Nie jesteś zalogowany.
Witam,
Zamierzam kupić sobie odtwarzacz DVD. Ale gubię się trochę w tych wszytkich standardach:P Więc, jeśli mam na przykład film w .mkv (lub .ogm), zakodowany w DivX, a odtwarzacz obsługuje DivX/Xvid i MPEG 1,2 i 4, to pójdzie? Czy trzeba jeszcze jakieś standardy spełniać? Jak to się wszystko ma do innych kodeków? Ja się kompletnie na tym nie znam . Za wszelką pomoc dziękuję.
Offline
Ja posiadam "Emeror2 007" firmy Manta Multimedia (nie, to nie zadna reklama, nikt mi za to nie płaci ) no więc obsługuje Xvid/Divx/Nero Digital (czyta pliki .txt [TMP, mDVD, MPL2], .srt, .sub,) lecz niestety kontenery *mkv i *.ogm sa i będa niedostępne poniewaz maszynki są za slabe, w koncu *.mkv nawet na dobrych kompach tnie to co dopiero z takimi odtwrzaczem. Najwieksza zaleta tego odtwarzacza jest to że dużo ludzi pracuje nad oprogramowaniem, ciągle jest pprawiane, lecz mimo iz kilka Animków ogladalem na takim odtwarzaczu to ogólnie nie oplaca sie go tylko w tym celu kupować, tz: do Animków, lepiej pobawić sie TV-out'em (obecnie kazda karta grafika ma to wyjscie)
Offline
Każda karta tak, ale kupowałem rok temu nowy TV, i nie zwróciłem uwagi na to, że nie ma wyjścia S-Video[zly] Więc mogę mieć najwyżej czarno-biały obraz ... A jeśli chodzi o animki, to właśnie głównie do tego, mimo iż parę normalnych DVD też mam.
Offline
A ja jeszcze mam pytanie odnośnie tej manty. Napisy obsługuje jako graficzne czy też umieszcza je w szarym pasku na obrazie jak to robi np.LG9700
Offline
mkv na dvd to nie problem (zaraz bedzie dyskusja), poprostu lapiesz takie mkv, wyciagasz jedno audio i video, po czym robisz z tego avi cala operacja to okolo 3 minuty roboty.
sam mam Mante Prince i tak jak kolega wyzej moge ci je z czystym sumieniem polecic.
Offline
eee LOL przerabianie mkv na avi to 3min? mi sie zdawalo ze to bardziej czasochłonne (wiąze sie z nowa kompresja itp) ale nie kazdy chce sobie przerabiac na mkv, wtedy nawet manta odpada. Ttło napisów może być albo przezroczyste albo z półprzezroczyste (szary odcień), a same napisy mogą być białe bądz żółte. @Dehumanizer słyszałeś może o przejściówkach?
Offline
A ja troszkę nie na temat: Czy to prawda, że można wgrać nowy BIOS do stacjonarnego DVD?
Offline
Tak się składa że słyszałem Ale jakoś przejściówki S-video -> Euro/Video zawsze dawały mi czarno-biały obraz... Chyba że próbowałem nie to co trzeba, ale więcej wyjść moje TV nie ma
Offline
Oczywiście. Musisz tylko odnaleźć w internecie odpowiedni rom z nowym firmware, a sama aktualizacja jest dziecinnie prosta. Zazwyczaj sprowadza się to do nagrania tegoż pliku na płytkę i wystartowania jej w odtwarzaczu. Robiłem to już kilkukrotnie i zawsze z pełnym sukcesem
Offline
@Elvis -> Tak da się, lecz nie bios, bo bios jest tylko w komputerach, dokladnie w kosci flash plyty głównej tylko firmware. Oczywiscie odpowiedniej firmy do odpowedniego sprzetu. Właśnie manta w tym króluje bo tam jest całe forum poświęcone oprogramowaniu a co do innych odtwarzaczy to ich oprogramowanie wyjdze rzadko i tylko by naprawić błędy, a w mancie próbują wdrążyć nowe kodeki itp..
@Dehumanizer -> może trzeba odpowiednim oprogramowaniem odpalać obraz na TV? (polecam TV Tool) bądz przejściówka do kitu evwntualnie inny system s-video -> chinch -> euro (ja tak właśnie mam )
Offline
"wiąze sie z nowa kompresja itp" eeee, to ten no tego... o czym ty pleciesz?
Offline
Nie tylko naprawa błędów. W ostatnim LG-ku jakiego robiłem wymiana firmwire dodawała opcję obsługi napisów.
Offline
TV Tool nie pomagał, przejściówki ze 3 próbowałem - ot, nie da się na moim kochanym (:P) telewizorku.
Offline
Heh... co do manty... to jest dobry...ale nie umiesciłbym go na półce z odtwarzaczami tylko na półce z komputerami..heh..Ja osobiscie mam samsunga i nie narzekam...
Offline
ee ten no teges nie wiem zdawalo mi sie ze jak się wyciąga avi z .ogm czy .mkv to.. to nie będzie tak ho-siup ale zabawa w kodowanie , jednak na całe szczeście chyba się myle , wiesz nigdy tego nie próbowałem....
EDIT po przeczytaniu posta dr. Suchego (dzięki za wykład ^^):
No czyli jak myślałem trzeba się bawic w kompresje, lecz tylko wtedy jesli źródłowy .avi wykorzystuje te nowe technologie GMC, QPel czy niestandardowe matryce kwantyzacji, a zapewne nowe filmy korzystają z tych nowych tech. ,a jak to z animkami? spotkałem sie nie raz z komunikatem "nie obsł. kodek Qpel" Jestem więc zwolennikiem TV-outa właśnie wrócił mi TV do pokoju, teraz musze powalczyć o nową przejściówke xD.
