorów, ocena jednego jest w tym względzie "nic nie warta". Oczywiście taki system tutaj wymagałby olbrzymiej pracy "redaktorów", dlatego nie ma sensu nawet się nad nim zastanawiać.

Offline

#35 2007-05-17 10:56:05

lukaszplpl
Użytkownik
Skąd: Kutno
Dołączył: 2007-04-27

Odp: Skala oceniania napisów

Freeman napisał:
lukaszplpl napisał:

Ja przeważnie daje tak samo ocenę BDB...
...a jak napisy mi się nie podobają  lub są akie sobie to daje brak oceny i mówię co mi nie psuje jezor...

A możesz takie postępowanie jakoś sensownie wytłumaczyć? Skoro napisy ci się nie podobają, coś ci w nich nie pasuje, to znaczy, że nie zasługują na ocenę "bardzo dobrą", czyli są "przeciętne" albo "słabe". Dlaczego więc zatem dajesz "brak oceny"? I potem jest jak jest, że jest 50 komentarzy do jakichś napisów, napisy są drętwe, ale ocena ogólna "bardzo dobra" w okolicach 95%, bo 30 osób wystawiło taką ocenę właśnie zupełnie z kosmosu (jak to bywa najczęściej, niestety), a reszta dała "brak oceny" i wpisała tylko swoje "uwagi", bojąc się chyba, że negatywna ocena może autora napisów skłonić do samobójstwa. Nie tędy droga chyba, jeśli autor ma doskonalić swój kunszt i jeśli ogólny poziom napisów ma się podnosić.


Chodziło mi o to że jak napisy nie mają składni lub liczne błędy ortograficzne to do takich napisów oceny nie daję bo prędzej czy później osoba poprawi to wszytko a jak naprawdę jest tak źle to daje ocenę słabą jeśli autor olewa je sobie że tak powiem (a już 2 takich miałem ale nie pamiętam jakiego Anime jezor )

Ostatnio edytowany przez lukaszplpl (2007-05-17 10:59:29)

Offline

#36 2007-05-17 11:15:53

Zjadacz
Użytkownik
Skąd: Głogów
Dołączył: 2006-04-10

Odp: Skala oceniania napisów

lukaszplpl napisał:
Freeman napisał:
lukaszplpl napisał:

Ja przeważnie daje tak samo ocenę BDB...
...a jak napisy mi się nie podobają  lub są akie sobie to daje brak oceny i mówię co mi nie psuje jezor...

A możesz takie postępowanie jakoś sensownie wytłumaczyć? Skoro napisy ci się nie podobają, coś ci w nich nie pasuje, to znaczy, że nie zasługują na ocenę "bardzo dobrą", czyli są "przeciętne" albo "słabe". Dlaczego więc zatem dajesz "brak oceny"? I potem jest jak jest, że jest 50 komentarzy do jakichś napisów, napisy są drętwe, ale ocena ogólna "bardzo dobra" w okolicach 95%, bo 30 osób wystawiło taką ocenę właśnie zupełnie z kosmosu (jak to bywa najczęściej, niestety), a reszta dała "brak oceny" i wpisała tylko swoje "uwagi", bojąc się chyba, że negatywna ocena może autora napisów skłonić do samobójstwa. Nie tędy droga chyba, jeśli autor ma doskonalić swój kunszt i jeśli ogólny poziom napisów ma się podnosić.


Chodziło mi o to że jak napisy nie mają składni lub liczne błędy ortograficzne to do takich napisów oceny nie daję bo prędzej czy później osoba poprawi to wszytko a jak naprawdę jest tak źle to daje ocenę słabą jeśli autor olewa je sobie że tak powiem (a już 2 takich miałem ale nie pamiętam jakiego Anime jezor )

Obawiam się, że dalej nie rozumiem twojego toku myślenia i chyba już go nie pojmę. Co ci przeszkadza wystawienie "słabe", a potem zmiana na "bardzo dobre" po poprawieniu błędów?

Patrząc na twój post można domniemywać, że interpunkcji też nie oceniasz deprecha

Starfox napisał:

w FAQ nie ma nigdzie napisane, że nie można za to wystawić oceny. Dajesz uzasadnienie i ocenę:]

Przyznaję bez bicia, że zawiodłem się na tobie, Starfox, po przeczytaniu tego posta

FAQ napisał:

Jak komentować napisy?
- nie zwracaj uwagi na to, czy autora danych napisów lubisz czy nie - oceniasz wynik jego pracy a nie jego samego

Wynika z tego, że oceniasz jego napisy, mówisz, jakie są. Czy są to napisy bardzo dobre, przeciętne czy słabe. Czy napisy mogą być dobre, bo szybko wyszły? A gdyby wyszły później, to byłyby słabe? Masz ocenić wynik jego pracy, efekt końcowy, a nie prędkość z jaką ją wykonał. Przez taką postawę wychodzą później takie kretyństwa, że napisy do, dajmy na to, Naruto, mają 100% BDB, bo, mimo iż naszpikowane błędami, to jednak były szybko i dwunastolatkowie popuszczający w gacie z niecierpliwości chcą zachęcić subera do wypuszczania subów już nie dziesięć minut po wydaniu odcinka, a pięć.

