#1 2023-03-08 09:50:26

retromaniak
Użytkownik
Dołączył: 2022-12-06

Historia Anime w Polsce - poszukiwania informacji - lata 90-te

Cześć
Jestem w trakcie pisania publikacji na temat historii animacji japońskiej w Polsce. Dotarłem na ten moment w poszukiwaniach swoich do okresu końca lat 90-tych i monopolu TVP na transmisje telewizyjne. Jestem w trakcie prowadzenia wywiadu z Mr Jedi (redaktorem naczelnym Kawaii) oraz poszukiwania informacji na temat pierwszych emisji anime na Polonii 1, RTL7 czy Polsacie w starych Telemagazynach i innych teletygodniach.

Szukam jednak informacji na temat dystrybucji oficjalnej i nieoficjalnej anime na nośnikach fizycznych (VHS, VCD, DVD) jak również dystrybucji kinowej po roku 1989. Interesują mnie też narodziny szeroko pojętego fandomu.

Żeby też pominąć pytania po co chcę o tym pisać. Polonia 1 wystartowała niemal równo 30 lat temu, podobnie Polsat. Ludzie odpowiedzialni za popularyzację Anime w cebulandii doczekali się niekiedy własnych wnuków. Co za tym idzie sądzę że coraz więcej będzie się pojawiać osób które podobnie jak ja będą chciały dowiedzieć się jak to wszystko się zaczęło oraz jak się rozwijało. Chciałbym więc stworzyć w miarę możliwości kompletne źródło wiedzy. Niekoniecznie obiektywne gdyż sam jestem fanem anime i nie potrafię się powstrzymać w pewnych momentach od dodania własnego przemyślenia danej kwestii. Jednak chciałbym aby pomimo tego był ten felieton źródłem rzetelnym, udokumentowanym i zrobionym w sposób możliwie najbardziej profesjonalny. Tak aby inni nie musieli przewracać połowy internetu celem znalezienia odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i chęć pomocy.
P.S. Jeżeli temat umieściłem w złym wątku to proszę o przeniesienie.

Offline

#2 2023-03-08 17:37:37

nuito
Użytkownik
Skąd: Żary
Dołączył: 2005-06-24

Odp: Historia Anime w Polsce - poszukiwania informacji - lata 90-te

Pamiętam jak na Polonii 1 leciały te świetne baje. Tak bajki, bo wtedy nie było chyba w Polsce pojęcia anime, dodając, że emitowane seriale nie były po japońsku tylko po włosku lub francusku, a było ich całkiem sporo na tym kanale (gdzieś miałem całkiem sporą swoją listę z tymi bajkami). Były to lata około 1994-1996. Potem na podwórku każdy chciał być Tsubasą i ciskać kamehameha jak Goku. Z resztą gdzieś kiedyś widziałem kasetę VHS z Dragon balem.

Offline

#3 2023-03-08 20:24:59

Hunter Killer
Moderator
Skąd: Zielona Góra
Dołączył: 2011-03-29

Odp: Historia Anime w Polsce - poszukiwania informacji - lata 90-te

retromaniak napisał:

Szukam jednak informacji na temat dystrybucji oficjalnej i nieoficjalnej anime na nośnikach fizycznych (VHS, VCD, DVD) jak również dystrybucji kinowej po roku 1989. Interesują mnie też narodziny szeroko pojętego fandomu.

To jest na Tanuki.


155222.jpg zzsldjt.png

Offline

#4 2023-03-09 20:19:42

retromaniak
Użytkownik
Dołączył: 2022-12-06

Odp: Historia Anime w Polsce - poszukiwania informacji - lata 90-te

Hunter Killer napisał:
retromaniak napisał:

Szukam jednak informacji na temat dystrybucji oficjalnej i nieoficjalnej anime na nośnikach fizycznych (VHS, VCD, DVD) jak również dystrybucji kinowej po roku 1989. Interesują mnie też narodziny szeroko pojętego fandomu.

To jest na Tanuki.

Dziękuję za informację o Tanuki... Zdecydowanie ułatwi sprawę.

