#1 2015-04-23 22:13:54

Xandros
Użytkownik
Dołączył: 2009-08-07

[Tutorial] Napisy i Wideo | jak wyciągnąć i wgrać

Lista programów:

Lista poradników:

TODO:

Wgranie ścieżek do MKV
Wyciągnięcie ścieżek z MP4
Wgranie napisów do MP4 
Wgranie ścieżek do MP4
Wyciągnięcie ścieżek z .ts i .ts2m

##########
Poradnik zrobiony, gdyż na forum ciężko wyszukać jakiekolwiek informację na ten lub inny temat.

Pytanie do administracji czy coś takiego może być? Jak się nie podoba | uważacie, że się nie przyda, możecie usunąć.
Jak dodam wszystkie opcje to zajmie sporo miejsca, więc nie wiem czy nie lepiej zrobić to w osobnych tematach, a w jednym zrobić zbiór odnośników do tego typu tematów.
##########
Po uzgodnieniu z modem zmieniam trochę format, gdyż temat trochę długaśny by wyszedł, a tak będzie łatwiej szukać.

Ostatnio edytowany przez Xandros (2015-04-24 21:28:32)

Offline

#2 2015-04-23 22:17:21

Kamiyan3991
Użytkownik
Skąd: Katowice
Dołączył: 2014-01-18

Odp: [Tutorial] Napisy i Wideo | jak wyciągnąć i wgrać

Mogłeś zacząć od drogi na skróty – Anime Tosho i ta ruska strona.
Większości bardziej się przyda taka informacja.


Ryzen R5 5600X
GTX 1660 Super
16GB 3200 MHz
Kingston KC3000

Offline

#3 2015-04-23 22:45:54

Takto ^_^
Użytkownik
Skąd: Witax
Dołączył: 2011-08-10

Odp: [Tutorial] Napisy i Wideo | jak wyciągnąć i wgrać

fu934j.jpg

Offline

#4 2015-04-24 00:54:19

marek2fgc
Użytkownik
Skąd: Lubin
Dołączył: 2010-06-28

Odp: [Tutorial] Napisy i Wideo | jak wyciągnąć i wgrać

MKVExtractGui jest od jakiegoś czasu porzucony (i ma czasami problemy z nowszymi wersjami mkvtoolnix). Teraz jest gMKVExtractGUI.

Offline

#5 2015-04-24 01:31:32

Xandros
Użytkownik
Dołączył: 2009-08-07

Odp: [Tutorial] Napisy i Wideo | jak wyciągnąć i wgrać

Bardzo podobny do MKVExtractGui2...
Skoro ma problemy z niektórymi wersjami, to jutro (dziś) przerobie trochę ten punkt

Offline

#6 2015-04-24 01:36:50

Kamiyan3991
Użytkownik
Skąd: Katowice
Dołączył: 2014-01-18

Odp: [Tutorial] Napisy i Wideo | jak wyciągnąć i wgrać

marek2fgc napisał:

MKVExtractGui jest od jakiegoś czasu porzucony (i ma czasami problemy z nowszymi wersjami mkvtoolnix). Teraz jest gMKVExtractGUI.

W sumie nawet nie chce mi się sprawdzać, który mam, ale miałem czasem problem z wyciąganiem napisów właśnie (wyciągało tylko same zakomentowane).
Miałem chyba nawet szukać rozwiązania, ale w dobie Anime Tosho jest to zbędne.


Ryzen R5 5600X
GTX 1660 Super
16GB 3200 MHz
Kingston KC3000

Offline

#7 2015-04-24 12:29:25

kostek00
Użytkownik
Skąd: Lublin
Dołączył: 2009-01-22

Odp: [Tutorial] Napisy i Wideo | jak wyciągnąć i wgrać

Do wyciągania z MKV możesz dopisać też MKVcleaver.

Kamiyan3991 napisał:

Mogłeś zacząć od drogi na skróty – Anime Tosho i ta ruska strona.
Większości bardziej się przyda taka informacja.

Czytać tytułu nie potrafisz? To jest poradnik o wyciąganiu napisów z plików, a nie o pobieraniu ze stron.

Ostatnio edytowany przez kostek00 (2015-04-24 12:31:00)


Jestem słodki jak miód, człowiek - ciacho; genetyczny cud!  xD

Offline

#8 2015-04-24 13:44:03

Kamiyan3991
Użytkownik
Skąd: Katowice
Dołączył: 2014-01-18

Odp: [Tutorial] Napisy i Wideo | jak wyciągnąć i wgrać

kostek00 napisał:

Czytać tytułu nie potrafisz? To jest poradnik o wyciąganiu napisów z plików, a nie o pobieraniu ze stron.

Rusz głową. Większość ludzi interesuje przede wszystkim samo wyciągnięcie napisów. Jeśli mnie tu przekieruje z google i wyczytam, że mogę po prostu pobrać ze stron, to po mam tracić czas na czytanie poradnika i ręczne wyciąganie napisów? Ano tak, zła nazwa, przecież to strona dla nazistów, a nie zwykłych ludzi, przepraszam.

