#1 2018-11-05 22:22:16

Dennoss
Użytkownik
Skąd: Gniezno
Dołączył: 2013-01-05

Internet radiowy w technologii "AC" - ma ktoś taki?

W przyszłym roku kończy mi się umowa z Orange i jeżeli do tego czasu nie doczekam się światłowodów na mojej ulicy, to będę dalej skazany na Neo po starych kablach telefonicznych, na których wyciągam obecnie 32 Mb/s i ping porównywalny do LTE. Jednakże niedawno zauważyłem na stronie mojego byłego operatora internetowego, że mają w swojej ofercie coś takiego jak internet radiowy w technologii AC. Po szybkim "riserczu" w googlach wiem już mniej więcej na czym to polega i powiem wam, że zainteresowało mnie to. Obecnie w Orange mam wspomniane 32 Mb/s i akceptowalny ping w cenie 70 zł miesięcznie, a radiówka oferuje mi 100 Mb/s w cenie 89 zł i z tego, co zobaczyłem na jednym filmiku na YT, ping porównywalny do światłowodów. No i tutaj właśnie chciałbym się zapytać osób, które taki internet mają: czy prędkość i ping rzeczywiście są takie piękne, jak wyglądają na papierze? Czy stabilność w działaniu jest zachowana mimo obciążeń stacji albo pogody jak w przypadku LTE? Napiszcie swoje wrażenia.

Offline

#2 2018-11-06 00:19:25

5227756
Użytkownik
Skąd: Polska
Dołączył: 2017-10-16

Odp: Internet radiowy w technologii "AC" - ma ktoś taki?

Nie wiem jak to jest w standardzie AC oferowanym od innych dostawców.
Obecnie mam radio 6/6 jedyne co mogę Ci o tym powiedzieć to mogło być gorzej.
Co do prędkości nie powinno być problemów jeżeli oferują Ci przepustowość np. 50Mb to muszą Ci ją zapewnić (muszą mieć zapasy na głównych przekaźnikach z którymi będzie się twoja "puszka" łączyć), więc przepustowość powinieneś mieć stałą (z lekkim zapasem).
Co do pingu, pogoda nie bardzo będzie Ci wadzić, głównie chodzi o odległość oraz przeszkody na drodze (puszka <=> stacja), aczkolwiek jeśli oferują Ci 100Mb nie jest to problem (chyba że dzwoniła P. Madzia z propozycją że będzie miodzio a w praktyce idzie się wykastrować).
Głównym problemem będzie zasada serwisu "jebać, robimy na odpierdol byleby szybko", głównie chodzi mi o nadajniki pośrednie, mniej więcej wygląda to tak:
[dom-wifi/pc] -> [nadajnik klienta] -> [nadajnik pośredniczy] -> ... (może być jeden lub kilka) -> [nadajnik pośredniczy] -> [dostawca-internet]
Nadajniki pośrednicze to mocne urządzenia radiowe, nie mają problemów z przesyłem, problem w tym że są wrażliwe, w przypadku zalania tego urządzenia jesteś odcięty od internetu (zalanie podałem jako przykład bo problemów może być więcej). Nie jeden dzień spędziłem bez internetu, bo problemy a serwisanci to banda debili albo Januszy...

Nie pisałem tego co jest oczywiste, praktycznie każdy dostawca używa anten kierunkowych, radzą sobie ze złą pogodą.
Jak każdy wie drzewa rosną, nie liczył bym na stabilność w ciągu kilku/nasu lat gdy na drodze radiowej masz park xD
Mocując antenę musisz dopilnować by zrobili to z głową i stabilnie, przestaw nawet o głupie kilka/naście stopni sprawia że ping będziesz liczył w setkach a nawet tysiącach.

