#1 2011-09-01 17:47:52

przemoc
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2006-07-13

Plebiscyty na najlepsze anime z poszczególnych dziesięcioleci

Głosowanie na najlepsze anime z poszczególnych ostatnich dziesięcioleci dotychczas na forum ANSI się nie odbywało. Pisak zakładał wątki dla rocznych plebiscytów (2009, 2010), a ja pozwoliłem sobie pójść o krok dalej, rozpoczynając najpierw takowe dotyczące dopiero co zakończonej dekady (2001-2010), następnie dwóch wcześniejszych (1981-1990 i 1991-2000), a na koniec zbiorczego dla pierwszych 8 dekad ubiegłego wieku (1901-1980).

Wątki do głosowania

  • 1901-1980 (2013-01-06 - 2013-04-26; zakończone)

  • 1981-1990 (2011-09-01 - 2011-12-02; zakończone)

  • 1991-2000 (2011-09-01 - 2011-12-02; zakończone)

  • 2001-2010 (2011-08-22 - 2011-12-02; zakończone)

Wyniki (dostępne po zakończeniu głosowania)
http://ansi.juan.si/best/

Statystyki
http://ansi.juan.si/best/stats.html

Warto do tych statystyk zajrzeć po oddaniu głosu przy kolejnej wypadającej aktualizacji (odbywają się co 6 godzin), by upewnić się, że post głosujący nie został zaklasyfikowany jako nieprawidłowy.

Przed głosowaniem proszę zapoznać się z poniższymi zasadami.

UWAGA. Ten wątek nie służy do głosowania. Jest to tylko wątek informacyjny. Jeżeli chcecie skomentować coś w związku z tymi plebiscytami, róbcie to tutaj, a nie w wątkach do głosowania.

Zasady
0. Głosy mogą być oddawane przez wszystkich zarejestrowanych użytkowników forum ANSI o stażu nie mniejszym niż dwa tygodnie (czyli zarejestrowanych najpóźniej czternaście dni przed dniem złożenia głosu), wskazując dowolne anime figurujące w bazie anidb, których 50% lub więcej odcinków, filmów, części, etc. zostało wyemitowanych lub wydanych w dziesięcioleciu rozważanym w danym głosowaniu.
1. Wymieniać można do 5 anime, każdemu nadając rangi z przedziału 1 (najwyższa) - 5 (najniższa), czemu odpowiada następująca punktacja w przypadku użycia każdej rangi jednokrotnie:
- R5 - 1 pkt
- R4 - 2 pkt
- R3 - 4 pkt
- R2 - 7 pkt
- R1 - 11 pkt
2. Każdy głosujący ma do rozdysponowania pośrednio co najwyżej 25 pkt, ale może rozdać ich mniej:
- podając mniej niż 5 pozycji,
- wielokrotnie powtarzając niższą rangę zamiast wyższej (np. dwa razy nadając rangę 2).
3. Rangi mogą być używane wielokrotnie, ale jeżeli używając przyporządkowania z punktu 1 sumaryczna liczba pkt przekroczy 25 pkt, wówczas następuje normalizacja, tj. liniowe skalowanie do 25 pkt, a następnie obcięcie części ułamkowej (np. podając tylko 4 tytuły i wszystkim nadając R1 lub R2, każdy otrzyma ostatecznie [25/4] = [6.25] = 6 pkt od głosującego).
4. Głosowanie odbywa się wysyłając post w stosownym wątku, zawierający jedynie wskazane poprzez identyfikatory z bazy anidb anime (aXYZ figurujące w nawiasie za tytułem podanym w polu Main Title, gdzie XYZ to także liczba w adresie występująca po aid=), poprzedzone przyporządkowaną rangą wg głosującego oraz spacją, jedno unikalne (w skali głosu) anime per linia. Przykład (lata 2001-2010):

1 a8005
3 a8004
3 a8003
4 a8002
4 a8001

5. Głosy można zmieniać poprzez edycję wcześniej wysłanego postu, póki plebiscyt nie zakończy się. Edycja po zakończeniu głosowania jest równoznaczna z unieważnieniem głosu.
6. Głosowanie będzie trwać do 2 grudnia 2011 [sprawdź rozpiskę na początku posta] (piątek) włącznie.
7. Oficjalne zakończenie będzie potwierdzone postem w przeciągu 2 dni (czyli teoretycznie do niedzieli). Głosy oddane (lub zmienione) od momentu zakończenia głosowania wynikającego z punktu 6, pozostaną nieważne, chyba że opóźnienie potwierdzenia będzie większe (np. z przyczyn losowych) - wówczas wspomniane głosy również zostaną uznane (a organizator zbierze baty jezor).
8. W przeciągu tygodnia od oficjalnego zakończenia głosowania w osobnym poście zostaną zaprezentowane wyniki głosowania w postaci sumarycznie zdobytych pkt i statystyk rankingowych.

