Nie jesteś zalogowany.
Strony 1
Czy instnieje jakiś polskojęzyczny poradnik edycji mang np. polski odpowiednik Idiot's Guide to Editing Manga tak jak kiedyś Przewodnik po Edycji dla Idiotów ?
Offline
Już Ci mówię że z tym ciężko. Sam jestem edytorem w jednej z grup skanlacyjnych i praktycznie do wszystkiego musiałem dochodzić sam. Według mnie wbrew obiegowym opinią Photoshop wcale nie jest taki dobry do tego. Ja cały czas korzystam z Paint Shop Pro 9, bo jest bardziej intuicyjny, a Photoshopa używam tylko przy edycji tekstów występujących na tle (na rysunku a nie w chmurce). Poza tym musisz trafić w swojej grupie (jeśli do takiej należysz) na jakąś osobę co Ci wszystko wyjaśni. Wtedy będzie Ci łatwiej. Pozdrawiam.
Offline
Ano właśnie. Sam się przymierzam do tłumaczenia Cerebusa (choć to kanadyjski komiks, a nie manga, technika przecież identyczna) i wolałbym jakiś poradnik przeczytać, niż zawracać głowę różnym ludziom pytaniami. Ciekawi mnie np., czy Gimp wystarczyłby do tego. Lubię ten program, a fajnie byłoby zrobić wszystko jakoś tak open-source'owo, czy też freeware'owo.
Offline
Hmm... Polskojezyczny jakas grupa skanlacyjna miala na swojej stronie (nie pamietam jaka), ale najlepsza stronka to i tak:
http://www.unblessed.net/guide/main.html
Obi - da się, ale IMO lepiej w photoshopie - łatwiej, a Paint Shop Pro nigdy nie widziałem, ale mimo wszystko wątpie by był lepszy niż PS ^^".
Offline
Przez przypadek znalazłem taką oto stronę: http://www.sai-team.net/poradnik_edycji/index.htm - jest to polska wersja "Idiot's Guide to Editing Manga" Może komuś się przyda. ^^
Ostatnio edytowany przez Wolfram (2008-03-20 18:39:13)
Offline
Nie jestem w grupie skanlacyjnej ani edycyjnej, ale pare wskazówek przy obórbce obrazu mogę podać (bardziej dla początkujących, niż zaawansowanych):
- operować na plikach małostratnych lub bezstratnych (np PNG), dopiero końcowy efekt kompresować do JPG
- w przypadku czarnobiałych obrazów o dużej rozdziałce/wymiarach lepiej wypada kompresja JPG 4:4:4 niż JPG 4:2:2
- używane narzędzia to
>> automatyczne równoważenie poziomów (wstęnie i nie zawsze)
>> histogram
>> kontrast/jasność/nasycenie
>> kadrowanie
>> pipeta i pędzel/względnie gumka
>> klonowanie
>> tekst czcionką + transformacje (skalowanie/obroty)
>> maska wraz z tolerancją kolorów
- skanować w
>> dużej rozdzielczości i najwyżej potem zejść na niższą
>> skali odcieni szarości
Dodam jeszcze, że trzeba dobrze usunąć morę, która często powstaje przy skanowaniu typowych papierowych druków. Są różne na to metody. A i warto zainteresować się takimi filtramijak Neat/Inteligentne rozmycie itd.
Offline
Offline
Po rozmowach z autorką angielskiej wersji Idiot's Guide to Editing Manga pozwolono mi na umieszczenie w sieci polskiej wersji tego poradnika. Jestem w trakcie tłumaczenia. Ale przydała by mi się osoba, która dobrze zna angielski i zweryfikowała by to co wypisuje. Poprawiła moje błędy (idealny nie jestem).
Pisze teraz bo jakbym dał całość takowej osobie to by było tego za dużo, a tak jak znajdzie się ktoś teraz to będzie miał sporo czasu. Mam też na głowie fakultety i temu podobne zajęcia dodatkowe. Tłumaczenie będzie szło po drodze do przodu, a razem z nim korekta.
Offline
Mogę pomóc. Pisz na pm.
Offline
Korektor się znalazł. Dzięki za szybką odpowiedź. Praca w toku:D
Offline
Oprócz Idiot's Guide to Editing Manga polecam jeszcze:
http://www.questie.com/manga/ScanEditGuide/
http://www.ruinevil.com/rawr/editguide/
http://www.forever-more.1-eurohost.com/ … l/home.php
http://sen.monkey-pirate.com/t_edit.html
Ostatnio edytowany przez Wolfram (2009-01-02 19:45:53)
Offline
Hejka, tłumaczenie poradnika już zakończyłem i czeka on na korektę. bodzie z przyczyn osobistych musiał się wycofać z korekty dlatego też poszukuję korektora. Uprzedzam, że samego tekstu jest około 30 stron pisanych czcionką 11, więc jeżeli chcesz się podjąć korekty to zastanów się czy masz na to czas.
Offline
Strony 1