Offline
Więc tak...
Ze stacjonarek zdecydowanie polecam te od Manty. Emperor007 i Prince sa b. dobre.. recki możecie poczytać na www.divx.howto.pl
Teraz co do kontenerów. Obliczeniowo stacjonarki dały by radę z samym *.MKV (jak nowe dają radę z *.DivX), ale niestety nie ma wsparcia dla tego kontenera (w sumie jest tylko dla AVI, kontenerów z serii MPEG1 i 2, i w nowszych DIVX oraz czasami MP4). Tak więc aktualnie na wpsarcie dla MKV, OGM i RMVB bym nie liczył
Co do kompresji. materiał może być skompresowany dowolnym kodekiem MPEG4 Part2 ASP, byle był skompresowany zgodnie z standardami i dobrym profilem. Najpewniejsze są DivX i XViD, ale inne (choć po co inne stosować? XviD najlepszy ) jeśli są na dobrym profilu skompresowane też będa chodzić. Warunkiem (we wszystkich tych kodekdach z MPEG4 Part2) jest by nie używać niektórych technologii, których stacjonarki nie udźwigną: GMC (Global Move Compensation), QPel (QuaterPixel) czy też niestandardowe matryce kwantyzacji. Choć wyjątki się zdarzają (znane są przypadki, że z GMC i na matrycy Jawora udało się na stacjonarce odpalić film - jakość dekodowania była potworna, ale się udało ).
Jeszcze jest dźwięk. Stacjonarki zazwyczaj obsługują AC3, DTS, WAV, MPEG Layer2 i Layer 3 (aka MP2 i MP3 ), WMA i może się zdarzyć że będzie też wsparcie dla OGG.
Teraz co do przerabiania z MKV na plik dający się odtworzyć na stacjonarkach. Pierwsze to trzeba zmienić kontener na AVI i tu już może być konieczność przerobienia dźwięku. W AVI nie wsadzimy AAC czy też OGG, z resztą stacjonarki i tak raczej ich nie obsłużą. Potem trzeba sprawdzić czy materiał jest skompresowany z użyciem GMC lub QPel (czy jest z niestandardową matrycą, to już raczej nie uda się dowiedzieć). Jeśli są osadzone napisy to przydało by się je wyciągnąć. Czyli tak:
1) Wyciągamy z kontenera MKV (za pomocą MKVExtract) strumienie wideo (do pliku AVI), audio (do jakiegoś formatu dźwięku) i napisy (zapewnie albo ASS/SSA albo SRT)
2) Przerabiamy dźwięk na MP3 jeśli jest w AAC lub OGM (np w Nero->Narzędzia->Kodowanie plików)
3) Sprawdzamy w GSpot czy wyciągnięty strumień wideo (plik AVI) jest skompresowany z użyciem GMC lub QPel). Jeśli nie to nie musimy go rekompresować, jeśli tak, to trzeba go zrekompresować (np w VDMod), najlepiej XVidem, korzystając z któregoś z profili i nie używając wspomnianych wcześniej technologi. Jeśli stacjonarka nie obsługuje napisów, to niezależnie od użytych technologi, musimy rekompresować materiał wideo, by wrenderować napisy (za pomocą VDMod + TextSub).
4) Teraz łączymy obraz z dźwiękiem (w VDMod) i zapisujemy jako nowy AVI
5) Jeśli stacjonarka obsługuje napisy, to zmieniamy ich nazwę na taką samą jak nazwa pliku AVI zapisanego w punkcie 4. Jeśli Napisy mamy w ASS/SSA a stacjonarka obsługuje SRT, to przerabiamy je na SRT (np w Medusie)
Offline
Suchy, jesteś wielki:D I teraz kilka pytań - Czy GMC i QPel popularne są, i czy długo zajmuje rekompresja (jak parę h na jeden odcinek to ja podziękuję )? Odbija się to jakoś na jakości? I co to właściwie jest ta "niestandardowa matryca" (poza tym, że jest niestandardowa:P)?
Offline
Zarówno mkv jak i ogm obsługuje Xbox i z samymi filmami nie ma żadnych kłopotów. Gorzej niestety z podpisami. Nie wiem jak w ogm bo oglądałam tylko jeden serial i był to hardsub, więc wszystko było ok, natomiast kiedy włączam coś w mkv, to niestety są kłopoty z polskimi znakami i nie zależy to od formatu samych napisów, bo eksperymentalnie podłożyłam txt i było to samo. Być może można to jakoś ustawić, ale na technice się nie znam. Musiałabym poszukać na forach, na razie staram się po prostu ściągać w avi. Xboxa mogę polecić tylko jeśli ktoś ma sporo kasy na ten cel (ok. 800 zł wraz z przeróbką) i nie przeszkadza mu jego niezbyt piękny wygląd. Jeśli komuś zależy na dobrym dźwięku - zapewnia pełną obsługę Dolby Sorround 5.1 (czy jak się to pisze) i nie potrzeba S-video - wystarczy zwykłe Euro.
Offline
A ja polecam Bellwooda. Zarówno pod względem wyglądu jak i funkcjonalności. QPEL jest rzadko stosowany.
Offline
@Twister bawisz sie w kompresje, jak chcesz wrenderowac napisy w film. jesli tego nie chcesz, to napisy wrzucasz osobno na plyte i je czyta a prawde powiedziawszy nigdy mi sie jeszcze nie zdarzylo, by cos z mkv nie chodzilo mi na dvd (a sorry, FMP F ten nasz, polski ).
sumujac trwa to 3 minuty a z renderowaniem napisow 20-30 minut.
Offline