#41 2007-05-17 11:47:46

Winged
Użytkownik
Skąd: Szczytno/Toruń
Dołączył: 2004-10-01

Odp: Skala oceniania napisów

Hmm... sprawa komentarzy jest dość zagmatwana.
1. Nie ma odpowiedniej Twoim zdaniem oceny, to napisz to w komencie. Myślę, że Redakcja jest dość zajęta i nie ma czasu na wprowadzanie jakichkolwiek nowinek.
2. Jak komentować? Mamy punkt w FAQu, który został przytoczony. Sprawdziłem w tekście, który posłużył do ustanowienia tego punktu i nie ma w nim zapisu o prędkości. Czasami warto podkreślić coś dobitnie. Myślę, że nowelizacja jest wskazana. smile
3. Zmiana osoby komentującej w czasie. To jest dość ważne zagadnienie. Moje pierwsze komentarze wyglądają całkowicie inaczej. Pochodzą od osoby mającej nikłe pojęcie o robieniu napisów. Wiem, że nie tylko moje komentarze zmieniały się w czasie. Stąd nie mogą one być traktowane rzetelnie. Osoby, które na ANSI już trochę siedzą, wiedzą, kto i w jakim stopniu się zna na rzeczy,  stąd najłatwiej zorientować się, czyje napisy są dobre. smile
4. Z różnymi modyfikacjami poczekałbym do nowelizacji prawa autorskiego. smile_big


"Dla ludzkich zachowań nie mam nic poza życzliwością i nic poza śmiechem na pocieszenie bliżnich"
John Irving, "Świat według Garpa"

Offline

#42 2007-05-17 11:51:39

Weteran666
Użytkownik
Dołączył: 2007-01-17

Odp: Skala oceniania napisów

To ja też wtrące swoje trzy grosze. Jeżeli chodzi o oceny bdb które dużo osób wystawia mimo iż w napisach jest sporo błędów ort. to moze chodzi o to że oni sami nie widzą tych błądów i dla nich napisy sa bdb. Sprawa druga jeżeli chodzi o wystawianie oceny bdb za szybkość to ja napisze tylko n/c. Rzecz trzecia jezeli chodzi o edycje komentarzy jestem jak najbardziej za, i kwestia ostania co do skali oceniania dodałbym tylko ocene dobrą.
Gl&hf

Offline

#43 2007-05-17 11:54:05

fillip75
Użytkownik
Skąd: Chełm
Dołączył: 2005-08-14

Odp: Skala oceniania napisów

A ja sądziłem, że to te oceny ma sobie sam autor wystawiać wedle uznania. Dlaczego nikt mi nie powiedział, że to skala ocen przeznaczona jest dla oglądających, a nie piszących??? [roftl] No to po cholerę sobie bdb wystawiałem? los
Moja propozycja ocen (trójstopniowa skala):
- prawie bezbłędne
- całkowicie błędne
- analfabeta

Ostatnio edytowany przez fillip75 (2007-05-17 11:56:45)

Offline

#44 2007-05-17 11:54:46

Zjadacz
Użytkownik
Skąd: Głogów
Dołączył: 2006-04-10

Odp: Skala oceniania napisów

lukaszplpl napisał:

Tu się nie zgodzę bo np: w Naruto ja czekam zawsze na napisy Dragmaru i jakoś on wydaje szybko bo zaraz parę godzin bo odcinku DB i napisy Bardzo Dobre i tu mu nie mogę zarzucić że ocenę powinien dostać przeciętną lub słabą :/

No to ty jesteś jednym z niewielu. Zauważ jednak, jak wiele napisów ma BDB absolutnie niezasłużenie.

lukaszplpl napisał:

A co do skali ocen to już mi się nie chcę tłumaczyć szczerze powiem bo mam mało czasu

Ale rozpisać się dalej miałeś czas. Moim zdaniem nie masz po prostu argumentów, ale to tylko moja opinia.

lukaszplpl napisał:

Jedno powiem oceny słabej nie wystawiam a później nie przeprawiam bo raz już zapomniałem że dałem ocenę słabą (i to nie chcący po prostu pomyliły mi się nazwy :(A zauważyłem to jakiś miesiąc dwa później :/) i dlatego teraz wole dać brak oceny a jak osoba nie poprawi napisów to dostanie słabe choć nawet gdy poprawi to i tak dam najwyżej przeciętne.