Zresztą to właśnie główny problem tej strony. Jak na niej nie siedzisz to jakiś labirynt albo google w google (druga elektroda), w którym nic nie idzie znaleźć. No bo skąd człowiek ma wiedzieć, że w "tłumaczeniu bajkuf" jest temat "jak to przetłumaczyć", skoro logika podpowiada, że powinien być w "pomocniku". Potem tylko 20 nic nie wnoszących komentarzy (NIE TEN TEMAT) i bonusowe docinka od moderatora w stylu: "ty debilu bez guugli".

Dobrze, że taki poradnik powstał (bo google kija pomaga, a sam za pierwszym razem szukałem), ale jednak takich informacji potrzebują początkujący/nieobeznani, więc bardziej pomocne jest dodanie informacji o Anime Tosho itd., a jak ktoś będzie sobie sam chciał wyciągać, to doczyta. I patrz, jaki elaborat musiałem napisać, żeby wytłumaczyć Ci coś, na co przeciętnie inteligentny człowiek powinien wpaść sam.

PS: swoją drogą to temat też przydałoby się dać w innym miejscu. "Tworzenie filmów", heh? Podpis też mało intuicyjny.

Tworzenie i edycja napisów
W czym i jak tworzyć napisy.

Dodać tam jeszcze "jak wyciągać i tworzyć napisy" czy coś w ten deseń i wszystko jest jasne.
Ale nie, na tej stronie wszystko musi być w cały świat.

Ostatnio edytowany przez Kamiyan3991 (2015-04-24 13:49:26)


Ryzen R5 5600X
GTX 1660 Super
16GB 3200 MHz
Kingston KC3000

Offline

#9 2018-02-13 20:41:41

Poltergeist
Użytkownik
Dołączył: 2013-09-11

Odp: [Tutorial] Napisy i Wideo | jak wyciągnąć i wgrać

Jest tutaj w ogóle jakiś poradnik dla początkujących o robieniu hardków? Taki bez tego technicznego żargonu. Czy tylko jedynie wtajemniczeni potrafią to zrobić?

Offline

#10 2018-02-13 21:08:41

Kamiyan3991
Użytkownik
Skąd: Katowice
Dołączył: 2014-01-18

Odp: [Tutorial] Napisy i Wideo | jak wyciągnąć i wgrać

Poltergeist napisał:

Jest tutaj w ogóle jakiś poradnik dla początkujących o robieniu hardków? Taki bez tego technicznego żargonu. Czy tylko jedynie wtajemniczeni potrafią to zrobić?

Proszę:
https://iamscum.wordpress.com/hardsub-guide/

Sam zamierzam się tym pobawić, jak mi przyjdzie nowy Ryzen.
W sumie nawet myślałem przetłumaczyć ten tutek, ale chciałbym najpierw sam to obczaić.

Ale co do ustawień (na moje januszowe pojęcie), to w tym gotowcu możesz zmienić tylko 2-3 rzeczy:
- CRF (im mniej, tym lepiej, ale też większa waga);
- preset (domyślnie jest very slow), tutaj jak zmienisz, to będziesz miał kodowanie wolniej/szybciej kosztem wagi pliku;
- możesz też przestawić na 10 bit, ale to raczej bez sensu.

Wszystko jest w tutku, a napisał to świetny koder z Nyaa, więc ustawienia na pewno są dobre (założę się o kilka palców, że przeciętny onlajn ma o wieeele gorsze ustawienia).


Ryzen R5 5600X
GTX 1660 Super
16GB 3200 MHz
Kingston KC3000

Offline

#11 2018-02-13 21:15:28

Poltergeist
Użytkownik
Dołączył: 2013-09-11

Odp: [Tutorial] Napisy i Wideo | jak wyciągnąć i wgrać

Dzięki! Przejrzę to. Sprawdzę, czy nie jestem jednak za głupi na to.

Offline

#12 2018-02-13 21:22:35

Kamiyan3991
Użytkownik
Skąd: Katowice
Dołączył: 2014-01-18

Odp: [Tutorial] Napisy i Wideo | jak wyciągnąć i wgrać

Tam już masz wszystko ustawione i gotowe do kodowania, więc raczej git. Najbardziej powinny interesować cię dwie rzeczy:

1) wmuksuj najpierw napisy i czcionki do pliku MKV, wtedy bezproblemowo skodujesz efekty;
2) CRF manipuluje jakością, wartość 17 to już dosyć mocne ustawienie, raczej bez problemu puścisz to na 18-19 bez dużej straty.


Ryzen R5 5600X
GTX 1660 Super
16GB 3200 MHz
Kingston KC3000

Offline

#13 2018-02-13 21:36:13

Poltergeist
Użytkownik
Dołączył: 2013-09-11

Odp: [Tutorial] Napisy i Wideo | jak wyciągnąć i wgrać

Czytasz mi w myślach. Zauważyłem, że to nie jest takie proste. Przydałby się taki poradnik wyjaśniający krok po kroku, z żargonem przetłumaczonym na ludzki język, jak zrobić hardka z pliku wideo i pliku z subami.