Edit: sorry jednak nie ułatwi tak do końca gdyż baza danych jest bardzo wybrakowana, ale przynajmniej dowiedziałem się co nieco o wydawcach więc i tak dziękuję.

Ostatnio edytowany przez retromaniak (2023-03-09 20:40:48)

Offline

#5 2023-03-10 01:10:22

Candelabrro
Użytkownik
Skąd: Lublin
Dołączył: 2010-02-17

Odp: Historia Anime w Polsce - poszukiwania informacji - lata 90-te

Z najstarszych moich wspomnień to Sindbad  oraz Załoga G, ale to był początek lat 80, jeszcze przed stanem wojennym... teleranek i Teleferie w TVP1
a tak a propos o starych anime i nie tylko anime masz stronkę nostalgia.pl

Offline

#6 2023-03-10 04:46:56

Kilgur
Użytkownik
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Historia Anime w Polsce - poszukiwania informacji - lata 90-te

Tu masz sporo informacji przed polonią 1 smile okres późniejszy jest dość dobrze opisany w interentach  smile
https://nerdheim.pl/post/anime-w-polsce … polonia-1/

Ostatnio edytowany przez Kilgur (2023-03-10 04:47:51)


ara ara...

Offline

#7 2023-03-10 09:57:06

retromaniak
Użytkownik
Dołączył: 2022-12-06

Odp: Historia Anime w Polsce - poszukiwania informacji - lata 90-te

Candelabrro napisał:

Z najstarszych moich wspomnień to Sindbad  oraz Załoga G, ale to był początek lat 80, jeszcze przed stanem wojennym... teleranek i Teleferie w TVP1
a tak a propos o starych anime i nie tylko anime masz stronkę nostalgia.pl

Co do Załogi G i Sindbada to znalazłem już informację. Dziękuję więc jednak okres PRL dość łatwo udało mi się udokumentować. Nostalgia.pl sprawdzę.

Offline

#8 2023-03-10 09:59:33

retromaniak
Użytkownik
Dołączył: 2022-12-06

Odp: Historia Anime w Polsce - poszukiwania informacji - lata 90-te

Kilgur napisał:

Tu masz sporo informacji przed polonią 1 smile okres późniejszy jest dość dobrze opisany w interentach  smile
https://nerdheim.pl/post/anime-w-polsce … polonia-1/

Odnośnie tego co było przed Polonią 1 to właśnie tym artykułem w głównej mierze się posiłkowałem. Okres późniejszy jest tylko teoretycznie dobrze udokumentowany. Paradoksalnie dużo łatwiej zebrać wszystkie informacje na temat anime wydawanych w PRL i wczesnych 90-tych niż znaleźć pierwszy tytuł mający premierę na Poloni 1 albo RTL7.

Offline

#9 2023-03-11 13:07:10

nuito
Użytkownik
Skąd: Żary
Dołączył: 2005-06-24

Odp: Historia Anime w Polsce - poszukiwania informacji - lata 90-te

Na RTL7 bodajrze pierwszy był Dr. Slump, a potem cała reszta świetności.

Offline

#10 2023-03-11 15:42:19

pcela
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2008-12-05

Odp: Historia Anime w Polsce - poszukiwania informacji - lata 90-te

O historię anime w Polsce możesz podpytać gości prowadzących profil Dwóch Starych Mangowców na Facebooku (https://www.facebook.com/DwochStarychMangowcow). Profil prowadzą Mike i Duo (znani z konwentów).


userbar.png
pcela.png

Offline

#11 2023-03-13 09:45:26

retromaniak
Użytkownik
Dołączył: 2022-12-06

Odp: Historia Anime w Polsce - poszukiwania informacji - lata 90-te

pcela napisał:

O historię anime w Polsce możesz podpytać gości prowadzących profil Dwóch Starych Mangowców na Facebooku (https://www.facebook.com/DwochStarychMangowcow). Profil prowadzą Mike i Duo (znani z konwentów).

Dziękuję, z pewnością się odezwę.

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024