Żałosny tok rozumowania. Po pierwsze, to jakby autorowi subów zależało, to przypomniałby ci o ocenie napisów i powiedziałby, że je poprawił. Po drugie, to jeśli tobie zależałoby na poziomie napisów, to dałbyś negatywa, żeby delikwent poprawił suby. Nikt bowiem nie chce mieć chociażby kawałka czerwonego paska w ocenie. Po trzecie, to nie poprawisz oceny nawet dla idealnych już subów na wyższą niż "przeciętna". Współczuję ci i boli mnie to, że kiedyś przez twoją beznadziejną opinię ktoś może niechcący wybrać złe suby myśląc, że są najlepsze.

lukaszplpl napisał:

Ale jak mówiłem ja głównie na napisy nie czekam bo jak już oglądam anime to sporo czasu po jego wyjściu czyli po wyjściu napisów również i dlatego mogę pobrać te które mają same pozytywne (uzasadnione )

Za to nie mają negatywów, bo ludzie twojego pokroju boją się je wystawiać.

lukaszplpl napisał:

raz już zapomniałem że dałem ocenę słabą (i to nie chcący po prostu pomyliły mi się nazwy :(A zauważyłem to jakiś miesiąc dwa później :/)

Ale zarejestrowany jesteś od niecałego miecha...

Jak masz pisać dla samego pisania, to lepiej wpadnij na komentarze w onecie.

Ostatnio edytowany przez Zjadacz (2007-05-17 11:57:15)


"Skazany na zajebistość"

Offline

#45 2007-05-17 11:58:06

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Skala oceniania napisów

Weteran666 napisał:

To ja też wtrące swoje trzy grosze. Jeżeli chodzi o oceny bdb które dużo osób wystawia mimo iż w napisach jest sporo błędów ort. to moze chodzi o to że oni sami nie widzą tych błądów i dla nich napisy sa bdb.

Pisałem już wyżej. Nie róbmy z siebie "analfabetów".

Offline

#46 2007-05-17 11:59:56

fillip75
Użytkownik
Skąd: Chełm
Dołączył: 2005-08-14

Odp: Skala oceniania napisów

Proponuję powołanie komisji ds. ścigania dysortografów KdsŚD
Nawet nie trzeba oglądać anime. Wystarczy zassać napisy. Wrzucić w pierwszy lepszy edytor tekstowy. Zapuścić korekcję błędów. Full czerwonych wężyków, tzn. podejrzane. Przeczytać w paru miejscach dialogi i można skrobnąć opinię. Najlepiej zająć się napisami najczęściej ściąganymi. Bitwa będzie na całego smile_big

Ostatnio edytowany przez fillip75 (2007-05-17 12:00:25)

Offline

#47 2007-05-17 12:02:32

Starfox
Użytkownik
Skąd: Dobczyce
Dołączył: 2005-09-12

Odp: Skala oceniania napisów

Freeman napisał:

Podzielam zdanie Beavisa.
Nie byłoby imo żadnego problemu, gdyby błyskawicznemu pojawieniu się towarzyszyła wysoka jakość, a jak jest w większośći (zdecydowanej) przypadków, to wszyscy wiemy. Oceniający powinien oceniać rzetelnie - co z tego, że napisy wyszły szybko, jak jest błąd na błędzie w każdej kategorii, w której można zrobić błąd? Czy w tej sytuacji napisy zasługują na ocenę "5"? Moim zdaniem - patrz wyżej.

