#1 2016-04-29 14:59:22

Kamiyan3991
Użytkownik
Skąd: Katowice
Dołączył: 2014-01-18

[Dodawanie napisów] Serie z przerwą w emisji (split-cour)

Naprawdę nie chciałem dodawać tego w propozycjach, bo zaraz zleci się ekipa konserwatystów, którzy ani do bazy nic nie dodają, ani z niej tym bardziej nie korzystają, a za to wprost uwielbiają utrudniać pracę innym (bo to już nie pierwszy temat o tym). Mimo wszystko chciałbym na wstępie prosić, aby w temacie nie wypowiadały się osoby, które nie korzystają z bazy napisów. Tylko i aż tyle.
==============================================================================================

A teraz do rzeczy – niedawno, tj. jakiś tydzień temu, #dulu obiecał przedyskutować sprawę tzn. "split-courów" (serie z krótką przerwą w emisji) wśród redakcji. Zapytałem dziś Reina, czy faktycznie miało coś takiego miejsce. Jak się okazało – podobno była zgoda, ale redakcja chce jeszcze usłyszeć "głos ludu" i trzeba też ew. jasno zmienić regulamin. Z tego powodu postanowiłem założyć ten temat, aby sprawa mogła się posunąć do przodu. Szczegółowy opis propozycji poniżej.
==============================================================================================

Żeby się zbytnio nie zagłębiać – powód dzielenia na sezony takich serii w bazach typu AniDB czy MAL jest bardzo prosty – trzeba to jakoś podzielić, żeby sobie ludzie mogli ocenić, i żeby było jak to zapowiadać etc. Nie jest to rozwiązanie doskonałe, bo to de facto tak, jakby oceniać połowę książki (bo faktycznie seria nie ma 12, tylko 24 odcinki, lecz poprzedzone krótką przerwą w emisji), ale to jak z demokracją, niby głupie, a nie ma nic sensowniejszego.

Problem pojawia się jednak przy jakiejkolwiek bazie z: napisami, torrentami etc. Zwyczajnie grupy (szczególnie te ripujące z: CR/FUNi/Daisuki) trzymają się oficjalnego nazewnictwa i numeracji. Kilka przykładów poniżej (stan obecny):

[MAL/AniDB] Gakusen Toshi Asterisk 2 (s2 odcinki 1-4) vs. Daisuki/Crunchyroll/Aniplex (brak zmiany tytułu, odcinki 14-16) vs. HorribleSubs (brak zmiany tytułu, odcinki 14-16, to samo w wydaniach FFF i Heroine) vs. Oficjalna japońska numeracja w odcinkach

[MAL/AniDB] Ushio to Tora 2 (s2, odcinki 1-4) vs. Crunchyroll (ten sam tytuł, odcinki 27-30) vs. HorribleSubs (ten sam tytuł, odcinki 27-30) vs. Oficjalna japońska numeracja w odcinkach

Wnioski nasuwają się same – numeracja na stronach katalogujących anime jest błędna, więc nie ma żadnych podstaw, żeby się do niej stosować.
============================================================================================

Dlaczego powinno dojść do zmiany w regulaminie?
1) Bo mijamy się ze stanem faktycznym, a niby dlaczego mamy sugerować się błędną numeracją i nazewnictwem, kiedy każde oficjalne źródło podaje inaczej?
2) Bo to stwarza problem dla użytkowników i samych tłumaczy (przy dłuższych seriach czasem ciężko się połapać i znaleźć tego, czego się szuka).
3) Bo i tak w bazie od dawna są serie "split-cour", które nie były dodawane według AniDB i jakoś nikomu nie było przykro z tego powodu. Pierwszy przykład z brzegu: Fate: UBW.

Jak to wprowadzić?
Moim zdaniem bardzo prosto. W zupełności wystarczy nam dodanie adnotacji, że dodajemy według AniDB, jednak ta zasada nie tyczy się serii, które miały krótką przerwę w emisji (jeden sezon, tj. 3 miesiące). W takim wypadku należy sugerować się numeracją HorribleSubs, ponieważ (choć niektórzy mogą o tym nie wiedzieć) ich proces ripowania odcinków z oficjalnych streamów jest zautomatyzowany (krótko mówiąc, robi to bot), więc odcinki numerowane są dokładnie w taki sam sposób, w jaki to ma miejsce na oficjalnym amerykańskim streamie, który z kolei ma taką samą numerację jak Japonia, bo taka numeracja jest w odcinkach, więc nie mogą przy tłumaczeniu tego pozmieniać. De facto wyglądałoby to tak, jak dodawanie kolejnego odcinka do serii (poprzedni tytuł i kolejny numerek).
============================================================================================

Sugestie i opinie w tym temacie. Słyszałem, że wśród redakcji nie było żadnego sprzeciwu, więc od teraz wszystko zależy od was.
Nie dodałem ankiety, żeby uniemożliwić anonimowe głosowanie (patrz początek posta).

