#21 2006-03-13 01:48:13

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Strona o tworzeniu, edycji napisów i inne

Będzie tam info potrzebne zarówno przy robieniu hard jak i softsubów. Jak sama nazwa wskazuje, to jest "Podręcznik Fansubbera" więc ogólnie o fansubach (i har i soft).

Offline

#22 2006-03-13 17:31:51

gracol
Użytkownik
Skąd: GTW
Dołączył: 2005-06-02

Odp: Strona o tworzeniu, edycji napisów i inne

Mam do was prośbę. Niestety grafikiem nie jestem i potrzebuję pomocy. Czy mógłby ktoś, kto zajmuje się grafiką zaprojektować dla mnie logo strony? Jeśli tak to prosiłbym o info.

Offline

#23 2006-04-08 22:33:02

Dahag
Użytkownik
Dołączył: 2006-03-11

Odp: Strona o tworzeniu, edycji napisów i inne

ard napisał:

Jeśłi interesuje CIę robienie hardsubów, to najlepiej skontaktuj się z jakąś grupą i dołącz do nich. Ostatni było kilka tematów na forum w tych klimatach... Poszukaj w archiwum...

Mnie interesuje to w jaki sposób tworzyć hardsuby, ale nie cierpie polegać na innych (Zosia samosia ze mnie) więc rozwiązania typu "przyłącz się do jakiejś grupy" nie wchodzą w gre. Chciałbym żeby to było gdzieś zebrane w jednym miejscu i porządnie opisane. Takie marzenie ... wiecie ...

Gracol, sam obecnie poszukuje grafika więc niestety ci nie pomoge. No chyba, że nie ma to być ful profeszional a jedynie zwykłe logo.

Offline

#24 2006-04-08 23:25:43

Arry
Użytkownik
Skąd: Tarnów
Dołączył: 2005-11-02

Odp: Strona o tworzeniu, edycji napisów i inne

ard napisał:

Na początek polecam oczywiśie lekturę Podręcznika Fansubera i ABC Fansubera. Jeśli przyswoisz sobie to wszytko, pytaj dalej..

Wszystko ok.
Jednak w tych samouczkach podają porady ogólnikowe.
Sam pamiętam jak rozpoczynałem tłumaczenie to nie wiedziałem nic o formatach napisów, używaniu subedita czy efektów graficznych.
Dopiero po tym jak założyłem temat na tym forum i pewna część użytkowników tego forum zaczęła mnie bluzgać( chyba nawet ty Ard, a jeżeli nie to przepraszam).Ale rówież przyszło mi parę PMów od życzliwych userów, którzy mi wytłumaczyli to dosć łopatologicznie cool i za to im dziękuje (ci użytkownicy to między innymi Uruner Red oraz Wanderer, których pozdrawiam).
Teraz szukam poradnika, który byłby również napisany od podstaw a dotyczyłby tworzenia napisów w takich formatach jak np. SSA
I możecie mówić co chcecie, bluzgac jak chcecie ale prawda jest taka, że człowiek najpierw musi nauczyć się siedzieć ażeby mógł w przyszłości chodzić.[los]
Tym mądrym aspektem[madrala] kończę mój z deka przydługi wywód:-D
Pozdro!


90TLh

Offline

#25 2006-04-08 23:49:39

Hatake
Użytkownik
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Dołączył: 2004-12-15

Odp: Strona o tworzeniu, edycji napisów i inne

hmmmm no nie ma jeszcze czegoś takiego ale moze kiedyś powstanie:D moze sam zrobię nawer:d ale nie nie chce mi sie zabardzo a co do ciebie ard. mówisz że interesujesz się typesetting, kara, synchro ta? jak bardzo i widzę ze masz do tego cierpliwość. bo skoro tak to możliwe ze jestem zainteresowany przyjęciem cię do grupy bo szukamy jedengo kolesia od kara i typesettnigu więc[szpan] oczywiście jesli masz czas

Offline

#26 2006-04-09 00:24:58

Hatake
Użytkownik
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Dołączył: 2004-12-15

Odp: Strona o tworzeniu, edycji napisów i inne

no spoko spoko. hmm szkoda ze jestes zajęty ale błędy zawsze możesz powytykać:D dla nas to lepiej

Offline

#27 2006-04-09 11:51:50

Dahag
Użytkownik
Dołączył: 2006-03-11

Odp: Strona o tworzeniu, edycji napisów i inne

ard napisał:

No jakby ci tu powiedziec... Jeszcze nie widziałem, żeby komuś samemu udało się zrobi dobrego hardsuba (słyszałem o jednym). Na pewno będą błędy w tłumaczeniu. Nie tylko ortograficzne, wszystki możliwe. Kodowanie, to jest problem. Dobrzy koderzy są już zajęci innymi projektami... Prawdopodobnie nie będzie efektów (karaoke, tłumaczenie tabliczek, napisów, itp). Tak dla przykładu, robiłem ostatnio karaoke. Zrobienie efektów zajęło mi z 4 godziny (dopiero zaczynam) a wybranie czcionki dodatkowo 2 godziny... Więc nie wiem czy będziesz miał cieprliwośc do tego.

Ale robienie harsubów to nie tylko tłumaczenie anime (chociaż niewątpliwie do tego by to zmierzało). Taka wiedza przydała by się nawet przy robieniu zwykłych amatorskich filmów. Pozatym lubie wiedzieć jak coś się robi od podstaw (specjalizacja to domena hamerykanów - efekty widać) i bardziej bym się nastawiał na tą wiedze niż na samo robienie hardków (inaczej rzecz ujmując - byłaby to nauka tak dla sportu). A i dzięki za wszystkie linki respekt

Offline

#28 2006-04-09 13:29:17

gracol
Użytkownik
Skąd: GTW
Dołączył: 2005-06-02

Odp: Strona o tworzeniu, edycji napisów i inne

Jako twórca tego tematu też się wypowiem. Strona taka już powstała, jednak nie mam czasu na pisanie artykułów (tak naprawdę nie mam ostatnio na nic czasu), więc adres nie zostaje podany do publicznej wiadomości. Poza tym tak jak pisał Ard: prace nad Podręcznikiem Fansubera trwają intensywnie i na pewno będziecie zadowoleni z rezultatów ich pracy.

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024