Jeśli wystawiający uznał, że napisy zasługują na 5, to dlaczego ma nie wystawić tego 5? Choćby według niego głównym wyznacznikiem była prędkość. W komentarzu napisze za co i wystawi odpowienią ocenę, więc w takim przypadku zadaniem moda jest usunięcie tego komenta, bo - mimo iż według autora napisy zasługują na 5 - inni tak nie uważają?:] Kwestia gustu i własnego systemu oceniania. Co człowiek to inne spojrzenie na suby i inna - własna - skala oceniania.

Skale łatwo można zmienić, ale z podejściem ludzi będzie trudniej.

Ostatnio edytowany przez Starfox (2007-05-17 12:04:09)

Offline

#48 2007-05-17 12:10:07

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Skala oceniania napisów

Jasna sprawa, ale nie uważasz, że ocena napisów powinna oddawać ich jakość? Rozumiem, że komentarze "daję bdb, bo dziś jest Księżyc w pełni" też są w porządku, w końcu oceniający uargumentował swoją decyzję. Przecież chodzi tu o to, żeby osoba wchodząca na ANSI w poszukiwaniu napisów mogła mieć jakieś ułatwienie, a przede wszystkim o to, żeby jakość subów się podnosiła (a oceny "5" za speedsuby się do tego nie przyczyniają moim zdaniem). To tak jakbyś przyszedł do salonu samochodowego i widzisz, że wszyscy polecają wóz X, bo jest niebieski. Nieważne, że pali 100 litrów na kilometr a hamulce działają losowo. Kupujesz i widzisz, jaki samochód jest naprawdę. Byłbyś wtedy wdzięczny tym, którzy go polecali? Oczywiście istnieje możliwość, że najważniejszym kryterium wyboru był dla ciebie kolor niebieski, ale...

Offline

#49 2007-05-17 12:15:39

Starfox
Użytkownik
Skąd: Dobczyce
Dołączył: 2005-09-12

Odp: Skala oceniania napisów

Mówimy tu o czymś, za co nie płacisz, więc nie wkurzałbym się jakbym trafił na 'wadliwe' suby, w przeciwieństwie do samochodu;] Poza tym komenty typu "daję bdb, bo dziś jest Księżyc w pełni" w ogóle nie wchodzą w grę. Koment musi tyczyć się napisów, więc "Daję bdb, bo szybko wyszły i da się obejrzeć z nimy ep" jest przecież w porządku, bo osoba wystawiająca uznała, że według niej napisy zasługują na 5:] Denerwujecie się, że tyle jest nieuzasadnionych BDB, ale według waszej skali oceniania. Dla innych są BDB, dlatego najlepszym sposobem na sprawdzanie subów jest kierowanie się komentarzami 'sprawdzonych' osób:] Zawsze bardziej np. będę się kierował oceną  wystawioną przez Wanderera niż osoby, co do której zdolności nie jestem pewien;]

Offline

#50 2007-05-17 12:16:25

dulu
Moderator
Dołączył: 2006-08-17

Odp: Skala oceniania napisów

Ja twardo trzymam stronę Starfox'a:)
A co do wystawiana ocen, każda powinna być argumentowana, czy to słaba, przeciętna, bardzo dobra.
A komentarzom typu: "j.w.", "dno", mówię NIE... komentarz "bdb" jak taki sam jak "dno"...

Offline

#51 2007-05-17 12:21:52

Smoczek
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2005-10-24

Odp: Skala oceniania napisów

W tym sęk, że zmiana skali nie jest zbyt prosta... bo co zrobić ze starymi ocenami? One gdzieś będą musiały być w tej skali (bo chyba nie skasujemy wszystkich ocen?). Jeżeli skala będzie 6 stopniowa to gdzie dać oceny bdb? na 6? na 5? Tak samo z każdą inną oceną, problem nie jest tak prosty, jakby się wydawało.

