#1 2004-05-18 16:15:01

labiel
Użytkownik
Skąd: Orneta
Dołączył: przed 2004-07-25

Jaki format napisów ?

Jaki format napisów jest najbardziej uniwersalny ? Wcześniej korzystałem z formatu TMPlayer, ale jest niedokładny i nie można podać czasu końca wyświetlania. Obecnie korzystam z mDVD lecz przy różnicy w framerate napisy „gubią się”. Rozważałem Sub Stadion Alfa (pozycjonowanie napisów, kolory, format czcionki) ,ale z tego co mi wiadomo to format do .ogm i trzeba się trochę namęczyć by zmienić ustaloną wielkość czcionki itp., a nie każdemu spodoba się format narzucony przez twórcę napisów . Pozostaje jeszcze MPL2 i chyba go wybiorę, brak wad mDVD i TMPlayer i zachowanie ich zalet. Są jeszcze inne formaty ale wydaje mi się że te nie są warte uwagi. Proszę o radę w tej sprawie smile_big.

Offline

#2 2004-05-18 17:18:40

Yang
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Jaki format napisów ?

MPL2 to czasami jest problematyczne. Często miałem z tym formatem problemy i dopiero po przekonwertowaniu go na mDVD w subedit dało się z nich korzystać.

ssa jest nie dla ogm, których ten format nie obsługuje (w ogm tylko srt działa), lecz można go wstawić do mkv. Chociaż tak właściwie to ssa jest robione dla hardsubów. Daje największe możliwości (przewijanie tekstu, karaoke, kolory, rozmiary itp) jednocześnie jest bardzo dokładny. Jednak nie wszyscy więdzą jak z niego kożystać. Najlepiej jest użyć sub station alpha do przekonwertowania napisów i stworzenia typów (rodzajów) które pozwalają na bardzo szybką zmiane czcionki czy rozmiaru. Wystarczy wtedy otowrzyć taki plik z napisami nawet w notatniku i na początku zmienić czcionke.
Oto przykład z jednego z plików ssa:
[V4 Styles]
Format: Name, Fontname, Fontsize, PrimaryColour, SecondaryColour, TertiaryColour, BackColour, Bold, Italic, BorderStyle, Outline, Shadow, Alignment, MarginL, MarginR, MarginV, AlphaLevel, Encoding
Style: NORMAL,Arial,48,14671839,65535,65535,0,-1,0,1,3,0,2,30,30,10,0,238
Styl się nazywa normal (sami nadajemy nazwy), czcionka arial, rozmiar 48, następnie są kolory (3 rodzajów napisów jak i tła) potem czy ma być pogrubiona, kursywa, otoczka, cień, wyrównanie, marginesy z lewej prawej i od dołu (góry), nasycenie, jakie kodowanie.
Oczywiście nie trzeba wszystkiego zmieniać. Ale jeżeli czcionka jest za duża wystarczy że zmienisz np 48 na 36, to juz problem się rozwiąże. Za gruba otoczka? Zły kolor? nie ma problemu, wystarczy to tutaj zmienić.
Jednak kiedy napisy są źle zrobione i w trakcie są użyte style overide, to wtedy by trzeba to miejsce odszukać i ręcznie zmienić. Ale z tego zazwyczaj nikt nie kożysta (lepiej jest zrobić kolejny styl).

A który najbardziej uniwersalny? Oczywiście TMPlayer. Jest najmniej rozbudowany dlatego najbardziej uniwersalny i user friendly. Jednak stanowczo za mało dokładny.

Offline

#3 2004-05-18 17:58:13

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Jaki format napisów ?

Z ust mi to wyjąłeś smile

Offline

#4 2004-05-18 18:22:36

labiel
Użytkownik
Skąd: Orneta
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Jaki format napisów ?

Dziwne ojej ,ale u mnie ogm elegancko obsługuje ssa (blue gender.ogm) jeśli w folderze z filmem znajdują się napisy *.ssa to i tak odpalają się automatycznie nawet w WMP. Mam zainstalowany DirectVobSub, może dlatego ? Faktycznie pomyliłem ssa z srt. Jeszcze jedno pytanie do Blue Gender 1-9 są napisy ssa, ale z rozszerzeniem *.ass, które działają nawet z .avi ojej (odpala się DirectVobSub i można wybrać napisy) czym różnią się te "wersje?" ssalfa ? Dzięki za odpowiedź.

Offline

#5 2004-05-18 19:02:22

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Jaki format napisów ?

Sam sobie odpowiedziałeś smile DirectVobSub jest "winny" za wyświetlanie tychże napisów.

Yang pisząć, że OGM "obsługuje" tylko SRT miał na myśli, że tylko napisy w takim formacie da się połączyć z ścieżkami audio i wideo i zapisać jako jeden plik OGM.

ssa - SubStationAlpha
ass - AdvancedSubStation

Myślę, że nazwy tych formatów są dość wymowne, jeśli chodzi o różnicę pomiędzy nimi smile_big

P.S.
Ciekawy jest też format UTF, który niedługo również będzie można zaimplementować do pliku MKV (na razie można SRT i SSA)

Offline

#6 2004-05-18 19:02:59

Yang
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Jaki format napisów ?

Directvobsub to zupełnie inna bajka. On obłsuguje wile napisów i czyni to niezależnie od formatu video (avi, ogm, mkv, mpg - innych nie testowałem). Wystarczy że napisy mają taką samą nazwę jak plik video i że directvobsub jest zainstalowany i jest ustawiony by się zawsze ładował, lub gdy jest potrzebny.
Natomiast formatu ass nigdy nie spotkałem, więc się na jego temat nie wypowiem.

Zaś to, że napisy są robione pod format ogm (srt), to oznacza że można je wkompilować w ten plik i uzyskać nadal ogm jednak już z wbudowanymi napisami. W mkv jest dokładnie tak samo, z tym że obsługuje więcej trybów i formatów.

Edit:
Widze że nasze odpowiedzi trochę się pokrywają i uzupełniają smile_big. Ale tak to jest jak się równocześnie daje odpowiedź oczkod

Offline

#7 2004-05-18 19:12:49

labiel
Użytkownik
Skąd: Orneta
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Jaki format napisów ?

Dzięki wielkie za rozjaśnienie sprawy, chyba pobawie się z ass smile , albo zostanę przy mDVD.

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024