Ja jestem zwolennikiem pięciostopniowej skali, a w skrajnych przypadkach debilizmu w komentach rozdawania warnów.

Ostatnio edytowany przez Zjadacz (2007-05-17 11:31:01)


"Skazany na zajebistość"

Offline

#37 2007-05-17 11:32:58

Smoczek
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2005-10-24

Odp: Skala oceniania napisów

A co z ludźmi, którzy zwyczajnie błędów nie zauważają (bo sami robią co krok je popełniają, dla przykładu) i wystawiają bdb z notką - "błędów nie zauważyłem, or sth like this?
Nie da się na siłę wprowadzić obiektywizmu w systemie oceniania, każdy będzie się kierował (w mniejszym lub większym stopniu) jakimiś swoimi subiektywnymi odczuciami (przykłąd - jednemu dane zdanie pasuje, zaś dla drugiej osoby będzie ono koślawe.... i?).
Można by oczywiście wyłonić trójki (piątki, siódemki) sędziowskie... ale kto zagwarantuje, że i tu subiektywizm nie weźmie góry (zresztą, komu by się chciało coś takiego robić xP?).
Oceny są jakie są, nikt nie musi się nimi sugerować, jeśli nie chce xP.
Jak dotąd wystawiłem kilkanaście ocen bdb i chyba z dwie, czy trzy słabe. Czemu? Bo rzadko oglądam anime z polskimi napisami, a gdy już to robię to właśnie sugerujęsię ocenami i komentarzami... jak dotąd nie zawiodłem się ani razu (chyba), słabe oceny są przy napisach nie ocenionych/nie posiadających komentarzy.

Offline

#38 2007-05-17 11:35:47

lukaszplpl
Użytkownik
Skąd: Kutno
Dołączył: 2007-04-27

Odp: Skala oceniania napisów

Zjadacz napisał:

Czy napisy mogą być dobre, bo szybko wyszły? A jak by wyszły później, to byłyby słabe? Masz ocenić wynik jego pracy, efekt końcowy, a nie prędkość z jaką ją wykonał. Prze taką postawę wychodzą później takie kretyństwa, że napisy do, dajmy na to, Naruto, mają 100% BDB, bo, mimo iż naszpikowane błędami, to jednak były szybko i dwunastolatkowie popuszczający w gacie z niecierpliwości chcą zachęcić subera do wypuszczania subów już nie dziesięć minut po wydaniu odcinka.

Tu się nie zgodzę bo np: w Naruto ja czekam zawsze na napisy Dragmaru i jakoś on wydaje szybko bo zaraz parę godzin bo odcinku DB i napisy Bardzo Dobre i tu mu nie mogę zarzucić że ocenę powinien dostać przeciętną lub słabą :/

A co do skali ocen to już mi się nie chcę tłumaczyć szczerze powiem bo mam mało czasu :/Jedno powiem oceny słabej nie wystawiam a później nie przeprawiam bo raz już zapomniałem że dałem ocenę słabą (i to nie chcący po prostu pomyliły mi się nazwy :(A zauważyłem to jakiś miesiąc dwa później :/) i dlatego teraz wole dać brak oceny a jak osoba nie poprawi napisów to dostanie słabe choć nawet gdy poprawi to i tak dam najwyżej przeciętne.Ale jak mówiłem ja głównie na napisy nie czekam bo jak już oglądam anime to sporo czasu po jego wyjściu czyli po wyjściu napisów również i dlatego mogę pobrać te które mają same pozytywne (uzasadnione ) komentarze i jak mi się będą podobały to i ja taką ocenę wstawiam ( co jest przeważnie bardzo Dobre choć są też słabe i przeciętne )

Ostatnio edytowany przez lukaszplpl (2007-05-17 11:38:09)

Offline

#39 2007-05-17 11:38:26

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Skala oceniania napisów

Smoczek napisał:

A co z ludźmi, którzy zwyczajnie błędów nie zauważają (bo sami robią co krok je popełniają, dla przykładu) i wystawiają bdb z notką - "błędów nie zauważyłem, or sth like this?

Ostatnio jak sprawdzałem, to ludzie cierpiący na opisane dolegliwości (powtarzam - rzeczywiście na nie cierpiący, bo większość to lenie, nieuki i eloziomy) stanowili tak znikomą część społeczeństwa, że ich oceny mieściłyby się w granicach błędu statystycznego, czyli - odpowiadając na twoje pytanie - nie byłoby z nimi żadnego problemu.

@lukaszplpl
Ja już nie chcę się czepiać, ale twoje wyjaśnienia nie trzymają się kupy całkowicie. Wystawiasz, nie wystawiasz, tylko bardzo dobre, ale też przeciętne... Mnie nie przekonałeś.

Ostatnio edytowany przez Freeman (2007-05-17 11:42:28)

Offline

#40 2007-05-17 11:39:06

sa1d
Użytkownik
Skąd: krakow
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Skala oceniania napisów

"SKALA OCEN" TO DOBRY TEMAT DO NASTEPNEJ ANKIETY.
Każdy będzie mógł się wypowiedzieć. Na pewno nie rozwiąże to sporu ale być może żucie nowe światło na sprawę

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024