#1 2009-05-01 12:52:57

groozin
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2006-07-15

Katawa Shojo - gra od fanów dla fanów

?di=AJZ7
Trochę pusto w dziale o grach, więc spróbuję was zainteresować ciekawym projektem.
Katawa Shojo to gra typu Visual Novel tworzona przez fanów, której idea powstała na 4chan. Widząc duże zainteresowanie tematem, jego twórcy stworzyli forum służące do zbierania ciekawych pomysłów i tak narodziły się podstawy gry. Gra jest zupełnie darmowa, jednak w tym momencie gotowy jest dopiero pierwszy rozdział, który można ściągnąć z oficjalnej strony gry. Powinien on spokojnie wystarczyć na jakieś 4-5 godzin + wyprobowanie alternatywnych ścieżek.
No dobra, ale co w grze jest wyjątkowego poza osobami twórców? Już samo założenie fabuły. Akcja gry dzieje się w szkole dla niepełnosprawnych. Jeśli ktoś w tym momencie skrzywił się z niesmakiem na myśl o ewentualnych scenkach 18+ (które będą), od razu mówię, że gra nie jest żadnym teatrzykiem ułomności, zrealizowano ją bardzo dobrze i ze smakiem. Ale po kolei: wstęp do fabuły.
Poznajemy naszego bohatera, Hisao, który jest uczniem normalnego liceum. Jego życie się zmienia, gdy nagle dają mu się we znaki wrodzone problemy z sercem. Po kilku miesiącach hospitalizacji lekarz namawia go do przeniesienia się do szkoły dla niepełnosprawnych, gdzie będzie nad nim czuwać całodobowa opieka medyczna. Bohater początkowo jest wręcz urażony, że chcą go wysłać do jakiejś "szkoły specjalnej", jednak godzi się pod naporem próśb rodziców. Tak oto trafia do Yamaku Academy.
Trudno powiedzieć czy jest to część zamierzenia twórców, ale gra w dosyć przekonujący sposób podchodzi do problemu niepełnosprawności. Hisao początkowo boi się, czego można się spodziewać po nowej szkole, nie bardzo wie jak podchodzić do nowych kolegów (zwłaszcza koleżanek, o to przecież chodzi w takich grach oczkod), którzy mają większe lub mniejsze problemy, aż stopniowo odkrywa, że nowe miejsce nie różni się zbytnio od zwyczajnej szkoły.
Trochę technikaliów. Od strony graficznej nie można się do niczego przyczepić. Tła stanowią głównie fotografie przefiltrowane w taki sposób, by przypominały malowane obrazy. Elementy rysowane (głównie postacie) są wykonane bardzo ładnie, z resztą poniżej dołączam screeny. Muzyka... jest. Można o niej powiedzieć tyle, że nie przeszkadza, z resztą nie ona jest tu najważniejsza. (EDIT: Poprawka po ukazaniu się pełnej wersji gry: muzyka oscyluje od dobrej do genialnej!) Kto lubi gry VN, będzie zadowolony, przeciwników gatunku ta produkcja pewnie i tak nie przekona. Osoby, chcące poddać próbie swój angielski również powinny się nią zainteresować, bo używany w niej język jest naprawdę bogaty.
Na koniec daję jeszcze raz linka do oficjalnej strony: http://katawa-shoujo.com/ i zachęcam do wypróbowania. Można się też udzielać na forum gry i mieć wpływ na dalszą historię. Na koniec parę obrazków:
?dt=B68C ?dt=3GG1 ?dt=HS0H ?dt=ZXJA
?dt=D82A ?dt=OIUP ?dt=8NSA ?dt=9Q1C

Ostatnio edytowany przez groozin (2012-01-10 01:33:17)