Wykładnia
0. Wymóg dwutygodniowy pozwala uniknąć botów lub "chcę tylko zagłosować w tym momencie"-osób. Liczy się data wysłania lub ostatniej edycji postu, a nie staż w momencie kończenia plebiscytu. Posłużenie się bazą anidb rozwiązuje problem parsowania złożonych głosów i wprowadza pozytywny element fałszywej niejawności głosowania - poznanie głosów innych wymaga dodatkowego czasu i wysiłku, więc tylko zapaleńcy i konformiści sobie na to pozwolą, a reszta nie będzie nawet podświadomie sugerować się już oddanymi głosami.
1. Ranking w skali 1-5 bez wymuszania różnowartościowości powinien ułatwić niezdecydowanym oddanie głosu i daje de facto większą swobodę. Limit 5 anime na pewno nie wszystkim się spodoba, ale 10 to IMO byłaby już lekka przesada.
2. Czy jest sens oddawania głosu bez rangi 1? Jak nie ma, to nikt takiego głosu po prostu nie odda, więc nie ma żadnego problemu.
3. Zapobiega eksplozji punktów w przypadku stosujących same najwyższe rangi.
4. Nikt nie będzie ręcznie analizował głosów, stąd prośba o posty głosujące w stosownych wątkach tylko w przedstawionym wyżej schemacie bez jakichkolwiek dopisków, a ewentualne komentarze, których twórcy nie mogą sobie odpuścić tamże, niech zostaną wysłane jako oddzielne posty. Dziękuję.
Oddanie więcej niż jednego głosu (wysłanie więcej niż jednego postu głosującego, czyli zgodnego ze schematem) unieważnia wszystkie. Aby przywrócić ważność któregokolwiek z głosów, należy skasować pozostałe.
Wskazanie jednego anime kilka razy w jednym głosie nie jest dozwolone. Litościwie jednak będzie brana pod uwagę ostatnia ranga, którą mu nadano.
5. Errare humanum est. Może też ktoś jeszcze nadrobić braki i światopogląd mu się zmieni, etc. No i Ci co się zarejestrują by oddać głos już (LOL), mogą zedytować post po 2 tygodniach by stał się ważny.
6. Szkoda zmarnować głosy, gdyby nagle dużo osób zagłosowało 3 grudnia.
7. Nie samym anime (i ANSI) człowiek żyje, etc.

Ostatnio edytowany przez przemoc (2013-04-27 15:29:48)

Offline

#2 2011-09-01 18:00:22

coellus
Użytkownik
Dołączył: 2009-08-25

Odp: Plebiscyty na najlepsze anime z poszczególnych dziesięcioleci

A właśnie, w sumie nad tym się nie zastanawiałam. Można jednemu anime de facto dać więcej niż 11 głosów?
Np.
1 a8005
1 a8005
4 a8005
5 a8005
Formalnie jest to 25 pkt (no chyba że gdzieś się machnęłam).


Ty dulowaty userze!

Offline

#3 2011-09-01 18:10:23

Urizithar
Użytkownik
Dołączył: 2011-04-07

Odp: Plebiscyty na najlepsze anime z poszczególnych dziesięcioleci

Nie możesz 2x przyznać rangi 1. Możesz dwukrotnie dać rangę 2 co najwyżej i też nie wiem jak to się ma do tego samego anime, bo nie pamiętam, a nie chce mi się teraz ponownie czytać.

Edit: Faktycznie można. Co do wypisywania tego samego tytułu. Większość ludzi kieruje się raczej zasadą: "Jak coś nie jest zabronione to jest dozwolone", więc... Chyba warto to dopisać.

Ostatnio edytowany przez Urizithar (2011-09-01 18:17:51)

Offline

#4 2011-09-01 18:15:38

przemoc
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2006-07-13

Odp: Plebiscyty na najlepsze anime z poszczególnych dziesięcioleci

Nie można powtarzać identyfikatorów anime. Jest to raczej oczywiste. W komentarzach edycyjnych w oryginalnym wątku było to potwierdzone, ale tu zaraz podkreślę to w zasadach w punkcie 4.