Ostatnio edytowany przez Kamiyan3991 (2016-04-29 16:18:39)


Ryzen R5 5600X
GTX 1660 Super
16GB 3200 MHz
Kingston KC3000

Offline

#2 2016-04-29 15:23:39

Areki-chan
Użytkownik
Skąd: [Hyouryuusha]
Dołączył: 2011-12-04

Odp: [Dodawanie napisów] Serie z przerwą w emisji (split-cour)

Jestem za.
Zwariować można z przeliczaniem numerów odcinków.

Zresztą, to już dawno temu powinno zostać wprowadzone.


wNXtFnr.jpg

Offline

#3 2016-04-29 15:52:34

Gerard
Użytkownik
Skąd: Piekary Śląskie
Dołączył: 2010-11-15

Odp: [Dodawanie napisów] Serie z przerwą w emisji (split-cour)

Nie chce mi się zmieniać numerków w Teekyuu...

Offline

#4 2016-04-29 16:02:08

KieR
Użytkownik
Skąd: タルヌフ
Dołączył: 2008-02-11

Odp: [Dodawanie napisów] Serie z przerwą w emisji (split-cour)

Ja jestem za oficjalnym numerowaniem odcinków, więc stanowcze nie dla dzielenia jednej serii na dwie.  ostrzezenie


tumblr_static_bug.gif

Offline

#5 2016-04-29 17:06:04

Diablos
Użytkownik
Skąd: Sosnowiec
Dołączył: 2008-02-28

Odp: [Dodawanie napisów] Serie z przerwą w emisji (split-cour)

Jestem również za. Bo np taki "Naruto" też ma kilka części tak? i one się kończą ale mimo wszystko wszędzie jest numeracja. A taki np Fate/Zero był w 2 sezonach i tak jak by 2 różne odcinki. Jedni numerowali jako kontynuacja a inni od 1 numerku. Stanowczo za smile

Offline

#6 2016-04-29 17:31:04

ill
Użytkownik
Dołączył: 2009-03-22

Odp: [Dodawanie napisów] Serie z przerwą w emisji (split-cour)

Za.
Najlepszym przykładem takiego zamiąchu jest ostatni Mushishi, dwa czy trzy razy musiałem kopać na anidb bo mi się ciągle mieszały odcinki  cojest


GG: 1677958

Offline

#7 2016-04-29 19:15:47

Vessin
Użytkownik
Dołączył: 2012-02-07

Odp: [Dodawanie napisów] Serie z przerwą w emisji (split-cour)

Muszę przyznać, że nie spodziewałem się, iż Kamiemu zdarzy się napisać coś mądrego.
Jak najbardziej za.

Offline

#8 2016-04-29 20:04:19

max-kun
Użytkownik
Skąd: Fan Trailsów oraz YS
Dołączył: 2008-12-30

Odp: [Dodawanie napisów] Serie z przerwą w emisji (split-cour)

Również jestem za.

Offline

#9 2016-04-30 00:26:25

meowchin
Użytkownik
Dołączył: 2015-02-23

Odp: [Dodawanie napisów] Serie z przerwą w emisji (split-cour)

Pijawki tylko ściągające napisy, ale ich nie dodające, też mają się prawo wypowiedzieć?
Bo jak tak, to jestem za.

Offline

#10 2016-04-30 01:07:31

Kamiyan3991
Użytkownik
Skąd: Katowice
Dołączył: 2014-01-18

Odp: [Dodawanie napisów] Serie z przerwą w emisji (split-cour)

meowchin napisał:

Pijawki tylko ściągające napisy, ale ich nie dodające, też mają się prawo wypowiedzieć?