5205.png

Offline

#2 2009-05-01 13:27:24

ghostpl22
Użytkownik
Skąd: Prawie Warszawa xD
Dołączył: 2008-06-12

Odp: Katawa Shojo - gra od fanów dla fanów

Oblukam to sobie ^^ Jeśli okaże się fajne, to może warto nad pl wersją pomyśleć? jezor


ghostpl22.png

Offline

#3 2009-05-01 13:39:25

groozin
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2006-07-15

Odp: Katawa Shojo - gra od fanów dla fanów

Też myślałem o spolszczeniu. Myślę, że twórcy byliby chętni do współpracy, prawdopodobnie nawet do oficjalnego zamieszczenia tłumaczenia w grze. Ale nie dajcie się zwieść jej off-owemu charakterowi. Tekstu jest MASA smile

Ostatnio edytowany przez groozin (2009-05-01 14:37:57)


5205.png

Offline

#4 2009-05-01 13:59:27

_KiRA
Użytkownik
Skąd: Eorzea
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Katawa Shojo - gra od fanów dla fanów

Gierką się zainteresuje, plka byłaby wręcz wskazana, rysunki fajne, sceneria zaś... no do normalnych nie należy, w końcu to szpitalna szkoła. Zapowiada się ciekawie, ale poczekam na dalszy przebieg wydarzeń smile_big

Offline

#5 2009-05-01 15:50:35

ghostpl22
Użytkownik
Skąd: Prawie Warszawa xD
Dołączył: 2008-06-12

Odp: Katawa Shojo - gra od fanów dla fanów

3 zdjęcie, czy facet w lewym dolnym rogu tylko mi przypomina Haruhi? xD


ghostpl22.png

Offline

#6 2009-05-01 15:55:01

_KiRA
Użytkownik
Skąd: Eorzea
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Katawa Shojo - gra od fanów dla fanów

Ciekewe czy gra będzie cenzurowana xD

Ostatnio edytowany przez _KiRA (2009-05-01 16:23:04)

Offline

#7 2009-05-01 16:47:35

luki349
Użytkownik
Skąd: Poznań
Dołączył: 2006-11-18

Odp: Katawa Shojo - gra od fanów dla fanów

no jak spolszczenie zrobicie to się pokuszę jezor Bo nie chce mi się do gry ze słownikiem podchodzić :/

Offline

#8 2009-05-01 17:20:32

Atabis
Użytkownik
Skąd: Szczecin
Dołączył: 2007-07-23

Odp: Katawa Shojo - gra od fanów dla fanów

A kto znalazł Lelouch'a z CG, Kyon'a i męską wersję Haruhi na tych screenach? ^^

Pokaż spoiler
Trzeci screen od lewej, gdzie pokazana jest cała klasa :]

Offline

#9 2009-05-01 17:57:05

_KiRA
Użytkownik
Skąd: Eorzea
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Katawa Shojo - gra od fanów dla fanów

Również zwróciłem uwagę na tych trzech panów, no ale jeszcze kilka postaci wydaje mi się dziwnie znajomych.

Offline

#10 2009-05-01 18:14:57

MrcN2k
Użytkownik
Skąd: Bydgoszcz
Dołączył: 2006-06-20

Odp: Katawa Shojo - gra od fanów dla fanów

Niech zgadnę, "Lelouch" jest przewodniczącym klasy? smile_big

Offline

#11 2009-05-01 18:25:24

Revan
Użytkownik
Skąd: Lublin
Dołączył: 2007-12-01

Odp: Katawa Shojo - gra od fanów dla fanów

Fajny pomysł, dzięki za info groozin. Jakby robili wersję PL i trzeba było ludzi to mógłbym się skusić do pomocy smile_big Zobaczymy co z tego wyjdzie, na pewno obadam po maturze ten pierwszy rozdział.

Offline

#12 2009-05-01 19:49:42

Luk4S
Użytkownik
Dołączył: 2008-08-10

Odp: Katawa Shojo - gra od fanów dla fanów

Hmm.. Sam nie wiem, jak to powiedzieć. Gra może być świetna... Chociaż nie przepadam za visual novel, wolę klasyczne rozpierduchy... dobre FPS i ciekawe cRPG. Ale zaciekawił mnie motyw, chodzi o tą szkołę. Bo do sprawy trzeba podejść delikatnie, ciekawe... ciekawe ^^ Jak im się to udało zrealizować, bo bardzo łatwo przesadzić i zrobi się nieprzyjemnie. Sam się zastanawiam jak, zrobią sceny erotyczne...