Można przyznać rangę 1 kilkakrotnie. Jest to omówione w punkcie 3.

EDIT
W 4 punkcie zasad dodałem informacje, że anime musi być unikalne (w skali głosu). W wykładni wyjaśniłem co się dzieje, jeżeli ktoś postąpi inaczej.

coellus:
Można nadać 4 razy rangę 1. Jak już wspomniałem powyżej, punkt 3 to wyjaśnia.

Ostatnio edytowany przez przemoc (2011-09-01 18:22:08)

Offline

#5 2011-09-01 18:17:12

coellus
Użytkownik
Dołączył: 2009-08-25

Odp: Plebiscyty na najlepsze anime z poszczególnych dziesięcioleci

Urizithar, jak najbardziej mogę użyć dwukrotnie rangi 1. Ranga 1 to 11 pkt, mam do dyspozycji 25, więc 2x R1 = 22, zostają mi do dyspozycji 3 pkt. Maksymalnie mogę użyć 2 razy pierwszą rangę. Przeczytaj jeszcze raz zasady, widocznie nie zrozumiałeś.
Ale nigdzie nie ma słowa, czy mogę przyznać więcej niż 11 pkt jednemu anime, co formalnie jest możliwe.
edit up: okej, dzięki. Ale dodaj to do zasad, bo być może ktoś powieli moją ideę smile
Jeszcze raz edit up: tak, ale ja miałam na myśli sytuację, gdzie obędzie się bez obcinania punktów.

Ostatnio edytowany przez coellus (2011-09-01 18:23:06)


Ty dulowaty userze!

Offline

#6 2011-09-01 18:18:41

arystar
Użytkownik
Skąd: Dzierżoniów
Dołączył: 2008-05-29

Odp: Plebiscyty na najlepsze anime z poszczególnych dziesięcioleci

A co z plebiscytami dla <1980? Dla nich można zrobić jeden hurtowy.


-=PIERWSZA TROLLOWA MIĘDZYNARODÓWKA=-
dobre, lepsze, radzieckie!

Offline

#7 2011-09-01 18:43:13

przemoc
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2006-07-13

Odp: Plebiscyty na najlepsze anime z poszczególnych dziesięcioleci

arystar napisał:

A co z plebiscytami dla <1980? Dla nich można zrobić jeden hurtowy.

Chyba jednak nie wszystko naraz. Faktycznie, zrobienie "hurtowego" wydaje się sensowne dla tych przed rokiem 1981, ale proponuję zrobić taki plebiscyt już po zakończeniu obecnie trwających.

---
Zwracam uwagę, że w poście głosującym 'a' jest integralną częścią identyfikatora.
Wynika to bezpośrednio z punktu 4 zasad. Więc post z założenia głosujący, ale pozbawiony tych a, rażąco narusza szablon, więc i jest de facto postem niegłosującym.

Offline

#8 2011-09-05 18:11:17

Wszczebrzeszyn
Użytkownik
Dołączył: 2006-02-16

Odp: Plebiscyty na najlepsze anime z poszczególnych dziesięcioleci

Nie doczytałem, nieważne.

Ostatnio edytowany przez Wszczebrzeszyn (2011-09-05 18:14:45)


9 na 10 otaku zaleca oglądanie Kemono no Souja Erin.

Offline

#9 2011-09-05 18:15:32

przemoc
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2006-07-13

Odp: Plebiscyty na najlepsze anime z poszczególnych dziesięcioleci

Wszczebrzeszyn napisał:

W zasadach (z tego co widzę) brakuje bardzo istotnej informacji: co z anime z przełomu wieków?

przemoc napisał:

Zasady
0. Głosy mogą być oddawane przez wszystkich zarejestrowanych użytkowników forum ANSI o stażu nie mniejszym niż dwa tygodnie (czyli zarejestrowanych najpóźniej czternaście dni przed dniem złożenia głosu), wskazując dowolne anime figurujące w bazie anidb, których 50% lub więcej odcinków, filmów, części, etc. zostało wyemitowanych lub wydanych w dziesięcioleciu rozważanym w danym głosowaniu.

Góral, i Ty nawet nie przeczytałeś?

