#1 2009-01-02 18:06:58

Bakura
Użytkownik
Skąd: Tychy
Dołączył: 2006-01-21

Nowe możliwości Vobsuba w wersji 2.39

Dość niedawno dowiedziałem się właśnie o tym co nowy vob potrafi, a skoro podobny temat na anfo poszedł w zapomnienie wraz z upadkiem strony, napiszę o tym tutaj.

Jedną z lepszych dodanych i nienadających się do softów funkcji jest \blur[wartość liczbowa], który nakłada na obwódkę, samą czcionkę, bądź jakiś obiekt gaussian blur czyli rozmazanie, wartość rozmazania może być regulowana w czasie przy pomocy \t. Maksymalna zalecana wartość blura to podobno 10, ale obwódkę przy 20 też było nawet widać, przy samych napisach z 2,3 powinno wystarczyć. Odnośnie tego co napisałem wcześniej w softach blur powoduje narastające spowolnienie wideo, a co za tym idzie po wyświetleniu danej linijki wideo strasznie przyspiesza, bądź wycina z niego kilka sekund.

Drugą nadającą się do softów funkcją jest dająca podobny (trochę gorszy) efekt rozmazania napisu jest be[wartość liczbowa], gdzie też można zmieniać poprzez \t jego wartość w czasie.
Tak by rozmazanie było już fajnie widać wystarczy wartość 10, przy większej obwódce 16, samą czcionkę przy be10 już ciężko się czyta.

Dodatkowo dodano \xbord \ybord \xshad \yshad pozwalające na zwiększanie obwódki lub cienia tylko w pionie bądź w poziomie. Wartość tą można zmieniać w czasie przy pomocy \t.
Ta możliwość to chyba głównie do efektów i kara się nadaje, choć normalnie by zasłonić np angielski tekst też można tego użyć. Co do wydajności nie testowałem lecz nie powinno wymagać więcej niż standardowy \bord czy \shad.

Jak ktoś chce się pobawić w testy, może masowo wstawić w ass jeden bądź kilka z tych tagów, poprzez ctrl+h a tam u góry wystarczy wpisać w "znajdź"  ^, a w zmień wpisać np {\be10}, zaznaczyć regular expressions i nacisnąć ok.

Ostatnim tagiem jest \iclip, który w przypadku clipa "rysowanego" np. "\iclip(m 206 416 l 455 414 458 432 205 432)" pokazuje odwrotność tego co jest w normalnym \clip, czyli w przypadku prostokąta będzie to wszystko oprócz tego, co jest w jego środku.

Aegisub 2.1.6 wyróżnia wszystkie z tych wartości więc nie ma możliwości, by coś w nim nie działało, nawet w przypadku \iclip wystarczy "wyznaczyć" normalny clip, a później dodać i w odpowiednie miejsce.

w poprzedniej wersji voba dodali fax i fay, które pozwalają bez użycia \org pochylać napisy w pionie bądź w poziomie. fay robi to w pionie, fax w poziomie, wartości używane w tym tagu są raczej małe, średnio od 0.1 do 2.

A poza tym poprawili jeszcze kilka bugów, które są wypisane tutaj.


What's the point with pointer?
Szisza jest zła a Demo jeszcze gorsze
Kainote link
Umu umu

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024