#1 2005-07-10 16:40:34

opcy
Użytkownik
Skąd: Szczecin
Dołączył: 2005-05-31

"Bąbel czaso-przestrzenny" ???

Tłumaczę właśnie Seikai no Senki Special i niestety trafiłem na problem, moze i błachy ale jednak. Chodzi coś co anglosasi przetłumaczyli z japońskiego jako Space-time bubble [orginał japoński: jikuu-hou].

Jak to ugryźć? Teroretycznie można przetłumaczyć po prostu na bąbel czaso-przestrzenny, ale słowo bąbel nie brzmi mi zbytnio na termin naukowy, za to bardziej kojarzy sie z Komandorem Bąblem z pana Kleksa i wywołuje ogólną nieporządaną wesołość (także u moich znajomych zapytanych o zdanie) nie jestem pewien czy powinienem to tak tłumaczyć.

Rozważam tłumaczenie tego stwierdzenia jako sfery czaso-przestrzennej, albo powłoki czaso-przestrzennej.
Powiedzcie co o tym myślicie

Dla wyjaśnienia to zjawisko to polega ta utworzeniu kuli wokół statku kosmicznego dzięki czemu nie ulega on zgnieceniu w podprzrestrzeni (przestrzeni dwuwymiarowej), dzięki temu że kula się "toczy" statek w jej wnętrzu może się w owej podprzestrzeni poruszać.


To nieprawda że nie ma ze mnie porzytku... zawsze moge służyć jako zły przykład smile

Offline

#2 2005-07-10 16:46:40

Tomusso
Użytkownik
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: "Bąbel czaso-przestrzenny" ???

Jakkolwiek byś tego nie przetłumaczył, czasoprzestrzenny pisze się bez myślnika.


gls2.png

Offline

#3 2005-07-10 16:55:35

Wanderer
Użytkownik
Skąd: Kędzierzyn
Dołączył: 2004-12-06

Odp: "Bąbel czaso-przestrzenny" ???

Z tego co słyszałem to jest takie określenie w fizyce teoretycznej, więcw mojej opinii możesz tego użyć
A i wierz mi, ze są o wiele śmieszniejsze terminy fizyczne smile
Anyway check this out


"Choć uliczna burda jest ze wszech miar godna potępienia, to nie ma nic złego w energii, jaką wyzwala ona w ludziach" John Keats

Offline

#4 2005-07-10 19:50:30

opcy
Użytkownik
Skąd: Szczecin
Dołączył: 2005-05-31

Odp: "Bąbel czaso-przestrzenny" ???

Dzieki, oczywiście bedzie CZASOPRZESTRZENNY wstyd i bąbel, skoro rzeczywiście jest to okrślenie używane przez naukowców na podobne zjawiska.

Tak przy okazji to fanom serii Crest of the Stars i Banner of the Stars polecam stronkę, jeśli jeszcze na nią nie trafili oczywiście.


To nieprawda że nie ma ze mnie porzytku... zawsze moge służyć jako zły przykład smile

Offline

#5 2005-07-11 01:01:54

gurt
Użytkownik
Skąd: Płock
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: "Bąbel czaso-przestrzenny" ???

moze bys spojrzal na napisy jakie sa do Seikai no senki tam jest ten bąbel , moim zadaniem najlepiej nazwac tak samo

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024