EDIT 1
Och, dobrze, że jednak doczytałeś. smile

EDIT 2
To jeszcze tak przy okazji poruszę jedną kwestię, gdyby ktoś zapomniał jak rozszyfrować dziesięciolecia (mimo że w nawiasach podawany jest przedział lat, którym odpowiadają). Właściwie powinienem odesłać do wikipedii, ale jestem dobry, a ludzie lubią "przykładowo", więc dam przykład. Przedostatnie dziesieciolecie ub. wieku to nie to samo co lata '80, choć w znacznej mierze pokrywają się. Lata '80 trwały od 1 stycznia 1980 do 31 grudnia 1989, natomiast IX dekada XX wieku - od 1 stycznia 1981 do 31 grudnia 1990. Analogicznie jest w późniejszych okresach. Nie dziękujcie. smile

Ostatnio edytowany przez przemoc (2011-09-05 18:29:36)

Offline

#10 2011-09-05 18:30:42

Wszczebrzeszyn
Użytkownik
Dołączył: 2006-02-16

Odp: Plebiscyty na najlepsze anime z poszczególnych dziesięcioleci

Ale nie powiem, ta zasada jest dość kłopotliwa, bo muszę liczyć co do miesiąca w niektórych przypadkach jezor.  No i nie wiadomo nigdy czy nie było jakichś przerw w emisji, wówczas mogłoby być tak ,ze w ciągu 2 lat wyemitowano więcej odcinków niż w 4 lata następnej dekady.

Edit:
Zaktualizowałem, bo znowu nie wziąłem pod uwagę jednej rzeczy jezor.

Ostatnio edytowany przez Wszczebrzeszyn (2011-09-05 18:39:12)


9 na 10 otaku zaleca oglądanie Kemono no Souja Erin.

Offline

#11 2011-09-05 18:41:09

przemoc
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2006-07-13

Odp: Plebiscyty na najlepsze anime z poszczególnych dziesięcioleci

Wszczebrzeszyn napisał:

Ale nie powiem, ta zasada jest dość kłopotliwa, bo muszę liczyć co do miesiąca w niektórych przypadkach jezor. Patrz Hunter x Hunter. Różnica pół miecha tylko (chociaż w sumie tutaj też wiadomo gdzie przyporządkować, ale znajdzie się lepszy przykład). No i nie wiadomo nigdy czy nie było jakichś przerw w emisji, wówczas mogłoby być tak ,ze w ciągu 2 lat wyemitowano więcej odcinków niż w 4 lata następnej dekady.

Sorry, wciąż nie ma zautomatyzowanego sprawdzania na poziome epów (tylko początek i koniec emisji, a i tu niedokładnie na razie, w zasadzie wykrywam jako złe tylko te w ogóle nie zahaczają o rozważany przedział). Do końca głosowania (a po to już na pewno) powinno jednak być. Będę wdzięczny za przypadki testowe w każdym razie później. oczkod

Wszczebrzeszyn napisał:

@przemoc
To samo jest z wiekami.

Co Ty nie powiesz. smile
Musisz wiedzieć, że choć tematycznie wyszło zbieżnie (poniekąd dlatego się "podpiąłem"), nie Ciebie akurat chciałem uświadomić.

Weź przestań ciągle edytować te swoje posty, bo oszaleję...

Offline

#12 2011-09-05 18:41:57

Wszczebrzeszyn
Użytkownik
Dołączył: 2006-02-16

Odp: Plebiscyty na najlepsze anime z poszczególnych dziesięcioleci

To przestań tak szybko pisać ;P. Różnica nie jest pół miecha, znowu gafę walnąłem w przypadku HxH.

Ostatnio edytowany przez Wszczebrzeszyn (2011-09-05 18:42:37)


9 na 10 otaku zaleca oglądanie Kemono no Souja Erin.

Offline

#13 2011-09-22 17:46:03

vegeta391
Użytkownik
Skąd: Katowice
Dołączył: 2008-05-19

Odp: Plebiscyty na najlepsze anime z poszczególnych dziesięcioleci

No, no, żeś się z tym napracował przemoc. Swoją drogą bardzo fajna sprawa. W 91-20 prowadzi "coś owiane tajemnicą" smile pomyśleć, że ja tego nie widziałem jezor. Czekam na plebiscyt wszystkich anime, bo mam perełki z lat 60 smile

Edit:
Jak prosiłeś uczyniłem.