Tak, Lelouch się od razu w oczy rzuca. Ta mordka. Fajnym motywem byłoby, gdyby postacie miały podobne twarze do innych, takich bardzo znanych... no jak Leluś^^


FluxBB bbcode test

Offline

#13 2009-05-01 19:52:58

Zjadacz
Użytkownik
Skąd: Głogów
Dołączył: 2006-04-10

Odp: Katawa Shojo - gra od fanów dla fanów

Luk4S napisał:

Tak, Lelouch się od razu w oczy rzuca. Ta mordka. Fajnym motywem byłoby, gdyby postacie miały podobne twarze do innych, takich bardzo znanych... no jak Leluś^^

Była kiedyś bardzo stara hentai gierka z postaciami wyłącznie z anime (np. z Evangeliona i Magic Knight Rayearth). Season of Sakura się chyba nazywała, ale nie jestem pewien.


"Skazany na zajebistość"

Offline

#14 2009-05-01 20:22:48

skam123
Użytkownik
Skąd: Lublin
Dołączył: 2006-02-12

Odp: Katawa Shojo - gra od fanów dla fanów

ten projekt to tak na serio??


8e91e6824c8563f6m.jpg

Offline

#15 2009-05-01 20:31:39

ivelios
Użytkownik
Skąd: BB
Dołączył: 2006-02-18

Odp: Katawa Shojo - gra od fanów dla fanów

Z jednej strony sam pomysł jest świetny, oryginalny, nietuzinkowy, a z drugiej? No sory, jakoś nie mogę sobie wyobrazić głównego bohatera, dymającego kaleką (bi)shoujo. Krótko mówiąc, będzie ciekawie smile Trzeba w to zagrać.
A co do spolszczenia, jestem jak najbardziej za. Sam mógłbym pomóc, gdybym mógł. Zawsze od visual novel odstrasza mnie ta ogromna ilość tekstu. A nie znam tak dobrze angielskiego, żeby grać z czystą przyjemnością.


I found an island in your arms
Country in your eyes
Arms that chain, Eyes that lie
Break on through to the other side

Offline

#16 2009-05-01 20:34:19

groozin
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2006-07-15

Odp: Katawa Shojo - gra od fanów dla fanów

skam123 napisał:

ten projekt to tak na serio??

Serio-serio smile Z resztą wejdź, ściągnij, zobacz. W dodatku pierwszy rozdział zajmuje mniej miejsca na dysku niż odcinek Naruto, więc śmiesznie mało jak na dzisiejsze standardy, tymczasem oferuje bardzo wiele. Może tylko odrobinę szkoda braku nagranych dialogów, ale chyba trudno się temu dziwić, nie każdy ma studio nagraniowe w domu.
Dodam jeszcze, że autorzy tymczasowo nadali swojej grupie nazwę Four Leaf Studios. Warto zapamiętać, bo może jeszcze o nich usłyszymy.

Ostatnio edytowany przez groozin (2009-05-01 20:47:08)


5205.png

Offline

#17 2009-05-01 20:52:29

_KiRA
Użytkownik
Skąd: Eorzea
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Katawa Shojo - gra od fanów dla fanów

No sory, jakoś nie mogę sobie wyobrazić głównego bohatera, dymającego kaleką (bi)shoujo.

Widziałem sporo takich img i uwierz mi... chwytają za serducho ostro. Kaleka nie kaleka, dziewczyna to dziewczyna. To że niepełnosprawna, nie czyni ją gorszą od innych, normalna dziewczyna, tylko że np. nie widzi, nie ma rąk, nie słyszy. Żyje, oddycha i jest aktywna seksualnie, i to się liczy. Zwykle nie gram w VS (no chyba że ma wyjątkowo wciągającą fabułę lub elementy RPG), wolę sobie CG ściągnąć, albo fullsave (jeśli jest animowana) i po krzyku, a tym tytułem zainteresowałem się głównie ze względu na postacie. OMG, nie poznaje siebie smile_big .

