#1 2005-05-02 23:19:20

Winged
Użytkownik
Skąd: Szczytno/Toruń
Dołączył: 2004-10-01

Tę czy tą?

No właśnie dość dawno temu oglądałem program "Ojczyzna polszczyzna" (nie wiem, czy dobrze napisałem tytuł), prowadzony przez uznanego prof. Miodka. Właśnie trafiłem na odcinek. gdzie było mówione, że forma tą, w znaczeniu takim jak "podaj mi tą książkę" jest niepoprawna. a powinno się powiedzieć "podaj mi tę książkę". Czemu poruszam ten wątek, bo w anime, prawie każdy tłumaczy "tą". Nie wiem sam, która jest poprawna, ale staram się używać formy, jaką podał tamten program i jego prowadzący. Mówiąc szczerze nawet nie wiem, gdzie można odnaleźć poprawną formę, chodzi mi o rodzaj słownika, pewnie poprawnej polszczyzny. No mniejsza z większym, chciałbym poznać Wasze zdanie na ten temat jezor

Ostatnio edytowany przez Winged (2006-04-17 15:36:28)


"Dla ludzkich zachowań nie mam nic poza życzliwością i nic poza śmiechem na pocieszenie bliżnich"
John Irving, "Świat według Garpa"

Offline

#2 2005-05-02 23:56:58

Wanderer
Użytkownik
Skąd: Kędzierzyn
Dołączył: 2004-12-06

Odp: Tę czy tą?

Heh mnie nie przeszkadza czy ktoś mówi "tą" czy "tę" choć "tę" brzmi trochę ładniej. Ale jeśli pan Miodek (któego też często oglądam oczkod)mówi że "tę" jest poprawne to trzeba słuchać oczkod


"Choć uliczna burda jest ze wszech miar godna potępienia, to nie ma nic złego w energii, jaką wyzwala ona w ludziach" John Keats

Offline

#3 2005-05-03 00:06:02

Masta
Użytkownik
Skąd: Kielce
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Tę czy tą?

Ja też nigdy nie wiem jak jest poprawnie.

Offline

#4 2005-05-03 00:30:53

Tomusso
Użytkownik
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Tę czy tą?

W bierniku - tę, w narzędniku - tą. Cała filozofia. Nie trzeba niczyjego zdania na ten temat. To, że się nagminnie na to leje, gramatyki nie zmienia oczkod


gls2.png

Offline

#5 2005-05-03 03:57:28

Read
Użytkownik
Skąd: Dzierżoniów
Dołączył: 2005-04-20

Odp: Tę czy tą?

z tego co pamietam z j,polskiego "tę" "tą" piszemy (i mowimy) w zaleznosci na jaką litere konczy sie wyraz przed ktorym są, np. "tĘ ksiazkĘ", ale juz "tĄ książkĄ". Trzeba patrzec na ostatnia litere wyrazu. No tyle pamietam, nie wiem czy sa jeszcze jakies reguły na to..., no oprocz tego biernika i narzednika smile

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024