Ostatnio edytowany przez vegeta391 (2011-09-22 20:01:58)


wikia o smoczych kulach - chcesz pomóc rozwijać polską encyklopedię Dragon Balla - wpadnij i zostaw po sobie ślad
MAL, YT, Eien no toku sentai

Offline

#14 2011-09-22 18:37:19

przemoc
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2006-07-13

Odp: Plebiscyty na najlepsze anime z poszczególnych dziesięcioleci

Proszę bez zdradzania co prowadzi! Weź to zedytuj i wyrzuć felerny fragment. oczkod
Nie potwierdzę ani nie zaprzeczę, bo kalkulatora jeszcze jakoś nie dorobiłem.

Jak już było wspomniane, wszystkie animce sprzed roku 1981 dostaną najprawdopodobniej swój własny plebiscyt po zakończeniu trzech obecnie trwających.

Natomiast głosowanie na najlepsze anime w ogóle musiałoby mieć raczej inną formułę. Wówczas wybierałoby się po jednym tytule. Pomyśli się może w przyszłym roku nad tym. Optowałbym by nie odbywało się to już na forum, bo to niepotrzebna komplikacja, ale wówczas będę musiał przekonać Kane do pewnych usprawnień, jak wprowadzenie providera OpenID/OAuth2 lub czegoś podobnego, a potem dostarczyć implementację. oczkod

Ostatnio edytowany przez przemoc (2011-09-22 18:37:59)

Offline

#15 2011-11-09 20:48:12

krzykr
Użytkownik
Skąd: Słubice
Dołączył: 2006-12-18

Odp: Plebiscyty na najlepsze anime z poszczególnych dziesięcioleci

Przydałoby się zamknąć tematy dotyczące wątku i podać wyniki. Trochę czasu od 2 gr minęło.

Offline

#16 2011-11-09 20:55:53

przemoc
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2006-07-13

Odp: Plebiscyty na najlepsze anime z poszczególnych dziesięcioleci

Chyba żyjemy w różnych liniach czasu, bo u mnie jest dopiero 9 listopada, czyli wciąż jeszcze jest niecały miesiąc na głosowanie. Zresztą nikt normalny nie podaje terminów w tył, a na stronie z podsumowaniem głosów jest te 2011 (Głosowanie trwa do 2 grudnia 2011 (piątek) włącznie.), którego brak w 1. poście tego wątku zapewne tak Cię zraził. Niemniej dodam i tu dla świętego spokoju.

Offline

#17 2011-11-15 21:25:00

krzykr
Użytkownik
Skąd: Słubice
Dołączył: 2006-12-18

Odp: Plebiscyty na najlepsze anime z poszczególnych dziesięcioleci

Sry. masz racje chyba żyje w innym czasie pomyliłem listopad z grudniem nie mam pojęcia jakim sposobem. Dzięki za zwrócenie uwagi bo do tej pory myślałem że głosowanie się skończyło choć wielokrotnie spoglądałem na to 2 gr. i nic mi nie zaświtało.

Offline

#18 2011-11-27 17:15:00

przemoc
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2006-07-13

Odp: Plebiscyty na najlepsze anime z poszczególnych dziesięcioleci

Zwracam uwagę, że plebiscyty powoli się kończą, więc kto jeszcze nie oddał głosu, powinien się pośpieszyć, a Ci co oddali nie do końca zgodne z wymogami, poprawić je.

Informowałem wcześniej "winnych" (obecnie na godz. 12 już tylko: Latarnik, kalamir, wizard2000) poprzez ANSI-owy system wiadomości, a gdy to nie dawało efektu stosowałem ANSI-ową wysyłkę maili (ale ta jest niestety nieco skopana, więc maile mogą lądować i zazwyczaj lądują w spamie, np. gmaila trzeba raz nauczyć, że to nie spam i potem już jest dobrze).

Offline

#19 2011-12-02 02:18:32

przemoc
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2006-07-13

Odp: Plebiscyty na najlepsze anime z poszczególnych dziesięcioleci

Ostatnie przypomnienie. Jeszcze tylko dziś, tj. w piątek, można oddawać swoje głosy (patrz 1 post). Uprzedzam od razu, że wyniki raczej dopiero w przyszły weekend się pojawią, ewentualnie nieco wcześniej.

Offline

#20 2011-12-25 22:47:57

lipa3000
Użytkownik
Skąd: Olsztyn
Dołączył: 2006-12-04

Odp: Plebiscyty na najlepsze anime z poszczególnych dziesięcioleci

No i co z tymi wynikami? smile_big


Y9SqV.pnglipa3000.png

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024