Offline

#52 2007-05-17 12:22:08

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Skala oceniania napisów

Spokojnie, nikt się nie denerwuje smile Przecież to dośc abstrakcyjna w gruncie rzeczy dyskusja jedynie smile
Owszem, nie płacimy za suby, ale sytuacja taka: wchodzi ktoś na ANSI, bo słyszał, że to najlepsza strona z napisami do anime. Szuka napisów do popularnego anime X. Znajduje. 72 komentarze, ocena "5" w granicach 90%. Myśli sobie: "no to w takim razie muszą być super, skoro najlepsza strona, to i najlepsi fansubberzy, to i najlepsze suby". Ściąga, ogląda - błąd na błędzie (niestety, jest to częsta sytuacja). Co sobie pomyśli? "No co za debile tam siedzą na tym ANSI, nie wierzę!"

Pewnie, że najlepiej kierować się ocenami sprawdzonych, cieszących się zasłużonym uznaniem subberów, tylko problem w tym, że oni oceniają napisy bardzo rzadko (z powodów wiadomych).

@Smoczek
Nikt nie twierdził, że reformy są łatwe i proste do wprowadzania.

Ostatnio edytowany przez Freeman (2007-05-17 12:27:45)

Offline

#53 2007-05-17 12:29:59

Starfox
Użytkownik
Skąd: Dobczyce
Dołączył: 2005-09-12

Odp: Skala oceniania napisów

Freeman napisał:

Spokojnie, nikt się nie denerwuje smile Przecież to dośc abstrakcyjna w gruncie rzeczy dyskusja jedynie smile
Owszem, nie płacimy za suby, ale sytuacja taka: wchodzi ktoś na ANSI, bo słyszał, że to najlepsza strona z napisami do anime. Szuka napisów do popularnego anime X. Znajduje. 72 komentarze, ocena "5" w granicach 90%. Myśli sobie: "no to w takim razie muszą być super, skoro najlepsza strona, to i najlepsi fansubberzy, to i najlepsze suby". Ściąga, ogląda - błąd na błędzie (niestety, jest to częsta sytuacja). Co sobie pomyśli? "No co za debile tam siedzą na tym ANSI, nie wierzę!"

Pewnie, że najlepiej kierować się ocenami sprawdzonych, cieszących się zasłużonym uznaniem subberów, tylko problem w tym, że oni oceniają napisy bardzo rzadko (z powodów wiadomych).

Osoba, która tylko na podstawie jednego pliku z napisami - jednego tłumacza - ocenia całą społeczność tworzącą ANSI, nie może byc traktowana poważnie i nie tęskniłbym za kimś takim, i nie przejmowałbym się jego zdaniem;] Zmiana skali ocen nic nie da, powszechne oburzenie z wystawiania nieuzasadnionych bdb również nic nie da. Musi zostać zmieniony FAQ, ale nawet zapis 'nie wystawiać oceny za speedsuby' nic nie zmieni, bo ludzie i tak znajdą inny argument na bdb;] Tu trzeba zmienić ludzi, a z tym zawsze są problemy, ponieważ każdy trzyma się zasady 'Ja wiem swoje, Ty wiesz swoje, mam Cię gdzieś'.:]

Offline

#54 2007-05-17 12:37:01

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Skala oceniania napisów

No ale przecież ja nie mówię o zmienianiu systemu, tylko właśnie o tym, że ludzie powinni się zastanowić czasem nad tym, co robią smile_big
Anyway, bardzo dużo napisów ma <drastycznie> zawyżoną ocenę, dlatego taka a nie inna hipotetyczna opinia miałaby dużo więcej podstaw, niestety. Zresztą nawet opinia powstała na podstawie jednego pliku z napisami jednego tłumacza może być traktowana jak najbardziej poważnie, skoro ma 72 komentarze i określoną ocenę z nich wynikającą.