Offline

#18 2009-05-01 20:52:54

skam123
Użytkownik
Skąd: Lublin
Dołączył: 2006-02-12

Odp: Katawa Shojo - gra od fanów dla fanów

ja podziękuje, oglądanie scen (+18) z udziałem osób niepełnosprawnych to jak dla mnie za duży hardcore


8e91e6824c8563f6m.jpg

Offline

#19 2009-05-01 21:01:22

ivelios
Użytkownik
Skąd: BB
Dołączył: 2006-02-18

Odp: Katawa Shojo - gra od fanów dla fanów

_KiRA napisał:

No sory, jakoś nie mogę sobie wyobrazić głównego bohatera, dymającego kaleką (bi)shoujo.

Widziałem sporo takich img i uwierz mi... chwytają za serducho ostro. Kaleka nie kaleka, dziewczyna to dziewczyna. To że niepełnosprawna, nie czyni ją gorszą od innych, normalna dziewczyna, tylko że np. nie widzi, nie ma rąk, nie słyszy. Żyje, oddycha i jest aktywna seksualnie, i to się liczy.

Oczywiście. Się widziało tego trochę w doujinach. Mi chodzi bardziej o głównego bohatera. A jak jego serducho nie wyrobi... Jeżeli będzie przypominał mi tego kolesia z Onegai Teacher, to lekko mówiąc, nie będę zadowolony z gierki smile


I found an island in your arms
Country in your eyes
Arms that chain, Eyes that lie
Break on through to the other side

Offline

#20 2009-05-01 21:01:34

_KiRA
Użytkownik
Skąd: Eorzea
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Katawa Shojo - gra od fanów dla fanów

skam123 napisał:

ja podziękuje, oglądanie scen (+18) z udziałem osób niepełnosprawnych to jak dla mnie za duży hardcore

Dobra, przykład z życia. Wiem że nieco odchodzi od tematu, ale się z nim zazębia oczkod (chodzi mi żeby uświadomić kilka mspraw innym). Załóżmy że masz dziewczyne (nie wiem czy masz,czy nie, nie wnikam), jakąś wypasioną super cizie, co każdy się za nią ogląda. Jesteś z niej dumny, że masz takie cudo. Pewnego dnia ma jakiś wypadek, samochód ją trzeska, na imprezie wybucha pożar, traci wzrok, oko itd. Co robisz? Jesteś z nią dalej, wspierając ją, czy zostawiasz na pastwę losu, bo już nie jest taka cudna jak kiedyś (tylko szpetna, niepełnosprawna)? Dylemat ciężki do rozwiązania, gdyż wiadomo że część postąpi tak, a część wyrwie sobie inną (np. Kimi Ga Nozomu Eien, przykład w anime, bardzo wnerwiający motyw). Co to ma wspólnego z ową grą i jej postaciami? To, że część zerknie na nią ze względu na realia i bohaterów (jak ja) oraz poglądy z życia wzięte, zaś cześć ominie szerokim łukiem, gdyż nie ma tam cycatych bishoujo z krągłą dupcią, długimi włosami itd... Dobra, rozpisałem się xD

Oczywiście. Się widziało tego trochę w doujinach. Mi chodzi bardziej o głównego bohatera. A jak jego serducho nie wyrobi... Jeżeli będzie przypominał mi tego kolesia z Onegai Teacher, to lekko mówiąc, nie będę zadowolony z gierki smile

Jeśli tak się sprawy mają, to protagonisty też byłoby szkoda smile_big Ogólnie jeśli chodzi o niepełnosprawność to płeć nie ma znaczenia.

Ostatnio edytowany przez _KiRA (2009-05-01 21:03:17)

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024