Offline

#14 2018-02-14 00:51:52

meowchin
Użytkownik
Dołączył: 2015-02-23

Odp: [Tutorial] Napisy i Wideo | jak wyciągnąć i wgrać

Masz pokazane wszystko krok po kroku, łącznie ze screenshotami. Co byś tu chciał jeszcze uprościć?

Offline

#15 2018-02-14 02:44:08

Poltergeist
Użytkownik
Dołączył: 2013-09-11

Odp: [Tutorial] Napisy i Wideo | jak wyciągnąć i wgrać

Wyobraź sobie, @meowchin, że nigdy się tym nie interesowałem i nie mam zielonego pojęcia w tym temacie. Jest pokazane krok po kroku, ale dla mnie nie wydaje się takie proste jak dla ciebie. Jak zauważył @Kamiyan3991 i zdążyłem przeczytać, potrzebny jest plik wideo z wmuksowanymi napisami i czcionkami. Dla takiego ignoranta jak ja to nie jest oczywistość. Jeśli nie wiem, co trzeba zrobić, żeby wmuksować napisy, to samo powiedzenie "weź ten program i sobie wmuksuj" nic nie daje. Ten tutorial z wyciąganiem napisów jest zbyt pobieżny, ale i tak wydaje się zawiły. Jak tak dokładniej się temu przyjrzałem, to stwierdziłem, że robienie hardków nie jest mi aż tak potrzebne do szczęścia. I chyba zabrałem się do tego od złej strony, ponieważ dla mnie na razie szczytem możliwości jest wyłącznie tłumaczenie, i to w oparciu o inne napisy, bo niespecjalnie ogarniam TS, a tym bardziej timing.
(Można w ogóle kasować własne posty czy tylko jest opcja edycji?)

Offline

#16 2018-02-14 08:27:18

marek2fgc
Użytkownik
Skąd: Lubin
Dołączył: 2010-06-28

Odp: [Tutorial] Napisy i Wideo | jak wyciągnąć i wgrać

Te ustawienia zostały przygotowane z myślą o dekodowaniu sprzętowym. Jakościowo wiele rzeczy można ulepszyć (jeżeli zależy ci na małej wadze pliku przy jak najlepszej jakości), ale wtedy ograniczasz ilość urządzeń, które mogą to odtworzyć.
I porada z CRF jest nie do końca prawidłowa, bo to zależy od rozdzielczości, jaka wartość będzie uznana za mocną.
Preset to nie tylko waga i szybkość kodowania, bo też i precyzja, tak więc im szybsze kodowanie, tym mniej detali się zalapie do pliku finalnego. Wyjątkiem jest tutaj placebo, bo potrafi czasami dać gorsze rezultaty niż veryslow.

@Poltergeist, tylko modzi mogą usuwać posty. oczkod

Offline

#17 2018-02-14 16:25:52

kostek00
Użytkownik
Skąd: Lublin
Dołączył: 2009-01-22

Odp: [Tutorial] Napisy i Wideo | jak wyciągnąć i wgrać

Używanie placebo przy jakimkolwiek kodowaniu jest szczytem głupoty. Niemiłosiernie wydłuża czas kodowania, a efektu prawie nigdy nie ma żadnego.
Bodajże Matroska zrobiła badania jak bardzo skorzystały materiały wideo na prędkości kodowania. Na ustawieniu placebo skorzystało bodajże 0.1% kodowanych wideo. Na very slow bodajże 5%. Osobiście nie polecam ustawiać niżej niż slow/slower (w zależności którą opcję ma program), bo i tak mało które wideo na tym skorzysta, a wydłużanie czasu kodowania dla może jakiegoś efektu jest niepotrzebne.


Jestem słodki jak miód, człowiek - ciacho; genetyczny cud!  xD

Offline

#18 2020-12-23 00:56:17

moszter
Użytkownik
Dołączył: 2020-06-20

Odp: [Tutorial] Napisy i Wideo | jak wyciągnąć i wgrać

Kamiyan3991 napisał:

Mogłeś zacząć od drogi na skróty – Anime Tosho i ta ruska strona.
Większości bardziej się przyda taka informacja.

Zapomniałeś o https://www.erai-raws.info/ z niej też da się pobrać napisy do ich produkcji, coś tam można znaleźć też na http://www.sub.a3r.ir/

A napisy można też wyciągać Subtitle Edit.

Poltergeist napisał:

Jest tutaj w ogóle jakiś poradnik dla początkujących o robieniu hardków? Taki bez tego technicznego żargonu. Czy tylko jedynie wtajemniczeni potrafią to zrobić?

http://animesub.info/forum/viewtopic.ph … 38#p515038

Ostatnio edytowany przez moszter (2020-12-23 11:21:07)

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024