#1 2018-07-21 01:23:57

Pawelr98
Użytkownik
Skąd: Bydgoszcz/Gdańsk
Dołączył: 2018-07-20

Nudzi mi się w wakacje czyli Touhou na oscyloskopie

Witam

Dołączyłem w sumie parę godzin temu aby wrzucić moje napisy do overlorda.

Ale przy okazji chciałbym podzielić się moim projektem który ostatnio dokończyłem.
Drugi rok inżynierki zakończony to w końcu jest czas ponadganiać anime oraz inne sprawy.

Otóż postanowiłem puścić Bad Apple PV na moim oscyloskopie.
Nie jestem jedynym który "popełnił" takie coś, gdyby nie inni to pewnie bym na to nie wpadł.

https://www.youtube.com/watch?v=pVXF57_3mBY

Tak natomiast wygląda oryginał
https://www.youtube.com/watch?v=FtutLA63Cp8

Pewnie będę jeszcze poprawiał bo jest kilka rzeczy do korekty.
-Lubi wysiadać odchylanie pionowe (stąd owe dmuchanie)
-Poprawa kontrastu (nierównomiernie zużyty luminofor nie pomaga)

Moja metoda jest łopatologiczna bo tak naprawdę tworzy monochromatyczny telewizor z oscyloskopu.
Można na tym wyświetlić wszystko. Może jaką waifu na oscyloskopie też wyświetlę  hehe .
Jak komuś też się chce pokombinować to schematy są w opisie filmu.

Są też inne metody. Można użyć komputera co jest o tyle wygodne iż nie trzeba praktycznie nic umieć z elektroniki(za to trzeba z informatyki) i być może da się użyć cyfrowego oscyloskopu bo metoda nie wymaga wejścia modulacji wiązki (tzw. oś Z) którego to nie ma.


SI1QgvO.jpg

Offline

#2 2018-07-21 02:34:29

Kilgur
Użytkownik
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Nudzi mi się w wakacje czyli Touhou na oscyloskopie

No znajomy z ruskiego tv marki rubin zrobil oscyloskop smile_big


ara ara...

Offline

#3 2018-07-21 04:22:27

Pawelr98
Użytkownik
Skąd: Bydgoszcz/Gdańsk
Dołączył: 2018-07-20

Odp: Nudzi mi się w wakacje czyli Touhou na oscyloskopie

Na podstawie TV kineskopowego można robić oscyloskop.

Problemem jest różnica w działaniu.

W oscyloskopie wiązka elektronów jest odchylana przez pole elektryczne natomiast w telewizorze mamy do czynienia z odchylaniem polem magnetycznym.
Pole magnetyczne silniej odchyla wiązkę.
Lampy oscyloskopowe mają małe przekątne i są znacznie dłuższe właśnie po to aby być w stanie odchylić wiązkę.

O ile odchylanie polem elektrycznym może działać przy dziesiątkach MHz to cewki odchylające w telewizorze już nie mogą.
Reaktancja cewki rośnie wraz z częstotliwością.
Mówiąc po ludzku: Wraz ze wzrostem częstotliwości(tj.szybciej) jest coraz ciężej odchylać wiązkę

To moje pudło oficjalnie działa przy 250MHz ale z tego co mi wiadomo to 500MHz nie jest problemem.
Jeśli ktoś ma telewizor kineskopowy to równie dobrze może zapiąć oscyloskop pod cewki odchylające i uzyskać ten sam efekt.
W sumie to mam taki mały 5" czarno-biały telewizorek turystyczny ale postanowiłem zrobić osobny układ.

Swoją drogą to decyzja o zakupie analoga była między innymi podyktowana chęcią "popełnienia" Bad Apple.
Dzięki muzyce Touhou dałem radę przejść obronną ręką dwa lata studiów.Wypadało się odwdzięczyć  smile_lol .

Mam też radzieckie "Loli-Lampy" 1Ж24Б (1Ż24B) które zapewne zlewduję ładując je do stopnia końcowego przenośnego
wzmacniacza audio.
Takie malutkie. Żarzenie 1.2V
"Braciszki" mają 6.3,12V lub nawet więcej.

Ostatnio edytowany przez Pawelr98 (2018-07-21 04:32:04)


SI1QgvO.jpg

Offline

#4 2018-07-24 14:53:27

Pawelr98
Użytkownik
Skąd: Bydgoszcz/Gdańsk
Dołączył: 2018-07-20

Odp: Nudzi mi się w wakacje czyli Touhou na oscyloskopie

Jeden problem naprawiony.

Odchylanie pionowe działa jak należy i nie wysypuje się.
Wybrakowane scalaki LM1881, trzeba było mocno podnieść wartość rezystora w oscylatorze.
Normalnie stosuje się 680kom a u mnie zaczęło pracować normalnie dopiero kiedy dałem 1Mom.

Teraz tylko zmienić nieco rezystorki przy tranzystorze(podbicie wzmocnienia) i kontrast powinien się poprawić.

Troszkę mi zajęło zanim ustaliłem źródło problemów z odchylaniem.
Na początku nie mogłem ustalić co tak naprawdę powoduje sypanie się odchylania pionowego.

Ostatnio edytowany przez Pawelr98 (2018-07-24 14:56:28)


SI1QgvO.jpg

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024