Jasne, bo chodzi o przejrzystość i wygodę. Moja uwaga tyczyła się osób, które nawet tych napisów nie ściągają, a chciałyby się wypowiadać na temat tego, jak ta baza ma wyglądać. Głównie przez takie głosy podobna inicjatywa wcześniej nie przeszła, co było dość komiczne.

Ostatnio edytowany przez Kamiyan3991 (2016-04-30 01:07:42)


Ryzen R5 5600X
GTX 1660 Super
16GB 3200 MHz
Kingston KC3000

Offline

#11 2016-04-30 13:39:09

Kane
Administrator
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2003-12-29

Odp: [Dodawanie napisów] Serie z przerwą w emisji (split-cour)

Jak więc proponujecie zmienić treść zasad dodawania napisów?


Imperare sibi maximum est imperium

Offline

#12 2016-04-30 14:39:08

Kamiyan3991
Użytkownik
Skąd: Katowice
Dołączył: 2014-01-18

Odp: [Dodawanie napisów] Serie z przerwą w emisji (split-cour)

1) Dodajesz wpis pod dodawaniem, że "split cour" liczy się do wyjątków.
2) Niżej odnośnik do jakiegoś tematu na forum, w którym jest krótkie wyjaśnienie, co to jest i według czego dodawać.

Inna sprawa, że, Kane, ty chyba sam nie wierzysz, że ktoś ten regulamin czyta. Prawdę mówiąc, pierwszy raz widzę go na oczy i od razu dowiedziałem się, że #dulu przez 2 lata mnie okłamywał w żywe PW, że jest obowiązek dodawania tytułów według AniDB. W twoim linku nic takiego nie zostało napisane. Jest tylko informacja, że tam można taką bazę znaleźć. Czyli na ANSI przez tyle lat panowało moderatorskie bezprawie.

A w gruncie rzeczy to nawet news na głównej wystarczy, IMHO.

Ostatnio edytowany przez Kamiyan3991 (2016-04-30 14:42:08)


Ryzen R5 5600X
GTX 1660 Super
16GB 3200 MHz
Kingston KC3000

Offline

#13 2016-04-30 15:27:18

bodzio
Użytkownik
Skąd: Szczecin
Dołączył: 2006-05-18

Odp: [Dodawanie napisów] Serie z przerwą w emisji (split-cour)

Kamiyan3991 napisał:

1) Dodajesz wpis pod dodawaniem, że "split cour" liczy się do wyjątków.
2) Niżej odnośnik do jakiegoś tematu na forum, w którym jest krótkie wyjaśnienie, co to jest i według czego dodawać.

Inna sprawa, że, Kane, ty chyba sam nie wierzysz, że ktoś ten regulamin czyta. Prawdę mówiąc, pierwszy raz widzę go na oczy i od razu dowiedziałem się, że #dulu przez 2 lata mnie okłamywał w żywe PW, że jest obowiązek dodawania tytułów według AniDB. W twoim linku nic takiego nie zostało napisane. Jest tylko informacja, że tam można taką bazę znaleźć. Czyli na ANSI przez tyle lat panowało moderatorskie bezprawie.

A w gruncie rzeczy to nawet news na głównej wystarczy, IMHO.

Masz tam podlinkowane anidb.


wladza1.png

Offline

#14 2016-04-30 15:38:06

Kamiyan3991
Użytkownik
Skąd: Katowice
Dołączył: 2014-01-18

Odp: [Dodawanie napisów] Serie z przerwą w emisji (split-cour)

bodzio napisał:

Masz tam podlinkowane anidb.

I co w związku z tym? To bardziej wygląda jak przykładowa baza, bo nie ma żadnej adnotacji, że należy się jej trzymać. Jak to mówią: co nie zabronione, to dozwolone. W świetle tego regulaminu mogę brać tytuł z każdej bazy, bo nie jest to w żaden sposób uściślone. Powtarzam – w świetle spisanego regulaminu. Jego egzekwowanie to zupełnie inna historia, co udowodniłem w pierwszym poście (tytuły z Fate).