Lekturę powyżej napisałem na własnych doświadczeniach z internetem radiowych jak i wiedzy zawodowej.
Nie gwarantuję że będziesz miał tak samo jak ja mam.
Internet 6/6 (zapas 1Mb), ping poniżej 28 (wyżej się jeszcze nie zdarzyło nawet przy niesprzyjającej pogodzie).
Co do przerw w dostawach zależne jest to od dostawcy.
Czy polecam, a co mam powiedzieć?
Światełka nie mam, a pakietowe typu orange to jeszcze gorszy syf...

Zastanawiam się jaki dostawca oferuje radiowo 100Mb, jest to wykonalne ale mało opłacalne, 10 os. kupi 100Mb i kuniec nadajnik zapchany, więcej klientów do niego nie podłączy...

Ostatnio edytowany przez 5227756 (2018-11-06 00:27:35)


Kontakt
Discord:
KuneGunda#5959

Offline

#3 2018-11-06 00:21:32

matiasmovie
Użytkownik
Skąd: Poznań (ポズナン)
Dołączył: 2008-10-23

Odp: Internet radiowy w technologii "AC" - ma ktoś taki?

Ja obecnie mam radiówę prawdopodobnie po AC bo niedawno mi wymieniali urządzenie. Nadajnik mam 5 ulic dalej, jeżeli chodzi o umowę mam 48Mbps i przeważnie większość czasu mam taki, więc tu bez obaw, w nocy niby mam mieć 2x taką prędkość, ale max co wyciągnąłem to jakieś mniej więcej 85Mbps (myślę że tu też kwestia nadajników operatora + na ile dzieli się taki sygnał więc może da radę więcej tylko za dużo jest osób na nadajniku), ping w większości przypadków nie przekraczam 10ms, zdarza się nawet zejść do 1-2ms raz na jakiś czas.

Offline

#4 2018-11-06 00:39:40

Infernus
Użytkownik
Dołączył: 2012-07-28

Odp: Internet radiowy w technologii "AC" - ma ktoś taki?

Nie znam się na technologii AC, ale jako kilkuletni użytkownik internetu radiowego stanowczo ci go odradzam zwłaszcza jeśli jego dostawcą jest jakiś lokalny. Najważniejszą i podstawową rzeczą jest odległość masztu antenowego od twojego domu/mieszkania trzeba też wziąć pod uwagę wszelkie zabudowania itp. im ich więcej i większa odległość ty mniejsza szansa na dobre i stabilne łącze. Ale nawet jeśli spełnisz wszystkie wymagania, które wymieniłem a nadajnik będziesz mieć za ścianą to nadal nie masz 100% gwarancji, że ci nie rozłączy internetu w najmniej oczekiwanym momencie.

Ostatnio edytowany przez Infernus (2018-11-06 00:41:42)


076dfc6183ee1eb46ee33ec91bcc13ca.png

Offline

#5 2018-11-06 04:36:49

roobalek
Użytkownik
Dołączył: 2014-04-10

Odp: Internet radiowy w technologii "AC" - ma ktoś taki?

To może i ja dorzucę swoje 5 PLN. oczkod
Myślę, że wrażenia innych to tylko pobieżne i niekoniecznie miarodajne poznanie, bo w różnych miejscach może być różnie.
A jak jest u Ciebie? To chyba najlepiej sprawdzić empirycznie, oczywiście o ile jest to możliwe. Chodzi mi tu o to, że czasami niektórzy dostawcy internetu mieli w swej ofercie "okres próbny/testowy" (zazwyczaj 1 m-c), jeśli tylko Twój dostawca miałby coś takiego, to chyba nic nie stoi na przeszkodzie aby skorzystać i sprawdzić.

Offline

#6 2018-11-06 14:20:24

Dennoss
Użytkownik
Skąd: Gniezno
Dołączył: 2013-01-05

Odp: Internet radiowy w technologii "AC" - ma ktoś taki?

