#1 2021-06-11 21:12:02

elektromaniek
Użytkownik
Dołączył: 2016-06-27

Karta graficzna wydaje dziwne dźwięki

Podczas grania moja karta zaczęła wydawać słaby dźwięk, taki cichy bardzo szybki stukot, źródło jest dźwięku jest osadzone w okolicy kabli zasilających, w czasie zwykłej pracy słychać ale dużo słabiej, czy to oznacza że muszę wymienić kartę?
moja krata gtx 1080 ti xtreme edition

Ostatnio edytowany przez elektromaniek (2021-06-11 21:40:57)

Offline

#2 2021-06-11 21:40:36

Gerard
Użytkownik
Skąd: Piekary Śląskie
Dołączył: 2010-11-15

Odp: Karta graficzna wydaje dziwne dźwięki

Paproch w wentylatorze. Ja to sobie komputer co 2 tygodnie odkurzaczem odkurzam i jest git.

Edit: Przy wyłączonym sprzęcie ponaciskaj wentylator.

Ostatnio edytowany przez Gerard (2021-06-11 21:41:52)

Offline

#3 2021-06-11 21:45:58

ini
Użytkownik
Dołączył: 2008-08-28

Odp: Karta graficzna wydaje dziwne dźwięki

wiatrak się zaciera

albo jakiś kabel się dostał w zasięg śmigła,

otwórz komputer, odsuń wszystko z zasięgu wiatraka

dalej turkocze ?

wyciągnij kartę z kompa, przedmuchaj sprężonym powietrzem

karta ma 2 czy 3 wiatraki ?
maja 1080 strix ma 2, sprawdź palcem który stawia większy opór, to zapewne ten trafiony

daj do serwisu, albo jak masz pewną rękę sam wymień wiatrak

karta na pewno po gwarancji, więc nic nie ryzykujesz

miałem to samo w radku, tam 1 z 2 wiatraków całkowicie się zatarł, ale że kompa dałem matce, która nie gra, a tylko przegląda neta i obrabia zdjęcia, to karta działała bez problemowo przez pół roku, jak dorwałem 3080 strixa OC ZAMÓWIONEGO 19 WRZEŚNIA, TYLKO 9 MC CZEKAŁEM :{

to wsadziłem jej swojego 1080, gdybym nie dostał "swojej" karty, to ten radek dalej by chodził w kompie matki, jak nie grasz to 1 wiatrak starczy, a jak masz 3, to 2 starczą z nawiązką :}

Offline

#4 2021-06-11 21:59:10

elektromaniek
Użytkownik
Dołączył: 2016-06-27

Odp: Karta graficzna wydaje dziwne dźwięki

Czyli to tylko problem z wentylatorem, i nie okaże się że wkrótce karta mi zdechnie albo coś?

Ostatnio edytowany przez elektromaniek (2021-06-11 22:04:27)

Offline

#5 2021-06-11 22:08:43

Bakura
Użytkownik
Skąd: Tychy
Dołączył: 2006-01-21

Odp: Karta graficzna wydaje dziwne dźwięki

Dziwne dźwięki grafiki raczej nie zwiastują że zaraz padnie padnie, chyba że wentyl się zatrze, przegrzeje się i szlag ja trafi.


What's the point with pointer?
Szisza jest zła a Demo jeszcze gorsze
Kainote link
Umu umu

Offline

#6 2021-06-11 23:15:56

ini
Użytkownik
Dołączył: 2008-08-28

Odp: Karta graficzna wydaje dziwne dźwięki

tak jak pisałem, jak nie grasz to karta nie jest "żyłowana" na 100% więc się nie przegrzeje, więc 1 wiatrak starczy do netu i pulpitu windowsa

zresztą, ściągnij program HWiNFO64
on ci pokaże wszelkie wartość komputera, odczyta ci płytę, grafikę, ba, odczytuje mi nawet urządzenia corsera, chłodzenie wodne do procesora i dane z zasilacza, bo mam wersje która wysyła dane po usb oraz dane o dysku, jednym słowem wszystko co da się odczytać i zmierzyć :}