Ostatnio edytowany przez Kamiyan3991 (2016-04-30 15:40:08)


Ryzen R5 5600X
GTX 1660 Super
16GB 3200 MHz
Kingston KC3000

Offline

#15 2016-04-30 15:55:18

Rein
Moderator
Skąd: Sława
Dołączył: 2006-12-08

Odp: [Dodawanie napisów] Serie z przerwą w emisji (split-cour)

No tak, temat wrócił jak bumerang.
Ankieta
Skoro jesteśmy zgodni, może tym razem się uda. xD

Kamiyan3991 napisał:

1) Dodajesz wpis pod dodawaniem, że "split cour" liczy się do wyjątków.
2) Niżej odnośnik do jakiegoś tematu na forum, w którym jest krótkie wyjaśnienie, co to jest i według czego dodawać.

Inna sprawa, że, Kane, ty chyba sam nie wierzysz, że ktoś ten regulamin czyta. Prawdę mówiąc, pierwszy raz widzę go na oczy i od razu dowiedziałem się, że #dulu przez 2 lata mnie okłamywał w żywe PW, że jest obowiązek dodawania tytułów według AniDB. W twoim linku nic takiego nie zostało napisane. Jest tylko informacja, że tam można taką bazę znaleźć. Czyli na ANSI przez tyle lat panowało moderatorskie bezprawie.

A w gruncie rzeczy to nawet news na głównej wystarczy, IMHO.

Tak zdecydowała swojego czasu redakcja.  jezor2
Błędy w tytułach
Więc problem nie leży w wyborze bazy Anidb vs MAL, a w kierowaniu się zdrowym rozsądkiem przy dodawaniu
poprawnych tytułów do bazy. Czas w końcu zaktualizować ten regulamin, by to było jasne i konkretne.  smile

Offline

#16 2016-05-01 00:42:49

KieR
Użytkownik
Skąd: タルヌフ
Dołączył: 2008-02-11

Odp: [Dodawanie napisów] Serie z przerwą w emisji (split-cour)

Zawsze można dodać do regulaminu np. wyższość oficjalnej numeracji nad numeracje i podział według aniDB.

Przykład anime z ubiegłego sezonu "Gate!".

Według Mala mamy S1 i S2.
Podobnie ma się sprawa na AniDB S1 i S2.

Natomiast na wiki jest 01-24 https://en.wikipedia.org/wiki/Gate_(novel_series)
Jak i na oficjalnej stronie numeracja 01-24 wygląda następująco (znajomość japońskiego nie wymagana).

W ogóle nie rozumiem, co to za głupi ostatnio trend dzielenia jednego anime, przeważnie 24 odcinkowego na dwa po 12 odcinków.
Czemu u hamerykańów nie ma takich problemów z ich produkcjami? Przecież oni też mają przerwy w emisji, nawet czasami na 3 miesiące np. The Walking Dead, Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D...

Ostatnio edytowany przez KieR (2016-05-01 00:45:45)


tumblr_static_bug.gif

Offline

#17 2016-05-04 16:57:06

Kamiyan3991
Użytkownik
Skąd: Katowice
Dołączył: 2014-01-18

Odp: [Dodawanie napisów] Serie z przerwą w emisji (split-cour)

To będzie jakieś zielone światło? Nie chcę znowu biednej Torki dodawać pod złym numerkiem.


Ryzen R5 5600X
GTX 1660 Super
16GB 3200 MHz
Kingston KC3000

Offline

#18 2016-05-04 19:43:59

Kane
Administrator
Skąd: Warszawa
Dołączył: 2003-12-29

Odp: [Dodawanie napisów] Serie z przerwą w emisji (split-cour)

Kamiyan3991 napisał:

A w gruncie rzeczy to nawet news na głównej wystarczy, IMHO.

Spróbuję więc sklecić kilka zdań po polsku.

Rein napisał:
Kamiyan3991 napisał:

Czyli na ANSI przez tyle lat panowało moderatorskie bezprawie.

Tak zdecydowała swojego czasu redakcja.  jezor2

Zgadza się.


Imperare sibi maximum est imperium

Offline

#19 2016-05-14 12:57:05

KieR
Użytkownik
Skąd: タルヌフ
Dołączył: 2008-02-11

Odp: [Dodawanie napisów] Serie z przerwą w emisji (split-cour)

I jak ma się sprawa w tej kwestii, zmieniło się coś czy nic?


tumblr_static_bug.gif

Offline

#20 2016-05-14 13:23:48

dulu
Moderator
Dołączył: 2006-08-17

Odp: [Dodawanie napisów] Serie z przerwą w emisji (split-cour)

"Aktualizacja zasad dodawania napisów".

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024