Co do odległości do masztu antenowego, to tutaj nie będzie z tym problemu, bo widzę go przez balkon jezor

Ostatni raz korzystałem z radiówki jakieś 10 lat temu od tego samego operatora no i wspomnienia mam niezbyt pozytywne. Pomijając ubogą już prędkość jak na tamte czasy (1-2 Mb/s, później 6 Mb/s), to ping też potrafił skakać, a także zdarzały się usterki, które miesiącami usuwali. No ale myślę, że w ciągu ostatnich 10 lat technologia bezprzewodowa dość mocno się rozwinęła i dlatego jestem ciekaw, jak to obecnie wygląda. Tym bardziej że oferują prędkość o wiele większą niż mam obecnie po kablu, no i jak zobaczyłem pingi na tym filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=XxFexkFL4fM to zacząłem dość mocno rozważać tę opcję. Powiedziałbym, że nawet bardziej zależy mi na niższym pingu niż prędkości z racji tego, że często gram w multiplayery, a jak wiecie tam opóźnienie jest na wagę złota.

Jeśli ktoś jest ciekawy, co to za dostawca: http://www.nornet.pl/dla-domu.html oczkod

Ostatnio edytowany przez Dennoss (2018-11-06 14:21:00)

Offline

#7 2018-11-06 17:38:24

matiasmovie
Użytkownik
Skąd: Poznań (ポズナン)
Dołączył: 2008-10-23

Odp: Internet radiowy w technologii "AC" - ma ktoś taki?

U mnie wygląda to tak. Kiedyś też miałem marnej prędkości neta ale wtedy używali podłej jakości modemów, dopiero po wymianie na N 5GHz zaczął w miarę latać ten net, aktualnie wszystko jest na dachu jedynie zasilacz w domu (jeden kabel do przekazywania i zasilania [PoE]). Myślę że jeżeli masz mieć pingi po 100ms na kablu to lepiej brać radiówę, szczególnie że masz ją blisko, zawsze możesz też podpytać czy jest możliwość testów albo możliwość zmiany oferty w trakcie (np. weźmiesz neta 20Mbps jak będzie średni to przebolejesz jakoś niższe opłaty, a jak po miesiącu stwierdzisz że nawet spoko to możesz podbić do 100Mbps), u mojego operatora istnieje zmiana oferty w trakcie pod warunkiem że czas abonamentu też się wydłuży.

Ostatnio edytowany przez matiasmovie (2018-11-06 17:40:13)

Offline

#8 2018-11-06 18:31:27

Dennoss
Użytkownik
Skąd: Gniezno
Dołączył: 2013-01-05

Odp: Internet radiowy w technologii "AC" - ma ktoś taki?

Nie no, ten ping u ciebie wygląda świetnie, porównywalny do światłowodów. A mógłbyś jeszcze zrobić jakiś test do dalszego serwera? Najlepiej zagranicznego, np. do Londynu albo Paryża. W każdym razie jak będzie mi się umowa z Pomarańczą kończyć, to spróbuję wziąć tę radiówkę na próbę. No chyba że zdążą mi położyć światłowód na ulicy, to bierę od razu smile_big

Offline

#9 2018-11-06 20:12:26

5227756
Użytkownik
Skąd: Polska
Dołączył: 2017-10-16

Odp: Internet radiowy w technologii "AC" - ma ktoś taki?

Pl
http://www.speedtest.net/pl/result/7778237977
http://www.speedtest.net/pl/result/7778241900

A tu masz porównanie, zastrzegam że nie jestem zwolennikiem takiego porównywania.

Pokaż spoiler

81989335989516738882.png

Pierwszy test skierowany na hongkong był bublem (sprawdzałem czy szlam już na ANSI jest).

Kolejne testy:

Pokaż spoiler

14021294562691649622.png
40924424159286582428.png

Ostatnio edytowany przez 5227756 (2018-11-06 20:22:02)


Kontakt
Discord:
KuneGunda#5959

Offline

#11 2018-11-06 22:25:31

Dennoss
Użytkownik
Skąd: Gniezno
Dołączył: 2013-01-05

Odp: Internet radiowy w technologii "AC" - ma ktoś taki?

Ok, dzięki okej

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024