szukasz sekcji

GPU [#0]: NVIDIA GeForce RTX 3080:

jest pod koniec, oczywiście w twoim przypadku będzie się nazywała 1080

pierwsze od góry w tym dziale

GPU Temperature

i tam masz podział na minimum, max i ile jest obecnie

oczywiście cię interesuje max

odpal program w windowsie, sprawdź ile masz

odpal coś co najbardziej obciąża u ciebie grafę, u mnie są to gry, pograj chwilę i sprawdź jakie masz max


w mojej 1080 do 90 stopni to było "w miarę"
jak jest wyżej to możesz zamontować pod nią jakiś wiatrak, taki zwykły do obudowy, 12, który by dmuchał na nią

do tego w sekcji gdzie są temperatura jest jeszcze jedna


GPU Fan1
GPU Fan2

normalnie powinny mieć takie same wartości, jak na jednym pokaże ci np. max 1200 obrotów a na 2 max 1000 obrotów, to ten 2 raczej jest trafiony, bo stawia większy opór przez co wolniej się kręci, a wtedy jak mówiłem, docelowo się zatrze i w ogóle przestanie działać więc albo wymienić, albo zamontować "wspomagacz" pod postacią 3 wiatraka, jak np od obudowy co będzie dmuchał na kartę

ogólnie chodzi by nie przegrzać rdzenia i pamięci grafy, bo będzie walić artefakty, ale jak utrzymasz temperaturę w ryzach to karta podziała spokojnie parę lat

no chyba że to nie wiatraki, a karta zaczyna piszczeć, to wtedy kondensatory zaczynają padać, więc bez serwisu się nie obędzie :{

bo w domu, lutownicą raczej ich nie wymienisz, no chyba że akurat jesteś elektronikiem i czytanie schematów, a wcześniej wynajdywanie ich na chińskich i japońskich stronach masz w małym palcu


a i jak będziesz uruchamiał program to zostaw "ptaszka" tylko w polu "tylko sensors"


mam nadzieje że to rozwiąze twoje problemy :}

Ostatnio edytowany przez ini (2021-06-11 23:18:54)

Offline

#7 2021-06-12 03:26:57

OtsukareSama
Użytkownik
Skąd: Nippon
Dołączył: 2016-04-12

Odp: Karta graficzna wydaje dziwne dźwięki

elektromaniek napisał:

Czyli to tylko problem z wentylatorem, i nie okaże się że wkrótce karta mi zdechnie albo coś?

Jeśli jest to AORUS 1080 Ti Xtreme Edition, to fabrycznie występuje w nich wada w okolicy wentylatora. Ta karta praktycznie przy internecie prawie się nie grzeje, więc wentylatory stoją lub pracują na minimum. Kiedy włączasz coś bardziej obciążającego, zwiększają się obroty. Spójrz na plastik przed wentylatorem w kształcie loga producenta. Weź go w palce i leciutko powyginaj w przeciwną stronę. Ktoś źle obliczył dystans między tymi elementami i istnieje taka niedogodność, która powoduje hałas. Sam mam ten model, więc raz na rok muszę wykonać taką czynność, gdyż ten cienki plastik potrafi zmienić swoje położenie pod wpływem czynników temperatury.

Jeśli po paru próbach nic to nie da, to drugą opcją mogą być piszczące cewki na zasilaniu. W trzecim przypadku, można się spodziewać wysłużonych łożysk jednego z wentylatorów.

Pokaż spoiler
aorus-1080ti-fan-noise.jpg

Ostatnio edytowany przez OtsukareSama (2021-06-12 05:29:13)


【「能ある鷹爪隠す」  &「A skilled hawk hides its talons」】

Offline

#8 2021-06-12 18:23:50

elektromaniek
Użytkownik
Dołączył: 2016-06-27

Odp: Karta graficzna wydaje dziwne dźwięki

Karta nigdy nie piszczała, więc to raczej wentylator nr 3.

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024