Offline

#55 2007-05-17 12:44:23

Starfox
Użytkownik
Skąd: Dobczyce
Dołączył: 2005-09-12

Odp: Skala oceniania napisów

To napisać FAQ jak się powinno właściwie komentować;]

btw. Sposobu myślenia ludzi nie zmienisz:D Więc trzeba się pogodzić z taką sytuacją i mieć nadzieję, że kiedyś ludzie bardziej będą wymagający i surowiej będą oceniać:]
Może w FAQ powinien być zapis, że ocena jest tylko indywidualną oceną danej osoby i nie należy się nią kierować przy ściąganiu subów?:] Myślę, że wtedy nie byłoby aż takiego poruszenia;]

Zjadacz napisał:

Przyznaję bez bicia, że zawiodłem się na tobie, Starfox, po przeczytaniu tego posta

Zawiodłeś się, bo może źle zrozumiałem FAQ? Przecież dla większej części publiki szybkość wydawanych subów podchodzi pod ich jakość. Dla pewnej osoby napisy mogą być dobre, jeśli coś z nich zrozumie, a to, że szybko wyszły, jest jednym z argumentów na bardzo dobre, w FAQ nie zakazuje oceniania za szybkość:]

Ostatnio edytowany przez Starfox (2007-05-17 12:50:46)

Offline

#56 2007-05-17 12:48:46

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Skala oceniania napisów

Starfox napisał:

To napisać FAQ jak się powinno właściwie komentować;)

Jest to zbyt proste do zrobienia, by było możliwe smile

Starfox napisał:

Może w FAQ powinien być zapis, że ocena jest tylko indywidualną oceną danej osoby i nie należy się nią kierować przy ściąganiu subów?:]

W takim wypadku oceny można w ogóle zlikwidować i zostawić tylko komentarze.

Offline

#57 2007-05-17 12:53:51

Starfox
Użytkownik
Skąd: Dobczyce
Dołączył: 2005-09-12

Odp: Skala oceniania napisów

Freeman napisał:

W takim wypadku oceny można w ogóle zlikwidować i zostawić tylko komentarze.

Dla mnie bomba:] Podoba mi się ten pomysł, chociaż z drugiej strony ocena pełni rolę motywującą do dalszego tłumaczenia, ale nie tęskniłbym za nią:) Najlepszy sposób to zlikwidowanie ocen, wtedy ludzie będą tłumaczyć dla samego tłumaczenia, a nie zielonego paska. Poza tym ja bym poszedł dalej i zlikwidował licznik ściągnięć, bo to też powoduje wydawanie speedsubów:] I poziom wzrasta:D

Offline

#58 2007-05-17 12:58:23

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Skala oceniania napisów

To może automatycznie obniżaś oceny o 1 stopień?

To był oczywiście żart. Sądzę, że jeśli ktoś myśli to wybierze dobre suby. Jeżeli na 15 ocen b.db są 2-3 oceny średnie lub słabe to znaczy, że coś jednak jest nie tak i warto by wejść i przeczytać treść komentarzy, a ta często odzwierciedla "siłę" danej oceny.

Offline

#59 2007-05-17 13:00:36

Freeman
Użytkownik
Skąd: Pabianice
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Skala oceniania napisów

No właśnie, wydaje mi się, że oceny powinny zachęcać tłumaczy nie tyle do dalszego tłumaczenia, co do dalszego i coraz lepszego tłumaczenia. Pewnie, na początku często się daje oceny "na zachętę", i bardzo dobrze. Ale załóżmy, że ktoś robi speedsuba ze wszystkimi jego negatywnymi cechami, za którego dostaje same oceny "5". Następne napisy i ta sama sytuacja. Trzecie - to samo. Czy to go zachęci do zwiększenia nakładów pracy przy następnych napisach?

Offline

#60 2007-05-17 13:02:17

Starfox
Użytkownik
Skąd: Dobczyce
Dołączył: 2005-09-12

Odp: Skala oceniania napisów

Zachęci go w takim samym stopniu, co brak komentarzy. Dlatego najlepsze wyjście to sam komentarz, bez oceny:]

Ostatnio edytowany przez Starfox (2007-05-17 13:03:55)

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024